وزن میلگرد ck45 مانند سایر میلگردها که از جمله محصولات پرکاربرد در ساختمان هستند ومی‌توانند از آلیاژهای فولادی مختلفی ساخته شوند، بسیار مهم است. میلگرد ck45 یکی از محصولات این دسته است که از آلیاژی خاص تولید می‌شود و به همین دلیل دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است.
از این فرآورده فولادی برای جبران مقاومت کششی بتن استفاده می‌شود، به این معنا که بتن، بسیار شکننده است و به خودی خود نمی‌تواند نیروی کششی وارده بر سازه را تحمل کند؛ به همین علت با کاشت میلگرد، این ضعف را جبران می‌کنند.

میلگردها تنوع بسیار زیادی در کاربرد دارند و به همین علت، انواع متفاوتی از این محصول در بازار موجود است. میلگرد تولید شده با آلیاژ ck45، محصولی است که با داشتن ویژگی‌های خاص مانند استحکام بالا و قابلیت ماشین کاری، از دیگر انواع این محصول متمایز شده و مورد توجه پروژه‌های بسیاری قرار گرفته است.

در این مقاله از وبلاگ آهن اسپات قصد داریم راجع به این محصول فولادی پرطرفدار و نحوه محاسبه وزن آن به صورت اصولی و دقیق صحبت کنیم، زیرا همانگونه که می‌دانید وزن تولیدات فولادی بر قیمت آن‌ها اثر مستقیم دارد. پس اگر قصد خرید میلگرد ck45 را دارید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

میلگرد ck45 چیست؟

برای تولید محصولات فولادی از جمله میلگرد، می‌توان از آلیاژهای مختلفی استفاده کرد؛ این تفاوت، ریشه در بالا یا پایین آوردن برخی عناصر در ترکیبات اصلی آلیاژ دارد. میلگردهای فولادی معمولی، از آلیاژ ST37 ساخته می‌شوند که دارای ویژگی‌های معمولی است؛ در آزمایشگاه‌های صنایع فولادی، برای افزایش بهره‌وری محصولات، عناصر موجود در این آلیاژ دستکاری شده‌اند و در نهایت، CK45 به وجود آمده است.

این محصول، درصد کربن بالاتری نسبت به فولاد معمولی دارد و به همین دلیل استحکام آن بسیار بالاست. در ادامه، به بررسی ویژگی‌ها و خواص میلگردهای ساخته شده از این نوع آلیاژ فولاد خواهیم پرداخت.

خواص شیمیایی میلگرد ck45

در یک بررسی کلی، می‌توان گفت که میلگردهای ساخته شده از آلیاژ CK45 دارای عناصر منگنز، مولیبدن، سیلیسیم، کروم، نیکل، گوگرد، فسفر و کربن هستند. تا اینجا، تفاوتی بین فولاد ST37 و این محصول وجود ندارد زیرا تمامی این عناصر در فولاد معمولی نیز موجود است. آنچه این نوع آلیاژ را متمایز می‌سازد، درصد ترکیبات است که می‌توانید آن را در جدول زیر مشاهده کنید:

نام عنصر

منگنز مولیبدن سیلیسیم نیکل کروم گوگرد فسفر کربن
درصد در آلیاژ CK45 ۰.۵

تا

۰.۸

۰.۱ ۰.۴ ۰.۴ ۰.۴ ۰.۰۳۵ تا

۰.۲

۰.۰۳۵

۰.۴۵

همانگونه که در جدول مشاهده می‌کنید، مقدار کربن در هر واحد از این نوع فولاد، از باقی عناصر بسیار بیشتر است، این میزان به 0.45 درصد می‌رسد و دلیل نام‌گذاری این نوع آلیاژ نیز درصد کربن موجو در آن می‌باشد. این موضوع باعث سختی محصول می‌گردد و در مقابل، امکان جوشکاری روی آن را با مشکل مواجه می‌کند.
درصد فلز کروم در این آلیاژ بسیار کم است و این موضوع باعث می‌شود که وزن میلگرد CK45 در برابر عوامل خورنده و اکسیدکننده مانند رطوبت، محیط اسیدی، نمک و… مقاوم نباشد؛ در عوض این نوع میلگرد به شدت در برابر ساییدگی و ضربه مقاوم است.

خواص فیزیکی

اگر بخواهیم حداقل‌ها را در میلگردهای موسوم به CK45 بیان کنیم، باید گفت که کمترین میزان تنش تسلیمی این محصول چیزی در حدود ۳۵ نیوتن بر میلیمتر مربع است. همچنین، میلگردهایی از این دست، مقاومت کششی بسیار بالایی دارند که در کمترین میزان، نزدیک به ۶۱۰ نیوتن بر میلیمتر مربع برآورد می‌شود که برای حداقل یک بازه، عدد قابل توجهی است.

