در این مقاله از آهن اسپات، سعی داریم تا لیست تولید کنندگان شمش فولادی ایران را بررسی کنیم، آهن اسپات یکی از مراجع معتبر در زمینه فولاد است که با اکثر کارخانجات تولید آهن الات و محصولات فولادی کشور، همکاری می‌کند.
با مراجعه به وبسایت آهن اسپات به آدرس https://ahanspot.com/ می‌توانید، محصول مورد نظر خود را انتخاب و کارخانجات تولیدکننده آهن آلات و محصولات فولادی و قیمت لحظه‌ای آنها را مشاهده کنید. پس از بررسی قیمت‌ها و لیست تولیدکنندگان شمش فولادی، برای ثبت سفارش خرید خود، با کارشناسان فروش آهن اسپات در تماس باشید.

فولاد و شمش فولادی

فولاد از مهم‌ترین آلیاژهای موجود در دنیا است که کاربرد بسیار زیادی در صنعت دارد، آلیاژ به محصولی گفته می‌شد که از ترکیب چند نوع فلز ساخته شده باشد، درصورتی‌که ماده اصلی تمام آلیاژها از آهن تشکیل شده باشد، فولاد به وجود می‌آید، البته لازم به ذکر است که مقدار قابل‌توجهی کربن نیز در ساختار فولاد وجود دارد که تغییر غلظت آن موجب به‌وجودآمدن انواع فولاد در بازار شده است.

شمش فولادی، محصول میانی در صنعت فولاد و قطعه‌ای متشکل از متریال خالص فولاد است که با استفاده از فرآیند ریخته گری تولید و برای قرار گرفتن در خط تولید دیگر محصولات استفاده می‌شود. کارخانه‌های تولیدکننده مقاطع فولادی، به دو صورت شمش مورد نیاز خود را تهیه می‌کنند:

  1. شمش در کارخانه مبدا تولید شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد؛
  2. از واحدهای تولیدکننده شمش خریداری می‌شود؛

مناطق جغرافیایی تولید شمش فولادی 

تقریباً شمش فولادی در تمامی استان‌های ایران تولید می‌شود تا هر استان بتواند مقدار قابل‌توجهی از فولاد خود را تأمین کند، اما بعضی از استان‌ها در این زمینه پیشتاز بوده و حجم انبوهی از فولاد را تولید می‌کنند که این امر می‌توان زمینه‌ساز آن شود تا فولاد استان‌های دیگر نیز از این کارخانه‌ها تأمین شود.

بر اساس داده‌ها، استان اصفهان رتبه اول تولید فولاد ایران را به خود اختصاص داده است و به ترتیب استان‌های هرمزگان و خوزستان در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

لیست تولیدکنندگان شمش فولادی

1. کارخانه فولاد ذوب‌آهن اصفهان؛ برترین تولیدکننده شمش فولادی

کارخانه تولید شمش فولاد ذوب‌آهن اصفهان اولین تولیدکننده شمش فولادی در ایران است ازاین‌جهت اغلب این کارخانه به‌عنوان مادر صنعت فولاد شناخته می‌شود، این کارخانه در سال 1350 فعالیت خود را آغاز کرده و در نزدیکی شهر رزین شهر واقع در استان اصفهان قرار دارد.

همان‌طور که می‌دانید ایران در صنعت فولاد بسیار پیشتاز است که این امر موجب شده تا محصولات فولادی این کارخانه به 23 کشور دنیا صادر شود، باید اشاره کرد که در اغلب پروژه‌های مهم کشور مانند برج میلاد از محصولات این کارخانه جهت ساخت این سازه عظیم استفاده شده است.

2. کارخانه فولاد مبارکه اصفهان 

فولاد مبارکه اصفهان نیز یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان شمش فولادی است که در لیست تولیدکنندگان شمش فولادی نقش پررنگی را ایفا می‌کند، این مجموعه حدوداً سالانه 12 میلیون تن محصولات فولادی تولید می‌کند و مقدار قابل‌توجهی از بازار داخل را تأمین می‌کند، همچنین این کارخانه در زمینه صادرات محصولات فولادی نیز پیشتاز است.

فولاد مبارکه در سال 1360 تأسیس شد ولی به دلیل حملات مکرر عراق به این استان موجب تعطیلی موقت این کارخانه شد تا این کارخانه در سال 1370 فعالیت جدی و رسمی خود را در ایران آغاز کند.

3. کارخانه فولاد خوزستان

تقریباً می‌شود گفت که کارخانه فولاد خوزستان دومین کارخانه ایرانی در زمینه تولید فولاد بود که در سال 1368 افتتاح شد و فعالیت خود را آغاز کرد، این مجموعه سالانه حدوداً 4 میلیون تن محصولات فولادی تولید می‌کند، لازم به ذکر است که کارخانه تولید شمش فولادی فولاد خوزستان اولین کارخانه‌ای بود که از کوره قوس الکتریکی استفاده کرد، این مجموعه به‌عنوان دومین قطب تولید فولاد خام ایران شناخته شده و تبحر زیادی در تولید انواع شمش‌های فولادی دارد.

