دانستن وزن میلگرد قائم یکی از اطلاعاتی است که به شما در ساختمان سازی بسیار کمک می‌کند در ساخت یک سازه، مصالح مختلفی به کار می‌روند، اما فقط تعدادی از آن‌ها نقشی حیاتی در طول عمر سازه و استحکام آن در برابر نیروهای وارد شده دارند.
میلگرد، یکی از آشناترین محصولات فولادی در صنعت ساخت و ساز است که شاید هر فرد غیر متخصصی هم لااقل یکبار در عمرش نام آن را شنیده باشد. این محصول، در جبران مقاومت کششی بتن نقشی اساسی دارد و پایداری سازه را بالا می‌برد.

در ایران، میلگردها توسط کارخانه‌های صنایع آهن و فولاد، تولید و عرضه می‌شوند؛ یکی از مشهورترین گروه‌های صنعتی که به صورت اختصاصی به تولید و عرضه میلگردهای باکیفیت می‌پردازد، کارخانه میلگرد قائم رازی در اصفهان است.

میلگرد قائم، نیاز بخش عمده‌ای از مشتریان بازار فولاد و فعالان حوزه ساخت و ساز را تامین می‌کند. این محصول، به دلیل داشتن تولیدکننده‌ی اختصاصی، دارای مشخصات ظاهری و فنی خاص و در نتیجه کاربردهای متنوعی است.
از آن‌جایی که قیمت میلگرد بر اساس وزن آن تعیین می‌شود، در صورتی که قصد خرید میلگرد قائم رازی را دارید، حتما در ادامه این مقاله با آهن اسپات (Ahanspot) همراه باشید؛ در این نوشتار قصد داریم درباره مشخصات، قیمت و وزن میلگرد به صورت مفصل صحبت کنیم.

میلگرد چیست؟

در یک تعریف کلی، میلگرد یا آرماتور، یکی از مقاطع فولادی است که در سازه‌های بتنی استفاده می‌شود تا نیروی کششی وارده بر سازه، به آن آسیبی نزند. به دلیل شکننده و خشک بودن ساختار بتن، استفاده از میلگرد در آن الزامی است.

میلگرد‌های قائم، محصولات تولید شده توسط شرکت قائم رازی اصفهان هستند که ویژگی‌های خاص خود را دارند. این محصولات فولادی، بر اساس استاندارد روسی تولید می‌شوند. فرآیند تولید تمامی میلگردها در کارخانه قائم، به صورت نورد گرم است. در این فرآیند، فولاد با درصد کربن بسیار بالا، وارد کوره‌های ذوب می‌شود و پس از رسیدن به دمای مناسب، فرآیند نورد شدن را داخل دستگاه‌هایی که دارای غلتک‌های مخصوص هستند طی می‌کنند.

این کارخانه به جز میلگردهای آجدار که در سه گرید اصلی تولید می‌شوند، به ساخت لوله و پروفیل هم شهرت دارد. کیفیت محصولات قائم رازی بسیار بالا است و ظرفیت تولیدی آن تنها در بخش میلگرد، به حدود ۱۲۰۰ تن در روز می‌رسد، این میزان می‌تواند بخش بزرگی از نیازهای کشور را به تنهایی تامین کند، به همین علت این کارخانه میلگردهای تولیدی خود را به کشورهای همسایه نظیر ترکیه، عراق، پاکستان، افغانستان و… نیز صادر می‌نماید.

کارخانه تولید میلگرد قائم رازی

شاید بتوان ایران را به دلیل داشتن کارخانه‌های متعدد صنایع فولاد، یکی از کشورهای مهم و فعال صنعتی دانست. صنایع تولید آهن و فولاد در ایران، بسیار گسترده‌اند و عموما هر یک از آن‌ها بر تولید و عرضه محصولی خاص تمرکز دارند. شرکت قائم پروفیل رازی یکی از شرکت‌های نوپا در این مسیر است که حدود ۱۳ سال از تاسیس آن می‌گذرد. این گروه صنعتی از ابتدای کار خود، به تولید میلگردهای ساختمانی در سایزهای مختلف پرداخت.

