به زبان ساده، بولت نوعی پیچ یا اتصال‌دهنده است که برای اتصال دو قسمت به یکدیگر استفاده می‌شود. این محصول به صورت غیر دائمی به قطعه متصل می‌شوند، یعنی با استفاده از ابزار مناسب می‌توان قطعات را از یکدیگر جدا کرد. همچنین از مهره‌ها روی بولت استفاده می‌شود تا فرآیند بست مؤثرتر باشد.
در واقع بولت (پیچ) نوعی بست از جنس میلگرد است که در صنعت ساخت و ساز، جهت ایجاد اتصال بین صفحه زیر ستون و فونداسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد،  در ادامه این مطلب از وبلاگ آهن اسپات به معرفی انواع بولت و همچنین برترین فروشندگان آهن و محصولات فولادی خواهیم کرد.

بولت چیست؟

بولت (رول بولت) نوعی بست از جنس میلگرد است که در صنعت ساخت‌وساز، جهت ایجاد اتصال بین صفحه زیر ستون و فونداسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع بولت و مهره نوعی اتصال‌دهنده هستند. بست‌ها برای محکم کردن یا چسباندن مواد به یکدیگر استفاده می‌شوند. پیچ‌ها و مهره‌های سخت‌افزاری انواع مختلفی دارند. اکثر و نه همه انواع پیچ‌ها دارای رزوه‌های ماشینی هستند.

یک پیچ رزوه دار به مهره‌ها می‌پیوندد تا مواد را روی هم نگه دارد یا ببندد. انواع پیچ‌ها شامل پیچ‌های چشمی، بولت‌های چرخ و پیچ‌های ماشینی هستند در حالی که انواع مهره‌ها شامل مهره‌های درپوش، مهره‌های انبساط و مهره‌های U هستند.

این پیچ‌ معمولا نوعی بست مکانیکی است که معمولاً با مهره برای اتصال دو یا چند قسمت استفاده می‌شود. یک اتصال بولت شده را می‌توان به راحتی جدا کرد و دوباره سرهم کرد. به همین دلیل، این محصول بیش از هر نوع بست مکانیکی دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرند و نقش مهمی در توسعه اقلام تولید انبوه و سازه‌های فولادی داشته‌اند. پیچ‌ها به طول‌های مختلفی تولید می‌گردد و به طور معمول انتهای آن را به منظور افزایش درگیری خم می‌کنند که باعث می‌شود شکل ظاهری این محصول عصا مانند شود.

کاربرد رول بولت

 • استفاده در صنعت ساختمان و سازه ، جهت ایجاد صفحه پایه اتصال به وفور استفاده می‌شود.
 • استفاده در صنایع مکانیکی و در تاسیسات و مخازن جهت اتصال مخازن به زمین نیز استفاده می‌شود.
 • در تهویه مطبوع نیز برای اتصال به سقف و ستون‌های بتنی استفاده زیادی دارند.
 • در صنایع برق و در دکل‌های برقی برای اتصال کلمپ ها و ساپورت ها به دکل مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • استفاده از آن در ایجاد ریل و اتصال ریل و گارد ریل بسته به نوع ریل مرسوم است.

نحوه استفاده از رول بولت

برای ایجاد یک بیس کاری جهت اتصال و جوش دادن تیرآهن‌ها، میلگردها، نبشی‌ها نیاز به یک صفحه بیس می‌باشد که این صفحه باید به بتن در پی ساختمان اتصال داشته باشد. برای اتصال این بیس که معمولا یک صفحه فلزی است از رول بولت استفاده می‌شود.

طریقه استفاده از این محصول بدین صورت است که ابتدا سر مخروطی بولت را به داخل سوراخ ایجاد شده در بتن یا سنگ وارد سپس با بستن مهره، پیچ استوانه چاکدار توسط واشر به سمت داخل رانده شده و بر روی سر مخروطی چاک آن باز شده و این استوانه به تدریج افزایش حجم می‌دهد. بدین صورت رول بولت در سمت داخلی با افزایش حجم استوانه و در سطح خارجی از طریق مهره و واشر گیرکرده و اتصال محکم می‌شود.

