میلگرد بستر یکی از پروفیل‌های پرکاربرد برای مقاوم‌سازی ساختمان است. در کشور ما که جزو مناطق پر حادثه و زلزله‌خیز محسوب می‌شود، استحکام ساختمان‌ها و بناها نیز از اولویت بالایی برخوردار است. به دلیل اهمیت موضوع مقاوم‌سازی سازه‌ها، سعی کرده‌ایم لیست تولیدکننده‌های میلگرد بستر را در آهن اسپات و نحوه خرید از آنها را گردآوری نماییم تا خریداران بتوانند به سهولت با تولیدکنندگان میلگرد بستر آشنا شوند.

میلگرد بستر

ضرورت وجود میلگرد برای مقاوم‌سازی سازه بر کسی پوشیده نیست. به همین علت انواع سایزهای میلگرد ساده و میلگرد آجدار توسط تولیدکننده‌های مختلف عرضه می‌شوند که هر کدام کارایی خاص خود را دارند. از میان انواع مختلف میلگرد می‌توان به میلگرد بستر اشاره کرد.

یکی از روش‌ها ایجاد ایمنی و استحکام در ساختمان‌ها، اجرای میلگرد موسوم به میلگرد بستر است. در حقیقت میلگرد بستر برای دیوارهای بنایی با مصالح سنتی مانند آجر، سنگ و سفال یا بلوک سیمانی و همچنین کنار مصالح مدرن مانند بتن سبک به کار می‌رود. در مصالح سنتی بهتر است از میلگرد بستر مفتولی استفاده شود و در دیوارهای بتنی، میلگرد بستر تسمه‌ای مورد استفاده قرار بگیرد.

طرز استفاده از آن، به این صورت است که سیم‌های طولی میلگرد بستر باید کاملا در درزهای ملات بین ردیف‌های واحد بنایی مدفون شوند تا به این ترتیب بناها در برابر حوادثی مانند زلزله، سیل و طوفان مقاوم بوده و تخریب نشوند.

انواع میلگرد بستر موجود در بازار

تولیدکننده‌های میلگرد بستر انواع مختلفی از این نوع میلگرد را تولید و روانه بازار می‌کنند. در اصل میلگرد بستر تشکیل شده از دو میلگرد موازی که با مفتول عرضی توسط جوش به هم متصل شده‌اند. طرز اتصال این دو میلگرد موازی یا به صورت خرپایی است و یا مانند نردبان. به همین علت میلگرد بستر به دو گروه تقسیم می‌شود:

  1. نردبانی
  2. خرپایی

میلگرد بستر در ابعاد متناسب با قطر دیوار ساخته می‌شود. البته جنس میلگرد بستر باید طوری باشد که دچار خوردگی و زنگ‌زدگی نشود. چرا که این نوع میلگرد میان ردیف‌های بنایی بین ملات قرار می‌گیرد و نباید در اثر رطوبت محیط فرسوده شود یا زنگ بزند.

در ادامه باید به این نکته هم اشاره کرد که برای تولید میلگرد بستر، به جای مفتول برای میلگردهای کناری، می‌توان از تسمه هم استفاده کرد که به این نوع میلگرد بستر تسمه‌ای گفته می‌شود.

مزایای استفاده از میلگرد بستر

مزایای استفاده از میلگرد بستر در مناطق زلزله‌خیز بیشتر مشهود است. مقاوم بودن ساختمان‌ها در این مناطق باید تضمین شود تا خسارات وارده هنگام وقوع زلزله یا حوادث طبیعی دیگر، به حداقل برسد.
به همین علت تولیدکننده‌های میلگرد بستر باید از استانداردهای روز استفاده کنند.

از مزایای استفاده از این نوع میلگرد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– برای اجرای بهتر دیوار و سقف

– بدون نیاز به تزریق دوغاب

– اتصال راحت دیواره‌های دو لایه به یهم‌دیگر

– متصل شدن دیوارهای متقاطع با استفاده از میلگرد بستر

– برای اجرای نماهای سنگی یا آجری

– مقاومت دیوارها در برابر زلزله و طوفان و سیل و جلوگیری از فروپاشی

– عدم نیاز تغییر ساخت دیوار

– استفاده به شکل قائم در دیوار

– افزایش مقاومت داخل صفحه دیوار

همین‌طور که ملاحظه می‌شود با رعایت استانداردهای ساخت و ساز و به کارگیری مصالح مقاوم‌سازی، بناها را می‌توان با اجرای صحیح میلگر بستر، ضدزلزله طراحی کرد و اقدام به ساخت آنها نمود.

