میلگردها، از جمله مصالح مهم و کاربردی در صنعت ساخت‌و‌ساز هستند. این محصولات به دلیل کاربرد زیاد و متنوعی که دارند، توسط کارخانه‌های مختلفی در اقصی نقاط ایران تولید می‌شوند. به دلیل مقدار تقاضای بالا در بازار و مسائل مربوط به حمل‌ونقل و تامین فوری کالا، این کارخانه‌ها در سراسر کشور پراکنده شده‌اند. یکی از کارخانه‌هایی که به صورت تخصصی به تولید میلگرد می‌پردازد، کارخانه راد همدان است.
میلگرد راد همدان، تنها محصول این کارخانه است که در سایزها و گریدهای متنوع به تولید می‌رسد.

این محصول، دارای ویژگی‌های فنی خاصی است و به همین دلیل انتخاب بسیاری از متولیان پروژه‌های عمرانی در غرب و مرکز کشور است. در این مقاله از آهن اسپات قصد داریم به بررسی مشخصات این محصول بپردازیم. همچنین با ارائه جدول وزن میلگرد راد همدان، به محاسبه وزن این فرآورده فولادی و در نهایت استعلام قیمت و خرید آن اهتمام خواهیم داشت. برای آشنایی بیشتر با این محصول، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

کارخانه راد همدان

همانگونه که از نام این گروه صنعتی برمی‌آید، در شهر همدان و در منطقه صنعتی ویان واقع شده است. این کارخانه، در سال ۶۰ به بهره‌برداری رسید، اما در زمینه تولید میلگرد، حدود ۱۰ سال سابقه دارد و از این نظر در زمره نوپایان عرصه‌ی فولاد قرار می‌گیرد. میلگرد در انواع ساده و آجدار، تنها محصولی است که در این کارخانه به تولید می‌رسد.

این گروه صنعتی با وجود عمر کوتاه خود، توانسته است ظرفیت تولیدی را تا حدود ۵۰۰ هزار تن در سال افزایش دهد؛ این رقم برای یک صنعت تازه تاسیس بسیار قابل توجه است، علی الخصوص که کیفیت میلگرد راد بسیار بالاست و توانایی رقابت با محصولات قدیمی‌تر را دارد.

قیمت محصولات این کارخانه در رده محصولات نسبتا گران قرار می‌گیرد، با این حال استحکام و مقاومت بالا در عین داشتن وزن بسیار سبک، مزیتی است که باعث می‌شود میلگردهای کارخانه راد ارزش این قیمت را داشته باشد.

کارخانه راد همدان محصولات خود را به طور مستقیم از انبار خود به بازار عرضه می‌کند و از لحظه سفارش محصول تا تحویل آن، بسته به موقعیت مکانی شما، ۱ تا ۷ روز کاری باید منتظر تحویل باشید.

مشخصات میلگرد راد همدان

مشخصات میلگرد راد همدان

میلگردهای راد همدان در ۳ گرید تولید می‌شوند: ساده(A1)، آجدار مارپیچ (A2) و آجدار جناغی (A3). تمامی این محصولات، در اندازه استاندارد ۱۲ متری به بازار عرضه می‌شوند و از نظر سایز، از اندازه ۸ تا ۳۲ موجود هستند.

میلگردهای تولیدی این کارخانه، بر اساس استاندارد ملی طراحی شده‌اند و وزن آن‌ها نیز به جدول اشتال وزنی بسیار نزدیک است. از سویی برای تولید میلگردهای آجدار، کارخانه راد بر اساس استاندارد اروپایی BS EN 4449 عمل می‌کند؛ بر اساس این استاندارد، آج میلگردها باید به گونه‌ای طراحی شود که بیشترین نشست را در بتن داشته باشد.
اندازه آج‌های این میلگردها به طور دقیق و منظم طراحی شده است و به همین علت می‌توان این محصولات را در زمره محصولات استاندارد که قابلیت بهترین انطباق با بتن را دارند، قرار داد

مواد اولیه میلگرد راد

میلگردهای راد از شمش فولاد مرغوب ساخته می‌شوند؛ این شمش‌ها به دلیل داشتن درصد کربن بالا در کنار سایر عناصر، محصولی استوار و مقاوم در برابر خمش می‌سازند که البته خاصیت جوش‌پذیری کمی دارد. در انواع ساده و بدون آج، به دلیل کاربرد این محصولات در آهنگری و اهیمت جوش‌پذیری، از کربن کمتری استفاده می‌شود.

