لیستوفر میلگرد یا جدول میلگردها نمایش جدولی از میله تقویت‌کننده است. با کمک لیستوفر می‌توان طول و اندازه‌های مختلف میله‌ها را مشخص کرد و می‌توان آن‌ها را در زمان ساخت مرتب خم کرد. لیستوفر میله‌ها به‌طورکلی مشخصات میله‌ها، شکل خم شدن با طرح‌ها و طول و وزن کل میلگردها به همراه تعداد آن‌ها را توصیف می‌کند. لیستوفر میلگرد معمولاً هنگام تخمین سازه R.C.C تهیه می‌شود. در ادامه با وبلاگ آهن اسپات همراه باشید تا به بررسی لیستوفر میلگرد بپردازیم.

لیستوفر میلگرد (BBS) چیست؟

لیستوفر به انگلیسی Bar Bending Schedule  یا به اختصار BBS نامیده می‌شود که به معنی برنامه خمش میلگردها یا جدول زمانبندی میلگردها است. در واقع لیستوفر میلگرد یا جدول زمان‌بندی میلگردها (BBS) فهرستی از میلگردهای تقویتی برای یک قطعه کار بتن مسلح است و به صورت جدولی برای ارجاع بصری آسان ارائه شده است. جدول خمش میله تمام مشخصات مورد نیاز میله‌ها مانند قطر، شکل خمش، طول هر قسمت خم شده و مستقیم، زوایای خمش، طول کل هر میله و تعداد هر نوع میله را خلاصه می‌کند.

اهمیت تهیه لیستوفر میلگرد

 1. تهیه لیستوفر به تعیین مقدار میلگرد مورد نیاز در ساختمان کمک می‌کند و محاسبه برش و خم‌های لازم در ساخت و ساز را تسریع می‌بخشد، بنابراین سبب کاهش هدررفت میلگرد مصرفی خواهد شد.
 2. با استفاده از نقشه لیستوفر می‌توان عملیات برش و خم کاری را در انبار و قبل از حمل میلگرد به محل پروژه انجام داد. این کار علاوه بر اینکه راهنمای خوبی برای خمش و میزان برش میلگرد است، سرعت اجرای پروژه را نیز افزایش داده و هزینه حمل و نقل را کاهش می‌دهد.
 3. ارائه نقشه لیستوفر میلگرد از جمله مدارک پیش نیاز در مناقصات ساخت و اجرای سازه‌های مختلف است، زیرا وجود لیستوفر دید کلی از حجم آرماتورهای مورد نیاز سازه در اختیار طرف مقابل معامله قرار می‌دهد.

جدول لیستوفر میلگرد، مزایا و کاربرد آن

جدول لیستوفر میلگرد راهی برای سازماندهی میلگردها برای هر واحد سازه‌ای است که الزامات آرماتوربندی دقیق را ارائه می‌دهد. به صورت کلی جدول لیستوفر کاربردهای متفاوتی دارد. ازجمله مهم‌ترین کاربردهای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. آرماتوربندی برای قطع و خم میلگردها
 2. افزایش سرعت تهیه و نصب آرماتورها
 3. جلوگیری از پِرت شدن آن‌ها
 4. کمک به متره‌کننده
 5. افزایش سرعت محاسبات مترور

با این حال، اطمینان کامل به لیستوفر جایز نیست و مترور برای آنکه متره درستی داشته باشد، بایستی خود کنترل لازم را داشته باشد.

نمونه جدول لیستوفر میلگرد 

جدول لیستوفر زیر یک نمونه از جدول لیستوفر آرماتورهای فونداسیون است که در آن اصطلاح‌ها و توضیحات مربوطه ذکر شده است:

ردیف عنوان ستون توضیحات
1 pos موقعیت هر میلگرد شماره ­گذاری می‌شود که می­تواند در پلان یا در جزئیات، آدرس‌­دهی شود.
2 Ø فی یا سایز میلگرد مشخص می­شود.
3 Shape شکل آرماتورها از لحاظ وضعیت خم (یک­سر خم، دوسر خم، بدون خم، اوتکا و…) ترسیم می­­شود. طول خم‌ ها و ابعاد باید روی هر قسمت نوشته شود.
4 Length طول آرماتور (شامل جمع جزئیات طول­های درج­‌شده در ستون سوم جدول) نوشته می­شود.
5 Number تعداد مورد نیاز آرماتور درج می­شود.
6 Weight وزن میلگرد (حاصل‌­ضرب وزن واحد طول میلگرد مشخص­­شده ضربدر طول میلگرد ضربدر تعداد میلگرد) نوشته می­شود.

