بولت ساختمانی نوعی اتصال‌دهنده است که معمولاً از فلز ساخته می‌شود و شامل یک سر در یک انتها، یک پخ در طرف دیگر و یک محور است که با یک برآمدگی مارپیچ معروف به نخ ساخته می‌شود. بولت میلگرد معمولاً برای نگه داشتن مواد یا اجسام ساختمانی (میلگرد و بتن) در کنار هم یا برای قرار دادن اجسام استفاده می‌شوند.

در این مقاله از وبلاگ آهن اسپات قصد داریم درباره بولت ساختمانی، کاربردها و انواع آن صحبت کنیم. پس تا پایان این مقاله با آهن اسپات همراه باشید.

میلگرد بولت

بولت چیست؟

بولت، بست مکانیکی است که معمولاً همراه با مهره برای اتصال دو یا چند قسمت استفاده می‌شود. یک اتصال پیچ شده را می‌توان به راحتی جدا کرد و دوباره سرهم کرد، به همین دلیل پیچ و مهره‌ها یا بولت‌ها بیشتر از هر نوع بست مکانیکی دیگری استفاده می‌شود و نقش مهمی در توسعه اقلام تولید انبوه و سازه‌های فولادی ایفا کرده است. بولت یک اتصال‌دهنده مکانیکی با محور رزوه‌ای است. این نوع اتصال دهنده‌ها معمولاً از طریق دو قسمت با سوراخ‌های هم تراز وارد می‌شوند.

اصطلاح بولت معمولاً برای بست‌هایی استفاده می‌شود که فقط بخشی از محور آن رزوه شده است. قسمت بدون رزوه بولت، ساقه نامیده می‌شود. محور بولت از حرکت شعاعی قطعات جلوگیری می‌کند و در صورت نصب از حرکت محوری جلوگیری به عمل می‌آورد.
ساقه بدون رزوه رابطی را با قطعات فراهم می‌کند که دقیق‌تر و ساینده‌تر است. ساقه همچنین حاوی غلظت‌های تنشی نیست و می‌تواند منجر به شکست شود، بنابراین مهم است که اگر نیروی برشی قابل توجهی روی پیچ وارد شد، ساقه از سطح مشترک بین قطعات فراتر رود.

بولت‌ها اغلب به نیروی محوری متکی هستند که باعث می‌شود اصطکاک کافی در رزوه‌ها در جای خود باقی بماند. برای ایجاد این نیروی محوری، یک گشتاور به سر آن اعمال می‌شود. نیرو بین سر بولت و هر چیزی که پیچ به آن متصل می‌شود، اعم از مهره وارد می‌شود.
این امر باعث کشیدگی پیچ و فشرده شدن قطعات حاوی سوراخ‌های خالی می‌شود. همچنین ممکن است نوعی مهره قفل‌کننده یا چسب قفل‌کننده رزوه برای جلوگیری از شل شدن پیچ استفاده شود.

رایج‌ترین نوع بولت، بولت شش گوش است. این بولت یک سر شش ضلعی دارد که سطوح صافی را برای ابزارها فراهم می‌کند تا هنگام بستن، گشتاور اعمال کنند. برای پیچ و مهره‌های قدیمی‌تر از سر مربعی ساده‌تر استفاده می‌شود و امروزه هم برای کاربردهایی که باید گشتاور بسیار بالایی با استفاده از آچار اعمال شود، استفاده می‌شود.
پیچ و مهره‌ها اغلب از فولاد ساخته می‌شوند و در مواردی که مقاومت در برابر آب و هوا یا خوردگی لازم است، ممکن است گالوانیزه شوند یا از فولاد ضد زنگ، برنج، روی یا تیتانیوم استفاده شود. بسیاری از انواع دیگر پیچ‌ها برای کاربردهای خاص در دسترس هستند که در ادامه به معرفی آن‌ها پرداخته می‌شود.

