برای آشنایی بیشتر با نحوه خرید میلگرد دولتی با جواز ساختمان، بهتر دیدیم در این بخش به طرحی که در مورد ثبت نام میلگرد دولتی و خرید میلگرد با پروانه ساختمان  ارائه شده‌است، بپردازیم.
از آنجایی که تقاضا برای خرید انواع مختلف میلگرد بسیار زیاد است و این پروفیل نه تنها در حوزه ساختمان‌سازی بلکه در صنایع مختلف دیگر نیز کاربرد فراوان دارد، در نتیجه امکان دارد تهیه آن به سهولت برای همه افراد مقدور نباشد. یا حتی ممکن است خریداران از انواع روش‌های تهیه میلگرد اطلاع چندانی نداشته باشند.
به همین علت دولت درصدد برآمده است تا با ارائه راهکارهایی، امکان خرید میلگرد فولادی برای اقشار مختلف جامعه فراهم شود. در ادامه با وبلاگ آهن اسپات همراه باشید تا به بررسی این راهکارها بپردازیم.

ارائه میلگرد دولتی با جواز

یکی از اقداماتی که دولت برای برقراری تعادل در بازار میلگرد و پیشگیری از فعالیت‌های غیر حرفه‌ای در این زمینه انجام داده، ارائه میلگرد دولتی با جواز ساختمان‌سازی است. به طور کلی برای همه روشن است که صنعت فولاد و بویژه میلگرد جزو صنایع مادر به حساب می‌آیند. میلگرد نیز که یکی از اساسی‌ترین و اصلی‌ترین مصالح مورد نیاز  برای صنایع و ساخت و ساز است. همچنین از جمله‌ی مهم‌ترین و پرمصرف‌ترین مقاطع فولادی در کشور به شمار می‌رود.

در سال‌های اخیر قیمت میلگرد رو به رشد بوده و برای ایجاد تعادل قیمت آن در بازار، باید تدابیری اندیشیده می‌شد. در این خصوص دولت برای ایجاد ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار میلگرد و سایر مصالح ساختمانی اقدام به تهیه بسته‌هایی با قیمت کمتر و مقرون به صرفه کرده‌است. به اين منظور اولین اقدام براي خريد ميلگرد با پروانه ساختمان، اخذ جواز ساختمان یا به عبارتی پروانه ساختمان‌سازی است.

جواز یا پروانه ساختمان

از آن جهت که مصالح مورد استفاده در ساختمان از قبیل میلگرد در جواز ساختمان قید می‌شود، بنابراین از مراحل ابتدایی و مهم برای بنا کردن ساختمان، دریافت جواز یا پروانه ساختمان است.
پروانه ساختمان سندی است که مالک ساختمان با مراجعه به شهرداری، تقاضای صدور و دریافت آن را می‌کند و این سند مجوزی است تا بتواند طبق آن عملیات ساخت و ساز را آغاز نماید. در پروانه ساختمان به موارد اساسی بنایی که قرار است ساخته‌شود، به طور دقیق اشاره شده و موارد زیر در آن درج می‌شود:

 • نام مالک ساختمان
 • زیربنا یا مساحت ساختمان
 • تعداد طبقات
 • مصالح ساخت و ساز ساحتمان که بتنی است یا فلزی
 • مکان و منطقه ساخت ساختمان
 • شکل و کروکی ساختمان
 • تجاری یا مسکونی بودن ساختمان
 • نام مهندس ناظر
 • مدت زمان اعتبار پروانه

مشخص است که دریافت جواز، مقدمات و مراحلی دارد که باید طی شود. این مطلب را از آن جهت یادآوری می‌کنیم که روند مراحل صدور پروانه ساختمان ممکن است زمان‌بر باشد و اگر تصمیم به ساخت و ساز دارید بهتر است هرچه سریع‌تر اقدام به دریافت مجوز ساخت نمایید تا بتوانید نسبت به خرید میلگرد دولتی با جواز نیز اقدام نمایید.

