اگر در حال آماده شدن برای شروع یک پروژه سازه بتنی هستید، حتما می‌دانید که میلگرد یکی از مصالح مهم و پرکاربرد در سازه هاست. درجات و اندازه‌های بسیار زیادی از میلگردهای فولادی موجود است که همگی سطوح مقاومت متفاوتی را ارائه می‌دهند. در نتیجه، شما به راحتی می‌توانید راه‌حل سازه‌ای عالی را برای پروژه‌ای که روی آن کار می‌کنید، انتخاب کنید.
با این حال، شما باید از اندازه و وزن میله‌های مختلف آگاه باشید تا بتوانید به خوبی آن را به کار بگیرید. در این مطلب، ما نگاهی به ابعاد و اندازه‌های مختلف وزن میلگرد پرشین فولاد می‌اندازیم تا به شما در انتخاب مناسب این میلگرد، کمک کنیم.

وزن میلگرد پرشین

درباره میلگرد پرشین بیشتر بدانید.!

گروه صنعتی پرشین فولاد در سال ۱۳۴۵ در زمینه ساخت‌وساز انواع فولاد در تهران تاسیس شد. اما این گروه فعالیت اصلی خود را در زمینه تولید میلگرد از ۱۳۸۷ آغاز کرد و اکنون یکی از برترین شرکت‌ها ایران در زمینه ساخت‌وساز انواع فولاد از قبیل میلگرد و پروفیل می‌باشد.
این مجموعه در حال حاضر به عنوان یکی از قطب‌های تولید‌کننده محسوب می‌شود که با سرمایه صد در صد خصوصی راه‌اندازی گشته است.
تولیدات و محصولات این مجموعه بخش‌های زیربنایی پروژه‌های کلان کشوری کارخانه‌های تولیدی ساختمان‌سازی و بناها را کاملا پوشش می‌دهد که این بیانگر عظمت و بزرگی این شرکت ایرانی در مقایسه با سایر شرکت ها می‌باشد.

کارخانه پرشین فولاد با تولید مواد اولیه مرغوب، تجهیزات مدرن، کنترل فرآیند تولید، کنترل محصولات نهایی به طور پیوسته و استفاده از نظر کارشناسان داخلی و خارجی به تولید میلگرد پرشین و پروفیل پرشین مرغوب می‌پردازد.
شرکت پرشین فولاد در طول سال‌های فعالیت خود، همواره متعهد ارتقای به کیفیت محصولات و خدمت‌رسانی بیشتر به مشتریان بوده و دریافت گواهینامه‌های زیر نیز مهر تاییدی بر این واقعیت است:

  • دارای استاندارد ملی ایران
  • دارای پروانه کاربرد علامت استاندارد
  • 2007_18001ISO
  • 2015_14001ISO
  • 2015_9001ISO
  • کارفرمای نمونه‌ حامی کارگر سال ۱۳۹۰
  • واحد صنعتی نمونه استانی در سال‌های ۱۳۸۹،۱۳۹۰،۱۳۹۱،۱۳۹۲،۱۳۹۵
  • برگزیده حمایت از کالای ایرانی در سال ۱۳۹۷

گروه صنعتی پرشین فولاد را به کارگیری سرمایه اصلی خود یعنی متخصصان ماهر و متعهد و همچنین استفاده از تجهیزات مدرن و به روز؛ موفق شده است محصولاتی باکیفیت و استانداردهای جهانی تولید کند و اکنون این مجموعه به عنوان تولید کننده برتر کشور باقابلیت تولید و صادرات ۵۰۰ میلیون تن انواع میلگرد در سال شناخته می‌شود.

محصولات و استانداردهای وزن میلگرد پرشین فولاد

میلگردهای پرشین بر اساس استاندارد قدیمی به چهار دسته A1، A2، A3 و A4 تقسیم‌بندی می‌شوند. A1 ساده، A2 نرم، A3 نیمه سخت و A4 سخت است.  شکل ظاهری میلگردها از A1 تا A4 به ترتیب میلگرد ساده، میلگرد آجدار مارپیچ، میلگرد آجدار جناغی و میلگرد آجدار مرکب می‌باشد.

