میلگرد، بخش مهمی از یک ساختمان را تشکیل می‌دهد. این محصولات فولادی می‌توانند در ابعاد مختلف، در قسمت‌هایی مانند پایه و یا ستون‌های بتنی مورد استفاده قرار گیرند. تنوع میلگردها در بازار فولاد ایران بسیار زیاد است؛ یکی از مشهورترین کارخانه ها که در زمینه تولید میلگرد فعالیت دارد، شاهین بناب است.میلگرد شاهین بناب، محصولی رایج در ساخت و ساز است و کمتر کسی هست که در حیطه فعالیت‌های عمرانی فعال باشد و نام این برند را نشنیده باشد. این کارخانه به تولید مقاطع فولادی مختلف از جمله میلگردهایی در سایزهای مشخص می‌پردازد.

در این مقاله از وبلاگ آهن اسپات قصد داریم به بررسی دقیق‌تر این محصول بپردازیم و نحوه محاسبه وزن میلگرد شاهین بناب با استفاده از جدول وزنی را شرح دهیم؛ اما چرا وزن میلگرد برای ما مهم است؟ چون معیار تعیین قیمت محصولات فولادی، بر اساس وزن آن‌هاست.

اگرچه جدول اشتال وزن میلگرد، وزن نسبی محصولات را به ما نشان می‌دهد، اما به دلیل تفاوت در مواد اولیه و روند تولید در کارخانجات مختلف، این اعداد کمی دستخوش تغییر می‌شوند. به همین دلیل اطلاع از وزن، به تعیین دقیق قیمت میلگرد شاهین کمک خواهد کرد.

کارخانه شاهین بناب

مجتمع فولاد شاهین بناب حدود ۱۸ سال است که در زمینه صنایع فولاد فعالیت می‌کند. این مجموعه دارای زیرمجموعه‌هایی است که هر یک در زمینه خاصی فعالیت دارند. بخش فولاد شاهین بناب، به تولید قطعات فولادی از جمله میلگرد می‌پردازد.
مرکز اصلی این کارخانه در استان آذربایجان شرقی قرار دارد و به همین دلیل، تامین بخش زیادی از نیاز شهرهای غربی کشور به قطعات فولادی، توسط این گروه تامین می‌شود.

ظرفیت این کارخانه، حدود ۸۵۰ هزار تن میلگرد است؛ این مقدار نه تنها تامین کننده نیاز داخلی است، بلکه قابلیت صادرات به کشورهای همسایه غربی از جمله ترکیه و عراق را نیز دارد.
ظرفیت این گروه صنعتی روز به روز رو به افزایش و پیشرفت است و به همین جهت، یکی از قطب‌های اصلی و مهم در زمینه صنایع فولاد ایران به شمار می‌آید.

مشخصات میلگرد شاهین‌بناب

نخستین نکته‌ای که باید درباره میلگرد شاهین بدانید، این است که این محصول به صورت تخصصی تنها در سه گرید A2 ، A3 و A4 یعنی میلگرد آجدار مارپیچ ، آجدار جناغی و آجدار مرکب تولید می‌شود، بنابراین در بین محصولات این برند، میلگرد بدون آج نخواهید یافت.

استاندارد تولید میلگردهای این گروه، بر اساس چهار مورد چیده شده است:
استاندارد اروپایی BS 4449 ، استاندارد بین المللی ISO 6935-2 ، استاندارد آلمانی DIN488 و استاندارد ملی ISIRI 3132.

بر این اساس می‌توان به طور کلی میلگردهای شاهین بناب را در دسته‌های زیر نشان داد:

  • آجدار مارپیچ با استاندارد آج ۳۴۰
  • آجدار جناغی با استاندارد آج ۴۰۰
  • آجدار مرکب با استاندارد آج ۵۰۰

این محصولات دارای مشخصات فنی خاص خود هستند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

مواد اولیه تولید میلگرد شاهین

شمش‌هایی که برای تولید میلگرد شاهین بناب استفاده می‌شوند، از راه ذوب آهن قراضه، ته شمش و یا ضایعات دیگر محصولات فولادی به دست می‌آیند. این محصولات در کوره القائی یا قوس الکتریکی ذوب می‌شوند و پس از قالب زنی، به شمش‌هایی تبدیل می‌شوند که برای تولید میلگرد مناسب است.