انواع بولت میلگرد ساختمانی

بولت ساختمانی یا میلگرد بولت با استانداردهای بسیار سختی ساخته شده‌اند تا از کاربردهای سازه‌ای با تقاضای بالا پشتیبانی کنند. این‌ بولت‌ها در ساختمان‌ها، پل‌ها، تونل‌ها، بزرگراه‌ها، اسکله‌ها و دریانوردی‌ها و… با ظاهری متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرند.
بولت‌های ساختمانی یا بولت میلگرد در اشکال و انواع مختلفی تولید و روانه بازار شده‌اند که برخی از رایج‌ترین آن‌ها عبارتند از:

1. میلگرد بولت لنگر

بولت لنگر معمولاً در بتن یا بنایی برای کاربردهای سازه‌ای استفاده می‌شود.

2. بولت کالسکه

این بولت معمولا برای چسباندن فلز به الوار مورد استفاده قرار می‌گیرد و با برش مربعی، پیچ را پس از سفت شدن در جای خود نگه می‌دارد.

3. بولت آسانسور

بولت یا پیچ آسانسور که معمولاً در سیستم‌های نقاله استفاده می‌شود، دارای سر صاف، ساده یا فرو رفته است و در هنگام سفت شدن، پیچ را در جای خود نگه می‌دارد.

4. بولت فلنج

این نوع پیچ که به عنوان پیچ‌های فریم نیز شناخته می‌شوند، بار را با استفاده از واشر روی قسمت زیرین سر توزیع می‌کنند.

5. بولت آویز

این نوع پیچ از دو سر رزوه‌دار تشکیل شده است که یک سر آن‌ها دارای پیچ چوبی است.

6. بولت شش گوش / پیچ شیر

بولت شش ضلعی شامل یک سر و شش ضلع است.

7. بولت هاک

یک پیچ اختصاصی که در آن پین و یقه با استفاده از یک ابزار تخصصی به هم چسبانده می‌شوند تا یک اتصال دائمی ایجاد کنند.

8. بولت عقب

این پیچ که به نام پیچ‌های تاخیری نیز شناخته می‌شود، یک بست سنگین است که در صورت سفت شدن، نخ جفت خود را در چوب و سایر مواد نرم ایجاد می‌کند.

9. بولت ماشین

این نوع پیچ دارای یک ساقه کوتاه است و برای مونتاژ اجزای فلزی از طریق سوراخ های از پیش سوراخ شده در نظر گرفته شده است.

10. بولت شخم

این نوع پیچ به دلیل دوام بالا معمولاً در ابزارهای ساختمانی و سایر دستگاه‌ها استفاده می‌شود و مشخصه آن سر صاف فرو رفته و گردن ساقه مربعی آن است.

11. بولت جنسی

به جای نیاز به مهره، ساقه پیچ‌های جنسی با یک جزء ماده پوشانده شده است. این‌ها برای چسباندن قطعاتی که نمی‌توانند در معرض رزوه‌های ساینده قرار گیرند مفید هستند.

12. بولت سر مربعی

این بولت شبیه به بولت ماشین است زیرا علاوه بر سر پیچ چهار طرفه دارای یک ساقه کوتاه است.

13. بولت گل میخ

بولت گل میخ دارای مهره‌های شش گوش در دو سر آن است و قطعات بین دو پیچ بسته می‌شوند.

14. بولت چوبی

پیچ و مهره‌هایی که برای استفاده با قطعات چوبی بزرگ در نظر گرفته شده‌اند.

15. بولت سر تی

این بولت دارای یک سر T شکل است که می‌توان آن را با یک گیره در دست گرفت و به راحتی در یک شکاف قرار داد.

16. پیچ و مهره

این نوع پیچ دارای یک مهره بال مانند در حال انبساط است که به آن کمک می‌کند تا اجسام را به دیوارها نصب کند.

17. بولت U شکل

پیچ‌های U  مانند منگنه‌ها خمیده می‌شوند و تا حدی در هر دو انتها رزوه می‌شوند.

کاربردهای بولت میلگرد

به طور کلی، پیچ و مهره‌های ساختمانی یا بولت میلگرد برای ایجاد اتصالات بین عناصر سازه‌ای و یا نصب آن‌ها بر روی سطح یا اینچنین موارد استفاده می‌شود. در برخی موارد، پیچ‌ها به‌عنوان بخشی دائمی از سازه به‌شمار می‌روند، به این معنی که پس از نصب، نمی‌توان آن‌ها را جابه جا کرد و نیازی به تعمیر و نگهداری یا تعویض بیشتری ندارد.