قطر این دسته از محصولات از ۰.۸ الی ۲۰ سانتی‌متر است و سطح مقطع آن‌ها می‌تواند به شکل دایره، شش گوش، ۴پهلو و تسمه باشد؛ انواعی که ما با نام میلگرد ck45 می‌شناسیم، دارای سطح مقطع گرد و شبیه به میلگرد معمولی هستند و تفاوت آن‌ها، در ماده اولیه و آلیاژ به کار رفته در تولید است.

انواع میلگردهای ck45

اگرچه این محصول، زیرمجموعه ای از انواع میلگرد (بر حسب ترکیبات شیمیایی) است، اما خود از نظر میزان استحکام، مقاومت در برابر ضربه و سایش و همچنین میزان اصطکاک، به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. مهم‌ترین انواع میلگرد ck45 را می‌توان در سه مورد خلاصه نمود:

  • میلگرد ۱۰۶۰
  • میلگرد v945
  • میلگرد c60

تمامی این محصولات از آلیاژ فولادی یاد شده تولید شده‌اند و اندکی تفاوت در فرآیند تولید و فرآوری آن‌ها، باعث ایجاد خواص متفاوت برای کاربردهای گوناگون گشته است.

فرآیند تولید میلگرد ck45

در تولید انواع میلگرد، از روش نورد گرم استفاده می‌شود، ولی با توجه به تفاوت آلیاژ‌ها، این فرآیند ممکن است در انواع میلگرد کمی متفاوت باشد. فولاد آلیاژی ck45 به صورت شمش‌هایی وارد کوره می‌شود تا به دمای ۹۰۰ الی ۱۱۵۰ درجه سانتی گراد برسد.

در این مرحله، شمش‌ها را به وسیله غلتک‌هایی به داخل دستگاه نورد هدایت می‌کنند تا در فرآیند فورچینگ، تحت فشار و کشش قرار گرفته و شکل نهایی میلگرد به خود بگیرند. پس از شکل دهی به محصول، نوبت به روش خنک‌سازی سریع می‌رسد که طی آن، محصول را خیلی سریع وارد آب می‌کنند تا دمای بیرونی آن کاهش یابد و سپس، با هوادهی تدریجی، قسمت داخلی را نیز سرد می‌کنند. این روش، باعث بالارفتن فوق العاده استحکام و مقاومت محصول می‌شود.

پس از خنک‌سازی اولیه، میلگردها را در ابعاد ۲۴ یا ۳۶ متری برش می‌زنند و آن‌ها را در دمای محیط قرار می‌دهد. پس از خنک شدن کامل محصول، آن را به اندازه ۱۲ متری برش زده و بسته بندی می‌کنند و در نهایت، تحویل انبار می‌دهند تا به مشتریان عرضه شود.

کاربردها بر اساس وزن میلگرد ck45

این نوع میلگردها به دلیل داشتن خواص شیمیایی و فیزیکی خاص از جمله درصد بالای کربن، استحکام و مقاومت در برابر ضربه، کاربردهای خاص و متنوعی دارند.

از میلگردهای ck45 برای تولید شفت، چرخ دنده، یاتاقان و غلتک‌های صنعتی استفاده می‌شود، زیرا این محصول به شدت در برابر اصطکاک، سایش و ضربه مقاوم است و در نتیجه عمر دستگاه‌ها را بالا می‌برد. همچنین در ساخت قطعاتی از خودرو مانند میل لنگ و یا ساخت قطعات ماشینی که تنش متوسطی دارند، می‌توان از این محصول استفاده کرد.

از دیگر کاربردهای میلگردهای ساخته شده از این نوع آلیاژ، می‌توان به کاربرد در ساخت پیچ و مهره اشاره کرد که باز هم به ویژگی مقاومت این محصول در برابر سایش مربوط است.
همچنین، در ساخت تجهیزات الکتریکی و یا تولید تجهیزات کشاورزی نیز می‌توان از این محصول استفاده‌های زیادی کرد. در نهایت، میلگردهای موسوم به ck45 به دلیل مقاومت کششی بسیار بالایی که دارند، همواره انتخاب نخست برای استفاده در مواردی است که نیاز به مقاومت کششی بالایی دارند.

نحوه محاسبه وزن میلگرد ck45

محاسبه وزن محصولات فولادی اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا قیمت این محصولات، کاملا تحت تاثیر وزن آن‌هاست و بدون اطلاع دقیق از این فاکتور مهم، نمی‌توان خریدی به صرفه و آگاهانه را تجربه کرد. برای محاسبه وزن میلگرد ck45 دو راه اصلی وجود دارد که بر مبنای قطر و طول محصول است؛ همانگونه که گفتیم میلگردهای ساخته شده از این آلیاژ قطر ۰.۸ الی ۲۰ سانتی متری دارند.