اجرای میلگرد بستر

نحوه تولید میلگرد بستر

به طور کلی میلگرد بستر طبق استانداردهای بین‌المللی و بر اساس آیین‌نامه‌های مصوب داخلی مانند استاندارد 2800 و مقررات ملی مبحث هشتم باید تولید شود. در مبحث هشتم به اجرا و ساخت انواع ساختمان‌ها با مصالح بنايي به طور کامل پرداخته ‌شده‌است.
در بخشی از این مبحث، نوع سازه ساختمان بنايي مسلح معرفی گردیده‌است، که با استفاده از مصالح سنتی آجر و سنگ و يا بلوك سيماني يا تركيبي از آنها ساخته‌ می‌شود و در آن ميلگردهاي فولادي به همراه مصالح بنايي براي تحمل نيرو به كار برده می‌شوند.

استانداردها

می‌توان گفت در ساختمان‌های بنايی مسلح، واحدهای بنایی سازه، برای تحمل فشار هستند و انواع میلگردهای فولادی تعبیه شده در آنها، برای تحمل کشش در این نوع سازه‌ها به کار برده می‌شوند.

منظور از واحدهای بنایی، قسمت‌هایی از دیوار یا ستون و یا جرز یک بناست که ترکیبی از ملات و مصالح بنایی می‌باشد.

در کارگاه تولید میلگرد بستر، از دو مفتول طولی سرد نورد که تغییر شکل یافته یعنی به شکل آجدار درآمده است، استفاده می‌شود. قطر این میلگرد‌ها نباید از 3 میلی‌متر کمتر باشد.

برای اتصال این دو مفتول، از مفتول عرضی استفاده می‌شود كه با فاصله‌هاي معيني به آنها جوش داده مي‌شود. اگر در نحوه جوشكاري از الگوي نردباني استفاده شود، اين نوع ميلگرد بستر نردباني، برای مناطق کم خطر مناسب است. اگر میلگرد به صورت خرپایی باشد، میلگرد بستر خرپایی خواهد بود که به علت مقاومت بالاي حالت هفت و هشتی خرپایی، مناسب مناطق زلزله‌خیز می‌باشد.

عرض میلگرد بستر مطابق استاندارد در اندازه‌های 5.5 سانتی‌متری و 11 سانتی‌متری و 15 سانتی‌متری تولید می‌شود. معمولاً طول این مقاطع به طور ثابت، 3 متر است.

همچنین تولید کننده‌های میلگرد بستر، برای جلوگیری از  زنگ‌زدگی و خوردگی که  استقامت میلگرد را کاهش می‌دهد، معمولاً از آرماتورهای گالوانیزه استفاده میکنند. همچنین میلگرد اپوکسی و یا فولاد ضد زنگ مجاز برای استفاده هستند.
برای استحکام بیشتر میان بستر و ملات، برای مفتول کناری میلگرد بستر، از مفتول‌های آجدار استفاده می‌شود. و مفتول عرضی بین دو میلگرد می‌تواند از نوع میلگرد ساده هم باشد.

سایت آهن اسپات مرجعی معتبری است که می‌توانید با مراجعه به آن، انواع میلگرد را مقایسه نموده و از میان آنها میلگرد مورد نیاز خود را انتخاب نمایید.

خط تولید میلگرد بستر

برای تولید میلگرد بستر باید مفتول وسطی را با فاصله‌های معین با روش جوش‌کاری به میلگردها یا تسمه‌های کناری متصل کرد. برای این منظور دستگاه‌های تمام اتوماتیک خط تولید میلگرد بستر ابداع و راه‌اندازی شده‌اند که به صورت جوش مقاومتی این عمل را به طور خودکار انجام می‌دهند.

تولید میلگرد بستر با این روش کاملاً استاندارد بوده و به وسیله سیستم PLC کیفیت آن کنترل می‌شود. در طی این فرآیند فقط کافی است تا اپراتور خط تولید، مواد اولیه را داخل دستگاه تولید میلگرد بستر قرار دهد و پس از طی مراحل جوشکاری اتوماتیک، محصول آماده را تحویل بگیرد.

به این ترتیب با استفاده از مواد اولیه استاندارد و مرغوب، کیفیت محصول نهایی کاملاً تضمین می‌شود. با این روش تولید، نه تنها میزان تولید بالا خواهد بود بلکه بهره‌وری هم افزایش خواهد یافت.

از مزایای دیگر خط تولید میلگرد بسترِ تمام اتوماتیک می‌توان به کاربری ساده آن و استفاده از فناوری‌های پیشرفته به‌روز دنیا اشاره کرد. لیکن کارگاه‌های زیادی هم هستند که به روش جوشکاری و حتی سفارشی اقدام به تولید می‌کنند.

انواع میلگرد بستر

لیست تولیدکننده‌های میلگرد بستر در ایران

تولیدکنندگان مختلفی در سراسر کشور در عرصه ساخت میلگرد بستر در حال فعالیت هستند. مرغوبیت تولیدات کارخانه‌ها بر اساس استانداردهای تعیین شده سنجیده می‌شود. اصولاً برای شناسایی میلگرد بستر، نام کارخانه تولیدکننده و علامت اختصاری آن باید یر روی بدنه میلگرد حک شود و همین‌طور باید مشخصات انواع میلگرد بستر نیز به طور دقیق به هنگام خرید ثبت گردد.