پیچ و مهره‌های صنعتی به دلیل این‌که در اشکال، اندازه‌ها و گریدهای خاص با قابلیت‌های شیمیایی و مکانیکی به بازار عرضه می‌شوند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگرچه از جوش‌های فلزی برای اتصال قطعات استفاده می‌شود، اما باید بدانید که بولت‌های فلزی نیز نقش مهمی در سفت شدن میلگردها و صفحات فلزی به یکدیگر دارند.

به صورت کلی بولت‌ها کاربردهای متفاوتی دارند. به عنوان مثال، پیچ آسانسور برای نوار نقاله و آسانسور استفاده می‌شود و معمولا به آن‌ها پیچ‌های سر بزرگ می‌گویند. از پیچ‌های سنگی برای ساخت تونل و تثبیت دیوارها استفاده می‌شود و پیچ‌های شش ضلعی کاربردهای متفاوتی در صنعت و ساختمان دارند. بولت‌های شانه‌ای نیز برای استفاده در پیچاندن قطعات قرقره‌ها و چرخ دنده‌ها مناسب هستند.
بولت انکر برای اتصال به بتن استفاده می‌شود و برای جلوگیری از چرخش می‌توانید از پیچ استفاده کنید. این نوع پیچ‌ها دارای سر گرد و صاف هستند. بولت‌های U شکل برای سطوح دارای دو سوراخ نیز استفاده می‌شود و اتصال آن‌ها توسط پیچ‌های U انجام می‌شود.

نکات و عوامل بسیار مهمی که در تولید انواع مختلف بولت‌ها باید به آن توجه کرد عبارتند از:
قطر و سايز انواع بولت،  طول پاي بولت، فاصله پا، طول رزوه انكر بولت، نوع بار (ايستا و بدون حركت يا ديناميك و متحرك)، بار وارد بر سازه بتني، فاصله بولت‌ها از يكديگر، وجود ترك در بتن و عمق كاشت.

 قيمت انواع بولت 

قیمت بولت‌ها به عوامل متعددی مانند اندازه و يا اصطلاحا قد كلي بولت، نوع ميلگرد استفاده شده (ساده يا آجدار)، اندازه رزوه هر بولت، كيفيت ميلگرد استفاده شده، نوسانات بازار، مقدار مورد نظر و… می‌تواند متفاوت باشد و نمی‌توان برای آن قیمت پایداری را در نظر گرفت.

به همین منظور برای خرید انواع بولت کافی است وارد وب سایت آهن اسپات شوید و پس از بررسی مشخصات و ویژگی محصول مورد نظر در صفحه محصول با در نظر گرفتن قیمت روز کالا اقدام به خرید و ثبت سفارش نمایید.
رسالت آهن اسپات این است که در راستای تسهیل فرایند مبادلات، قیمت روز کارخانه‌ها فولاد کشور را استعلام گرفته و در وب‌سایت خود به آدرس www.ahanspot.com منتشر کند.

خرید بولت میلگرد از آهن اسپات

در صورت استفاده از پیچ و مهره‌های نامناسب برای اتصال صفحات به یکدیگر ممکن است با آسیب و هزینه‌های زیادی در صنعت ساختمان‌سازی مواجه شوید. اما اگر دانش خود را در مورد استفاده از بولت‌ میلگرد افزایش دهید، می‌توانید از بسیاری از هزینه‌های ناخواسته جلوگیری کنید. معمولاً برای ساخت بولت میلگرد از گریدهای آهن کم عیار و فولادهای با عیار بالا استفاده می‌شود.

فولاد ضد زنگ و تیتانیوم نیز رایج‌ترین موادی هستند که نقش مهمی در ساخت بولت‌های مکانیکی و شیمیایی دارند. لازم به ذکر است که می توانید از این پیچ‌ها در صنایع مختلف استفاده کنید.

اگر قصد خرید بولت ساختمانی و سایر محصولات فولادی من جمله تیرآهن، انواع پروفیل، لوله، ناودانی و… را دارید، با مراجعه به وبسایت آهن اسپات با مناسب‌ترین قیمت و بدون واسطه، محصول مورد نظر خود را خریداری کنید.