مراحل دریافت پروانه ساختمان

اولین قدم برای دریافت پروانه ساختمان، مراجعه به شهرداری منطقه‌ای است که محل ملک در آن ناحیه واقع است. در این مرحله مالک یا وکیل مالک، می‌تواند از خود شهرداری یا دفاتر خدمات الکترونیک محل ملک، اقدام نماید و تقاضای تشکیل پرونده کند.  مدارکی که مورد نیاز  است عبارتند از:

 1. سند ملک
 2. کارت شناسایی
 3. رسید پرداخت عوارض شهرداری

یادآور می‌شویم که اصل و کپی این مدارک حتماً باید به شهرداری ارائه شود. در مرحله بعد، کارشناس شهرداری برای بازدید از ملک و ارزیابی آن به محل اعزام شده و مشخصات ملک را با سند تطبیق داده و مواردی مانند عرض خیابان و مساحت زمین ملک و غیره را نیز ثبت می‌کند.

پس از آن مالک باید نقشه ساختمان و مصالح ساخت و ساز آن اعم از مقاطع مختلف فولادی مانند میلگرد یا سایر آهن‌آلات، که با تمامی جزئیات توسط مهندس معمار طبق قوانین و مقررات شهری و منطقه‌ای تهیه شده‌است، به شهرداری ارسال نماید. در واقع اصلی‌ترین مرحله اخذ پروانه ساختمان، همین تأیید نقشه ساختمان است که ممکن است کارشناسان شهرداری حتی اصلاحاتی در آن انجام دهند.

در مرحله آخر مالک باید با در دست داشتن مدارک خود که شامل برگ سبز ملک و برگ تعهد رعایت اصلاحیه و تأییدیه‌ی نما، نقشه ساختمان، برق و نقشه مکانیک، تأییدیه مبحث ۶ و ۱۹ و زلزله، برگه تعهد مشاوره ژئوتکنیک و تأییدیه خاک می‌باشد به همراه تأییدیه پرداخت عوارض، به شهرداری مراجعه نماید. پس از تعیین ناظر از طریق شهرداری، مهندس ناظر ساختمان انتخاب شده و  مالک با وی قرارداد می‌بندد.

این موارد به تأیید رئیس اداره صدور پروانه ساختمان، معاون شهرسازی و معماری شهرداری رسیده و در نهایت پروانه ساختمان صادر می‌گردد.

مزایای خرید میلگرد با پروانه ساختمان

یکی از مزایای خرید میلگرد با پروانه ساختمان، اطمینان سازندگان از تأمین شدن میلگرد برای پروژه‌هایشان است که در این مورد تا حدود زیادی با کمبود مواجه نخواهند شد.

مزیت دیگر آن برای مصرف‌کنندگان، خرید بدون واسطه این مقطع فولادی است. به این ترتیب تقاضای کاذب میلگرد که توسط عده‌ای بر بازار تحمیل می‌شود، نیز از بین خواهد رفت.

مورد بعدی هم این است که با ارائه مجوزهای لازم، امکان خرید میلگرد با پروانه ساخت به قیمت میلگرد دولتی و با نرخ معقول برای سازندگان فراهم خواهد شد.

ثبت نام خرید میلگرد دولتی با جواز

همانطور که قبلا هم اشاره شد، یکی از پر مصرف‌ترین آهن‌آلات در ساختمان‌سازی و صنعت میلگرد است. بنابراین هرگونه افزایش قیمت این محصول باعث افزایش قیمت تمام شده مسکن و در نتیجه کاهش قدرت خرید یا حتی افزایش اجاره بهای خانه‌ها می‌شود.

با توجه به اینکه در سال‌های اخیر، بازار به صورت همه جانبه و هر لحظه شاهد رشد قیمت‌ها بوده و هست، تولیدات داخلی صنایع فولاد نیز تحت تأثیر آن قرار گرفته‌اند. به علت افزایش بیش از حد قیمت همه مصالح ساختمانی از آجر و سیمان گرفته تا میلگرد و تیرآهن، باید دولت برای مقابله با تبعات این موضوع، تصمیماتی را اتخاذ می‌کرد.

در جلساتی که متولیان امر در خصوص ساماندهی تولید و عرضه و تقاضای انواع مصالح ساختمانی بخصوص میلگرد برگزار کردند، تصمیم بر آن شد تا اولاً قیمت این اقلام تنظیم شود و ثانیاً میلگرد به صورت دولتی و به شکل بسته‌هایی با قیمت مناسب عرضه و ارائه گردد تا خرید میلگرد دولتی با جواز برای سازدگان مقرون به صرفه باشد.

