تیرآهن یکی از پرکاربردترین و باارزش‌ترین  مقاطع مصرفی در ساختمان است که در سایزهای مختلفی تولید می‌شود. داده‌ها نشان می‌دهد که نخستین بار از تیرآهن در سال‌های 1800 میلادی در ساختمان‌سازی استفاده شده است و به دلیل مزایای آن در بارکشی و نقش آن در ساختمان، امروزه به یکی از مهم‌ترین مصالح تبدیل گشته است.
به هر تیرآهن از بار سقف، به مقداری بار در سطح بارگیر آن تیر وارد خواهد شد. بنابرین ما باید متناسب با بار وارد شده، سایز تیرآهن مناسبی انتخاب کنیم. در این راستا استفاده از جداول وزن تیرآهن به ما کمک می‌کند.
در ادامه این مقاله از وبلاگ آهن اسپات به بررسی و آموزش کامل محاسبه وزن تیرآهن کرمانشاه که یکی از مجموعه‌های تولیدی ملی می‌باشد؛ خواهیم پرداخت.

درباره تیرآهن کرمانشاه

مجتمع فولاد غرب، یکی از مطرح‌ترین شرکت‌های فعال در حوزه محصولات فولادی است که در 35 کیلومتری جاده کرمانشاه – هرسین واقع شده است. یکی از پرفروش‌ترین محصولات این مجموعه تیرآهن کرمانشاه می‌باشد که فاز اول آن در سال 1387 اجرا شد و تیرآهن‌های تولیدشده، در زمان کوتاهی، پروانه استاندارد ملی ایران را دریافت کرد.

کارخانه فولاد مجتمع فولاد غرب از دو بخش بسیار مهم تشکیل شده است:

  1. اولین بخشی که می‌توان به آن اشاره کرد جهان فولاد غرب می‌باشد، که در این بخش به تولید محصولات فولادی می‌انجامد.
  2. در دیگر قسمت هم به اسم  جهان صنعت کرمانشاه می‌باشد که برای تولید و نیز  ساخت موارد مربوط به ماشین‌های صنعتی به کار می‌رود. کارخانه فولاد کرمانشاه توانسته قسمت بزرگی  از نیازهای شهرهای داخل ایران و حتی کشورهای همسایه را تامین نماید.

به موجب احداث این کارخانه نیاز کشور در زمینه فولاد تا بخش زیادی تامین شد که این خود باعث کاهش واردات این محصول شده و در بسیاری از موارد محصولات این کارخانه به کشورهای همسایه صادر هم می‌شود که این روند باعث ارزآوری و بهبود اقتصاد کشور در زمان تحریم‌ها  کمک شایان می‌کند.

کارخانه فولاد غرب مجهز به سیستم نورد گرم با بهترین تکنولوژی روز دنیا می‌باشد و توانایی تولید محصولات تیرآهن، نبشی و ناودانی با ظرفیتی بالغ بر 300 هزار تن در سال را دارد.

انواع تیرآهن جهان فولاد غرب کرمانشاه

فولاد ساختاری یک ماده بسیار متنوع است که می‌تواند به هر شکلی قالب‌گیری کند. تیرآهن سازه‌ای است که در قالب‌های بلندی به نام تیرآهن سازه قالب‌گیری یا ساخته می‌شوند. این تیرها اقلام سازه‌ای پشتیبان هستند که در یک منطقه قرار دارند و برای تحمل بار طراحی‌شده‌اند.

تیرآهن یکی از بهترین گزینه‌ها برای ساخت بلوک‌های ساختمانی و چارچوب‌های فولادی سازه‌های مختلف هستند. طیف گسترده‌ای از تیرها، کانال‌ها، زاویه‌ها و غیره در اشکال، اندازه‌ها و اهداف مختلف موجود است. با توجه به شکل ظاهری تیرآهن؛ بهنام‌های گوناگونی شناخته می‌شوند.

