آذر امین یکی از تولیدکنندگان فولاد در ایران است که امکان تولید انواع میلگرد در قطرهای مختلف را دارد. میلگرد یکی از مهمترین سازه‌های فولادی است که در عملیات‌های عمرانی به کار برده می‌شود. مهندسان برای انجام محاسبات دقیق و تعیین تعداد و سایز میلگردهای موردنیاز می‌توانند به جداول وزن میلگرد آذر امین مراجعه کنند.

کارخانه آذر امین به تولید میلگردهای سایز 8، 10 و 12 را با کیفیتی مشابه استانداردهای رسمی می‌پردازد. جهت کسب اطلاع از قیمت محصولات و آهن آلات ساختمانی می‌توانید به سایت آهن اسپات مراجعه کنید.
تمامی اطلاعات مندرج بر روی سایت از جمله محصولات تولیدی و قیمت آن‌ها طبق آخرین تغییرات بازار و به صورت روزانه بر روی سایت به‌روز رسانی می‌شوند.

Introducing the cheapest rebars in the market + how to buy

آشنایی با خط تولید میلگرد آذر امین

کارخانه آذر امین از سال 1390 کار خود را در استان آذربایجان شرقی آغاز کرده است. نام تجاری برند آذر امین نیز  AFA Steel می‌باشد. این کارخانه با در اختیار داشتن خط نورد و ذوب گیری به‌روز توان تولید میلگرد بر اساس استانداردهای رسمی را دارد. ظرفیت تولید این فولاد ساز به طور میانگین برابر با 400 هزار تن میلگرد نوردی در سال تخمین زده می‌شود.

شرکت آذر امین موفق شد که در سال 1396 گواهینامه‌ ISO9001 را از شرکت انگلیسی BAS دریافت کند. در حال حاضر این کارخانه فولاد ساز توانسته است میلگردهای آج‌دار را در دو گرید A2  و A3  بر اساس استاندارد ملی INSO 3132 به بازار عرضه کند. همچنین امکان مقایسه کیفی میلگردهای آج‌دار مارپیچی و آج‌دار جناغی آذر امین طبق استانداردهای زیر نیز وجود دارد:

 • استاندارد ASTM A615 کشور آمریکا
 • استاندارد BS 4449 اروپا
 • استاندارد JIS G3112 کشور ژاپن
 • استاندارد GOST 5781 کشور روسیه
 • استاندارد بین‌المللی ISO 6935
 • استاندارد DIN 488 صنعتگران آلمانی

روش شکل‌دهی میلگرد، هر دو فرایند نورد گرم و یا نورد سرد می‌تواند باشد. آذر امین برای تولید میلگرد از روش شکل‌دهی گرم یعنی نورد گرم استفاده می‌کند. در ابتدای این خط شمش فولادی تا دمای بالا (حدود 900 تا 1100 درجه سانتی گراد) گرم خواهد شد؛ پس از گداخته شدن در ابتدای قفسه نوردی قرار خواهد گرفت.

غلتک‌های نورد در طی سه مرحله تغییر شکل لازم برای تبدیل فولاد بی‌شکل به میلگرد را به آن اعمال می‌کنند. این تغییر شکل با هدف دستیابی به قطر مورد نظر، سطح مقطع دایره‌ای انجام می‌شود. پس از آن وارد مرحله آج زنی خواهد شد؛ که آج زنی میلگرد A2 نیز در انتهای همین مرحله انجام می‌شود. آج‌ زنی گرید A3 پس از یک مرحله خنک کاری تا دمای اتاق  انجام خواهد شد. در آخر به وسیله گیوتین میلگردها در طول‌های 12 متری برش خواهند خورد.

برای خرید و انتخاب آهن آلاتی چون میلگرد باید از وزن و تعداد شاخه‌های مورد نیاز در پروژه اطلاع داشته باشید. به همین منظور جداولی برای معرفی وزن میلگرد آذر امین در سایزهای مختلف تدوین شده است تا راحت‌تر بتوانید انتخاب کنید؛ همچنین برای اطلاع از قیمت دقیق میلگرد می‌توانید به سایت آهن اسپات مراجعه کنید.

جدول وزنی میلگرد و کاربرد آن

فولادسازانی مانند آذر امین امکان تولید پروفیل‌های مختلفی مانند میلگرد را دارند. هر یک از این پروفیل‌ها خود دارای مشخصات فنی و هندسی است که کاربردشان را تعیین می‌کند. عمده تفاوت‌هایی که میان این مقاطع دیده می‌شود شامل اختلاف در سطح مقطع، سایز، وزن، طول و طرح روی پوسته است. همین تفاوت‌های ساده منجر به تغییر در کاربری پروفیل خواهد شد.

برای رفع مشکلات احتمالی در انطباق دادن و شناسایی مقاطع فولادی، جدول وزنی و جدول اشتال مخصوص به هر یک تدوین شد. جدول وزنی میلگرد بر اساس سایز و طول هر شاخه وزن آن را در اختیار مهندسان قرار می‌دهد. با استناد به این جدول خرید و فروش میلگرد انجام می‌پذیرد. اما استفاده از جدول وزنی مشروط به خواندن جدول اشتال است. در جدول اشتال هر نوع اطلاعاتی که درباره انواع مقاطع فولادی لازم باشد نوشته شده است.
به طور مثال داده‌هایی مانند شامل سطح مقطع، ابعاد سطح و وزن مخصوص به صورت مجزا آمده است. جدول اشتال میلگرد راهنمای مهندسان برای انتخاب مصالح مورد نیاز و انجام محاسبات برای اجرای پروژه‌های عمرانی به شمار می‌رود. از جمله اطلاعاتی که در این جدول گنجانده شده است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قطر میلگرد
 • شعاع ژیراسیون
 • حجم یک شاخه میلگرد
 • مساحت سطح مقطع
 • وزن هر متر میلگرد
 • ممان اینرسی
 • وزن مخصوص

میلگرد در دو نوع ساده و آج‌دار و سه گرید طراحی و تولید می‌شوند؛ بنابراین جدول وزنی استاندارد باید اطلاعات مرتبط به وزن و سایز هر شاخه میلگرد از گرید مشخص را به صورت تفکیک شده نمایش دهد.