مزایای استفاده از جدول لیستوفر میلگرد

لیستوفر میلگرد به صورت کلی جزئیات برش آرماتور و طول خمش را ارائه می‌دهد. مزایای BBS این است که هنگام استفاده از آن همراه با نقشه دقیق آرماتور باعث بهبود کیفیت ساخت، صرفه‌‌جویی در هزینه و زمان در کارهای ساختمانی بتن می‌شود. مهم‌ترین مزایای این جدول در ساخت بتن عبارت است از:

 1. زمانی که جدول لیستوفر میلگرد در دسترس باشد، می‌توان برش و خمش میلگردها را در کارخانه انجام داد و به محل انتقال داد. این امر اجرای سریع‌تر در محل را افزایش می‌دهد و به دلیل نیاز کمتر کارگران به خمش میله، زمان و هزینه ساخت را کاهش می‌دهد. خمش میله همچنین از هدر رفتن میلگردهای فولادی (5 تا 10 درصد) جلوگیری می‌کند و در نتیجه باعث صرفه‌جویی در هزینه پروژه می‌شود.
 2. استفاده از این جدول برای زمانی که از استاندارد Fe500 استفاده می‌شود، 10٪ بیشتر در تقویت فولاد در مقایسه با استاندارد fe415 صرفه‌جویی می‌کند.
 3. کنترل کیفیت را در محل برش بهبود می‌بخشد، زیرا تقویت‌کننده طبق جدول لیستوفر میلگرد با استفاده از کدهای استاندارد جزئیات مربوطه را ارائه می‌دهد.
 4. برآورد بهتری از نیاز میلگرد تقویت‌کننده را برای تک تک اعضای سازه فراهم می‌کند و می‌توان از آن برای محاسبه نیاز کلی میلگردها برای کل پروژه استفاده کرد.
 5. نیاز میلگرد برای فاز بعدی ساخت و ساز را می‌توان با دقت برآورد و تهیه کرد. این ویژگی مانع از انباشته شدن میلگردهای فولادی اضافی در محل برای مدت طولانی‌تری می‌شود و از خوردگی میلگرد در مناطق ساحلی جلوگیری می‌کند. همچنین با برآورد دقیق از کمبود میلگرد برای کارهای در حال انجام جلوگیری می‌کند و بنابراین کارهای ساختمانی بتنی می‌تواند به درستی پیش رود.
 6. این جدول در ممیزی میلگردها بسیار مفید است و سرقت و دزدی را بررسی می‌کند.
 7. جدول مشخصات میلگرد را می‌توان برای برش میلگرد، خمش و ساخت اسکلت عضو سازه قبل از قرار دادن آن در موقعیت مورد نیاز استفاده کرد. سایر فعالیت‌ها مانند حفاری، PCC و ….. می‌توانند به موازات این فعالیت انجام شوند، بنابراین، مدیریت کلی فعالیت پروژه آسان می‌شود و زمان ساخت را کاهش می‌دهد و در جلوگیری از هر گونه آسیب ناشی از گذر زمان ساخت و ساز مفید است.
 8. معیارهایی را برای الزامات کمی و کیفی برای ساخت و سازهای آهنی و بتنی ارائه می‌دهد.
 9. جدول لیستوفر، نیاز کمیت فولاد را با دقت بسیار زیادی فراهم می‌کند و بنابراین گزینه‌ای برای بهینه‌سازی طراحی در صورت گران شدن هزینه‌ها فراهم می‌کند.
 10. بررسی و تایید طول خمش و برش میلگرد در هنگام بازرسی قبل از قرار دادن بتن با استفاده از این جدول برای مهندسان آسان می‌شود و به کنترل کیفیت بهتر کمک می‌کند.
 11. امکان تهیه آسان و سریع صورتحساب کارهای ساختمانی را برای مشتریان و پیمانکاران فراهم می‌کند.
 12. مقدار میلگردهای مورد استفاده با استفاده از فرمول‌های مهندسی و کدهای استاندارد محاسبه می‌شود، بنابراین گزینه‌ای برای تخمین تقریبی میلگرد فولادی وجود ندارد.
 13. با استفاده از تین جدول می‌توان مکانیزه کردن برش و خمش آرماتورها را انجام داد که باز هم باعث کاهش هزینه و زمان پروژه و وابستگی به نیروی کار ماهر می‌شود. همچنین قابلیت اطمینان در دقت برش و خم شدن میله را بهبود می‌بخشد.
 14. هنگامی که از برش و خمش مکانیزه میله استفاده می‌شود، هزینه کار بتن مسلح در هر واحد کاهش می‌یابد و به بهینه‌سازی هزینه پروژه ساختمانی کمک می‌کند.

