همان طور که می‌دانید کشور ما  در کمربند زلزله‌خیز قرار گرفته است و خطر وقوع بلایای طبیعی جان انسان‌ها را تهدید می‌کند. برای ایمنی در برابر وقایعی مانند زلزله رودبار و بم و حتی وقایع غیرطبیعی مانند پلاسکو و متروپل، بهتر است به استحکام و مقاومت ساختمان‌ها بیشتر توجه کنیم.
بدین منظور محاسبه وزن میلگرد، برای میزان مورد نیاز این محصول جهت مقاوم سازی سازه بنا بسیار اهمیت دارد. در ادامه این مطلب قصد داریم درباره وزن میلگرد فایکو ساری که یکی از میلگردهای باکیفیت بازارآهن است، بیشتر صحبت کنیم.

مجتمع فایکو ساری

مجتمع فولاد البرز ایرانیان در سال ۱۳۹۳ شمسی در استان مازندران فعالیت‌ رسمی خود را آغاز کرد. این مجتمع با نام فایکو نیز معروف است و تولیدکننده بخش عظیمی از مقاطع صنعتی و ساختمانی با استانداردهای رایج است.
میلگرد فایکو ساری از محبوب‌ترین محصولات این کارخانه معروف است که همانند سایر میلگردها به‌صورت ساده یا آجدار در سایز موردنیاز مشتری قابل‌ عرضه است که سایزهای 14 و 16 با توجه به نوع کاربردشان فروش بیشتری دارند.

میلگرد کارخانه فایکو واقع در ساری، جاده اصلی تهران- مشهد دسترسی آسانی برای مصرف‌کننده فراهم کرده است. فایکو با تولیدهای وسیع و تامین نیاز کشور علاوه بر خودکفایی و رفع نیاز مصرف‌کنندگان به محصولات وارداتی، بسیاری از محصولات خود را به خارج از کشور و به ویژه کشورهای همسایه صادر می‌کند. از این رو در عرصه جهانی بسیار خوش نام است.

به دلیل افزایش تعداد کارخانه‌های غیر معتبر لازم است حتما قبل از خرید میلگرد، به علائم اختصاری حک شده روی محصول توجه بفرمایید. کیفیت میلگرد و به طور کلی مصالح ساختمانی دارای اهمیت بسیاری است و استفاده از محصول‌ نامرغوب عواقب جبران‌ناپذیری را به همراه دارد.
فایکو با هدف دستیابی به بهترین کیفیت و استاندارد، از بروزترین و پیشرفته‌ترین تجهیزات مدرن کمک گرفته و موفق به تولید ۱.۵ میلیون تن مقاطع فولادی به‌صورت سالیانه شده است.

محصولات شرکت فولاد البرز ایرانیان (فایکو)

بخشی از محصولات شرکت فولاد البرز ایرانیان به منظور مصارف و نیاز داخلی روانه بازار می‌شود و مازاد محصولات به بازار جهانی صادر می‌گردد. از محصولات این مجموعه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. انواع میلگردهای ساختمانی در سایزهای متنوع
2. نبشی‌های بال مساوی و غیرمساوی در استانداردهای EQUAL. ANGLES و UNEQUAL.LEG. ANGLES از ارتفاع ۸۰ تا ۳۲۰ میلی‌متر
3. ناودانی‌های مدل UPN و UPE
4. تیرآهن‌های ساختمانی مدل IPE و IPN

میزان تولیدات شرکت فولاد البرز ایرانیان (فایکو)

محصولات فولادی فایکو در دو خط ۷۵۰ هزار تنی با ظرفیت کل ۱.۵ میلیون تن در سال به مرحله تولید می‌رسد. میزان تولیدات انبوه کارخانه فایکو بر اساس پروانه بهره‌برداری که مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته به شرح زیر می‌باشد:

1. محصولات اصلی شامل میله و میلگردهایی از جنس فولاد آلیاژی (به غیر از فولاد ضد زنگ) با ظرفیت ۷۰۰۰۰۰ تن
2. نوار نورد سرد فولاد کم آلیاژی – ساده کربنی و تسمه با ظرفیت ۷۰۰۰۰ تن
3. تیرآهن فولادی I شکل ساده کربنی و کم آلیاژی به میزان ۱۵۰۰۰۰ تن
4. مقاطع فولادی کم آلیاژ H شکل یا همان تیرآهن هاش به میزان ۱۵۰۰۰۰ تن
5. ناودانی‌های Uشکل کم آلیاژ معادل ۱۳۵۰۰۰ تن
6. مقاطع فولادی T شکل یا سپری به میزان ظرفیت سالیانه ۷۰۰۰۰ تن
7. نبشی L شکل ۱۷۵۰۰۰ تن

مواد تشکیل دهنده میلگرد فایکو ساری

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که میلگرد فایکو ساری از چه موادی تشکیل شده است. فولاد میلگرد فایکو از آهن ساخته شده است که مقادیر بسیار کمی کربن، منگنز، فسفر و گوگرد نیز در آن گنجانده شده است.
عنصر کربن چیزی است که به میلگرد کیفیت کلی و استحکام کششی آن می‌بخشد. فولاد فشرده سرد ملایم معمولاً دارای محتوای کربن در حدود 0.25٪ است، در حالی که فولاد نورد گرم درجه بالاتر دارای محتوای کربن نزدیک به 0.40٪ است.

استانداردهای تولیدی شرکت فایکو ساری

معروف‌ترین استانداردهای میلگرد در ایران، استانداردهای ISNO 3132 ایران، GOST 5781 روسیه، BS 4449 بریتانیا و DIN 488:86 می‌باشد. استاندارد GOST 5781 روسیه، قدیمی‌ترین استاندارد مورد استفاده می‌باشد که گرید بندی میلگرد با نام‌های A1، A2، A3 و A4 طبق این استاندارد انجام شده است.

متن هر کدام از این استانداردها از یک جدول وزنی برخوردار است که وزن میلگردهای تولید شده طبق هر استاندارد، باید با جدول وزنی مخصوص آن تطابق داشته باشد. جدول اشتال میلگرد فایکو ساری از لحاظ استاندار وزنی، با استاندارد آلمانی DIN دارای تطابق می‌باشد. در این جدول در جلوی هر سایز میلگرد مواردی از جمله مساحت سطح مقطع و وزن هر متر نوشته شده است.

گام اول این است که بدانیم هر شاخه میلگرد چند متر است. طول پیش فرض هر شاخه 12 متر فاصله دارد. میلگرد در دو شکل، سیم پیچ و شاخه فروخته می‌شود، که اگر شما شاخه میلگرد را خریداری کنید، هر شاخه دوازده متر طول خواهد داشت. علاوه بر ترکیب مواد میلگرد، وزن کلی آن در هر متر خطی نیز تحت تأثیر قطر آن و تغییر شکل سطح یا الگوبرداری بر روی نوع خاصی از طول میلگرد یا ورق مشبک است.

منظور ما از تغییر شکل سطح، این است که سطح خارجی میلگرد در یک الگوی خاص کار شده است تا تماس بهتری با بتن ریخته شده برقرار شود و در نتیجه مقاومت ساختاری کلی دال یا فرم بتن افزایش یابد. الگوبرداری روی یک نوع خاص از میلگرد ممکن است در مقایسه با سایر الگوها تفاوتی در مقاومت کششی کلی آن ایجاد نکند، اما می‌تواند در وزن هر طول تفاوت ایجاد کند، بنابراین محاسبه دقیق وزن‌ها مهم است.

