میلگرد، محصولی نام آشنا در صنعت ساخت و ساز است که بدون وجود آن، سازه‌های بتنی و فلزی هرگز استحکام کافی را نخواهند داشت. این محصول در فونداسیون و ستون‌های بتنی نقشی اساسی ایفا می‌کند و بار نیروی کششی را به دوش می‌کشد. میلگرد، به دلیل درصد بالای کاربرد نسبت به دیگر فرآورده‌های فولادی، به طور تخصصی توسط کارخانه‌های مختلفی تولید می‌شود.

یکی از صنایع نامدار ایرانی در زمینه تولید میلگرد، کارخانه امیرکبیر خزر است. میلگرد امیرکبیر خزر در انواع مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شود. این محصول، دارای ویژگی‌های فنی خاصی است که می‌تواند به آن وجهه‌ای منحصر به فرد ببخشد. در این مقاله از وبلاگ آهن اسپات، قصد داریم به معرفی این نوع میلگرد بپردازیم. پس از شرح مشخصات، علامت اختصاری و نحوه تولید و عرضه‌ی میلگردهای کارخانه امیرکبیر، درباره جدول وزنی، نحوه محاسبه قیمت و در نهایت خرید این محصول صحبت خواهیم کرد.

کارخانه امیرکبیر خزر

صنایع فولاد امیرکبیر خزر، یکی از کارخانه‌های مهم در زمینه تولید میلگرد است که قدمت آن، حدود ۱۸ سال است. این کارخانه در استان گیلان قرار دارد و از همان نقطه آغاز فعالیت خود، به تولید میلگردهای آجدار پرداخته است.
ظرفیت تولید سالانه این شرکت چیزی در حدود ۷۵۰ هزار تن است که بخش قابل توجهی از آن به کشور افغانستان صادر می‌گردد؛ همچنین به دلیل حضور در منطقه تجاری انزلی، محصولات امیرکبیر خزر به کشورهای عراق، ترکیه، امارات، آذربایجان، قزاقستان و کشور روسیه صادر می‌شود.

کارخانه امیرکبیر تا همین امروز، به صورت تخصصی روی تولید میلگردهای آجدار تمرکز نموده است و وجه تمایز آن با سایر صنایع مشابه در سطح کشور، این است که علاوه بر گرید A2 و A3 به تولید میلگردهای A4 یا همان آج مرکب در سایزهای مختلف از ۸ الی ۴۰ نیز می‌پردازد؛ به همین علت می‌توان گفت که این کارخانه کامل‌ترین و متنوع‌ترین سبد خرید را دارد.

محصولات تولیدی در این گروه صنعتی، تحت استاندارد ملی ۳۱۳۲ و استاندارد GOST روسیه تولید می‌شوند و به همین جهت، در دسته محصولات باکیفیت قرار دارند. این کارخانه با داشتن سیستم تحویل کالای اختصاصی با نام ره پیمای اطلس، مدعی است که بالاترین سرعت تحویل کالا را دارد و در کمترین زمان، سفارشات را به دست مشتریان می‌رساند.

در نهایت، بهتر است بدانید که اگرچه این کارخانه فعالیت خود را با دو خط تولید میلگرد آغاز نمود، اما بعدها توسعه یافت و علاوه بر افزایش خطوط تولید میلگرد، فعالیت در زمینه ساخت قطعات و ماشین آلات صنعتی را نیز آغاز نمود.

میلگرد امیرکبیر خزر چیست؟

میلگردهای امیرکبیر خزر، در انواع آجدار و در سه گرید آج مارپیچ، آج جناغی و آج مرکب به تولید می‌رسند. تمامی این محصولات تحت استانداردهایی هستند که در بالا ذکر شد.
این میلگردها به دلیل داشتن آج‌های منظم و استاندارد، جوش پذیری مناسب و خواص مکانیکی مطلوب در بازار طرفداران بسیار زیادی دارند. این محصولات از نظر سایز بسیار متنوع هستند و می‌توانند نیاز بخش بزرگی از بازار را به راحتی تامین نمایند. در ادامه به بررسی جزییات مربوط به میلگردهای امیرکبیر خواهیم پرداخت.

نحوه تولید

در فرآیند تولید میلگرد امیرکبیر خزر، از روش نورد گرم استفاده می‌شود. این فرآیند را می‌توان به صورت زیر شرح داد:

در ابتدا شمش‌های فولادی به عنوان ماده اولیه تایید کیفیت شده و با کمک جرثقیل سقفی، وارد کوره می‌شوند. این محصولات در کوره در سه مرحله تحت حرارت قرار می‌گیرند؛ شمش ها در مرحله اول تا ۷۰۰ درجه سانتی گراد و در مرحله دوم تا ۱۲۵۰ درجه سانتی گراد حرارت می‌بینند و سپس همگن سازی می‌شوند.