تیرآهن کرمانشاه که وظیفه حمل فشار های تنشی و خمشی وارد بر ساختمان را دارند، از مهمترین پروفیل‌های ساختمانی است که در دو سایز 14 و 16 به بازار عرضه می‌شود. تیرآهن معمولی به ارتفاع 80 تا 600 میلی‌متر عرضه می‌شود و در ستون‌ها، خرپاها، نعل درگاه‌ها، بیم‌ها در پوشش سقف‌ها و پله‌ای لانه زنبوری مورداستفاده است.

در این رابطه، می‌توان از تیرآهن نیم پهن، تیر آهن بال‌پهن، تیرآهن لانه زنبوری و تیرآهن معمولی یا نرمال که بعضا به آن تیرآهن نوع اروپایی نیز اطلاق کرد، نام برد.
در حال حاضر، تیرآهن کرمانشاه به عنوان یک از محصولات پرکاربرد در صنعت ساختمان‌سازی است چراکه مجتمع جهان فولاد غرب از مجهزترین سیستم‌های نورد گرم با تکنولوژی روز دنیا برای تولید محصولات فولادی خود استفاده می‌کند. از انواع این تیرآهن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. تیرآهن I

تیرهای I رایج‌ترین و پرکاربردترین تیرها هستند. از آنجایی که این تیرها قوی هستند، برای ایجاد اتاق‌های بزرگ و جادار با حداقل کانال‌های پشتیبانی استفاده می‌شود. هنگامی که یک خانه بازسازی می‌شود، از این تیرها برای جایگزینی کانال‌های ساختاری قدیمی استفاده می‌شود.
تیرآهن I به غیر از حمایت از ساخت و سازهای تجاری و مسکونی برای ساخت قاب برای راه‌های ترولی، آسانسور، تخت تریلر و کامیون و غیره نیز استفاده می‌شود.
ساخت و سازهای ساختمانی رایج تیرهای W شکل و با فلنج پهن بیشتر در ساخت و سازهای مسکونی دیده می‌شوند. این تیرهای مقطع در حمل بار پیچشی یا پیچشی ناکارآمد هستند. از این رو، آن‌ها فقط برای پشتیبانی مستقیم عمودی یا افقی استفاده می‌شوند.

تیرآهن I شکل طبق استاندارهای روسیه و چین ساخته می‌شود و ضخامت بال آن با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کمتر می‌شود. اغلب این تیرآهن‌ها در بازارهای چین و روسیه تهیه و عرضه می‌شود. این تیرآهن‌ها I مانند هستند و هرچه ضخامت بال های آن‌ها نسبت به جان تیر آهن کمتر باشد، ضخامت بال های آن نیز کمتر می‌شود.

تیرآهن‌هایی که طبق این استاندارد تهیه و تولید می‌شوند بیشتر در کشور چین و روسیه می‌باشند. از ویژگی های بارز آن؛ نازکی بال‌ ها در ابتدای تیرآهن و ضخیم شدن به مرور آن در انتها می‌باشد، به طوری که اگر از سر تیر آهن با دقت به آن نگاه کنید، شیب ملایمی را در ضخامت بال‌ ها مشاهده خواهید کرد.

تیرآهن‌های وارداتی موجود در بازار ایران در شرایط کنونی از هر دو نوع استاندارد در بازار ایران برخوردار می‌باشد. تیرآهن‌های IPE وارداتی اکثرا مربوط به کشورهای لهستان، اسپانیا، آلمان و نیز کشور کره می‌باشند.

2. تیرآهن هاش

تیرآهن H شکل یا تیرآهن‌های عریض‌تر به گونه‌ای هستند که در آن‌ها طول بال‌ ها نسبت به تیرآهن‌های IPE بیشتر شده است. تیر آهن عریض یا بال پهن H شکل است که طول بال ها نسبت به تیر آهن  IPE بزرگ‌تر می‌باشد.