اجزای بولت

قبل از اینکه به معرفی انواع بولت بپردازیم، بهتر است با اجزای آن آشنا شویم:

1. سر

سر بالاترین قسمت یک رول بولت یا پیچ است. به عنوان سطحی برای گرفتن ابزار عمل می‌کند. برای سفت کردن یا شل کردن آن، ابزاری با مته مناسب باید سر را نگه دارد. بیشتر آنها دارای آچار سر هستند.
به عبارت دیگر یک آچار باید در اطراف سر پیچ قرار گیرد. با این حال، برخی از پیچ‌ها از سرهایی استفاده می‌کنند که در آن بیت در مرکز سر قرار می‌گیرد. به هر حال همه نوع پیچ سطحی را فراهم می‌کنند تا بتوان آن را با ابزاری سفت یا شل کرد.

2. ساقه یا بخش حلزونی

یک حلزون زیر سر وجود دارد. ساقه قسمت صاف یک بولت است که فاقد رزوه است. برای جلوگیری از حرکات شعاعی قطعه کار موجود طراحی شده است. بدون ساق، پیچ به احتمال زیاد شل است. برخی از قطعات کار ارتعاش ایجاد می‌کنند، در حالی که برخی دیگر در معرض ارتعاشات محیط اطراف خود هستند.

هنگامی که قطعه کار همراه می لرزد، اگر دارای پایه نباشد، بولت ممکن است شل شود. نداشتن ساق به این معنی است که بولت به طور کامل از بالا به پایین گسترش می‌یابد (به استثنای سر)؛ بنابراین، ارتعاش ممکن است بولت را از قطعه کار موجود به عقب فشار دهد.

3. رزوه

همه پیچ‌ها دارای رزوه هستند. رزوه کاری است که به بولت اجازه می‌دهد تا داخل یا خارج قطعه کار حرکت کند. با این حال، بیشتر پیچ و مهره‌ها دارای رزوه کامل نیستند. آن‌ها جلوتر هستند، به دنبال آن یک پای صاف و در نهایت نخ. بسته به نوع محصول، ساقه ممکن است سطح بزرگ‌تری را نسبت به رزوه پوشش دهد. با این حال، تمام پیچ و مهره‌ها دارای رزوه هستند. میتوان گفت رزوه یک پیچ با رزوه داخلی قطعه کار برای اتصال به آن‌ها کار می‌کند. پیچ‌ها دارای رزوه خارجی هستند که در خارج از پایین‌ترین قسمت آن‌ها قرار دارد.

4. دستگیره

قسمتی از بولت است که قطعاتی را که قرار است مونتاژ شوند در خود جای می‌دهد. طول گرفتن باید برابر باضخامت ترکیبی قطعات اتصال باشد.

انواع بولت و مهره

پیچ ها و مهره‌ها یکی از همه کاره ترین اتصال‌دهنده‌های ساختاری هستند که در طیف گسترده‌ای از پیکربندی‌ها برای مطابقت با نیازهای مختلف مواد و مقاومت موجود است. این بست ها عمدتاً از نظر مشخصات رزوه، طول و اندازه سر متفاوت هستند و ترکیبات متفاوتی از این ویژگی‌ها باعث ایجاد بولت ​​و مهره‌هایی با عملکردهای متفاوت می‌شود. انواع پیچ و مهره به شرح زیر می‌باشد:

1. انکر بولت

انکر بولت برای اتصال عناصر سازه‌ای و غیر سازه‌ای به بتن استفاده می‌شود. اتصال را می‌توان با استفاده از اجزای مختلف انجام داد:

 • بولت لنگر
 • صفحات فولادی |(سفت کننده)

انکر پیچ‌ها انواع مختلفی از بارها را انتقال می‌دهند:

 • نیروهای کششی
 • نیروهای برشی

اتصال بین عناصر سازه‌ای را می‌توان با ستون‌های فولادی که به یک پایه بتن مسلح متصل شده‌اند نشان داد. یک مورد رایج از یک عنصر غیر باربر متصل به سازه، اتصال بین یک سیستم نما و یک دیوار بتنی مسلح است.

