لوله UPVC یکی از اولین و معروف‌ترین لوله‌های پلیمری است که به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است و دارای کاربردهای بسیار در صنایع مختلف است. لوله‌های پی وی سی به شدت عمر طولانی دارند و به دلیل مقاومت بالایی که در برابر شرایط محیطی دارند، به سرعت در بین همه محبوبیت پیدا کرده و در پروژه‌های زیادی برای انتقال فاضلاب، تامین آب و انتقال سیالات موفق عمل کرده‌اند.

لوله پی وی سی با بالاترین خواص فنی و مکانیکی نیازهای اقتصادی و زیست محیطی لازم را در دنیای امروز فراهم می‌کند. جدیدترین مدل از خانواده لوله‌ پولیکا، لوله U-PVC است که برای انتقال فاضلاب و آب در سراسر جهان استفاده می‌شود.

عموم مردم نام پولیکا را برای لوله‌های UPVC خاکستری انتخاب کردند و نام پولیکا بر روی آن ماندگار شد. نوع لوله‌های PVC و UPVC در حال حاضر پرمصرف‌ترین نوع لوله در ساختمان‌ها و پروژه‌های ساختمانی و بیشترین استفاده از لوله‌های upvc در انتقال فاضلاب است.
با پیشرفت صنعت پلیمر و فرآیندهای ساخت، امروزه انواع لوله‌های upvc در حال ساخت است و نصب و سرعت اجرای این محصولات بسیار بالا و آسان است. در ادامه این مقاله از وبلاگ آهن اسپات درباره کاربردها و مزایای لوله UPVC بیشتر صحبت خواهیم کرد.

انواع لوله upvc و کاربرد آنها

لوله‌های upvc در مدل‌های نمدی، پیچی، رزوه‌ای، چسبی و واکسی تولید می‌شوند که هر کدام با توجه به کاربردشان مورد استفاده قرار می‌گیرند. لوله‌های upvc برای انتقال سیالات بدون فشار یا با فشار کم استفاده می‌شود و برای این دسته از کارها از اتصالات معمولی استفاده می‌شود، اما برای سیالات فشار قوی استفاده از اتصال جوش مهم است. لوله‌های یو پی وی سی امروزه در ساختمان‌ها کاربرد بسیاری دارد.

این لوله‌ها بسیار قابل اعتماد بوده و برای کاربردهای زه‌کشی بسیار مناسب هستند. لوله‌های یو پی وی سی دارای کاربردهای متفاوتی است، که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

۱. لوله‌کشی آب شهری (تامین آب داخلی و لوله‌های آب شهری در فضای باز)

از آنجا که لوله‌ یو پی وی سی دارای مقاومتی مناسب در برابر مواد اسیدی و قلیایی است و در همان حال مشکلاتی مانند زنگ‌زدگی و خوردگی ندارد، استفاده از آن برای انتقال آب شهری بسیار توصیه می‌شود. همچنین عمر مفید این لوله‌ها بسیار زیاد است و تا مدت‌ها نیازی به هرگونه تعمیر نخواهند داشت.

۲. سیستم‌های آبیاری قطره‌ای

استفاده از این لوله‌ها در سیستم آبیاری قطره‌ای می‌تواند مصرف آب را ۵۰ تا ۷۰ درصد کاهش دهد. همچنین لوله یو پی وی سی برای توزیع سموم دفع آفات بسیار مناسب است. بسیاری از کشاورزان آن را گزینه‌ای عالی برای این کار می‌دانند.

۳. لوله‌های حمل آب باران و ناودانی

شکل‌پذیری بالای لوله های یو پی وی سی باعث شده است که تولیدکنندگان با دستی باز از آن‌ها برای حمل آب باران استفاده کنند.

۴. عایق سیم‌های انتقال اطلاعات

ماده UPVC به عنوان یک عایق بسیار عالی به شمار می‌آید و جهت عایق‌بندی سیم‌های انتقال اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۵. انتقال مواد شیمیایی

لوله یو پی وی سی در برابر مواد اسیدی و قلیایی مقاوم است. از همین رو، در بسیاری از آزمایشگاه‌ها برای انتقال مواد شیمیایی به کار گرفته می‌شود.

۶. ساخت درب و پنجره

بیشتر کارگاه‌های مدرن تولید درب و پنجره در حال حاضر از ماده اولیه یو پی وی سی برای تولید محصولات خود استفاده می‌کنند. چون عمری طولانی داشته و همچنین در مقابل شرایط آب و هوایی مختلف دوام خوبی دارند.

مزایای لوله یو پی وی سی

لوله‌های upvc مزایای بسیاری دارد که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

1. مقاومت لوله UPVC در برابر خوردگی

این لوله‌ها در برابر واکنش‌های الکتروشیمیایی ناشی از اسیدها، بازها و نمک‌ها که منجر به خوردگی می‌شوند، مقاوم هستند. این ویژگی در سطح داخلی و خارجی لوله پی وی سی وجود دارد. در نتیجه استفاده از این لوله‌ها بسیار مقرون به صرفه است.

