وقتی سخن از ساخت و ساز به میان می‌آید، اولین موضوعی که مطرح می‌شود خرید مواد موردنیاز برای شروع کار است؛ اصولا در ساخت هر سازه‌ای یک سری از محصولات نقش کلیدی و اساسی دارند و در تمامی پروژه‌های مشابه به کار می‌روند. میلگرد، یکی از اساسی‌ترین فرآورده‌های فولادی است که در اغلب ساختمان‌های جدید، نقشی کلیدی ایفا می‌کند.
اگر اسکلت ساختمان فلزی باشد، میلگرد در فونداسیون به کار می‌رود و اگر اسکلت بتنی مدنظر باشد، کاربرد این محصول بیشتر نیز خواهد شد؛ زیرا استحکام بتن و سیمان، به مقاومت میلگرد در برابر نیروهای کششی و برشی وابسته است. دانستن وزن میلگرد آناهیتا یکی از موضوعات مهم در ساختمان سازی است.

به دلیل کاربرد بسیار زیاد این محصول در صنعت ساختمانی، کارخانه‌های مختلفی به تولید آن مبادرت دارند؛ این تولیدات از نظر کیفیت فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی دارای تفاوت‌هایی هستند. میلگرد آناهیتا یکی از آشناترین انواع این محصول است که توسط کارخانه آناهیتا گیلان تولید و به بازار عرضه می‌شود. این محصول دارای ویژگی‌های مختص خود است که آن را از محصولات مشابه متمایز می‌سازد.

وزن میلگرد آناهیتا گیلان، یکی از فاکتورهای مهم درباره این محصول فولادی است، به این دلیل که قیمت میلگرد بر اساس  وزن هر شاخه مشخص می‌شود. در این مقاله از آهن اسپات، قصد داریم به معرفی این محصول، نحوه محاسبه وزن، قیمت و نحوه خرید آن بپردازیم؛ همراهی شما باعث خوشحالی و افتخار ماست.

شرکت فولاد آناهیتا گیلان

عمر تاسیس اولیه کارخانه آناهیتا گیلان، به اواخر دهه ۶۰ شمسی برمی‌گردد، اما کاربری امروزی آن در زمینه تولید میلگرد، عمری در حدود ۱۰ سال دارد؛ به همین جهت می‌توان این کارخانه را در زمره گروه‌های صنعتی نوپا قرار داد. محل اصلی کارخانه، در شهرک صنعتی رشت در استان گیلان واقع شده‌ است.
با وجود عمر کوتاهی که این کارخانه پشت سر گذاشته است، ظرفیت تولیدی آن به چیزی در حدود ۳۲۰۰۰۰ تن میلگرد در سال می‌رسد. این عدد، آنقدر زیاد است که نه تنها بخشی از نیاز کشور را تامین می‌کند، بلکه در بسیاری از موارد بخشی از آن به صادرات خارجی به کشورهایی نظیر افغانستان، ترکمنستان، ترکیه و غیره اختصاص می‌یابد.

گروه صنعتی آناهیتا، به صورت اختصاصی به تولید انواع میلگرد آجدار در سایزهای مختلف می‌پردازد. این میلگردها به دلیل داشتن مزایای خاص از نظر کیفیت فیزیکی و شیمیایی بسیار پرطرفدار هستند و بعید است فردی که در زمینه ساخت و ساز فعال است، تاکنون نام آن را نشنیده باشد. در ادامه، به معرفی این محصول و ویژگی‌های منحصر به فرد آن خواهیم پرداخت.

میلگرد تولیدی توسط شرکت آناهیتا، یکی از محصولات مشهور در زمینه ساخت و ساز است که با روش نورد گرم تولید می‌شود. این محصول فولادی، مهم‌ترین فرآورده شرکت سازنده خود است که طبق استاندارد ملی ایران (۳۱۳۲) به تولید می‌رسد. میلگرد آناهیتا، در هفت نوع زیر و با سایزبندی کامل از ۸ تا ۳۲، به بازار عرضه می‌شود:

  1. میلگرد ساده آناهیتا با استاندارد س۲۴۰
  2. میلگرد آجدار مارپیچ آناهیتا نوع اول با استاندارد آج ۳۴۰
  3. میلگرد آجدار مارپیچ آناهیتا نوع دوم با استاندارد آج ۳۵۰
  4. میلگردهای آجدار جناغی آناهیتا نوع اول با استاندارد آج ۴۰۰
  5. میلگرد آجدار جناغی آناهیتا نوع دوم با استاندارد آج ۴۲۰
  6. میلگرد آجدار مرکب آناهیتا نوع اول با استاندارد آج ۵۰۰
  7. میلگردهای آجدار مرکب آناهیتا نوع دوم با استاندارد آج ۵۲۰

با این حساب، میلگردهای تولیدی توسط این گروه صنعتی در چهار گرید استاندارد A1، A2، A3 و A4 به تولید می‌رسند. این محصول دارای مشخصات وزنی، فیزیکی و شیمیایی خاصی است که آن را در زمره میلگردهای گران قیمت قرار می‌دهد، در ادامه راجع به دلیل این موضوع بیشتر صحبت خواهیم کرد.