کاربرد انکر بولت

 • نصب پارتيشن وسقف‌های كاذب
 • نصب لوازم بهداشتی در ساختمان
 • نصب ساپورت‌های تاسيساتی در ساختمان
 • نصب تجهيزات بيمارستانی
 • نصب پنل‌های پيش ساخته بتنی
 • كاربردهای سازه‌ای:
  نصب صفحات فلزی بر روي بتن يا ساير مصالح بنايي و تقويت و ترميم سازه هاي بتني
 • كاربردهاي غير سازه‌ای:
  نصب ساپورت‌هاي الكتريكی و مكانيكی بر روي بدنه بتنی، كاشت پايه‌های تجهيزات سبك بر روي كف، ديوار يا سقف

2. بولت کور

بولت کور یک اتصال‌دهنده ساختاری است که نسبت به یک پرچ یا جوش معمولی استحکام و سازگاری بیشتری دارد. آن‌ها برای ایجاد یک اتصال قوی طراحی شده‌اند که در آن پیچ‌های سنتی یا پیچ‌های شش گوش به سختی جمع می‌شوند یا نمی‌توانند کار را انجام دهند.
در بسیاری از موارد، دسترسی محدود به این معنی است که استفاده از پرچ ها یا پیچ‌های شش گوش مطرح نیست و پیچ‌های کور برای مقابله با این مشکل دقیقاً ساخته‌شده‌اند. اثربخشی راه حل بولت کور به این معنی است که برای چندین دهه، آن‌ها اولین انتخاب برای کارهای دسترسی محدود در بخش‌هایی مانند تولید، ساخت‌وساز و کار تعمیر بوده‌اند.

3. بولت کالسکه

بولت کالسکه شکلی از پیچ است که برای بستن فلز به فلز یا معمولاً چوب به فلز استفاده می‌شود. در استرالیا و نیوزلند به عنوان بولت سر واشر نیز شناخته می‌شود. تفاوت آن با سایر بولت‌ها به دلیل سر مسطح قارچی آن و این واقعیت است که سطح مقطع ساقه، اگرچه در بیشتر طول آن دایره‌ای است (مانند سایر انواع ناودانی)، اما دقیقاً زیر سر آن مربع است.
این باعث می‌شود که بولت وقتی از طریق سوراخ مربعی در یک نوار فلزی وارد شود، خود قفل شود. این اجازه می‌دهد تا بست از یک طرف فقط با یک ابزار، آچار یا آچار نصب شود. سر بولت کالسکه معمولاً یک گنبد صاف است. شفت بدون نخ است و قطر آن مطابق با ضلع سطح مقطع مربع است.

این محصول به‌گونه‌ای طراحی شده بود که از طریق یک صفحه تقویت‌کننده آهنی در دو طرف یک تیر چوبی استفاده شود، با قسمت مربعی بولت در یک سوراخ مربعی در کار آهن. استفاده از پیچ و مهره کالسکه روی چوب لخت معمول است، با بخش مربعی آن چسبندگی کافی برای جلوگیری از چرخش.
بولت قفل اغلب در اتصالات امنیتی مانند قفل و لولا استفاده می‌شود که در آن بولت فقط باید از یک طرف جدا شود. سر صاف و گنبدی شکل و مهره مربعی زیر آن مانع از باز شدن قفل کالسکه از سمت ناامن می‌شود.

4. بولت آربور

پیچ و مهره‌های آربور به طور خاص برای استفاده با ابزارهای برقی، معمولاً اره‌های میتر، طراحی شده‌اند. این پیچ‌ها ابزار را محکم نگه می‌دارند و تیغه را در جای خود نگه می‌دارند. آربور محوری است که تیغه را نگه می‌دارد. در تمام اره‌های ثابت آمریکایی که از تیغه 10 استفاده می‌کنند، قطر آربور در جایی که تیغه متصل است، 5/8 است.

تفاوت پیچ و مهره‌های آربور با سایر پیچ‌ها این است که به صورت پیش مونتاژ شده تحویل داده می‌شوند. همه پیچ‌های آربور دارای واشر هستند که به طور دائم به نوک پیچ‌ها متصل می‌شود. واشر محصور از همان ابتدا ظاهری بسیار متمایز به بولت‌های Arbor می‌دهد. این پیچ‌ها همچنین دارای سر با طرح فرورفته هستند که برجستگی محسوسی در اطراف سر بولت ایجاد می‌کند.

به طور معمول، مهره‌های چوبی با روکش تیره یا سیاه ساخته می‌شوند. آن‌ها همچنین با نخ‌های معکوس ساخته می‌شوند. وقتی به شفت یک پیچ و مهره نگاه می‌کنید، به نظر می‌رسد که به عقب برگشته است زیرا مانند سایر انواع بولت‌ها دارای الگوی آج معکوس است. این رزوه معکوس بسیار مهم است و بخشی از عملکرد اصلی بولت آربور است.