وزن میلگرد فایکو

اهمیت محاسبه وزن میلگرد فایکو ساری

فولاد البرز ایرانیان با نام اختصاری فایکو، یکی از صنعتگران فعال به نام در کشور با عمری کمتر از یک دهه است که انواع مقاطع فولادی را تولید می‌کند. از میلگرد فایکو ساری می‌توان در ساختمان‌های بلند، سازه‌های پارکینگ، پل‌ها، اسکله‌ها و تاسیسات صنعتی و غیره استفاده کرد. میلگرد فایکو ساری باعث کاهش تنش روی بتن می‌شود و به این ترتیب بارها را به‌راحتی تحمل می‌کند.
همچنین استحکام ذاتی بتن را افزایش می‌دهد، گزینه‌های سبک و سازه‌ای را که در دسترس معماران است گسترش می‌دهد و برای مهندسان یک‌ راه حل بادوام و قابل اعتماد برای چالش‌های عملی ارائه می‌دهد.

اهمیتی ندارد که پروژه ساختمانی شما از چه نوعی است، میلگرد همواره به استحکام و تقویت سازه بتنی کمک می‌کند. در کشور ما طبق نظر کارشناسان، بسیاری از مصالح مورد استفاده در ساختمان سازی استاندارد نبوده و کیفیت مورد نیاز را ندارند.
این موضوع باعث خرابی و فروریختن ساختمان‌ها با کوچکترین زلزله یا فشار می‌گردد. از سویی دیگر در استانداردهای تولید کشورمان وزن میلگردها سبک‌تر از حد معمول در نظر گرفته شده است.

به بیانی دیگر، رفت که میلگردهای با وزن کمتر از حد استاندارد سبب خطای محاسباتی خواهد شد، چرا که در محاسبات مهندسی سطح مقطع استاندارد میلگرد لحاظ می‌شود. همچنین کوچک بودن ابعاد آج (چه طولی و چه عرضی) موجب کاهش اصطکاک و درگیری میلگرد با بتن می‌شود.
در صورت استفاده از این‌گونه میلگردها، در هنگام بارگذاری حتی استاندارد بر روی یک سازه، و یا در هنگام مواجه شدن با بلایای طبیعی در مقیاس کوچک ، عواقب جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

درک اینکه چگونه انواع و وزن‌های مختلف میلگرد بر مقاومت کششی عناصر بتنی که در آن‌ها استفاده می‌شود تأثیر می‌گذارد بسیار مهم است و ما توصیه می‌کنیم قبل از خرید مصالح مورد نیاز هر ساختمان، حتما وزن آن را با توجه به جداول وزنی چک کنید تا دچار خطا در ساخت نشوید.

محاسبه وزن انواع میلگرد تولیدی فایکو ساری

میلگردی که در مجموعه فایکو ساری تولید می‌شود (طبق استاندارد روسی) به سه گروه تقسیم می‌شود:

  • فولاد A-۱ از نوع صاف بوده و مقاومت تسلیم و مقاومت کششی آن به ترتیب ۲۳۰۰ و۳۸۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می‌باشد.
  • فولاد A-۲ از نوع آجدار با مقاومت تسلیم ۳۰۰۰ و مقاومت کششی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است،
  • فولاد A-۳ نیز از نوع آجدار با مقاومت تسلیم ۴۰۰۰ و مقاومت کششی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می‌باشد.

از نظر تنوع قطر میلگردها نیز استانداردهای تولیدکنندگان متفاوت است. در مجموعه فایکو ساری از سایز 8 تا 32 تولید می‌شود که وزن‌های آن‌ها به شرح زیر در جدول وزنی میلگرد بیان شده:

نوع سایز میلگرد
10 12 14 16 18 20 22 25 32
وزن طبق جدول اشتال 7/5 10/7 14/6 18/9 24 29/7 35/6 46/2 75/8
وزن میلگرد فایکو ساری 7/4 10/6 14/5 19 24 29/5 35/8 46/2 75

محاسبه وزن میلگرد فایکو بر اساس سایز 

  • 10، 12، 14، 16، 18، 20، 22، 25 و 32
  • وزن طبق جدول اشتال 7/5 10/7 14/6 18/9 24 29/7 35/6 46/2 75/8
  • وزن میلگرد فایکو ساری 7/4 10/6 14/5 19 24 29/5 35/8 46/2 75