در حالی که اکنون میلگرد پرشین فولاد بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره 3132 به‌صورت گرید A3 در سایزهای 8 تا 32 با طول 12 متر از مواد اولیه‌ای مانند آهن اسفنجی، قراضه، بیلت و شمش‌هایی با حداکثر 0.03 درصد فسفر تولید می‌شود.

استفاده از دستگاه‌های CNC برای انجام آج زنی سبب می‌شود که درنهایت میلگرد کیفیت مطلوبی داشته باشد. به این صورت که آج‌های طولی و عرضی طوری با دقت تعبیه می‌شوند که در مجاورت هم قرار نگرفته و به هم برخورد نکنند؛ بنابراین پیوند بتن و آرماتور بهتر اتفاق می‌افتد و سازه‌ای بادوام‌تر خواهید داشت. گرید تولیدی این مجموعه به شرح زیر می‌باشد:

میلگرد A3

این میلگرد با تنش جاری۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌مترمربع و تنش گسیختگی۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر‌مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۱۴درصد به‌عنوان میلگرد خشک (ترد) مناسب عملیات سیویل صنعتی و ساختمانی است که به‌صورت آجدار و عمدتا آج جناقی است و برای آهنگری و تغییر شکل‌های فراوان با زوایای تند مناسب نیست و همچنین به هیچ وجه عملیات جوشکاری روی آن مجاز نیست.

وزن میلگرد پرشین

هنگامی که از میلگردهای مسلح در پروژه‌های ساختمانی بتنی استفاده می‌شود، بتن مسلح ایجاد می‌شود. چه پروژه شامل ستون‌ها، دیوارها یا دال‌های کف باشد، استفاده از میلگردها می‌تواند به جلوگیری از ایجاد ترک‌هایی که می‌تواند باعث شکست پروژه شود کمک کند. در حالی که تمام بتن ترک خواهد خورد، با استفاده از میلگردهای تقویت شده، کنترل میزان ترک خوردگی و محل وقوع ترک امکان پذیر می‌شود و در عین حال استحکام ساختاری بیشتری برای پروژه فراهم می‌شود.

هنگام انتخاب میلگردهای تقویت‌کننده، میلگردهای فولادی ضد زنگ به دلیل مقاومت بسیار زیاد در برابر خوردگی بهترین انتخاب ممکن است. میلگرد فولادی ضد زنگ که بتن را به میزان قابل توجهی در برابر ترک و شکست مقاوم می‌کند، استحکام کششی بیشتری را ایجاد می‌کند. قبل از استفاده از محصولات میلگرد پرشین فولاد، توصیه می‌کنیم به جدول وزنی زیر نگاهی بیاندازید. در بخش‌های بعدی نحوه استفاده از این جدول را بیشتر توضیح می‌دهیم.

وزن

سایز میلگرد

8

10

12

14 16 18 20 22 25 28

32

جدول اشتال 5 7.5 10.7 14.5 18.9 24 29.7 35.6 46.2 58

75

پرشین فولاد

4.74 7.5 10.6 14.5 19 24 29.6 35.7 46.2 57.9

75.7

برای محاسبه مقدار وزن میلگرد پرشین ابزارهای آنلاین مختلفی ساخته شده است که می‌توانید به سادگی از طریق جستجو در اینترنت به آن‌ها دسترسی داشته باشید. همچنین می‌توانید وزن میلگردها را به صورت دستی و با کمک ماشین حساب نیز محاسبه کنید.

محاسبه وزن میلگرد پرشین با فرمول یا جدول اشتال

جدول میلگرد، یک استاندارد مبتنی بر ابعاد و وزن برای مقاطع پر مصرف فولادی است. جدول وزن میلگرد برای اولین بار در صنعت آلمان ایجاد شد  به همین دلیل نام اشتال که مترادف آلمانی کلمه فولاد است بر روی آن گذاشته شده است. وزن میلگرد را می‌توان با استفاده از فرمول استاندارد ذکر شده در زیر به راحتی محاسبه کرد:

W= (D2/162.28)* L

هنگام جایگذاری اعداد در فرمول توجه داشته باشید که مقدار قطر را بر حسب میلی‌متر و طول را بر حسب متر در نظر بگیرید. به این ترتیب نتایج را بر حسب کیلوگرم (کیلوگرم) دریافت خواهید کرد. پس از تقسیم نتایج به طول واقعی میلگرد می‌توانید وزن هر متر اجرا را بدست آورید.

