میلگرد یا همان میله تقویت کننده، محصولی فولادی است که برای تقویت بتن و بهبود مقاومت کششی آن استفاده می‌شود. بتن تحت فشار عملکرد خوبی دارد اما در کشش بسیار ضعیف تر است. با افزودن میلگرد به بتن‌ریزی، عملکرد کلی سازه‌های بتنی در شرایط بارگذاری بهبود می‌یابد. یکی از چالش‌های فعالین حوزه ساخت‌وساز هنگام تهیه مصالح، چگونگی نحوه خرید میلگرد از کارخانه می‌باشد.

با اینکه در نگاه اول سفارش میلگرد از کارخانه کار ساده‌ای به نظر می‌رسد اما اگر با اصول و قواعد حقوقی و انواع میلگردها آشنایی نداشته باشیم ممکن است هزینه و وقت خود را هدر دهیم. به همین منظور در ادامه این مطلب از وبلاگ آهن اسپات به بررسی مراحل خرید میلگرد از کارخانه خواهیم پرداخت و به نکاتی که هنگام خرید باید به آن‌ها توجه داشته باشید را مرور خواهیم کرد.

راهنمای خرید میلگرد از کارخانه

مشخصات فنی میلگرد مورد نیاز جهت استفاده در پروژه های ساختمانی را مهندسین پروژه تعیین می‌کنند. اگر شما در این زمینه اطلاعاتی کافی داشته باشید و با اصطلاحات و نکات مهم در زمان خرید میلگرد آشنا باشید، می‌توانید خرید مطمئن‌تر و ساده‌تری داشته باشید. این اصطلاحات شامل سایز میلگرد، استاندارد تولید و گرید می‌باشد که در ادامه درباره هر یک صحبت می کنیم:

هرآنچه که باید درباره وزن میلگرد راد همدان بدانید

_ انواع میلگرد

انواع متداول میلگرد مورد استفاده در ساخت‌وساز برای تقویت بتن عبارتند از:

 • میلگرد فولادی مقاوم
 • میلگرد بازالت
 • میلگرد با روکش اپوکسی
 • میلگرد فایبرگلاس
 • میلگرد فولادی ضد زنگ
 • میلگرد رزوه ای
 • پارچه سیم جوشی (WWF)

آشنایی با این میلگردها و کاربرد آن‌ها قبل از خرید میلگرد از کارخانه بسیار اهمیت دارد.

_ انتخاب نوع و ابعاد میلگرد

یکی از موارد مهم در راهنمای خرید میلگرد، توجه به انواع مختلف میلگرد است. به طور کلی میلگردهای موجود در بازار به صورت سه نوع، میلگرد آجدار، میلگرد ساده و کلاف موجود هستند. از بین این سه نوع، میلگرد آجدار یکی از پرکاربردترین انواع میلگرد است که در بسیاری از کاربردهای ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

بنابراین در بسیاری از موارد برای نام بردن میلگرد آجدار، کلمه‌ی میلگرد را به تنهایی به کار می‌برند. در ادامه از نکات خرید میلگرد، این نکته قابل ذکر است که برای نشان دادن نوع آج بر روی میلگرد آجدار، از اصطلاحات A2، A3 و A4 استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال میلگرد A2 دارای آج دوکی شکل است که به آج 340 معروف است. نوع آج در میلگرد A3 به صورت یکنواخت است که آج 400 ناميده می‌شود و میلگرد A4 نیز دارای آج مرکب به نام 500 است.

در برخی از پروژه‌ها نیز با توجه به شرایط و نوع کاربرد ممکن است از میلگرد ساده استفاده کنند. میلگرد ساده همان‌طور که از اسم آن مشخص است، فاقد آج است. از میلگردهای کلاف نیز جهت آرماتوربندی ستون‌ها استفاده می‌شود، این میلگردها که به صورت کلاف وجود دارند، در دو نوع ساده و آجدار تولید می‌شوند.

قبل از خرید باید به طور دقیق شماره میلگرد (قطر) را بدانید. به علاوه از تعداد شاخه‌های میلگرد مورد استفاده و نوع گرید میلگرد مصرفی (A1, A2, A3) باید اطلاع داشته باشید. برای خرید میلگرد درب کارخانه باید شرایط دقیق سفارش را سوال کنید، چرا که اکثر کارخانه‌ها سفارشات با تعداد اشتباه را پس نمی‌گیرند و تعویض هم ندارند.

_ محاسبه وزن میلگرد

مرحله دوم، محاسبه وزن میلگرد متناسب با ساختمان و شرایط حمل و نقل آن می‌باشد. در هنگام خرید باید لیست دقیق خرید میلگرد بر اساس وزن مصرفی را از مهندسین پروژه دریافت کنید تا هزینه‌های میلگرد محاسبه شود.
با اطلاع از وزن میلگردهای مورد نیاز می‌توانید ماشین حمل و نقل مناسبی برای آن‌ها در نظر بگیرید.همچنین محاسبه وزن میلگرد برای استحکام ساختمان و اقدامات ایمنی، بسیار ضرورت دارد. به همین خاطر توصیه می‌کنیم حتما با مراجعه به وبلاگ آهن اسپات، مقالات مربوط به وزن میلگرد را مطالعه کنید.