این تیرهای توخالی، دیواره ضخیم و لوله‌ای معمولاً به شکل مستطیل، مربع یا دایره‌ای یافت می‌شوند. این بخش‌ها برای بارگذاری در چندین جهت استفاده می‌شوند. مقاطع توخالی به طور گسترده در تمام زمینه‌ها استفاده می‌شود. ارزش زیبایی شناختی بالایی دارند و به همین دلیل از آن‌ها برای ساخت ساختمان‌ها و سالن‌های زیبا استفاده می‌شود.
آن‌ها به عنوان هر دو کار می‌کنند، تیرهای نگهدارنده و نماهای تزئینی برای ساختمان‌ها. به دلیل سبک بودن، سازگار با محیط زیست، بدون خوردگی و توخالی، برای ساخت برج‌های بلند استفاده می‌شود.

بسیاری از پل‌های جاده‌ای و راه آهن در سراسر جهان از یک یا چند بخش از این بخش‌ها تشکیل شده اند. سطوح صاف مقاطع ساختاری توخالی مستطیلی آن‌ها را برای استفاده در اتصال و ساخت مناسب می‌کند. همچنین در ساخت و سازهای مسکونی ساده اغلب به جای تیر و ستون از مقاطع سازه‌ای توخالی استفاده می‌شود.

3. تیرآهن c  یا لانه زنبوری

دلیل نام‌ گذاری تیرهای لانه زنبوری این است که شکل‌گیری این تیرها پس از عملیات (بریدن و دوباره جوش دادن ) و تکمیل پروفیل به شکل لانه زنبور و شش ضلعی است. این‌ گونه تیرها در طول خود، حفره‌های توخالی (در جان) دارند که به لانه زنبور شبیه می‌باشد. به همین دلیل به این گونه تیرها لانه زنبوری می‌گویند. هدف از ساخت تیرهای لانه زنبوری این است که تیر توان خمشی بیشتری را با یک خیز (تغییر شکل) نسبتاً کم و وزن کمتر در مقایسه با تیر نورد شده شبیه به آن تحمل کند.

ارتفاع پروفیل ۱۸ را که دارای ۱۸ سانتی متر ارتفاع می‌باشد را می‌توان تا ۲۷ سانتی متر بیشتر کرد. کانال‌های سازه‌ای به عنوان تیر C شکل یا کانال فلنج موازی نیز شناخته می‌شوند. کانال‌های سازه‌ای بیشتر در ساخت و سازهای تجاری و مسکونی استفاده می‌شود. این کانال‌ها به تنهایی به عنوان تیر یا ستون استفاده نمی‌شوند زیرا محور خمشی آن‌ها بر روی عرض فلنج ها متمرکز نیست.

بنابراین، آن‌ها نمی‌توانند بارهای سنگین را تحمل کنند. تیرهای C مقاومت کمی در برابر پیچش دارند و در صورت وارد شدن بارهای بیش از حد به آن می‌توانند پیچ ​​بخورند. دو بخش C شکل به یکدیگر جوش داده شده اند تا مانند یک تیر I شکل کار کنند.

کیفیت تیرآهن کرمانشاه

بخش کنترل کیفیت در کارخانه جهان فولاد غرب در بررسی کیفیت محصولات خود روند دقیقی را طی می‌کند و از این نظر کیفیت محصولات آن‌ها تضمین شده است.  تیرآهن کرمانشاه و مابقی محصولات تولیدی این کارخانه تحت نمونه‌گیری‌های حین تولید چک می‌شود و مورد تست قرار می‌گیرد.

بخش کنترل کیفیت این مجموعه مواد خام اولیه وارد شده به کارخانه را به طور دقیق بررسی می‌کند و از مواد مرغوب در تولید محصولاتش استفاده می‌کند. در ضمن  این مجتمع کالیبراسیون غلتک‌ها را نیز طبق  استانداردهای جهانی تحت کنترل دقیق در آورده است.