2. مقاومت شیمیایی بالا در لوله  UPVC

این لوله در برابر بسیاری از آلکول‌ها، روغن‌ها و روغن‌های غیر معطر مقاوم است. همچنین در برابر مواد شیمیایی موجود در خاک مقاوم بوده و آب در برابر اکثر مواد خورنده مانند اسیدهای معدنی، بازها و PVC در برابر نمک مقاوم است. برای کارهای معمولی آبرسانی، لوله‌های شیمیایی تنها زمانی معرفی می‌شوند که شرایط غیرعادی وجود داشته باشد یا برای انتقال مواد شیمیایی استفاده شود.

3. مدول الاستیسیته و انعطاف پذیری

مقاومت لوله‌های U-PVC (polica) در برابر شکست یکی از مزایای عملکردی مهم آن‌ها است.  این لوله‌ها بدون بارگذاری می‌تواند بدون شکستگی تغییر شکل دهد. مدول الاستیک U-PVC یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آن برای کاربردهای فنی به خصوص در شرایطی که حرکت یا لرزش خاک محتمل است (زلزله و غیره) است.
سطح بالای این کمیت باعث می‌شود تا دوگانگی این لوله‌ها به حداقل برسد. همچنین با توجه به اینکه ضخامت لوله‌های فاضلاب بر اساس میزان مدول الاستیسیته رزینی مورد استفاده در لوله‌سازی تعیین می‌شود، ماژول U-PVC  بالا باعث کاهش ضخامت لوله و افزایش جریان متقاطع در جریان می‌شود.

4. استحکام کششی طولانی

(MRS) برای ارائه استحکام کششی طولانی فرموله شده‌اند. حداقل مقاومت مورد نیاز لوله‌های U-PVC حدود دو برابر مقادیر مربوط به سایر لوله‌های پلاستیکی است، مانند پلی یو پی وی سی که در طراحی لوله‌های تحت فشار استفاده می‌شو برای لوله‌ها کمتر از سایر لوله‌های پلاستیکی است و در نهایت وزن کمتری دارد. به همین دلیل ضخامت لوله‌ها یک مزیت مهم به شمار می‌رود.

4. اتصالات کوپلینگ

یک مزیت مهم برای هر لوله U-PVC آب‌بندی اتصالات است. لوله‌های فشاری (پولیکا) با عمق ورودی بالا و سیستم‌های پارویی. از همین مزیت می‌توان برای بهتر بودن این محصول نسبت به محصولات سنتی استفاده کرد.

5. مقاومت در برابر سایش و خراش

لوله‌های U-PVC (Polka) مقاومت بالایی در برابر سایش و خراش نشان می‌دهند. ثابت شده است که لوله‌های PVC  برای حمل مواد گرد و غبار بسیار بادوام‌تر از لوله‌های فلزی، سیمانی و سفالی هستند.

6. قدرت ضربه در لوله‌های  UPVC

در شرایط عادی، لوله‌های U-PVC در مقایسه با لوله‌های سفالی، سیمانی و رایج‌ترین مواد در ساخت لوله، مقاومت نسبتاً بالایی در برابر آسیب ضربه دارند. علیرغم کاهش مقاومت ضربه‌ای لوله‌های U-PVC در دماهای بسیار پایین، مقاومت ضربه‌ای بالاتر از حد مورد نیاز دارند.

7. زبری کم در لوله  UPVC

ناهمواری لوله عامل بسیار مهم و موثری در کاهش فشار است. لوله یو پی وی سی به دلیل سطوح داخلی بسیار صیقلی (ضریب زبری و اصطکاک کم) مقاومت بسیار کمی در برابر جریان سیال دارد. علاوه بر این، در بسیاری از لوله‌ها، باکتری‌ها در بخش‌های ناهموار لوله تجمع می‌کنند (تشکیل بیوفیلم) و جریان آب را می‌بندند که باعث افت فشار و سلامت آب آشامیدنی می‌شود.

تاثیر منفی، زبری هیدرولیکی لوله‌های U-PVC با جلوگیری از تشکیل بیوفیلم، علاوه بر کاهش افت فشار، از رسوب لجن در شبکه‌های فاضلاب و در شبکه‌های توزیع آب شرب نیز خطر آلودگی را کاهش می‌دهد. بنابراین هزینه نگهداری این لوله‌ها کم بوده و طراحی خط لوله نیز بهینه شده است.

8. کیفیت آب

با استفاده از فرمولاسیون مناسب برای تولید لوله‌های یو پی وی سی با رعایت استانداردهای 62-61NSF می‌توان از آن برای انتقال آب آشامیدنی استفاده کرد و اطمینان حاصل کرد که سرب، قلع و سایر عناصر سمی مانند جیوه، کرم، کادمیوم و باریم کمتر از حد استاندارد هستند.

