خمیر کاشت میلگرد یکی از متداول‌ترین تقویت‌کننده‌ها برای بازسازی آرماتور ساختمان است و همان‌طور که از نامش پیداست، برای کاشت میلگرد در ساختمان‌سازی، کاربرد دارد.
این ماده کاربردی مطابق با جدیدترین فناوری‌ها ساخته شده است و به دلیل ایمنی بالا و تثبیت مطلوبی که دارد، یکی از مورداطمینان ترین مواد مورد استفاده در ساخت و ساز محسوب می‌شود. برای آشنایی بیشتر با ساختار و ویژگی‌های خمیر مخصوص کاشت میلگرد در ادامه با آهن اسپات همراه باشید.

خمیر کاشت میلگرد چیست؟

خمیر کاشت میلگرد باید از چسب رزین اپوکسی اصلاح‌شده ساخته شده باشد، زیرا این ماده ضمن غیر سمی بودن، با محیط زیست نیز سازگاری دارد؛ علاوه بر این عملکرد رزین اپوکسی اصلاح‌شده نیز از سایر مواد مشابه بهتر بوده و عملکرد جامع کلوئید را تا حدود زیادی حفظ می‌کند، در نتیجه زمان تثبیت را در دماهای پایین کوتاه‌تر می‌کند.

ماندگاری خمیر کاشت میلگرد

معمولاً نمونه‌های مختلف خمیر کاشت میلگرد دارای ماندگاری نسبتاً بالایی هستند؛ به‌طوری‌که نمونه‌های باکیفیت آن می‌توانند تا 50 سال گارانتی را به کاربران ارائه دهند. برای آزمایش میزان دوام، خمیر کاشت باید آزمون مقاومت در برابر گرما، رطوبت، تنش و… را بگذراند تا درجه ماندگاری آن تعیین شود.

معمولاً گزارش‌های ارزیابی عملکرد ایمنی مربوط به هر نمونه از خمیرهای کاشت میلگرد بر اساس شاخص‌های مختلف پروژه ارائه می‌شود که در هنگام خرید می‌توانید آن‌ها را بررسی کنید تا از میزان مقاومت خمیر اطمینان حاصل کنید.

ویژگی‌های خمیر کاشت میلگرد باکیفیت 

یک خمیرکاشت میلگرد باکیفیت باید از مواد باکیفیت و مرغوبی مانند رزین اصلاح‌شده، با کارایی بالا ساخته شود؛ همچنین لازم است که ویژگی سازگاری با محیط زیست را داشته باشد و هیچ‌گونه بو و آلودگی شدیدی ایجاد نکند.

علاوه بر این ویژگی‌هایی مانند مقاومت در برابر ضربه، سایش، مقاومت در دماهای بالا و…، نیز جزو ویژگی‌های مطلوب برای چسب کاشت میلگرد با بهترین کیفیت در نظر گرفته می‌شود. در ادامه می‌توانید برخی دیگر از ویژگی‌های چسب میلگرد باکیفیت را مشاهده کنید:

 1. توانایی پیونددهی قوی
 2. بدون تبلور
 3. تثبیت در دماهای پایین
 4. بدون انقباض در مراحل تثبیت

به طور کلی استحکام و مقاومت خمیرکاشت میلگرد باید بیشت از مقاومت بتن اطراف آن باشد تا بتوان از دوام و دقت آن اطمینان حاصل کرد.

نکات مهم هنگام خرید خمیر کاشت میلگرد 

برای خرید خمیرکاشت میلگرد باکیفیت، باید جنبه‌های اصلی را در نظر بگیرید؛ در ادامه می‌توانید سوالاتی را مشاهده کنید که می‌توانند شما را در خرید کاشت میلگرد، راهنمایی کنند:

 • خمیر کاشت میلگرد را حتماً از مراجع معتبر و قابل‌اطمینان خریداری کنید.
 • حتماً جدول مشخصات و تست مقاومت خمیر را بررسی کنید.
 • ترکیبات خمیر را به دقت بررسی کرده و مطمئن شوید که دارای ویژگی سازگاری محیط زیست و غیر سمی بودن باشد.

مراحل اجرا و استفاده از خمیر کاشت میلگرد

خمیرکاشت میلگرد برای فرآیند قرارگیری میلگردها در بتن کاربرد دارد، در  ادامه می‌توانید مراحل کاشت میلگرد و استفاده از خمیرکاشت میلگرد را بررسی کنید:

1. مکان‌یابی

برای خمیرکاشت میلگرد لازم است که با توجه به الزامات و نقشه‌های طراحی‌شده، موقعیت حفاری‌ها علامت‌گذاری شوند. این مکان‌یابی باید تا حد امکان دقیق انجام شود تا از ایجاد تنش در موقعیت میلگردها، جلوگیری کند.

2. حفاری

با استفاده از دریل‌ها، حفاری در موقعیت‌های مشخص‌شده انجام می‌شود؛ این حفاری باید در عمق مؤثری از سطح بتن جامد انجام شود و شیب آن به‌غیراز شرایط خاص، بیشتر از 8 درجه نباشد.

3. تمیزکاری حفره

اگر تمیزکاری حفره ایجادشده به خوبی انجام نشود، باقیمانده گردوغبار، روغن، آب و…، می‌تواند میزان چسبندگی و استحکام چسب را کاهش دهد؛ بنابراین لازم است که پس از سوراخ کردن، با استفاده از برس مخصوص گردوغبار و ذرات روی دیواره حفره را به‌خوبی تمیز کنید.