ضرورت دانستن اندازه‌ و وزن میلگرد پرشین

به عقیده کارشناسان از حدود ۱۰۰۰ نوع مصالح ساختمانی (شامل گروه‌های اصلی و فرعی) مورد استفاده در صنعت ساختمان ، بسیاری از مصالح ساختمانی دارای استاندارد مناسب نبوده و از کیفیت لازم برای ساخت و ساز برخوردار نیست و عمر مفید ساختمان در بخش عمومی در کشور ما بین ۲۵ تا ۳۰ سال است، ولی در کشورهای اروپایی با استفاده از همین میزان از مصالح ، عمر ساختمان‌ها به ۱۵۰ سال نیز می‌رسد که این مساله به نوعی هدر رفتن سرمایه‌های ملی است.

در اثبات این ادعا می‌توان به پایداری سد منجیل اشاره نمود. سدی که در مرکز زلزله رودبار قرار داشت با چنین عظمت و ارتفاع ۱۰۶ متری که ۱۰۵۰ میلیون متر مکعب آب را نیز در پشت خود جای داده بود با وقوع ۴/۷ ریشتر زلزله همچنان استوار ماند و کماکان بعد از گذشت ۵۵ سال از عمر آن به عنوان یکی از پایدارترین و استوارترین سدهای کشور است که دلایل آن را می‌توان در نظر گرفتن کلیه احتمالات در ساخت، استفاده از باکیفیت‌ترین مصالح ساختمانی زمان خود و نظارت‌های سخت گیرانه مهندسی در ساخت آن جست‌وجو کرد.

میلگردهای پرشین در بتن به یک سازه یکپارچگی می‌بخشد. اگرچه بتن به خودی خود از نظر فشاری قوی است، اما عملاً استحکام کششی ندارد و بنابراین، در نهایت بتن به راحتی شکسته و خم می‌شود. انتخاب وزن و اندازه میلگرد مناسب برای اطمینان از شیوه‌های ساخت و ساز ایمن حیاتی است.

بسته به نوع پروژه‌ای که روی آن کار می‌کنید، اندازه‌های مختلف میلگرد ضروری خواهد بود. میلگرد پرشین با قطر کمتر 8 یا 10 میلی‌متر ممکن است برای پروژه‌های خانگی و مقیاس کوچک‌تر مانند پاسیو یا راهروهایی که حداقل بار را تحمل می‌کنند و در نتیجه تنش کششی پایینی ایجاد می‌کنند، کافی باشد.

در ضمن در ساخت ستون‌ها، پایه‌ها یا دیوارها باید از میلگرد 8 میلی متر یا بیشتر استفاده کرد و برای پی و پی ساختمان میلگرد با قطر حداقل 10 میلی‌متر بهترین انتخاب برای به حداقل رساندن ته نشینی است.
وقتی صحبت از مهندسی عمران می‌شود، پروژه‌های مقیاس بزرگ مانند ساخت تونل یا پل، میلگرد با قطر بالاتر ضروری است، به خصوص اگر به دهانه طولانی نیاز باشد.

وزن میلگرد پرشین تاثیر مستقیمی بر روی میزان فشاری است که میلگرد می‌تواند تحمل کند در نتیجه استفاده از جدول وزن میلگرد برای اطلاع یافتن از وزن میلگرد برای محاسبه وزن سازه و میزان مقاومت آن برای مهندسین پروژه‌های ساختمانی بسیار مهم است.
اما در زمان محاسبه و یا تخمین وزن میلگرد از جداول وزنی باید به این توجه داشت که میلگردهای تولید شده قطعا دارای مقداری تلرانس خواهند بود و این‌گونه نیست که هر شاخه میلگرد دقیقا وزنی برابر آنچه در جدول وزن میلگرد آمده است داشته باشد.