در قدم اول، باید قطر را به میلیمتر تبدیل کنیم، مثلا می‌خواهیم وزن میلگردی به قطر ۱۰۰ میلیمتر(۱۰ سانتیمتر) را محاسبه نماییم. ابتدا، قطر را به توان ۲ می‌رسانیم:

۱۰۰۲=۱۰۰۰۰

در قدم بعدی، عدد به دست آمده را در ۳.۱۴ ضرب می‌کنیم:

۳۱۴۰۰=۳.۱۴*۱۰۰۰۰

سپس عدد به دست آمده را در چگالی فولاد که برابر با ۷.۸ است ضرب می‌کنیم:

۲۴۴۹۲۰=۳۱۴۰۰*۷.۸

عدد به دست آمده، ابتدا بر ۴ و سپس بر ۱۰۰۰ تقسیم می‌شود تا وزن نهایی یک میلگرد استاندارد ۱۲ متری به کیلوگرم به دست آید؛ این عدد برابر ۶۱.۲۳ است که به صورت حدودی، می‌توان آن را ۶۱ کیلوگرم در نظر گرفت.

از این فرمول می‌توان برای محاسبه وزن تمامی میلگردهای موجود در بازار استفاده کرد. شکل نهایی فرمول محاسبه وزن میلگرد CK45 به صورت زیر است:

۱۰۰۰/(۴/قطر*قطر*3.14*7.8)

قیمت‌گذاری بر اساس وزن میلگرد ck45

میلگردهای ساخته شده از آلیاژ CK45 نسبت به انواع دیگر قیمت بالایی دارند، دلیل این موضوع مرغوبیت آلیاژ به کار رفته در این محصولات و خواص منحصر به فردی همچون استحکام بالا و مقاومت در برابر اصطکاک است. این موضوع، باعث می‌شود کاربردهای این محصول بسیار خاص و حساس باشد و در نتیجه، قیمت آن نیز بیشتر شود.

برای استعلام قیمت میلگرد CK45 راه های زیادی وجود دارد؛ یکی از این راه‌ها مراجعه به بازارهای آهن یا بورس است، مسئله اینجاست قیمت محصولات در این بازارها، همواره در نوسان است و تنها با یک بار مراجعه، نمی‌توانید بهترین قیمت را مشاهده کنید، مراجعه مکرر نیز وقت و هزینه زیادی می‌طلبد.

آهن اسپات، می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. قیمت میلگردهای CK45 در این سایت کاملا به روز و لحظه‌ای هستند. شما با استفاده از این سایت می‌توانید بازار فولاد را مورد بررسی و تحلیل قرار دهید و به راحتی از بهترین قیمت فرآورده‌های فولادی آگاهی یابید.

خرید میلگردهای ck45 از آهن اسپات

پیش از خرید میلگردهای CK45، لازم است نکاتی درباره کاربردهای این محصول بدانید و پس از نیازسنجی دقیق، اقدام به خرید محصول کنید. در نظر داشته باشید که این میلگردها، علی رغم استحکام بالایی که دارند، به هیچ وجه نمی‌توانند انتخاب خوبی برای محیط‌های اسیدی یا قلیایی باشند، چون در برابر محیط خورنده مقاوم نیستند. همچنین، فولاد ck45 به راحتی اکسید می‌شود و به همین علت، برای محیط های مرطوب توصیه نمی‌گردد.

برای خرید میلگرد ck45، می‌توانید آهن اسپات را به عنوان مرجعی مطمئن انتخاب نمایید. کارشناسان این سایت همیشه آنلاین و در دسترس هستند و می‌توانند مهم‌ترین اطلاعات تخصصی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن در اختیار شما قرار دهند تا انتخابی عالی و خریدی آسان را تجربه کنید.

در این نوشتار سعی کردیم راجع به میلگردهای ck45 که از آلیاژ فولادی خاصی ساخته شده‌اند صحبت کنیم. امیدواریم این مقاله از آهن اسپات، اطلاعات مفیدی درباره این محصول، کاربردهای آن و نحوه محاسبه وزن و استعلام قیمت در اختیار شما قرار داده باشد.
رسالت آهن اسپات این است که در راستای تسهیل فرایند مبادلات، قیمت روز کارخانه‌ها فولاد کشور را استعلام گرفته و در وب‌سایت خود به آدرس www.ahanspot.com منتشر کند.