برای خارج کردن غبار داخل حفره می‌توانید از هوای فشرده استفاده کنید تا حفره به‌طور کامل تمیز شود. همچنین اگر عمل خمیرکاشت میلگرد بلافاصله انجام نمی‌شود می‌توانید از درپوش‌های پنبه‌ای برای بستن دهانه حفره استفاده کنید تا از ورود گردوغبار به آن جلوگیری کند.

4. آماده‌سازی میلگرد

برای خمیرکاشت میلگرد لازم است ابتدا میلگردها به‌خوبی تمیز شوند، برای این کار می‌توانید از مواد تمیزکننده و برس استفاده کنید. اگر در سطح میلگرد زنگ‌زدگی وجود دارد می‌توانید با استفاده از کاغذ سنباده یا برس های سیمی زنگ‌ها را از سطح آن پاک کنید.

5. تزریق خمیر کاشت 

در این مرحله از کاشت، از چسب تقویت‌شده یا خمیرکاشت میلگرد استفاده می‌شود که با استفاده از تفنگ پلاستیکی مخصوص، به پایه میلگردها تزریق می‌شود. برای این کار مقدار کمی از خمیر را با فشار دادن قسمت جلویی محفظه آن، به حفره ایجادشده تزریق کنید.

حتماً به میزان خمیر کاشت تزریقی توجه داشته باشید، چراکه کمبود میزان چسب بر استحکام میلگرد تأثیرگذار است و استفاده از میزان زیاد آن نیز، غیرضروری است؛ به‌طورکلی بهتر است خمیر تا حدود کمی از سوراخ میلگرد سرریز شود.

6. تثبیت چسب

در مراحل پایانی کاشت لازم است که فرآیند تثبیت خمیرکاشت میلگرد در دمای 25 درجه تا 12 ساعت انجام شود. در این مرحله لازم است هیچ حرکتی روی میلگردهای انجام نشود تا چسب‌ها بدون تغییر روی آن‌ها اعمال شوند.

برای مطالعه نحوه کاشت میلگرد با چسب هیلتی به وبلاگ آهن اسپات مراجعه نمایید.

نکات مهم برای افزایش مقاومت خمیر کاشت میلگرد 

در ادامه می‌توانید مواردی را مشاهده کنید که در نظر گرفتن آن می‌تواند استحکام چسب خمیرکاشت میلگرد را تا حدود زیادی افزایش دهد:

اندازه حفره 

حتماً اندازه دقیق و مطابق با قطر میلگرد را برای حفره‌های کاشت در نظر بگیرید؛ این حفره‌ها باید تنها مقدار کمی از قطر میلگرد بیشتر باشند و اطمینان حاصل شود که خمیر میلگرد دارای ضخامت معینی برای ایجاد نیروی منسجم است.
افزایش قطر حفره می‌تواند منجر به کاهش استحکام ساختار اصلی و درنهایت آسیب به سازه شود، ازاین‌رو لازم است قطر مته سوراخ‌کاری را با دقت انتخاب کنید.

عمق کاشت 

استحکام کششی میلگردهای فولادی عمدتاً توسط نیروی پیوند بین میلگرد و خمیرکاشت میلگرد ایجاد می‌شود، بنابراین عمق میلگرد می‌تواند تعیین‌کننده نیروی کششی میلگرد باشد.

میزان استفاده 

به‌طورکلی هر چه میزان خمیرکاشت میلگرد بیشتر باشد بهتر است و مقاومت میلگرد افزایش خواهد یافت، اما بهتر است از میزان استاندارد کمتر نباشد چراکه منجر به ایجاد ترک در اثر نیروی برشی بالا خواهد شد و درنتیجه مقاومت سازه را تحت تأثیر قرار داده و کاهش می‌دهد.

نحوه استفاده از خمیر کاشت میلگرد

نکات زیر می‌تواند در افزایش کارایی و عملکرد چسب خمیرکاشت میلگرد مؤثر باشد:

 • زمان قرار دادن میلگردها با توجه به مشخصه‌های محیط خمیر کاشت از جمله تعیین می‌شود تا میلگرد بتواند به‌راحتی و در شرایط عملیاتی مناسب در جایگاه خود قرار بگیرد.
 • بعد از کاشت میلگرد حفره‌ها باید کاملاً پر شوند و مقدار کمی از خمیر به بیرون از حفره روان شود.
 • تنظیم موقعیت میلگردها بلافاصله بعد از کاشت انجام می‌شود و بعد از آن نباید هیچ حرکتی در میلگردها انجام شود.
 • بعد از قرارگیری میلگردها باید از مواد مناسبی برای آب‌بندی حفره‌ها استفاده شود تا از بیرون ریختن بی‌رویه خمیر کاشت جلوگیری شود. این ویژگی در چسب‌های اپوکسی اصلاح‌شده بیشتر است چراکه این چسب‌ها به نسبت به دما حساس بوده و در دماهای بالا ممکن است جریان پیدا کنند.

علاوه بر تمام نکات و ویژگی‌های بیان‌شده در خصوص کیفیت خمیرکاشت میلگرد، کیفیت میلگرد نیز از مواردی است که برای استحکام سازه به آن توجه داشته باشید. برای بررسی باکیفیت‌ترین میلگردها، با مناسب‌ترین قیمت‌ها می‌توانید نمونه‌های مختلف را در آهن اسپات، به عنوان یکی از معتبرترین مراجع اخبار به‌روز معاملات انواع آهن‌آلات، مشاهده کنید.