در جدول زیر می‌توانید عناصر موجود در ترکیبات میلگرد آجدار راد همدان را مشاهده کنید:

عناصر موجود در فولاد میلگرد راد همدان

کربن C

سیلیسیم Si منگنز Mn فسفر p گوگرد s

نیتروژن n

0.27

الی

0.32

0.55

الی

0.60

1.30

الی

1.60

0.40

الی

0.45

0.40

الی

0.45

0.12

بر اساس اطلاعات بالا، درصد کربن و سیلیسیم در این محصول بسیار زیاد است که خود باعث استحکام و مقاومت در برابر نیروهای کششی می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که میلگرد راد جز در مواقع گسست خم نشود و حالت پلاستیکی نداشته باشد.

نکات فنی انواع میلگرد راد

شرکت فولاد راد همدان ادعا دارد که میلگردهای تولیدی در این کارخانه، حدودا ۲۵درصد بیشتر از انواع دیگر آج دارند؛ این مسئله یک مزیت مهم به حساب می‌آید زیرا باعث درگیری بیشتر بتن با محصول می‌گردد و در نتیجه، استحکام سازه تا حد چشمگیری بالا می‌رود.

انواع میلگرد در این کارخانه، دارای ویژگی‌های زیر هستند:

  • میلگرد A1 کارخانه راد

این دسته از میلگردها با نام میلگرد ساده شناخته می‌شوند و مقاومت کششی آن‌ها حدود ۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است. همچنین، مقاومت تسلیم این محصول حدود ۲۳۰۰ است و در کل، در دسته فولاد نرم قرار می‌گیرد و مقاومت زیادی ندارد و بیشتر برای عملیات جوشکاری و آهنگری مناسب است.
وزن این میلگرد، عموما از انواع دیگر سبک تر است. همچنین تغییر شکل پلاستیکی این محصول به ۲۵ درصد می رسد و شکل پذیری بسیار بالایی دارد.

  • میلگرد A2 کارخانه راد

این نوع میلگرد با نام آجدار مارپیچ هم شناخته می‌شود و مقاومت تسلیمی آن به حدود ۳۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می‌رسد. مقاومت کششی این محصول، ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است و به همین علت می‌تواند انتخابی مناسب برای استفاده در بتن باشد.
در عوض، تغییر شکل پلاستیکی این میلگردها حدود ۱۸ درصد و جوش پذیری آن، پایین است بنابراین برای استفاده در عملیات جوشکاری چندان توصیه نمی‌شود.

  • میلگرد A3 کارخانه راد

این دسته از محصولات با نام تخصصی میلگرد آج جناغی هم در بازار شناخته می‌شوند و مقاومت تسلیم آن‌ها حدود ۴۰۰۰ است. همچنین تغییر شکل پلاستیکی این محصول تا ۱۴ درصد کاهش می‌یابد و در عوض، مقاومت کششی آن به ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می‌رسد.
این میلگرد با توجه به وزن سبک و قابلیت انطباق بالا با بتن، و در عین حال داشتن قیمت مناسب، بهترین انتخاب برای کارهای ساختمانی است.

تمامی این محصولات در دسته میلگردهای سبک و مطابق با وزن استاندارد قرار دارند و به همین علت، با وجود رنج قیمتی نسبتا بالا، در دسته محصولات مقرون به صرفه قرار می‌گیرند.

علامت اختصاری تولیدات کارخانه راد همدان

هر برند برای شناخته شدن، نشان مخصوص به خود را دارد که در انحصار همان شرکت است و به صورت اختصاری، روی محصولات ثبت می‌شود. محصولات شرکت راد که منحصر به انواع میلگرد هستند را می‌توان از راه‌های زیر شناسایی کرد:

  1. نام شرکت به صورت اختصاری و به شکل RAD روی بدنه میلگرد به صورت برجسته حک شده است.
  2. نوع آج محصول با کمی فاصله از نام کارخانه درج شده است؛ علامت اختصاری انواع آج، به شکل زیر است:

⇐ آجدار مارپیچ: J برای آج ۳۴۰ / L برای آج ۳۵۰

⇐ آجدار جناغی: C برای آج ۴۰۰ / H برای آج ۴۲۰

⇐ آجدار مرکب: S برای آج ۵۰۰ / F برای آج ۵۲۰

  1. سایز میلگرد نیز بعد از اطلاعات بالا و پیش از علامت CT ثبت شده است.