5. بولت دو طرفه

ناودانی های دو طرفه اتصال‌دهنده‌های رزوه‌ای هستند که در هر دو انتها با یک قسمت بدون رزوه بین دو انتهای رزوه دار رزوه می‌شوند. آن‌ها بیشتر هنگام اتصال فلنج ها یا لوله‌ها استفاده می‌شوند. طول نخ بسته به نیاز متفاوت است. پیچ‌ها در هر انتها به همان اندازه رزوه‌ای طولانی دارند تا یک مهره را بپذیرند و از رزوه‌های کلاس 2A هستند.
طول بولت در مجموع اندازه گیری می‌شود. ناودانی های دو طرفه برای پیچ و مهره روی فلنج ها یا سایر کاربردهایی که سوزاندن دو طرفه مورد نظر است استفاده می‌شود.

6. بولت چشمی

بولت چشمی یک اتصال‌دهنده مکانیکی با محور رزوه‌ای و سر تشکیل‌دهنده یک حلقه است. پیچ‌های چشمی برای اتصال چشمی به سازه استفاده می‌شود که از طریق آن می‌توان طناب، کابل یا غل‌ها را محکم کرد. یک کاربرد متداول این است که یک چشم بالابر ایجاد کنید تا جرثقیل را بتوان به ماشین آلات متصل کرد، با چشم‌های بالابر با هدف خاص که برای بار کاری ایمن آن‌ها رتبه بندی شده است.

پیچ‌های چشمی کم استحکام اغلب از طول میله با قطر اندازه اسمی رزوه تشکیل می‌شوند. سر به سادگی به صورت حلقه‌ای از یک بخش بدون نخ میله خم می‌شود. این نوع پیچ و مهره‌ها می‌توانند بارهای محوری را به خوبی حمل کنند اما نباید برای بارهای خارج از محور استفاده شوند. دهانه‌ای که انتهای میله برای تکمیل حلقه بسته می‌شود، ممکن است جوش داده شود، اما احتمالاً یک نقطه شکست احتمالی باقی می‌ماند.

7. بولت شش گوش

پیچ‌های درپوش شش گوش و پیچ‌های شش گوش دارای سر شش ضلعی هستند که هنگام سفت کردن بست استفاده می‌شود. بولت شش گوش از واشر زیر سر و انتهای اریب استفاده می‌کند، در حالی که پیچ‌های شش گوش فاقد این ویژگی‌ها هستند؛ و نیاز به یک مهره دارد.
این بست داربست‌ها به طور گسترده در ساخت‌وساز، قطعات ماشین آلات و تعمیرات تعمیر و نگهداری استفاده می‌شود. پیچ‌های شش گوش و پیچ‌های شش گوش در اندازه‌ها، پرداخت ها، کیفیت‌ها و مواد مختلف بسته به کاربرد تولید می‌شود.

8. بولت ماشین

پیچ‌های ماشینی برای اتصال دو قطعه مواد به یکدیگر استفاده می‌شود و شبیه پیچ‌های شش گوش است، با این تفاوت که در قسمت زیرین سر دارای نقطه پخ یا سطح تکیه‌گاه واشر نیستند. آن‌ها معمولا با سر شش گوش و مربع در دسترس هستند.

یک اتصال‌دهنده دیگر، پیچ‌های ماشین، اغلب به جای بولت و مهره‌های ماشین استفاده می‌شود که باعث سردرگمی می‌شود.
بر خلاف انواع دیگر پیچ‌ها مانند بولت‌های چوبی یا بولت‌های فلزی، بست‌ها به جای نوک‌تیز یا مخروطی، نوک صاف دارند، همانطور که در سایر انواع رول‌بولت‌ها معمول است. پیچ‌ها معمولاً به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که یا با سوراخ‌های از پیش سوراخ شده استفاده شوند یا به موادی هدایت شوند که در آن بولت هنگام سفت شدن رزوه خاص خود را در مواد ایجاد می‌کند.