اگرچه در این فرآیند از آهن دست دوم استفاده می‌شود، اما درصد عناصر موجود به دقت مورد بررسی قرار می‌گیرد تا کاهش یا افزایش بی رویه آن‌ها، باعث خدشه به کیفیت و استحکام میلگرد نشود و در نهایت ذکز این نکته ضروری است که وزن میلگرد شاهین بناب نسبتا سبک است و این مورد روی قیمت نهایی محصول موثر خواهدبود.

نحوه تولید میلگرد در کارخانه شاهین‌بناب

روش تولید میلگرد شاهین بناب، نورد گرم است. شمش‌هایی که از آهن قراضه ساخته شده‌اند، در فرآیند تولید مجددا در کوره نرم می‌شوند و سپس وارد دستگاه نورد گرم می‌گردند.
در فرآیند خنک سازی این محصول، از روش ترمکس استفاده می‌شود که طی آن، میلگرد داغ ناگهان وارد آب سرد می‌شود؛ طی این فرآیند قسمت داخلی همچنان داغ باقی می‌ماند و کم‌کم طی فرآیند هوادهی خنک‌سازی می‌شود. این روش استحکام میلگرد شاهین را بالا برده و احتمال شکنندگی و خمیده شدن را در آن کاهش می‌دهد.

سطح کیفیت میلگرد شاهین

میلگرد شاهین بناب از جمله محصولات باکیفیت، قیمت مناسب و پرطرفدار در بازار آهن و فولاد است. علت این موضوع این است که این محصول کاملا از استانداردها پیروی می‌کند و در عین حال، وزن این میلگرد نیز بسیار به جدول اشتال وزن میلگرد نزدیک است، بنابراین از همه نظر می‌توان آن را محصولی نرمال و موردپسند دانست.

استحکام میلگردهای کارخانه شاهین، بسیار بالاست. میزان استحکام تسلیمی در انواع آجدار مارپیچ در حداقل ترین حالت حدود ۳۴۰ مگاپاسکال است و استحکام کششی آن، حدود ۵۰۰ است. میلگردهای آجدار جناغی شاهین، استحکام تسلیم حدود ۴۰۰ و استحکام کششی ۶۰۰ دارند. در انواع میلگرد آجدار مرکب کارخانه شاهین بناب، استحکام تسلیم نزدیک ۵۰۰ است و استحکام کششی آن به عدد ۶۵۰ یا بیشتر می‌رسد. این محصول، دارای آج‌هایی منظم و یکنواخت است و به همین دلیل اتصال آن به بتن، بسیار دقیق و محکم صورت می‌گیرد. این موضوع در استحکام نهایی سازه بسیار حائز اهمیت است.

علامت اختصاری روی میلگرد کارخانه شاهین

به جهت پرکاربرد بودن و پرطرفدار بودن میلگردهای گروه صنعتی شاهین، لازم است که تشخیص آن به نحو احسن انجام شود تا خطایی در خرید محصول اتفاق نیفتد. بدنه میلگردهای شاهین بناب، ۳ مشخصه مهم دارد که وجه تمایز آن از انواع دیگر میلگرد خواهدبود:

  • نام کارخانه‌ای که محصول را تولید کرده‌است.
  • قطر میلگرد که در این دست محصولات، بین ۸ الی ۳۲ است.
  • علامتی مربوط به فرآیندی که برای تولید میلگرد طی شده است.

به عنوان مثال اگر روی میلگردهای شاهین کارخانه صنعتی بناب، علامت BS-CT ثبت شده‌ باشد، بخش BS روی این محصول به نام کارخانه اشاره دارد(بناب شاهین)، بخش C علامت میلگرد آج ۴۰۰ یا همان A3 است و حرف T به معنای گذراندن فرآیند ترمکس در تولید است.

جدول وزن میلگرد شاهین بناب

استعلام وزن میلگرد شاهین بناب، بسیار مهم است؛ به این دلیل که قیمت نهایی این محصول بر اساس وزن تعیین می‌شود. در یک بسته یا بندیل، ۲ یا ۲.۵ تن میلگرد با سایز یکسان وجود دارد و قیمت هم بر همین مبنا اعلام می‌شود. از آنجایی که وزن سایزهای مختلف میلگرد با هم تفاوت دارد، تعداد در یک بندیل بدون اطلاع از وزن هر شاخه امکان‌پذیر نیست؛ به عنوان مثال یک بندیل ۲ تن از میلگرد سایز ۱۸، تعداد میلگرد بیشتری از یک بسته با وزن مشابه از میلگرد سایز ۳۲ خواهد داشت.