نرم افزار تهیه لیستوفر میلگرد

جدول لیستوفر در گذشته به صورت دستی تهیه میشد، اما امروزه برای تهیه لیستوفر از نرم افزار اکسل یا نرم افزارهای مخصوص استفاده می شود و دیگر استفاده از روش دستی برای ساختمانهای مرتفع و وسیع برای تهیه لیستوفر امکان پذیر نیست و به روشی سریع تر و هوشمند نیاز داریم.

استفاده از محیط نرم افزاری و هوشمند باعث جلوگیری از پِرتی میلگرد و هدر رفتن هزینه مصالح می‌شود. با استفاده از نرم افزار میتوان به صورت اتوماتیک میزان میلگرد مصرفی در یک ساختمان و لیستوفر ساختمان را محاسبه کرد. از دیگر مزایای استفاده از اپلیکشن ها و نرم افزارهای تهیه لیستوفر می توان به محاسبه سریع وزن آرماتور، امکان مشاهده انواع خم میلگرد، استفاده از فرمول های موجود جهت تسریع در سرعت محاسبه و تهیه لیستوفرهای کارگاهی و در نهایت تسریع در روند انجام متره و برآورد سازه‌های بتنی اشاره کرد. متره به دو صورت قابل تعریف است:

 1. محاسبه و اندازه گیری مقادیر مصالح مورد نیاز برای اجرای پروژه
 2. محاسبه مقادیر مصالح به کار رفته در یک پروژه اجرا شده

بنابراین برای اینکه بتوانید یک جدول لیستوفر تهیه نمایید، می‌توانید از نرم‌افزارهایی مثل اتوکد، مترورپلاس و اکسل استفاده نمایید. قدرتمندترین نرم‌افزار در این حوزه مترور پلاس است. مترور پلاس نرم افزاری است که در نرم افزار اکسل قرار گرفته شده و توسط آن می‌توان شکل میلگرد مد نظرتان را از میان شکل‌های از قبل تعریف شده انتخاب کرد و تعداد، قطر و طول اضلاع مختلف میلگرد را وارد نمود.

پس از آن اطلاعات وارد شده به همراه شکل میلگرد به صورت اتوماتیک در جدول اکسل ظاهر می‌شود. علاوه بر این مورد می‌توان از نرم افزار اکسل به صورت جداگانه و همچنین از نرم افزار اتوکد برای این منظور استفاده کرد. برای آنالیز کردن پرت نیز می‌‌توان از قابلیت filter در نرم‌ افزار Excel استفاده نمود.

استعلام قیمت و خرید میلگرد از آهن اسپات

اگر برای خرید میلگرد از جدول لیستوفر استفاده شود، روند خرید و مراحل انجام کار بعد از خرید را بسیار ساده‌تر می‌کند، زیرا با داشتن اطلاعات کلی می‌توان خریدی ایده‌آل‌تر رقم زد. اگر قصد خرید میلگرد را برای انجام پروژه‌های خود دارید، آهن اسپات مرجعی معتبر برای انجام معاملات آهنی شما به شمار می‌رود. در آهن اسپات بستری امن و قابل اعتماد وجود دارد و کاربران می‌توانند با در نظر گرفتن قیمت به روز شده میلگرد در این وب سایت خریدی لذت‌بخش را برای خود رقم بزنند.