در قدم دوم فرآیند تولید، شمش‌های ذوب شده از دستگاه نورد اولیه عبور می‌کنند تا طول آن‌ها افزایش یابد و سایز آن‌ها کوچک‌تر شود؛ سپس این شمش‌های تغییر سایز داده شده، وارد مرحله دیگری می‌شوند تا سطح مقطع آن‌ها به شکل دایره درآید.

در مرحله بعدی، میلگردها آجدار شده و علامت اختصاری کارخانه (AKS) روی آن‌ها ثبت می‌شود. قدم بعدی، ورود به دستگاه کوئنچ است. این دستگاه با پاشیدن مداوم آب، گرید میلگرد را به صورت دلخواه تغییر می‌دهد.
پس از این مراحل، عملیات ترمکس انجام می‌شود که طی آن میلگرد داغ را ناگهان وارد آب سرد می‌کنند؛ در این فرآیند داخل میلگرد همچنان داغ می‌ماند و به تدریج با هوادهی آن را خنک می‌کنند. این کار، استحکام نهایی محصول را تضمین می‌کند.

پس از تمامی این مراحل، نوبت به برش می‌رسد؛ این فرآیند نیز در دو مرحله انجام می‌شود: مرحله اول، برش میلگرد به طول ۲۴ یا ۳۶ متری است، پس از این برش، میلگردها خنک سازی می‌شوند. در قدم نهایی، میلگردها به اندازه استاندارد ۱۲ متری برش می‌خورند، این موضوع به آن دلیل است که قیمت میلگرد خزر بر اساس وزن آن تعیین می‌شود و معیار وزن میلگرد، یک شاخه‌ دوازده متری است.

انواع میلگرد امیرکبیر

میلگردهای این کارخانه صنعتی، در سه گرید آجدار تولید می‌شوند. این محصولات شامل موارد زیر هستند:

آجدار مارپیچ یا A2

این دسته از محصولات دارای آج‌هایی بر محول طول به صورت یک جهته و مارپیچ هستند و برای استفاده در بتن ریزی ساختمانی مناسبند. این محصولات در سایز ۸ تا ۱۰ در این گروه صنعتی به تولید می‌رسند. حداقل مقاومت تسلیم این محصول حدود ۳۴۰ الی ۳۵۰ نیوتن بر میلی متر مربع است و استحکام نهایی آن به حدود ۵۰۰ نیوتن بر میلی متر مربع می‌رسد.

آجدار جناغی یا A3

آج‌های این محصولات حالت ۷ (هفتی) و به صورت موازی هستند، این نوع محصولات نیز به دلیل انطباق بالا با بتن، در بخش ستون‌های بتنی و فونداسیون استفاده می‌شوند. این محصول در سایزهای ۱۰ تا ۳۲ تولید می‌شود. این محصول مقاومت تسلیم بین ۴۰۰ الی ۵۴۵ نیوتن بر میلی متر مربع دارد و استحکام نهایی آن به ۶۰۰ نیوتن بر میلی متر مربع می‌رسد.

آجدار مرکب یا A4

این محصول جزو نقاط تمایز کارخانه امیرکبیر با سایر صنایع فولاد است، زیرا کم‌تر شرکتی به تولید آن مبادرت دارد. میلگردهای آجدار مرکب، دارای آج‌های هفتی شکل در دو جهت هستند و بالاترین میزان هماهنگی با بتن را خواهند داشت. میلگرد A4 در این کارخانه، در سایز ۱۴ تا ۲۰ موجود هستند. میلگردهای این گرید، دارای مقاومت تسلیم بین ۵۰۰ الی ۶۷۵ نیوتن بر میلی متر مربع هستند و استحکام نهایی آن‌ها، به ۶۹۰ نیوتن بر میلی متر مربع می‌رسد.

علامت اختصاری

برای شناسایی محصولات فولادی کارخانجات مختلف، عموما در کنار سایز محصول، گرید آن و یک سری مشخصات فنی دیگر، علامت اختصاری کارخانه تولیدکننده نیز ثبت می‌شود. این علامت، عموما از سر واژه سازی نام کامل کارخانه صنعتی به دست می‌آید و در مرحله آج زنی روی میلگرد، به صورت برجسته روی آن حک می‌شود.