نحوه تولید میلگرد آناهیتا

کارخانه آناهیتا گیلان، با روش نورد گرم میلگردهای مورد نظر خود را تولید می‌کند. در این روش فولاد در کوره ذوب می‌شود و سپس وارد دستگاه نورد یا غلتک می‌گردد تا تحت کشش، به شکل مورد نظر درآید. استحکام محصولی که با این روش تولید شده باشد بسیار بالا است و به دلیل اهمیت مقاومت در این محصول، از این روش استفاده می‌شود.

قطر میلگرد آناهیتا بر اساس استانداردهای جهانی، بین ۸ الی ۳۲ است که سایز محصول را تعیین می‌کند. طول میلگردهای اولیه چیزی در حدود ۳۶ متر است و پس از خنک شدن، به اندازه استاندارد ۱۲ متری برش می‌خورد؛ این مرحله از آن نظر مهم است که قیمت نهایی، بر اساس وزن یک شاخه میلگرد ۱۲متری آناهیتا تعیین می‌شود و دقت در ابعاد بسیار مهم است.

پس از طی تمامی مراحل، میلگردها بر اساس سایز در بسته‌های ۲ تنی بسته‌بندی می‌شوند. تعداد دقیق در این بسته‌ها، به سایز میلگرد برمی‌گردد. به این دلیل که به عنوان مثال، وزن میلگرد ۱۴ آناهیتا با میلگرد ۳۲ این برند برابر نیست، بنابراین تعداد سایزهای سبک‌تر در یک بسته بیشتر خواهدبود. یکی از مهم‌ترین نکات درباره تعیین کیفیت کارخانه‌های فولاد، برابری سایز و طول محصولات موجود در یک بسته است، هرگونه مغایرت بین میلگردهای داخل یک بسته‌بندی، اعتبار شرکت سازنده را خدشه‌دار خواهد کرد.

مواد اولیه میلگرد آناهیتا

در تولید میلگرد آناهیتا از فولاد درجه یک استفاده می‌شود؛ این ترکیب برای میلگردهای ساده و آجدار متفاوت خواهد بود، زیرا در میلگرد ساده خاصیت جوش‌پذیری اهمیت دارد و به همین دلیل درصد کربن در آن پایین‌تر است.
به طور کلی، نمی‌توان درصد دقیقی از عناصر موجود در فولاد به کار رفته در تولید میلگردهای کارخانه آناهیتا به دست آورد؛ اما آنچه که مشخص است، این است که محصول نهایی بسیار استوار و در عین حال سبک است که نشان از مرغوبیت مواد اولیه دارد.

ویژگی‌های فنی میلگرد آناهیتا گیلان

از نظر استاندارد جهانی، میلگردهای تولید شده در گروه صنعتی آناهیتا، تحت استاندارد روسیه GOST 5781 قرار دارد. این میلگردها در سایزهای ۸ الی ۳۲ و در دو نوع ساده و آجدار تولید می‌شوند. وزن میلگرد آناهیتا از محصولات مشابه که در کارخانه‌های دیگر تولید می‌شود، سبک‌تر است ولی قیمت تمام شده‌ی آن به دلیل انطباق دقیق با استانداردها و شکل صحیح آج‌ها، گران‌تر از انواع دیگر است. انطباق با استانداردها از این نظر اهمیت دارد که طراحی میلگرد بر نشست دقیق آن داخل بتن موثر است، هرچه شکل و اندازه آج‌ها دقیق‌تر طراحی شده باشد، اتصال محکم‌تری اتفاق می‌افتد و در نتیجه، قیمت محصولی که دارای این ویژگی‌ها باشد گران‌تر خواهدبود.

نکته مهم دیگر درباره میلگرد آناهیتا، مقاومت آن در برابر نیروهای مختلف است. تنش تسلیم در انواع آجدار این محصول، بسیار بالا است به گونه‌ای که حداقل مقدار آن در میلگرد A2 به حدود ۳۴۰ و در میلگرد A3 به ۴۰۰ مگاپاسکال می‌رسد؛ همچنین استحکام کششی این محصولات در کمترین مقدار ممکن، به ترتیب ۵۰۰ و ۶۰۰ است. در نتیجه مقاومت این نوع میلگردها، در برابر نیروهای کششی بسیار بالا است و به سختی خم می‌شوند، به همین دلیل بهترین انتخاب ممکن برای استفاده در فونداسیون و بتن ریزی خواهند بود.