مزایای میلگرد کارخانه راد همدان

یکی از مزایای مهم میلگرد راد، وزن آن است؛ این محصول وزن بسیار استانداردی دارد و در دسته محصولات سبک قرار می‌گیرد، به همین دلیل انتخاب مناسبی برای سازه‌های عظیم خواهدبود.
همچنین مقاومت کششی محصولات آجدار این کارخانه در سطح بالایی قرار دارد و برای استفاده در فونداسیون بسیار مناسب است؛ به علاوه که طبق ادعای خود کارخانه، مقدار آج‌ها نسبت به محصولات مشابه ۲۵درصد بیشتر است و به همین دلیل درگیری خوبی با بتن خواهد داشت.

محاسبه وزن میلگرد راد همدان با جدول اشتال

در ابتدا بهتر است بدانید که وزن میلگرد، برای حفظ شاخص و جلوگیری از سردرگمی، همواره بر اساس یک شاخه ۱۲ متری در نظر گرفته می‌شود. وزن میلگرد راد همدان، در بازه سبک تر از جدول اشتال قرار دارد و در این زمینه به عنوان محصولی استاندارد و سبک شناخته می‌شود. در جدول زیر می‌توانید وزن انواع میلگردهای کارخانه راد را در سایزهای مختلف مشاهده نمایید و آن را با جدول اشتال مقایسه کنید:

وزن میلگرد راد همدان در مقایسه با جدول اشتال

گرید محصول A2 A2 A3 A3 A3 A3 A3 A3 A3

A3

سایز میلگرد

۸ ۱۰ ۱۲ ۱۴ ۱۶ ۱۸ ۲۰ ۲۲ ۲۵ ۲۸
جدول اشتال ۵ ۷.۵ ۱۰.۷ ۱۴.۶ ۱۸.۹ ۲۴ ۲۹.۷ ۳۵.۶ ۴۶.۲

۵۸

وزن میلگرد راد همدان

۴.۳ ۶.۲ ۹.۵ ۱۳.۵ ۱۷.۵ ۲۱.۵ ۲۷ ۳۱ ۴۲

۵۵

با توجه به جدول وزنی میلگرد راد، می‌توان گفت که این محصول بسیار سبک است و به همین علت، برای استفاده در سازه‌های بتنی عظیم بسیار مناسب است؛ زیرا وزن کلی سازه را به صورت چشمگیری کاهش خواهد داد.

مشاهده بهترین قیمت میلگرد راد همدان

قیمت میلگرد راد همدان نسبت به محصولات مشابه خود کمی بالاتر است؛ این موضوع را می‌توانید در جدول قیمت میلگردها در سایت آهن اسپات به وضوح مشاهده کنید؛ اما نکته قابل توجه این است که وزن این محصول بسیار سبک است و بنابراین در یک بندیل ۲ تنی از میلگردهای این کارخانه، تعداد بیشتری میلگرد وجود خواهد داشت. در نهایت، باید گفت که قیمت این محصول به نسبت وزن و کیفیت آن مقرون به صرفه است.

خرید و فروش میلگرد راد همدان

پیش از خرید میلگرد راد، حتما چند نکته را در نظر داشته باشید:

  • تحویل این محصول از کارخانه صورت می‌گیرد و محل اصلی کارخانه در شهر همدان است، بنابراین پیش از سفارش حتما بعد مسافت را در نظر بگیرید.
  • میلگرد راد با علامت RAD شناخته می‌شود و هر علامت مشابه دیگری مربوط به این کارخانه نیست.
  • قیمت محصول را با توجه به مقدار مورد نیاز به کمک جدول وزن و قیمت‌های موجود در سایت آهن اسپات برآورد کنید.

پس از اقدامات بالا، می‌توانید با کمک کارشناسان آهن اسپات، خریدی آسان و مطمئن را تجربه کنید. رسالت آهن اسپات این است که در راستای تسهیل فرایند مبادلات، قیمت روز کارخانه‌ها فولاد کشور را استعلام گرفته و در وب‌سایت خود به آدرس www.ahanspot.com منتشر کند.