در این روزها شاهد آن بودیم که افزایش شدید قیمت مصالح ساختمانی از جمله میلگرد مشکلات زیادی را برای سازندگان و متولیان امور ساخت و ساز در کشور تحمیل کرده است. میلگرد و سایر اقلام مصالح ساختمانی از آن جهت اهمیت دارند که بخش عمده آبادانی و عمران کشور به صنعت ساخت و ساز وابسته است.

به علاوه زلزله و سیل نیز مزید بر علت شده و هر لحظه بازسازی مناظق آسیب دیده، اقدامات سریع و به موقع برای جبران خسارت‌ها و بازسازی آن مناطق را می‌طلبد. به همین علت بسیار ضروری ‌است که میلگرد و مصالح ساختمانی پرکاربرد که مورد استفاده گسترده انبوه سازان است، با قیمت‎های مناسب و به صرفه، در اسرع وقت در اختیار متقاضیان قرار گیرند.

بدین ترتیب تصمیم بر این شد که مصالح مورد نظر، در بسته هایی به نرخ دولتی و ارزان عرضه شود. امید می‌رود با اتخاذ این تصمیمات، از افزایش قیمت مصالح ساختمانی پر استفاده، از جمله میلگرد جلوگیری شود. سیمان و میلگرد دولتی برای همه اقشار مختلف جامعه در حد مطلوب در دسترس باشد و در جامعه کمبودی از این بابت پیش نیاید.

نحوه خرید میلگرد از طریق بورس کالا

خرید میلگرد با پروانه ساختمان از طریق بورس

یکی دیگر از روش‌های خرید میلگرد دولتی با جواز و قیمت مناسب، اقدام از طریق بورس کالاست که زیر مجموعه سازمان بورس و اوراق بهادار می‌باشد. شاید این سؤال پیش بیاید که بورس کالا چیست؟
در ابتدا باید گفت که به طور کلی بازار سرمایه کشور از چهار قسمت بورس، فرابورس، بورس انرژی و بورس کالا تشکیل شده است. در بورس کالا، اجناس متنوع و زیادی عرضه می‌شوند که فولاد، میلگرد، مس و… از جمله آنها هستند.

برای خرید میلگرد از طریق بورس نیز داشتن جواز ساختمان‌سازی و پروانه ساختمان از موارد الزامی است. به طور کلی برای ثبت نام میلگرد دولتی از طریق بورس کالا، باید مراحل زیر را طی کرد:

 1. مراجعه به یک کارگزاری معتبر برای اخذ کد بورسی.
 2. ارائه مدارک لازم برای ثبت نام.
 3. دریافت کد بورسی.
 4. پر کردن فرم درخواست خرید میلگرد.
 5. واریز مقداری از هزینه خرید میلگردها.
 6. خرید میلگرد توسط کارگزاری.
 7. ارائه فاکتور خرید به خریدار.
 8. پرداخت باقیمانده هزینه خرید مقاطع فولادی.
 9. کسر کارمزدهای مربوط به انبارداری، معامله و کارگزاری.
 10. تحویل اجناس به آدرس تعیین شده توسط خریدار.

در این خصوص باید گفت برای ثبت نام در بورس، مدارک مورد نیاز برای افراد حقیقی و حقوقی متفاوت‌ هستند. این را هم باید در نظر داشت که پس از دریافت کد بورسی، برای هر بار معامله در بورس، باید فرم درخواست خرید را به کارگزاری تحویل داد. ارائه پروانه ساختمان هم برای خرید میلگرد از بورس جزو الزامات هست.

در مراحل بعدی کارگزار بورس پس از مطالعه فرم درخواست، وارد معامله در بازار بورس می‌شود. بعد از انجام معامله، خریدار اطلاعات و جزئیاتی مانند حق‌الزحمه کارگزاری، عوارض بورس و الزامات قانونی را از کارگزار تحویل می‌گیرد. پس از مطالعه آنها، خریدار به مدت 3 روز فرصت دارد تا مبالغ مربوطه را پرداخت نماید و سفارش خود را نهایی کند.