وزن تیرآهن ۱۴کرمانشاه

در خصوص وزن تیرآهن ۱۴کرمانشاه باید بدانید که قبلا این محصول در سه وزن متفاوت تولید می‌شد. سبک، متوسط و سنگین که هر یک به ترتیب 120، 130 و 140 کیلوگرم وزن داشت. اما امروزه فقط در وزن 130 کیلوگرم تولید می‌شود. توجه داشته باشید که بیشتر بودن وزن تیرآهن به منزله بهتر بودن کیفیت آن نیست.

تیرآهن‌های کارخانه فولاد غرب در مقایسه با تیرآهن‌های شرکت ذوب آهن اصفهان  که هردو جزو بهترین کارخانه‌های ایران هستند دارای تفاوت‌هایی هستند برای مثال تیرآهن 14 کارخانه فولاد غرب، ۲۵ کیلوگرم سبک‌ تر است.

اختلاف وزن به معنای تفاوت در ضخامت بال، ارتفاع و ضخامت جان تیرآهن‌های تولیدی دو برند است. البته این اختلافات، بسیار ناچیز و در حدود یک تا دو میلی‌متر است. از این رو، تیرآهن 14 کرمانشاه بعضا در بازار به تیرآهن سبک معروف است. یک روش دیگر برای محاسبه وزن تیرآهن وجود دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

فرمول محاسبه وزن تیرآهن کرمانشاه

طول تیرآهن به متر × وزن یک متر (از جدول اشتال) = وزن تیرآهن کرمانشاه

لازم به ذکر است که وزن تیرآهن خریداری شده توسط شما ممکن است به دلیل استفاده از استانداردی خاص توسط کارخانه سازنده با عدد به دست آمده از فرمول کمی متفاوت باشد ولی هر چه این اعداد به یکدیگر نزدیک‌تر باشند نشان دهنده کیفیت تیرآهن خریداری شده است.
به عنوان مثال وزن تیرآهن ۱۶ کرمانشاه طبق وزن‌های ارائه شده از سوی شرکت معادل با 170 کیلوگرم می‌باشد.

بدین ترتیب ، سبک بودن وزن و پایین بودن قیمت  تیرآهن کرمانشاه، دو امتیاز عمده آن  محسوب می‌شود.
همچنین بر این اساس نوع تیرآهن، در جداول ارزش  نسبت به بقیه  کارخانه‌های تولیدی، عددهای  کمتری را نشان می‌دهد ولی  کیفیت آن بالاست و به همین علت، از استقبال ویژه‌ای در بین مصرف‌کنندگانش برخوردار می‌باشد.

آهن اسپات؛ مرجعی برای خرید تیرآهن کرمانشاه

تیرآهن کرمانشاه، اگرچه در سایزهای مختلف تولید می‌شود اما یکی از دلایل محبوبیت مجتمع جهان فولاد غرب، تولید تیرآهن 14 کرمانشاه است که از پروفیل‌های اساسی ساختمان‌ها محسوب می‌شود.
تیرآهن 14 که قبلا در سه وزن 120 کیلویی (سبک)، 130 کیلویی (متوسط) و 140 کیلویی (سنگین) تولید می‌شد، اینک در قالب تیرآهن 14 کرمانشاه در وزن 130 کیلویی از سوی کارخانه جهان فولاد غرب در بازار عرضه می‌شود. پس از تعیین وزن دقیق تیرآهن کرمانشاه، نوبت به استعلام قیمت می‌رسد.

از آن‌جایی که قیمت میلگردهای شرکت کرمانشاه بر مبنای وزن هر شاخه است، لازم است پیش از پیگیری قیمت این محصول، مقدار مورد نیازتان را بر حسب کیلوگرم تعیین کنید. پس از نیاز سنجی دقیق، باید با مراجعه به مرجعی معتبر، قیمت به روز میلگرد کرمانشاه را به دست آورید.
آهن اسپات، قیمت تمامی محصولات کارخانه کرمانشاه را در بخش مربوط به این کارخانه در سایت آهن اسپات در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین می‌توانید با مراجعه به بخش میلگرد در همین سایت، به استعلام قیمت محصولات مشابه و مقایسه آن با فرآورده تولیدی کرمانشاه بپردازید.