_ سایز میلگرد

یکی از اصطلاحات دیگری که در حین خرید میلگرد ممکن است با آن روبرو شوید، سایز میلگرد است. به طور کلی نامگذاری میلگردها به این صورت است که بعد از نام میلگرد، سایز آن بیان می‌شود. به عنوان مثال میلگرد 8، میلگرد 16، میلگرد 18 و… نمونه‌هایی از سایزهای مختلف میلگرد هستند.

در واقع سایز میلگرد مربوط به قطر آن است که درکارخانه‌های تولیدکننده میلگرد کشور، امکان تولید از سایز 8 تا 40 میلی‌متر وجود دارد. از نظر طولی نیز میلگردها به طور استاندارد در شاخه‌های 6 و 12 متری تولید می‌شوند. البته با توجه به نیاز مصرف‌کنندگان، میلگردهای با طول 3 تا 11.7 متر نیز در بازار موجود هستند که به میلگردهای نرمال معروف هستند.

_ توجه به کیفیت محصول

این‌روزها کارخانه‌های بسیاری به عنوان تولیدکننده مقاطع فولادی در سطح کشور، مشغول به کار هستند. ازاین‌رو بسیاری از این کارخانه‌ها نسبت به تولید میلگرد اقدام کرده‌اند. در این میان، برخی از آن‌ها، در فرایند تولید میلگرد، از شمش‌های فولادی با کیفیت بهتری استفاده کرده‌اند در نتیجه محصول نهایی از کیفیت بالاتری برخوردار است. بر اساس این مطلب، شناخت برندهای معتبر در تولید میلگرد با کیفیت، یکی از مهم‌ترین نکات در حین خرید محسوب می‌شود.

_ زمان تحویل محموله

باید در نظر بگیرید که سفارش میلگرد از کارخانه به طور روزانه عرضه نمی‌شود بنابراین در هنگام خرید و سفارش دهی باید به زمان دقیق عرضه و خدمات مورد نظر توجه کنید. بعد از ثبت سفارش خود باید با کد پیگیری دریافت شده در زمان سفارش دهی، سفارشات خود را پیگیری کنید.

_ قوانین خرید میلگرد از کارخانه

برخی کارخانجات تولید کننده، محصولات خود را مستقیم به مصرف کننده نهایی ارائه نمی‌دهند. بنابرین شما باید از طریق واسطه‌هایی مانند آهن اسپات یا فروشنده‌های مجاز اقدام به خرید کنید و از کارخانه مورد نظر سفارش میلگرد بدهید.

مراحل و نحوه خرید میلگرد از کارخانه را می‌توان به بخش‌های زیر تقسیم کرد:

 1. درخواست خرید در سربرگ شرکت و یا فرم فروشنده
 2. ارسال گواهی ارزش افزوده و یا تصویر کارت ملی شخص
 3. ارسال مدارک از طریق راه‌های ارتباطی
 4. صدور پیش فاکتور
 5. واریز مبلغ به حساب شرکت
 6. ارسال فیش واریزی
 7. ارسال آدرس و کدپستی معتبر روی سربرگ شرکت در سامانه جامع انبارها

کارخانه‌های تولیدی میلگرد در ایران

خرید میلگرد فرآیندی است که برای عرضه‌کنندگان عمده و مصرف‌کنندگان جزیی نیاز به اطلاعات و آگاهی دارد. میلگرد یکی از مصالح پر کاربرد و پرمصرف در پروژه‌های ساختمانی محسوب می‌شود. تنوع این محصول در بازار، نوع کاربرد میلگرد برای پروژه‌های مختلف، تنوع قیمت و نوسانات بازار همه به گونه‌ای است که نمی‌توان برای همه متقاضیان خرید یک نوع میلگرد تجویز کرد. چرا که هر نوع میلگرد کارایی خاص خود را دارد.

یکی از مهم‌ترین نکات در نحوه خرید میلگرد از کارخانه که به عنوان یک اصل کلی در مورد خرید همه‌ی محصولات صدق می‌کند؛ این است که همیشه خرید مستقیم و بدون واسطه از تولیدکننده اصلی، مقرون به صرفه‌تر است. بر این اساس بسیاری از مشتریان که حجم خرید آن‌ها بیشتر از یک تریلی است، تلاش می‌کنند که محصول خود را از تولیدکنندگان اصلی و با قیمت مناسب‌تری خریداری کنند.

البته خرید از برخی کارخانه‌ها نیز مشکلات خاص خود مانند محدودیت حداقل خرید، عدم عرضه روزانه محصول، عدم عرضه محصول به مصرف‌کننده نهایی، مسافت طولانی زمان خرید و… را دارد.