شیوه محاسبه وزن میلگرد آذر امین

جدول وزنی مقاطع فولادی چون میلگرد بر اساس روابط دقیق ریاضیاتی تکمیل شده‌اند. چرا که کوچک‌ترین خطا در محاسبه وزن آن‌ها سبب تغییر در وزن کل ساختمان و در نهایت بروز حوادث غیر مترقبه خواهد شد. برای تعیین وزن میلگرد آذر امین دو راه وجود دارد. هم می‌توانید از جدول اعلام شده از کارخانه برای وزن میلگرد آذر امین استفاده کنید و یا این که یکی از دو رابطه زیر را برای محاسبه وزن میلگرد انتخاب کنید.

وزن میلگرد = ۱۰۰۰ / 2 (شعاع) * (3.14) * (چگالی)

در رابطه اول چگالی را برحسب سانتی متر مکعب باید در فرمول جا گذاری کرد. عدد چگالی فولاد برابر 7.85 در نظر گرفته می‌شود؛ همچنین مقادیر مربوط به شعاع نیز باید برحسب میلی متر جای‌گذاری کرد. از آن جایی که در این رابطه محاسبات طولانی است و امکان بروز خطا کم نیست، روش دیگری برای تعیین وزن میلگرد آذر امین پیشنهاد شد.

وزن میلگرد برحسب کیلوگرم = 162 /  2 (سایز میلگرد)

در هر یک از این روابط اگر بخواهید وزن را به ازای طول هر شاخه میلگرد به دست آورید، باید ضرب در 12 یا 6 (طول یک شاخه میلگرد) کنید.

هدف از محاسبه وزن میلگرد تطابق دادن عدد نهایی با جدول وزنی آن است. اگر این اعداد با یکدیگر اختلاف فاحشی داشته باشند نشانه خطا در محاسبه و یا کیفیت پایین ساخت میلگرد است. در چنین شرایطی نمی‌توان به خواص مکانیکی، استحکام و کاربرد میلگرد اطمینان داشت. چرا که ممکن است در تنشی کمتر از تنش تسلیم محاسبه شده بشکند.

روش استفاده از جدول وزن میلگرد آذر امین

هر کارخانه فولاد ساز باید جدول وزنی مقاطع تولیدی خود را در اختیار مصرف‌کنندگان و خریداران، قرار دهد؛ چرا که کاربرد این جداول در پیشبرد پروژه‌های عمرانی بسیار پر اهمیت است. در جدول وزنی اطلاعات و مشخصات فنی محصولات تولید شده هر شرکت به صورت تخصصی ذکر می‌شود. اهمیت جدول وزنی تنها در بخش محاسباتی و تئوری سازه اهمیت ندارد. بلکه تعیین قیمت نهایی نیز به وزن هر شاخه میلگرد وابسته خواهد بود.

در جدول وزن میلگرد آذر امین به تفکیک نوع گرید میلگردهای تولید شده و سایزبندی آن‌ها مشخصات فنی نوشته شده است. میلگردهای آج‌دار مارپیچی آذر امین در سایزهای 8 و 10 و میلگردها آج‌دار جناغی در سایزهای 10 تا 32 تولید می‌شوند. با بررسی تست‌های مکانیکی از جمله تست کشش استحکام کششی و تنش تسلیم تمامی این محصولات به دست آمدند و مطابق با استاندارد ملی بودند.

جدول وزنی میلگرد آذر امین
ردیف سایز میلگرد وزن میلگرد آذر امین  برحسب کیلوگرم
1 8 4.41
2 10 7
3 12 10.13
4 14 13.9
5 16 18.13
6 18 23
7 20 28.3
8 22 34.3
9 25 44.6
10 28 56
11 32 73.1

 

خواص مکانیکی میلگردهای آج‌دار آذر امین
نوع میلگرد علامت اختصاری تنش تسلیم

(N/mm2)

استحکام کششی

(N/mm2)

گرید  A2 آج 340 425 -340 600 – 500
گرید  A3 آج 400 500- 400 700 – 600

استعلام قیمت و خرید میلگرد از آهن اسپات

کارخانه فولاد سازی آذر امین از سال 1390 خط نورد خود را افتتاح کرده است. محصول انتهایی خط نورد این شرکت میلگرد است. آذر امین موفق شده است که در دو گرید A2  و A3 میلگردهای آج‌دار را منطبق بر استاندارد ملی INSO 3132 تولید کند. پرفروشترین محصول این کارخانه میلگردهای سایز 8، 10 و 12 است که در هر دو گرید است. برای اطلاع از قیمت این محصولات می‌توانید به سایت آهن اسپات مراجعه کنید.

مجموعه آهن اسپات با هدف ایجاد پل ارتباطی میان تولیدکننده و مصرف‌کننده آهن آلات صنعتی و ساختمانی وب‌سایت آهن اسپات را راه اندازی کرده است. شما می‌توانید با مراجعه به صفحه محصول مورد نیازتان از نام تولیدکنندگان و قیمت دقیق آن اطلاع پیدا کنید. به طور روزانه قیمت تمامی آهن آلات موجود روی سایت آهن اسپات به‌روز رسانی می‌گردند.