کارخانه امیرکبیر خزر، با علامت اختصاری A.K.S شناخته می‌شود و لوگو شرکت که روی بسته بندی محصولات ثبت می‌شود، به شکل زیر است:

مزایای میلگرد امیرکبیر خزر

این کارخانه، به تولید هر سه گرید آجدار می‌پردازد و تمامی این محصولات، تحت استانداردهای مکانیکی و شیمیایی ملی و بین المللی هستند. مواد اولیه و محصول نهایی، به دقت در آزمایشگاه‌ها بررسی می‌شوند تا بهترین میلگرد روانه بازار گردد. علاوه بر کیفیت بالا، این محصولات در دسته وزنی سبک قرار دارند و این مزیت بسیار مهمی برای میلگرد به حساب می‌آید. همچنین، تحویل محصول به صورت اختصاصی و با ناوگان خود شرکت انجام می‌شود که سرعت توزیع را بسیار بالا می‌برد.

وزن میلگرد امیرکبیر خزر

میلگرد امیرکبیر خزر در دسته محصولاتی قرار دارد که وزن آن‌ها در بازه استاندارد جدول اشتال وزنی است. در جدول زیر، می‌توانید وزن این محصول را مشاهده نمایید و آن را با جدول اشتال مقایسه کنید:

جدول مقایسه وزن میلگر امیرکبیر خزر با جدول اشتال وزنی
سایز میلگرد ۱۰ ۱۲ ۱۴ ۱۶ ۱۸ ۲۰ ۲۲ ۲۵ ۲۸ ۳۲
جدول اشتال ۷.۴ ۱۰.۶ ۱۴.۵ ۱۸.۹ ۲۴ ۲۹.۶ ۳۵.۸ ۴۶.۲ ۵۷.۹ ۷۵.۷
وزن میلگرد امیرکبیر خزر ۷.۴ ۱۰.۷

الی

۱۱.۱

۱۳.۷

الی

۱۴.۲

۱۸

الی

۱۸.۵

۲۴ ۲۸

الی

۲۹

۳۵.۵ ۴۶ ۵۸ ۷۲

 

همانگونه که مشاهده می‌کنید وزن این میلگرد در بعضی سایزها مانند ۱۰ و ۱۸ با جدول اشتال برابر است و در اغلب اندازه‌ها، پایین‌تر از آن است. این به آن معناست که میلگردهای امیرکبیر در عین استحکام عالی، وزن سبکی هم دارند و باعث افزایش بی‌رویه‌ی وزن سازه نخواهند شد.

استعلام قیمت و خرید میلگرد امیرکبیر خزر از آهن اسپات

قیمت میلگرد امیرکبیر خزر بر اساس وزن آن تعیین می‌شود، این موضوع بر اساس وزن یک شاخه ۱۲ متری مشخص شده و سپس به مقادیر بیشتر تعمیم می‌یابد. در هر بندیل میلگرد امیر کبیر خزر، سه تن محصول وجود دارد که با توجه به وزن سبک این محصول، تعداد آن نسبت به محصولات مشابه با وزن بالاتر، بیشتر است. از سویی،‌ به نسبت این‌که تقاضای مشتری کدام سایز میلگرد باشد، این مقدار نیز تغییر خواهد کرد.

با تمام این تفاسیر، بسیار مهم است که پیش از خرید قیمت محصولات را استعلام نمایید تا بتوانید با توجه به بودجه خود بهترین تصمیم را بگیرید. برای برآورد بهترین قیمت میلگرد امیرکبیر، می‌توانید از جدول قیمت‌ها در آهن اسپات استفاده کنید. این سایت، علاوه بر فراهم ساختن بستری برای مقایسه قیمت‌ها، با ارائه تحلیل‌هایی درباره بازار فولاد، به خرید با مناسب‌ترین قیمت ممکن کمک خواهدکرد.

برای خرید میلگردهای کارخانه امیرکبیر خزر، چندین راه مختلف وجود دارد. یکی از این راه‌ها خرید مستقیم از خود کارخانه است که با مراجعه به انبار کارخانه صورت می‌گیرد. این روش، بیشتر برای ساکنان شهرهای نزدیک به کارخانه در شمال کشور مناسب است.
نکته مهم این است که در صورت انتخاب این راه، یا باید سفارش خیلی سنگینی داشته باشید یا خودتان به فکر راهی برای حمل و نقل باشید، زیرا سیستم ارسال کارخانه تنها در صورت تکمیل بار یک کامیون (۲۴ تن) ارسال آن را تقبل می‌کند.

راه دیگری که برای خرید میلگردهای این کارخانه دارید، این است که به بازارهای حضوری فروش محصولات فولادی در شهرهای خودتان مراجعه کنید تا این فروشندگان، کالا را به صورت عمده سفارش داده و بخشی از آن را در اختیار شما و دیگر مشتریان قرار دهند.

با وجود تمام این راه‌ها، هیچ مسیری آسان‌تر و به صرفه‌تر از خرید اینترنتی محصول نیست، زیرا هم از قیمت‌های دقیق و به روز بهره‌مند می‌شوید و هم می‌توانید از کارشناسان کمک بگیرید. آهن اسپات، سایتی معتبر برای این کار خواهد بود.