در مقابل، بولت‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که با استفاده از یک مهره جفت‌کننده به انتهای آن سفت شوند. در حالی که مهره‌ها و پیچ‌های اتصال‌دهنده‌های جفتی هستند، مهره‌ها معمولاً با بولت‌هایی که به جای آن در سوراخ‌های از پیش سوراخ‌شده بولت می‌شوند، استفاده نمی‌شوند.
پیچ و مهره‌های ماشینی و پیچ‌های ماشینی در انواع مختلفی از سر وجود دارند، از جمله سر شش گوش که اغلب با مهره‌های شش گوش ترکیب می‌شود و همچنین سر صاف، بیضی شکل و سر پنیری.

9. بولت سر پنتا

پیچ‌های پنتا در برابر دستکاری مقاوم هستند و دارای سرهای پنج ضلعی هستند که با ابزارهای معمولی فروشگاه سخت‌افزار نمی‌توان آن‌ها را شل کرد. این بست ها معمولا برای محکم کردن روکش منهول استفاده می‌شوند.

بولت‌های پنتاگون نمونه‌ای از محصولات مقاوم در برابر دست‌خوردگی هستند که ممکن است در کاربردهایی استفاده شوند که می‌خواهند احتمال باز کردن یا برداشتن بولت توسط شخصی که مجهز به ابزار استاندارد است را کاهش دهند. از آنجایی که سر آن به شکل پنج ضلعی است، نمی‌توان از آچار استاندارد یا مجموعه آچار سوکتی با این پیچ‌ها استفاده کرد.

10. بولت سرگرد

پیچ‌های سرگرد (سر دکمه‌ها) اغلب در اتصالات چوبی استفاده می‌شوند. پیچ‌های سر گرد شبیه پیچ‌های کالسکه هستند، اما بدون گردن مربع زیر سر. پیچ‌های سر دکمه مانند بولت ​​های کالسکه دارای مخروط مربعی در زیر سر گنبدی بولت نیستند و معمولاً برای اتصال چوب استفاده می‌شوند. ماهیت نرم‌تر چوب به پیچ اجازه می‌دهد تا روی سطح چوب فشرده شود و با اصطکاک محکم شود تا از چرخش پیچ هنگام سفت شدن مهره جلوگیری کند.

11. بولت شانه

یک بولت شانه‌ای که به عنوان بولت شانه نیز شناخته می‌شود، دارای یک ساقه با قطر بزرگ‌تر است که بلافاصله در زیر سر قرار دارد که به‌اندازه طول نخ به قطر کمتری پایین می‌آید. تغییر قطر یک «شانه» ایجاد می‌کند که می‌توان آن را محکم روی قسمت بولت‌شده محکم کرد. این اجازه می‌دهد تا یک بولت شانه‌ای بدون بستن قسمت دیگر محکم به یک قسمت وصل شود که باعث ایجاد فاصله محوری می‌شود.

شفت یک سطح یاتاقان صاف برای اتصال بولت بین قطعات فراهم می‌کند. یک بولت شانه‌ای را می‌توان همراه با یک بلبرینگ کشویی مانند بوش نایلونی استفاده کرد تا امکان چرخش بهتر بین قطعات را فراهم کند.

مراحل كاشت رول بولت

مرحله اول

ايجاد حفره و سوراخ در محل كاشت رول بولت

مرحله دوم

كار گذاشتن رول بولت و دیگر انواع بولت در حفره ايجاد شده و اتصال كار مورد نظر به آن

مرحله سوم

گرداندن مهره رول بولت در جهت عقربه هاي ساعت به وسيل آچار و عمل نمودن رول بولت.

استعلام قيمت انواع بولت و خرید از آهن اسپات

قيمت بولت‌ها به عوامل مختلفي بستگی دارد كه عبارتند از:

 • اندازه و يا اصطلاحا قد كلي بولت
 • نوع ميلگرد استفاده شده (ساده يا آجدار)
 • اندازه رزوه هر بولت
 • كيفيت ميلگرد استفاده شده

جهت مشاهده قیمت انواع بولت و خرید آنها، به وبسایت آهن اسپات به آدرس ahanspot.com مراجعه نمایید و یا با کارشناسان فروش ما در تماس باشید.
آهن اسپات، یک پلتفرم استعلام قیمت آهن و محصولات فولادی است که که به شما کمک می‌‍کند تا تولیدکنندگان برتر محصولات فولادی را بررسی و بهترین معامله را انجام دهید.