وزن میلگرد فایکو از دو روش فرمول و جدول ارائه شده توسط خود شرکت قابل محاسبه است. میلگردهای این شرکت در سایزهای 10 تا 32 میلی متر تولید شده و دارای وزنی استاندارد است. فرمول محاسبه وزن میلگرد به شرح زیر می‌باشد:

وزن میلگرد = ۱۰۰۰ / 2 (شعاع) * (3.14) * (چگالی)

برای آن که وزن به دست آمده از رابطه بالا صحیح باشد، باید چگالی را برحسب سانتی‌متر مکعب نوشت. مقدار چگالی برای فولاد به صورت آلیاژی برابر 7.85 است. همچنین شعاع و طول میلگرد را هم باید برحسب میلی‌متر وارد کرد. با توجه به گرد شدن اعداد در فرمول بالا، احتمال خطای محاسباتی بیشتر می‌شود. برای حل این مشکل رابطه ساده‌تری پیشنهاد شد:

وزن میلگرد برحسب کیلوگرم = 162 / 2 (سایز میلگرد)

برای محاسبه وزن میلگرد از رابطه دوم به ازای هر شاخه، باید طول شاخه (12 متر) را در آن ضرب کرد.
پس از محاسبه وزن میلگرد می‌توان آن را با جدول وزنی میلگرد و جدول اشتال انطباق داد. اگر این اعداد با یکدیگر هماهنگ باشند، می‌توان با اطمینان خرید را انجام داد. در غیر این صورت میلگرد تولید شده کیفیت خوبی ندارد. چرا که این اختلاف نشانه خواص مکانیکی نامطلوب خواهد بود و میلگرد توان تحمل تنش‌های حین بارگذاری را نخواهد داشت.

با کمی توجه و دقت به جدول بالا در می‌یابید که وزن میلگرد 14 فایکو تنها با 100 گرم اختلاف از جدول اشتال فاصله دارد؛ این یعنی استانداردترین حالت ممکن برای یک میلگرد سایز 16. به دنبال همین امر نیز متوجه می‌شوید که وزن میلگرد ۱۸ فایکو و وزن میلگرد ۱۶ فایکو نیز هیچ تفاوتی با استاندارد جدول اشتال ندارد.

همان طور که در جداول بالا مشاهده می‌کنید، وزن محاسبه شده جدول اشتال و وزن میلگرد فایکو تفاوت چندانی ندارد. به عنوان مثال وزن میلگرد 14 فایکو در استانداردترین حالت ممکن، تنها با 100 گرم اختلاف از جدول اشتال فاصله دارد. اما باز هم برای اطمینان از اصالت و درست بودن محصول توصیه می‌کنیم به وزن میلگرد هر شرکت مراجعه کنید تا از هرگونه خطا جلوگیری شود.

rebar standards and their differences

استعلام قیمت میلگرد فایکو ساری

جالب است بدانید که وزن هر شاخه میلگرد از کارخانه‌های مختلف متفاوت است. این تفاوت احتمالا در ترکیبات فولادی مورد استفاده در این میلگرد است.
قیمت میلگرد به قیمت آهن‌آلات وابسته بوده و با نوسانات نرخ ارز، قیمت جهانی فولاد، میزان عرضه و تقاضا، قیمت مواد اولیه و حتی وزن و ابعاد محصول تغییر می‌کند؛ اما شما علاوه بر قیمت روز میلگرد فایکو، احتیاج دارید موارد دیگری نظیر هزینه حمل‌ونقل و کیفیت میلگرد فایکو را نیز مدنظر قرار دهید.
شما می‌توانید جدول وزن میلگرد فایکو را در سایت آهن اسپات مشاهده نمایید و با توجه به پروژه خود بهترین وزن را انتخاب نمایید.