این شرکت، از استانداردهای روسیه پیروی می‌کند. در کارخانه فولاد قائم، دستگاه‌های نورد اختصاصی وجود دارند و به همین دلیل تمامی محصولات استخراجی از این برند، فرآیند نورد گرم را برای تولید گذرانده‌اند. این شرکت صنعتی، در شهرضا واقع در اصفهان قرار دارد و کالاهای تولیدی خود را با نام خود و به صورت مستقیم به مشتریان عرضه می‌کند؛ در واقع میلگردها پس از طی فرآیند تولید وارد انبار شده و به صورت شاخه‌ای یا کلاف، به مشتریان عرضه می‌شوند.

مشخصات میلگرد قائم

در کارخانه فولاد قائم رازی، به صورت اختصاصی میلگرد آجدار تولید می‌شود. میلگرد قائم به سه گروه تقسیم می‌شود: A2، A3 و A4. این سه محصول دارای ویژگی‌های خاصی از نظر ظاهر، ابعاد و مشخصات فنی هستند و هر یک در محل خاصی کاربرد دارند.

ذکر این نکته ضروری است که میلگردهای تولید شده توسط این کارخانه، از سایز ۸ تا ۳۲ گسترده شده‌اند. این سایزبندی بر اساس سیستم ترکیه صورت گرفته و کاملا دقیق است. سایز ۸ میلگرد قائم کمترین وزن و سایز ۳۲ بیشترین وزن را دارد، قیمت این محصولات نیز بر اساس وزنشان کاهش یا افزایش خواهد یافت.

درصد بالای کربن در میلگردهای تولید شده در شرکت قائم، باعث شده‌ است که جوشکاری روی این محصولات غیرممکن باشد. از سویی، به دلیل خشکی محصول که باز هم تحت تاثیر درصد کربن آن است، باید به شدت از خم کردن آن پرهیز کرد؛ این محصولات به هیچ وجه شکل‌پذیر و خمشی نیستند و تنها در حالت گسست حالت پلاستیکی آن‌ها بالا رفته و خم می‌شوند.

محاسبه وزن میلگرد قائم رازی

یکی از نکات مهم و تاثیرگذار بر قیمت محصولات فولادی، وزن آن‌هاست. میلگردهای شرکت قائم شهرضا، به دو صورت شاخه‌ای و کلافی به فروش می‌رسند؛ در هر دو حالت فاکتور وزن میلگرد قائم تعیین کننده است و قیمت هر واحد، بر مبنای وزن مشخص می‌شود. برای محاسبه وزن میلگرد قائم دو روش اصولی و مهندسی وجود دارد که در صورت داشتن اطلاعات کافی می‌توان از آن بهره‌مند شد.

در روش نخست، ابتدا قطر میلگرد قائم را در خودش ضرب می‌کنیم، سپس عددی که حاصل می‌شود را بر ۱۶۲ تقسیم می‌نماییم. در این روش، قط میلگرد در واقع همان نمره میلگرد است که بر مبنای میلی متر تعیین می‌شود. فرمول این روش به این صورت است:

۱۶۲/(قطر*قطر)=وزن

در روش دوم، شعاع میلگرد در خودش ضرب شده، عدد حاصل در ۳.۱۴ ضرب می‌شود. عددی که از این عملیات به دست می‌آید، ابتدا در طول میلگرد و سپس در ۷.۸ ضرب می‌شود؛ نتیجه نهایی تقسیم بر ۱۰۰۰ می‌شود و وزن میلگرد به دست می‌آید. در این روش، نکته مهم این است که معیار اندازه گیری ما بر حسب واحد میلی متر است. فرمول روش دوم را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد:

۱۰۰۰/(شعاع*شعاع*۳.۱۴*طول*۷.۸) =وزن

همان گونه که دیدیم، در هر دو روش ما نیاز به اندازه گیری دقیق میلگرد داریم، این موضوع ممکن است زمان زیادی ببرد. در ادامه، جدول وزنی آهن اسپات برای وزن میلگرد قائم را مشاهده می‌کنید؛ این جدول بر اساس وزن هر سایز میلگرد تنظیم شده است و تمامی مقادیر موجود در آن، توسط شرکت تولید کننده اعلام و تایید شده‌اند.