نصب اندازه صحیح میلگرد برای موفقیت کلی پروژه ضروری است و میلگرد باید به طور مساوی در طول پروژه تعویض شود. بنابرین آگاهی از کاربرد مناسب هر میلگرد در جای خود می‌تواند مانع از وقوع بسیاری از فجایع در آینده شود و امنیت ساختمان را تضمین کند.

اندازه میلگرد و دقت قرارگیری

در هنگام قرار دادن میلگرد قبل از ریختن بتن باید دقت بیشتری شود. مقاومت تسلیم بتن ممکن است به شدت در معرض خطر قرار گیرد در صورتی که قرارگیری آن نادرست باشد.
اندازه گیری دقیق بسیار مهم است زیرا اشتباهات تنها یک یا دو سانتی متری هنگام فاصله گذاری میلگردها می‌تواند مقاومت کششی بتن را تا 20٪ کاهش دهد. نه تنها این، بلکه انتخاب اندازه نادرست میلگرد ممکن است منجر به کاهش آرماتور تا 35٪ شود و این می‌تواند به این معنی باشد که برای یکپارچگی و استحکام سازه، آرماتور ناکافی ارائه می‌شود.

قیمت میلگرد پرشین

قیمت روز میلگرد پرشین با توجه به گرید اندازه‌های مختلف قیمت‌گذاری می‌شود. به عنوان مثال میلگرد ۱۶ پرشین فولاد در آنالیز A3 حدوداً هر کیلوگرم آن 18 هزار تومان می‌باشد. توجه داشته باشید که مقیاس اندازه‌گیری میلگرد بر اساس وزن و کیلوگرم می‌باشد. حدودا هر کیلوگرم میلگرد آجدار برابر با یک شاخه ۱۲ متری است. البته فاکتورهای بسیار متعددی بر قیمت میلگرد تاثیر می‌گذارد و توصیه می‌کنیم قبل از خرید با کمک جداول قیمتی آهن اسپات از قیمت‌ها اطمینان کسب کنید.

کارخانه میلگرد پرشین فولاد آریا و یا مجتمع پرشین فولاد قزوین (تاکستان) انواع میلگرد ساده و آجدار را با استاندارد A1، A2 و A3 تولید و در بازار محصولات آهنی و فولاد کشور عرضه می‌کند.
قیمت محصولات این کارخانه به گونه ایست که نسبت به کیفیت تولیدی توجیه خرید داشته ضمن اینکه می‌توان از میلگردهای کارخانه پرشین فولاد تاکستان قزوین با خیالی آسوده در پروژه‌های ساختمانی عمرانی استفاده نمود.

یکی از نکات مهم دیگری که باید در هزینه تمام‌شده میلگرد خود در نظر بگیرید، هزینه حمل‌ونقل بار از کارخانه تا محل پروژه است. ازآنجایی‌که که وزن مقاطع فولادی بالاست، هزینه حمل‌ونقل آن می‌تواند برای شما بسیار بالا باشد؛ بنابراین بهتر است تا جای ممکن میلگرد را از کارخانه‌های نزدیک به پروژه خود انتخاب کنید.

به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم نام میلگرد پرشین فولاد را برای پروژه‌هایی که نزدیک به استان قزوین قرار دارند به خاطر داشته باشید. اگر هم این محصول را خریداری کردید، در لحظه تحویل به خاطر داشته باشید که علامت اختصاری میلگرد پرشین، یعنی PSG روی این میلگرد حک شده باشد.

خرید میلگرد پرشین از آهن اسپات

مجموعه آهن اسپات با هدف ایجاد ارتباط بهتر مشتریان با بازار آهن و فولاد و اطلاع راحت‌تر از قیمت‌های روز این وب‌سایت را راه‌اندازی کرد. با مراجعه به سایت آهن اسپات می‌توانید از جدیدترین اطلاعات درباره انواع مقاطع آهنی از جمله جدول وزنی و قیمت آن‌ها آگاه شوید.
رسالت آهن اسپات این است که در راستای تسهیل فرایند مبادلات، قیمت روز کارخانه‌ها فولاد کشور را استعلام گرفته و در وب‌سایت خود به آدرس www.ahanspot.com منتشر کند.