4. کارخانه‌ فولاد خراسان

همان‌طور که می‌دانید استان خراسان معادن آهن زیادی دارد و این امر سبب شد تا این کارخانه در سال 1369 در استان خراسان تأسیس شود، این مجموعه سالانه حدود چهار میلیون تن محصولات فولادی تولید می‌کند، همچنین این مجموعه در تولید انواع میلگرد تبحر بسیار بالایی دارد.

5. کارخانه‌ فولاد هرمزگان

از زمان پیروزی انقلاب تا به امروز این مجموعه دومین کارخانه تولیدی کشور محسوب می‌شود و این تولیدکننده شمش فولادی سالانه حدود دو میلیون تن محصولات فولادی تولید می‌کند، دستور ساخت این مجموعه در سال 1378 صادر شد و پس از ده سال انتظار سرانجام در سال 1387 آماده بهره‌برداری شد، این مجموعه با پیشرفت‌های چشمگیری که داشت در سال‌های اخیر موجب پیشرفت صنعت ما شد.

فولاد هرمزگان تبحر زیادی در تولید تکخال های عریض دارد و با تولید انبوه این محصول موجب شده تا ایران در این زمینه خودکفا باشد و جتی برای صادرات آن گام بردارد، همچنین این مجموعه محصولات ارزشمندی از جمله کوره آهک‌پزی و فولاد پر کربن نیز تولید می‌کند.

6. گروه ملی صنعتی فولاد ایران

این کارخانه برای اولین‌بار در سال 1346 فعالیت خود را آغاز کرد و به اولین کارخانه‌ای تبدیل شد که در ایران از روش نورد فولاد استفاده کرده و انواع میلگرد ها را تولید کرد.
این مجموعه سالانه 1.5 تن فراورده‌های فولادی و 430 تن شمش‌های فولادی تولید می‌کند، لازم به ذکر است که این مجموعه در زمینه صادرات نیز فعالیت کرده و محصولات خود را به کشورهای مختلف صادر می‌کند.

7. مجموعه شاهین بناب

کارخانه شاهین بناب توسط بانک گردشگری در سال 1390 ساخته و افتتاح شد و باگذشت زمان پیشرفت چشمگیری در این زمینه کرد به صورتی که امروزه 2.5 میلیون تن محصولات فولادی در طول سال تولید می‌کند و به بازار عرضه می‌نماید.

8. شرکت فولاد آلیاژی ایران

این مجموعه تولیدکننده فولاد آلیاژی است و فولاد صنایع مهم کشور از جمعه صنعت پتروشیمی و خودروسازی را فراهم می‌کند کارخانه تولید شمش فولاد آلیاژِی ایران در سال 1378 فعالیت خود را آغاز کرد.

9. کارخانه نورد فولاد یزد

کارخانه نورد فولاد یزد در سال 1358 ساخته شد اما به علت موانع قانونی سرانجام فعالیت خود را در سال 1375 به‌صورت رسمی آغاز کرد، این مجموعه تا به امروز توانسته است تا 12 مورد محصولات فولادی از جمله تسمه عریض فابریک را تولید کند.

10. کارخانه فولاد سیرجان

کارخانه فولاد سیرجان آخرین مورد از لیست تولیدکنندگان شمش فولادی است که در سال 88 تأسیس شد، البته لازم به ذکر است که آهن اسپات گستره است و با شرکت‌های زیادی همکاری می‌کند و شرکت‌های نام‌برده‌شده از مهم‌ترین تولیدکنندگان فولاد ایران هستند و نسبت به دیگر مجموعه‌ها شناخته‌تر هستند. فولاد سیرجان زیر نظر بانک پاسارگاد فعالیت می‌کند و در زمینه تولید انواع شمش فولادی بیلت تبحر خاصی دارد.

خرید مستقیم شمش فولادی از کارخانجات در آهن اسپات

همانطور که اشاره شد شمش فولادی از محصولات پرکاربرد در صنایع مختلف است که به عنوان ماده اولیه ساخت آهن آلات و محصولات فولادی به کار می‌رود. به این منظور کارخانه‌های داخلی زیادی اقدام به تولید شمش فولادی می‌کنند.
همچنین برای خرید مستقیم شمش فولادی با قیمت مناسب بدون هیچ واسطه ای باید به مرجعی مطمئن مثل آهن اسپات(ahanspot) مراجعه نمود. چراکه بازار آهن‌آلات و قیمت آهن متاثر از عوامل گوناگونی است و قیمت محصولات فولادی نوسان زیادی دارد.

آهن اسپات مرجعی معتبر است که شما برای کسب اطلاع درباره آهن آلات و محصولات فولادی مورد نیاز خود، می‌توانید به وبسایت آهن اسپات مراجعه و قیمت‌های لحظه‌ای محصولات کارخانجات مختلف تولیدکننده انواع میلگرد، تیرآهن، نبشی، ناودانی و… را ببینید.