جدول وزن میلگرد

جدول وزن میلگرد قائم رازی (بر اساس شاخه ۱۲ متری)
سایز میلگرد ۸ ۱۰ ۱۲ ۱۴ ۱۶ ۱۸ ۲۰ ۲۲ ۲۵ ۲۸ ۳۲
وزن بر حسب کیلوگرم(kg) ۵ ۷.۸ ۱۰.۶ ۱۳.۷ ۱۷.۵ ۲۲.۷ ۲۸.۵ ۳۵.۵ ۴۵.۹ ۵۸ ۷۵

در جدول بالا، وزن میلگرد سایز ۸، ۱۰، ۲۸ و ۳۲ دقیق نیست و بر اساس وزن کلی میلگردها در نظر گرفته شده‌است، اما در سایزهای دیگر با در نظر گرفتن تلورانس شرکت تولید کننده وزن دقیق آورده شده‌است؛ به عنوان مثال وزن میلگرد ۱۴ قائم دقیقا ۱۳.۷ کیلوگرم است، اما وزن میلگرد قائم ۲۸، ممکن است مقدار بسیار ناچیزی بیشتر یا کمتر از عدد ۵۸ که در جدول آورده‌ایم باشد.

به هر صورت مراجعه به جدول وزنی، به شما کمک می‌کند که بسیار سریع‌تر از روش‌های یاد شده اقدام به محاسبه وزن میلگرد قائم به صورت کاملا دقیق نمایید. این جدول، در ذخیره زمان و انرژی به شما کمک خواهد کرد و همچنین، به کمک آن به راحتی می‌توانید قیمت محصولات موردنیازتان را برآورد کنید.

برای مطالعه مقاله راهنمای کامل نحوه استفاده از جدول وزن میلگرد به وبلاگ آهن اسپات مراجعه کنید.

قیمت میلگرد قائم رازی و ثبت سفارش خرید آنلاین

در تعیین قیمت یک محصول فولادی، عوامل زیادی اثرگذار است. یکی از این عوامل، کیفیت مواد اولیه‌ی به کار رفته در محصول است. قیمت میلگرد قائم، به دلیل داشتن درصد کربن بالا که موجب استحکام و افزایش کیفیت محصول می‌شود، در رده قیمتی متوسط قرار دارد. این محصول، انتخابی مناسب برای کاربردهای ساختمانی و استفاده در سازه‌های بتنی خواهدبود.

عامل موثر دیگر بر قیمت میلگرد، وزن آن است. قیمت میلگرد ممکن است به صورت شاخه‌ای یا کلافی اعلام شود که در هر صورت، فاکتور وزن روی آن اثر مستقیم دارد. این موضوع دو دلیل اصلی دارد:
نخست آنکه وزن میلگردها در کارخانه‌های مختلف به دلیل استفاده از قالب‌ها و دستگاه‌های نورد متفاوت، یکسان نیست. اگرچه این تفاوت وزنی ممکن است بسیار کم باشد، اما در خریدهای عمده روی قیمت موثر است.
نکته دوم این که وزن محصولات در سایزهای مختلف با هم متفاوت است و به همین دلیل، قیمت یک میلگرد سایز ۸ با طول ۱۲متر نمی‌تواند با قیمت میلگرد سایز ۱۶ با همان طول یکسان باشد. جهت استعلام دقیق قیمت روز میلگردهای شرکت قائم رازی در سایزهای مختلف می‌توانید از آهن اسپات کمک بگیرید.

نکات مهم در محاسبه وزن میلگرد قائم و خرید آن

قبل از آن‌که اقدام به خرید میلگرد قائم نمایید، حتما نکات زیر را مدنظر قرار دهید:

  • قیمت‌های به روز و جدید را از افراد معتبر پرس و جو کنید، راه بهتر این است که به وبسایت آهن اسپات (Ahanspot) مراجعه کنید و قیمت لحظه‌ای محصولات فولادی از جمله میلگرد را استعلام نمایید.
  • پیش از خرید از تعداد و سایز میلگرد موردنیازتان مطمئن شده و وزن آن را بر حسب جدول وزنی موجود در این مقاله محاسبه کنید تا در جریان هزینه تقریبی قرار بگیرید.
  • محصولات شرکت قائم رازی با نام و نشان خود این شرکت عرضه می‌شوند، بنابراین هرگونه نام مشابه، متعلق به این شرکت نمی‌باشد.