نحوه خرید عمده در مقادیر بالا به صورت ثبت سفارش مستقیم از کارخانه‌ها می‌باشد و برای توزیع و خورده فروشی از طریق نمایندگی‌ها بهتر است اقدام شود. در این بخش تعدادی از تولیدکنندگان و اسامی کارخانه میلگرد بستر را معرفی می‌کنیم.

لیست تولیدکننده‌های میلگرد بستر 
1 شرکت تولیدی فراسازان آویژه دارای نمایندگی میلگرد بستر در سراسر کشور- کارخانه تولید میلگرد بستر
2 گروه تولیدی صنعتی فایف تولید و صادر کننده میلگرد بستر
3 گروه فنی مهندسی تکنو وال پست تولید استاندارد و سفارشی میلگرد بستر
4 تولید میلگرد بستر – آهن پویا کارخانه پویا صادرات نقش جهان – تولید محصولات فولادی و چدنی
5 فولاد داتیس سپاهان میلگرد بستر عرض ۵.۵ و 11- میلگرد بستر خرپایی
6 شرکت آوین صنعت اراک کارخانه تولید میلگرد بستر به صورت تخصصی
7 شرکت رفیع سازه تولید کننده میلگرد بستر، گیره و قلاب
8 کارگاه تولیدی براتلو کارگاه تولید میلگرد بستر در سایزهای 5.5 – 11 – 15 سانتی‌نتر

 نمایندگی‌ فروش میلگرد بستر

برای دریافت نمایندگی میلگرد بستر از تولیدکنندگان، باید شرایطی را در نظر گرفت که به چند مورد مهم آن اشاره می‌کنیم. یکی از شرایط مهم، توانمندی‌های شخصی است. میزان تجربه و توانایی‌ها و حتی میزان تحصیلات در زمینه کارهای عمرانی در این رابطه بسیار مؤثر است. افرادی که در زمینه خرید و فروش آهن‌آلات با تجربه هستند و از انواع میلگرد بستر و کارکرد آنها سررشته دارند، در اولويت قرار مي‌گيرند.

مورد بعدي شرايط مكان يعني دفتر يا انبار مناسب است. براي اخذ نمايندگي، دفتر فروش بايد فعال بوده و در مكان مناسب باشد. داشتن انبار با گنجايش بالا براي نگهداري مقدار مناسبي از ميلگرد بستر مزيت محسوب مي‌شود. بهترين انبار براي قرار دادن ميلگرد بستر مكان سرپوشيده است تا میلگردها از آسیب در امان باشند.  به طور معمول شرايط انبارها بر اساس استانداردهاي تعيين شده از جانب كارخانه تعيين مي‌شوند.

البته واضح است كه دفتر فروش به عنوان نمايندگی تولیدکننده‌های میلگرد بستر، بايد فعاليت‌هاي فروش خود را تحت نظارت شركت توليدكننده انجام دهد. بهترين نماینده فروش باید همیشه در دسترس باشد و در کمترین زمان بتواند سفارش مشتری را ثبت کرده و تأمین نماید و در اسرع وقت به خریدار تحویل دهد.

مشخص است كه براي حسن انجام كار، نمايندگي ملزم به رعايت امانت‌داري در قبال توليدكننده است و به همين علت بايد به طريقي مانند وثیقه یا ضمانت‌نامه اين مورد را تضمين نمايد.

استعلام قیمت و خرید میلگرد بستر از آهن اسپات

در کشورهای پیشرفته، سال‌هاست که از میلگردهای بستر برای بالا بردن استحکام ساختمان استفاده می‌کنند. این روش نسبت به سایر روش‌های مقاوم‌سازی، به‌ صرفه‌تر بوده و به همین دلیل محبوبیت بالاتری دارد.
میلگرد بستر در قیمت‌های مختلف در بازار موجود است و برای تقویت بخش‌های فولادی ساختمان استفاده می‌شود؛ ولی بیشترین کاربرد آن برای تقویت کردن دیوارهای آجری یا بلوک‌های ساختمانی است. برای آشنایی با نحوه اجرای میلگرد بستر به وبلاگ آهن اسپات مراجعه نمایید.

از آنجایی که تولیدکنندگان بسیاری در زمینه تولید میلگرد بستر در کشور فعال هستند، بهتر است از نزدیک‌ترین مراکز تولید به محل ساخت و ساز اطلاع حاصل کرد. به همین منظور، می‌توانید به سایت آهن اسپات مراجعه نمایید.
قیمت به‌روز انواع میلگرد در این سایت درج می‌شود که با اطلاع از آن به راحتی می‌توانید برای سرمایه‌گذاری برنامه‌ریزی کنید و یا برای ثبت سفارش خرید میلگرد با کارشناسان آهن اسپات تماس بگیرید.