در معاملات بورس کالا، کالاهایی مانند میلگرد معمولاً با قیمت روز عرضه می‌شوند. اگر میزان تقاضا در بورس بالا باشد و عرضه متناسب با میزان تقاضا نباشد، ممکن است تحویل کالا یا میلگرد با تأخیر انجام گیرد و شاید بسیار دیرتر از زمان مورد نظر تحویل داده شود. حتی مشکلات دیگری نیز ممکن است پیش آید. به عنوان مثال ممکن است کارخانه ذوب‌آهن اصفهان میلگردی با سایز مشخص را در بازه زمانی مشخص در بورس عرضه نکند، که اینگونه موارد را هم باید در نظر گرفت و پیش‌بینی کرد.

خرید میلگرد با حواله دولتی در بورس

در رابطه با اهمیت میلگرد در صنعت و ساخت و ساز و استاندارد بودن آن، پیش از خرید لازم است علاوه بر در نظر گرفتن قیمت میلگرد، به اعتبار کارخانه تولید کننده و یا حتی  مراکز فروش توجه و دقت کافی شود. يكي از مراكز عرضه اين محصول همانطور كه قبلاً اشاره شد، بورس است.

برای این منظور از انواع كالا‌هایی كه می‌توان در بورس روي آنها سرمايه‌گذاري كرد، محصولات فولادي و ميلگرد هستند. يعني ارزش زياد محصولات فولادي و ميلگرد به حدي است كه باعث شده به عنوان كالاي پرسود در بورس، برای سرمایه‌‌گذاری و معامله هم مورد استفاده قرار گیرند.

از آنجايي كه قبلاً افرادي میلگرد را با نرخ دولتی در حجم زیادی خريداري كرده و آن‌ها را انبار می‌کردند، این امر باعث ایجاد نوسان‌های شدید در بازار این محصولات مي‌گرديد. در نتيجه مصرف‌کنندگان واقعی در اين رابطه با مشکل مواجه می‌شدند. بنابراين خرید میلگرد با پروانه ساخت، یکی از راه‌هايي است که مانع انبار کردن این محصول توسط سرمایه‌داران مي‌شود.

به اين ترتيب حواله میلگرد یکی از روش‌هایی است که برای سرمایه‌گذاری در میلگرد و سایر محصولات فولادی در بازار بورس کاربرد دارد.

طبق نظر کارشناسان خرید میلگرد با حواله در بورس، یکی از راه‌های تهیه این محصول با قیمت دولتی و در مقدار مورد نیاز است. برای دریافت حواله خرید میلگرد، همانطور که قبلاً اشاره شد، لازم است به کارگزاری‎های بورس مراجعه شود و مراحل لازم طی گردد.

برای این منظور ارائه مدارکی مثل مدارک هویتی و پروانه ساخت ساختمان الزامی است و باعث می‌شود تا کارگزاری متوجه ‌شود درخواست دهنده، مصرف‌کننده‌ی واقعی میلگرد است و به این ترتیب حواله میلگرد امکان خرید به تعداد مورد نیاز را برای مشتری فراهم می‌کند.

خرید میلگرد با حواله دولتی برای کارهای ساختمانی عظیم و انبوه‌سازان دارای اهمیت زیادی است. چرا که آنها می‎توانند با قیمتی مناسب به نرخ دولتی و در حد نیاز، این محصول پرمصرف را از این طریق خریداری نمایند

در نتیجه با استفاده از حواله میلگرد، می‌توان این محصول را با نرخ مناسبی دریافت کرد که البته این نرخ معمولا تفاوت زیادی با بازار ندارد. اما همین اختلاف قیمت‌های کم هم در حجم زیاد سفارش، مبلغ قابل توجهی می‌شوند که قابل اغماض نیست و به صرفه‌جویی در میزان هزینه‌ها نیز کمک می‌کند.

خرید میلگرد ارزان و باکیفیت از آهن اسپات

با این حال، فرایند خرید حواله میلگرد هنوز هم چالش‌هايی در بردارد و باید جهت سهولت اين امر، هر چه سریع‌تر بهینه‌سازی و حل شوند. در این راستا آهن اسپات به عنوان مرجع معتبر و فروشگاه آنلاین آهن‌آلات است که کاربران می‌توانند با مراجعه به سایت آهن اسپات و یا از طریق تماس با کارشناسان فروش، قیمت لحظه‌ای انواع میلگرد را استعلام و اقدام به خرید نمایند.