9. مقاومت لوله UPVC در برابر شعله

لوله U-PVC به سختی مشتعل می‌شود و در غیاب منبع خارجی به سوختن ادامه نمی‌دهد. دمای شعله‌ور شدن خود به خود 454 درجه سانتی‌گراد است که بسیار بالاتر از اکثر مصالح ساختمانی است. در اثر سوختن پی وی سی گاز HCl آزاد می‌شود که از رسیدن اکسیژن به محل مشتعل جلوگیری می‌کند. به همین دلیل است که PVC  را عامل خود خاموش‌کننده می‌نامند.

تفاوت‌ لوله UPVC و PVC

از پی وی سی برای قاب پنجره استفاده نمی‌شود. زیرا در مقایسه با یو پی وی سی مقاومت کمتری در برابر شرایط مختلف آب و هوایی دارن. لوله UPVC تاثیر کمتری بر ترکیبات شیمیایی مواد می‌گذارند، بنابراین در تجهیزات پزشکی بسیار کاربرد دارد. به طور مثال از ماده یو پی وی سی به عنوان نگهدارنده دندان استفاده می‌شود.

از سوی دیگر، لوله های یو پی وی سی از طول عمر بالاتری نسبت به لوله پی وی سی برخوردارند و بازیافت آن‌ها ساده‌تر است، اما مهم‌ترین مسئله بخارهای HCl (هیدروژن کلرید) است که در صورت افزایش دما در محیط زیست پخش خواهد شد.
این ماده اغلب در فتالات (Phthalate) به کار رفته در PVC دیده می‌شود. البته بکارگیری این ماده در سالیان اخیر تا حدود زیادی محدود یا ممنوع شده است. دی بوتیل، بنزیل بوتیل و DEHP از جمله فتالات‌های ممنوع شده هستند. با این وجود، تاکنون هیچ موردی از آسیب رساندن لوله یو پی وی سی به محیط زیست گزارش نشده است.

برترین تولیدکنندگان لوله یو پی وی سی

به دلیل میزان بالای تقاضا در بازار، در سراسر جهان کارخانه‌های زیادی وجود دارند که به تولید لوله پلی اتیلن می‌پردازند. این محصول در ایران هم به صورت وارداتی و هم به صورت تولید داخلی وجود دارد.
محصولات داخلی، توسط کارخانه‌های پلی اتیلن در اقصی نقاط کشور تولید شده و علاوه بر تامین نیازهای داخلی، به کشورهای دیگر نیز صادر می‌شوند. تعداد این کارخانه‌ها بسیار زیاد است، اما تعداد کمی از آن‌ها محصولی باکیفیت به بازار عرضه می‌کنند. در ادامه با برخی از این کارخانجات آشنا می‌شوید.

1. شرکت صنایع پلی اتیلن – کرمان

2. شرکت توسن صنعت آپادانا – اصفهان

3. شرکت وزین پایپ – تهران

4. شرکت انرژی سازان – همدان

5. گروه صنعتی آبساران – فارس

قیمت لوله  UPVC

علاوه بر امتیازات ذکر شده برای لوله‌های U-PVC (پولیکا)، قیمت این لوله ها بسیار مناسب و قابل رقابت با سایر لوله‌های پلیمری، فلزی، چدنی و… است. به طوری که امروزه لوله‌های U-PVC در دنیا یکی از گزینه‌های اصلی در شبکه‌های آب و فاضلاب است. در آهن اسپات قیمت روز محصولات به صورت لحظه‌ای وجود دارد و کاربران می‌توانند به صورت آنلاین به خرید و فروش محصولات خود بپردازند.

قیمت لوله پی وی سی یو نه تنها بسیار ارزان است، بلکه با توجه به ویژگی‌ها و مزایای بسیاری که در بر دارد، مقرون به صرفه نیز می‌باشد. امروزه از این لوله‌ها در دنیا به عنوان یکی از اصلی‌ترین گزینه‌ها برای شبکه های آب و فاضلاب محسوب می شوند. گفتنی است که قیمت لوله یو پی وی سی قابل رقابت با دیگر محصولات نظیر لوله‌های پلیمری، فلزی، چدنی و سایر موارد می‌باشد.

عوامل تعیین‌کننده قیمت لوله یو پی وی سی

از جمله مواردی که قیمت لوله بر اساس آن معین می‌شود عبارتند از:

  •  اندازه ضخامت لوله
  • نوع اجرا و نصب از قبیل نصب روکار و یا نصب توکار
  • سایز لوله
  • میزان کیفیت متریال مصرفی در ساختار لوله
  • میزان سطح مقاومتی لوله اعم از معمولی، نیمه قوی و قوی
  • و…

خرید لوله upvc از آهن اسپات

لوله‌های upvc برای انتقال سیالات با فشار کم استفاده می‌شوند و دارای مزایا و کاربردهای بسیاری هستند. اگر قصد خرید انواع لوله باکیفیت و ایمن را دارید، حتما وارد وبسایت آهن اسپات شده و پس از بررسی انواع لوله از کارخانجات مختلف و قیمت آنها، اقدام به ثبت سفارش خود نمائید تا کارشناسان فروش آهن اسپات با شما تماس بگیرند.