برای اطلاع از نحوه خرید میلگرد از کارخانه لازم است که اطلاعاتی از لیست کارخانجات تولید کننده میلگرد در اختیار داشته باشیم. کارخانجات بسیاری در کشور اقدام به تولید میلگرد با استاندارد‌های مختلف و در سایزهای مختلف می‌نمایند. این کارخانجات تولیدی عبارتند از:

 1. ذوب آهن اصفهان
 2. فولاد آذربایجان
 3. شرکت نورد فولاد صنعتی و ساختمانی یزد
 4. مجتمع فولاد پارس
 5. ذوب آهن و نورد کرمان
 6. ذوب و نورد خلیج فارس
 7. صدر فولاد
 8. ذوب آهن آریان بوئین زهرا
 9. نیک صدرای توس
 10. مجتمع فولاد خراسان
 11. فولاد الیگودرز
 12. شرکت گروه صنعتی نورد نوشهر
 13. فولاد تاکستان
 14. شرکت نورد فولاد گیلان
 15. فولاد سپید فراب کویر
 16. صنایع فولاد نطنز
 17. مجتمع فولاد آریا ذوب
 18. آهن و فولاد الوند
 19. فولاد شمش سپهر
 20. نورد فولاد گلستان
 21. گروه صنعتی پرشین فولاد آریا
 22. نورد ایوان غرب
 23. کارخانجات ذوب آهن و نورد البرز
 24. صنایع فولاد کرمان
 25. فولاد آلیاژی ایران
 26. فولاد شاهرود
 27. مجتمع فولاد امیرکبیر خزر
 28. شرکت مجتمع جهان فولاد غرب
 29. صنایع آلیاژی یزد
 30. تعاونی نوردکاران فولاد ایرانیان
 31. مجتمع فولاد البرز غرب
 32. تولیدی صنعتی اصفهان در دانا صنعت فجر
 33. فولاد نیک صدرای طوس
 34. صنایع فولاد کاوه تیکمه داش
 35. صنعت ذوب آهن ارومیه
 36. شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران
 37. ذوب آهن اردبیل
 38. نورد گرم سمنان
 39. شرکت نورد فولاد کرمانشاه

لازم به ذکر است که چنانچه میزان نیاز شما ظرفیت محدودی داشته باشد نمی‌توانید آن را مستقیما از کارخانه خریداری نمایید چراکه ظرفیت فروش آن‌ها بالغ بر 25 تن بوده و بهتر است برای خرید میلگرد به مراکز فروش معتبر مراجعه نمایید.

آهن اسپات، مرجعی برای خرید میلگرد از کارخانه

برای استعلام قیمت از کارخانه‌های بالا می‌توانید و آشنایی با نحوه خرید میلگرد از کارخانه به کارشناسان فروش در مراکز معتبر اطمینان کنید. پیش از خرید توسط کارشناسان فروش ، استعلام قیمت از کارخانجات و انبارهای مختلف گرفته شده و بهترین قیمت با توجه به کیفیت مورد نظر شما، پیشنهاد می‌گردد.

توجه داشته باشید که برخی از شرکت‌ها در جهت منافع خود قیمت‌هایی بالاتر به شما ارائه می‌کنند و لازم است در این زمینه به سایت‌های معتبر مثل آهن اسپات مراجعه کنید که به شما امکان می‌دهند به صورت مستقیم از کارخانه خرید کنید. همچنین در آهن اسپات این امکان را دارید که محصولات شرکت‌های گوناگون را با یکدیگر مقایسه کرده و ارزان‌ترین میلگرد را خریداری کنید.

از خدمات آهن اسپات در این حوزه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. استعلام سریع قیمت آهن آلات

همان طور كه می‌دانید، اوضاع اقتصادي كشورمان نابه سامان است و کوچک‌ترین عامل می‌تواند بر افزايش يا كاهش قيمت محصولات فولادي تاثيرگذار باشد. از عوامل تاثیر گذار بر روند قیمت روز آهن می‌توان به  نوسانات نرخ ارز، افزایش یا کاهش قیمت سنگ آهن، نرخ کرایه حمل، اتفاقات و حوادث سیاسی و ناهماهنگی در میزان عرضه و تقاضا در بازار اشاره كرد. آهن اسپات با رصد لحظه به لحظه قیمت آهن آلات و نوسانات بازار، به شما امكان سرمايه گذاري مطمئن در اين حوزه را می‌دهد.

2. تحلیل بازار آهن و فولاد کشور

يكي ديگر از خدماتي كه سایت آهن اسپات ارائه می‌دهد، تحلیل‌های روزانه، هفتگی و ماهانه بازار آهن و فولاد می‌باشد كه برای خریدی به صرفه و سرمایه گذاری مطمئن در بازار آهن ضروري است. شما با بررسي و مطالعه اين موارد می‌توانيد با دیدی آگاهانه بر تحولات بازار و كمترين ريسك ممكن سرمايه گذاري كنيد.

3. جدول وزنی

جداول وزنی آهن آلات به فعالين حوزه ساخت‌وساز و مسكن کمک می‌کند تا تخمینی از میزان مورد نیاز آهن آلات در پروژه و در نهایت هزینه آن داشته باشند. همچنين آهن اسپات با ارائه اطلاعات كلي درباره هر محصول به شما كمك می‌کند تا در خرید میلگرد از کارخانه بهتر عمل كنيد.