مزایای میلگرد آناهیتا گیلان

از جمله مزایای میلگرد آناهیتا، مقاومت بالا و وزن سبک آن است. این محصول بدون آن‌که وزن سازه را بیش از اندازه بالا ببرد، می‌تواند استحکام آن را در حداکثرترین حالت ممکن حفظ کند. از سویی دیگر، میلگردهای آناهیتا کاملا مطابق استاندارد هستند و بهترین هماهنگی را با بتن برقرار خواهند کرد.

محاسبه وزن میلگرد آناهیتا

در محاسبه وزن میلگردها، دو روش کلی وجود دارد:

1. نخستین راه آن است که با اندازه‌گیری دقیق مقادیری مانند قطر، شعاع و طول میلگرد و استفاده از فرمول‌های خاص، به تعیین وزن محصول بپردازیم. این روش وقتی موثر است که کارخانه تولیدکننده محصول، معتبر و شناخته‌شده نباشد و یا ما درباره وزن دقیق محصولات، دچار شبهه شده باشیم.

2. درباره محصولات معتبری همچون میلگرد آناهیتا، می‌توان وزن محصول را با استفاده از جداول وزنی به راحتی محاسبه نمود. وزن میلگرد آناهیتا، تعیین کننده‌ قیمت نهایی آن خواهد بود و به همین دلیل، آگاهی از این مقادیر پیش از اقدام به استعلام قیمت و خرید، بسیار مهم است. در ادامه وزن میلگرد شرکت آناهیتا را در جدول می‌بینیم و آن را با جدول اشتال مقایسه می‌کنیم.

جدول وزن میلگرد‌های آناهیتا در مقایسه با جدول اشتال(بر حسب کیلوگرم)
سایز میلگرد ۸ ۱۰ ۱۲ ۱۴ ۱۶ ۱۸ ۲۰ ۲۲ ۲۵ ۲۸ ۳۲
جدول اشتال ۵ ۷.۵ ۱۰.۷ ۱۴.۶ ۱۸.۹ ۲۴ ۲۹.۷ ۳۵.۶ ۴۶.۲ ۵۸ ۷۵.۸
میلگرد آناهیتا گیلان ۴.۲ ۶.۵ ۹.۸ ۱۳.۸ ۱۸ ۲۳ ۲۸ ۳۴.۵ ۴۵ ۵۵ ۷۳

جدول وزنی میلگرد آناهیتا

همانگونه که می‌بینید، وزن میلگرد آناهیتا از جدول اشتال وزنی اندکی پایین‌تر است. این موضوع، به دلیل ظرافت محصول نیست، بلکه نشان از مرغوبیت فولاد کربن به کار رفته در آن دارد که در عین حفظ استحکام، وزن را پایین می‌آورد.

قیمت میلگردهای آناهیتا گیلان

پس از تعیین وزن دقیق محصولات، نوبت به استعلام قیمت می‌رسد. از آن‌جایی که قیمت میلگردهای شرکت آناهیتا بر مبنای وزن هر شاخه است، لازم است پیش از پیگیری قیمت این محصول، مقدار مورد نیازتان را بر حسب کیلوگرم تعیین کنید. پس از نیاز سنجی دقیق، باید با مراجعه به مرجعی معتبر، قیمت به روز میلگرد آناهیتا را به دست آورید.

آهن اسپات، قیمت تمامی محصولات کارخانه آناهیتا را در بخش مربوط به این کارخانه در سایت Ahanspot.com در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین می‌توانید با مراجعه به بخش میلگرد در همین سایت، به استعلام قیمت محصولات مشابه و مقایسه آن با فرآورده تولیدی آناهیتا بپردازید.

نکات مهم پیش از خرید میلگرد آناهیتا از آهن اسپات

پیش از خرید میلگردهای شرکت آناهیتا، چند نکته مهم را در نظر داشته باشید:

  • به دلیل قیمت بالای این محصول، حتما از مقدار دقیق نیاز خود و سایزهای مورد نظر، لیستی تهیه کنید تا دچار ضرر نشوید.
  • میلگرد آناهیتا سبک‌تر از محصولات مشابه است بنابراین برای استفاده در سازه‌های عظیم و بلند بتنی مناسب تر است.
  • کارخانه تولید این محصول در گیلان قرار دارد و عرضه محصول از انبار کارخانه صورت می‌گیرد، بنابراین بعد مسافت را حتما در خرید مدنظر قرار دهید.

پس از رعایت نکات بالا، می‌توانید با راهنمایی پشتیبانی سایت آهن اسپات، محصول موردنظر را در سایز و تعداد لازم خریداری نمایید. تماس با آهن اسپات، از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت به شکل تماس تلفنی یا ارتباط آنلاین میسر است.