نکته مهم درباره وزن میلگردهای شاهین بناب این است که این محصولات، دارای وزنی نزدیک به جدول اشتال وزن میلگرد هستند، این نکته را می‌توانید در جدول زیر بهتر مشاهده کنید:

سایز ۸ ۱۰ ۱۲ ۱۴ ۱۶ ۱۸ ۲۰ ۲۲ ۲۵ ۲۸ ۳۲
گرید A2 A2 A3 A3 A3 A3 A3 A3 A3 A3 A3
جدول اشتال ۵ ۷.۵ ۱۰.۷ ۱۴.۶ ۱۸.۹ ۲۴ ۲۹.۷ ۳۵.۶ ۴۶.۲ ۵۸ ۷۵
وزن میلگرد شاهین

(بر مبنای طول ۱۲ متری)

۴.۴ ۷.۰۷ ۱۰.۱۹ ۱۳.۸۸ ۱۸.۲۹ ۲۳.۱۶ ۲۸.۶ ۳۴.۵ ۴۴.۷۵ ۵۶.۱ ۷۳.۰۵

جدول مقایسه وزن میلگرد شاهین بناب با جدول اشتال وزنی

باتوجه به جدول بالا، می‌فهمیم که وزن میلگردهای کارخانه بناب شاهین، بسیار به جدول اشتال نزدیک است و در رده وزنی متوسط و نسبتا سبک قرار می‌گیرد. با توجه به این جدول، به راحتی می‌توان تعداد محصول موردنظر در یک بندیل را برآورد نموده و سپس اقدام به خرید کرد.

استفاده از جدول یکی از راه‌های ساده برای به دست آوردن وزن میلگرد است، اما در صورتی که نسبت به وزن دقیق محصولات شک دارید یا نیاز دارید که وزن‌ها را با دقت بیشتری به دست آورید، می‌توانید از فرمول‌های محاسبه وزن میلگرد استفاده کنید. طبق این فرمول‌ها، شما نیاز به مقادیری مانند طول، قطر و شعاع میلگرد خواهیدداشت.

استعلام قیمت میلگرد شاهین بناب

پیش از اقدام به خرید یک محصول،‌ اطلاع از قیمت دقیق و به روز آن بسیار مهم است. درمورد میلگرد شاهین بناب، به دلیل نوسانات مداوم قیمت تحت تاثیر عوامل مختلف، استعلام قیمت لحظه‌ای اهمیت بیشتری می‌یابد. در این راستا، لازم است ابتدا وزن دقیق میلگرد موردنیاز خود را محاسبه کنید و سپس، اقدام به استعلام قیمت از منابع معتبر نمایید.

قیمت میلگرد گروه صنعتی شاهین بناب، در رده متوسط قرار می‌گیرد و با توجه به کیفیت و استحکام بالای این محصول، کاملا به صرفه است. بهترین قیمت میلگرد شاهین بناب در سایت آهن اسپات به صورت به روزرسانی شده و دقیق در دسترس است. برای اطلاع از قیمت این محصول می‌توانید به سایت Ahanspot.com مراجعه نموده و از بهای به روز آن مطلع شوید.

خرید میلگرد شاهین بناب از آهن اسپات

برای خرید میلگرد شاهین بناب در قدم اول، قیمت کلی محصول به ازای یک شاخه دوازده متری را استعلام نمایید. در قدم بعدی، بررسی کنید که از هر سایز میلگرد چه تعداد نیاز دارید و بر اساس جدول وزنی میلگرد شاهین، وزن کلی موردنیاز را برآورد نمایید.
پس از طی این مراحل، میزان هزینه کلی برای خرید کل میلگرد موردنیازتان را طبق قیمت‌های دقیق و به روز میلگرد کارخانه شاهین بناب در سایت آهن اسپات محاسبه کنید.

پس از تمامی این مراحل، می‌توانید برای خرید میلگردهای شاهین بناب در سایزهای مختلف از وب سایت آهن اسپات اقدام نمایید. برای این کار هم می‌توانید به صفحه محصول و هم به صفحه مربوط به شرکت مراجعه کنید و پس از مشاهده قیمت‌ها، با تماس با کارشناسان مربوط، خریدی مطمئن را تجربه نمایید.