ریل فولادی یا ریل راه‌آهن به عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از خطوط راه آهن شناخته می‌شوند. این نوع ریل و سایر بست‌های راه‌آهن از سیستم ریل راه‌آهن پشتیبانی می‌کنند، از جمله تراورس‌های راه‌آهن، اتصالات ریلی، سنبله راه‌آهن، گیره‌های ریل، پیچ و مهره مسیر و… .
ریل فولادی مدرن از فولاد ساخته شده است. ریل‌ها در ابتدای تولدشان اینطور نبودند. ابتدا یک تکه چوب مربع بود و بعداً روی چوب را با روکش آهنی پوشاندند.
با افزایش سرعت و وزن قطار، مواد ریل گام به گام به فولاد تبدیل شده است. در دوران مدرن، با افزایش سرعت قطار و وزن محور، بهبود الزامات پایداری، بهبود فرآیندهای تولید و ساخت، طبقه‌بندی ریل‌ها بیشتر و دقیق‌تر شده است.

ریل فولادی چیست؟

ریل به‌ عنوان مهم‌ترین مؤلفه روبنای مسیر به معنای سطح حرکت، حامل و عنصر هدایت کننده واگن‌های نورد است. این ویژگی تعیین‌کننده و مهم‌ترین جزء مسیر ریلی است. از فولاد ریلی برای ساخت ریل و همچنین ساخت مسیرهای جابه‌جایی تجهیزات مانند جرثقیل، واگن‌های انتقال، شارژ و واگن‌های فشاردهنده در باتری کوره و تجهیزات جابه‌جایی مواد استفاده می‌شود.
شکل مقطع ریل عمود بر طول آن است. وزن یک ریل در واحد طول یک عامل مهم در تعیین استحکام ریل و در نتیجه بار و سرعت محور است. وزن‌ها بر حسب پوند در هر یارد یا کیلوگرم بر متر اندازه‌گیری می‌شود.

ریل فولادی پس از گرم شدن مجدد و چرخاندن مجدد، حتی از شکل اصلی خود نیز قوی‌تر می‌شود و زاویه فولادی با نسبت استحکام به وزن بسیار برتر از فولاد نرم را برای شما فراهم می‌کند.
در مقایسه با فولاد ملایم، فولاد ریلی نهایت استحکام، دوام و عملکرد را به شما ارائه می‌دهد. زوایای فولادی ریلی دارای حداقل استحکام کششی 80000 psi و حداقل استحکام تسلیم 50000 psi است.
ریل فولادی با ساختار دانه‌ای بسیار متراکم ساخته شده است که عملکردی مشابه فولاد نرم سنتی با مواد کمتر را می‌دهد. ریل فولادی نسبت به فولاد نرم، قطعات بیشتری در هر تن تولید می‌کند و به همین دلیل برای هر قطعه هزینه کمتری خواهید پرداخت.

انواع ریل فولادی و کاربرد آن‌ها

انواع ریل و کاربرد آن‌ها

ریل‌های معمولی از فولاد حاوی 0.7 درصد کربن و 1 درصد منگنز ساخته شده‌اند که به آن فولاد ریل کربن منگنزی می‌گویند. امروزه ریل‌ها بیشتر با ریخته‌گری مداوم و به دنبال آن فرآیند چند مرحله‌ای فوری در کارخانه‌های نورد تولید می‌شوند.
روش‌های بسیاری برای طبقه‌بندی ریل فولادی وجود دارد، مانند وزن، کاربرد، استاندارد بین‌المللی کاربردها و انواع ریل‌های فولادی در ادامه به صورت کامل برای شما معرفی خواهند شد.

1. طبقه‌بندی بر اساس وزن

این ریل‌ها معمولاً بر اساس وزن تقسیم می‌شود. مثلاً اغلب می‌گوییم ریل 50 کیلوگرمی یعنی ریل‌هایی با وزن 50 کیلوگرم بر متر، ریل‌های 38 کیلوگرمی، ریل‌های 43 کیلوگرمی، ریل‌های 50 کیلوگرمی، ریل‌های 60 کیلوگرمی، ریل‌های 75 کیلوگرمی، ریل‌های 24 کیلوگرمی و ریل‌های 18 کیلوگرمی  و… وجود دارد. به ریل‌های 43 کیلوگرمی به بالا، عموماً ریل‌های سنگین وزن می‌گویند.
در غیر این صورت، ریل‌های فولادی زیر 34 کیلوگرمی ریل سبک نامیده می‌شوند. نوع خاصی از ریل فولادی وجود دارد که به آن ریل جرثقیل می‌گویند. ریل جرثقیل برای راه آهن جرثقیل استفاده می‌شود.

2. طبقه‌بندی شده توسط استاندارد بین‌المللی

برای برآورده کردن اندازه‌های ریل در کشورهای مختلف در سراسر جهان، ریل فولادی را می‌توان طبق استانداردهای بین‌المللی مانند GB، AREMA، BS، UIC، JIS ، استاندارد دین (DIN 17006) ،AECE و… پردازش کرد.

3. طبقه بندی بر اساس فرآیند تولید

با توجه به فرآیند تولید، ریل فولادی به طور عمده به ریل‌های نورد گرم و ریل‌های عملیات حرارتی تقسیم می‌شود. در واقع تمامی ریل‌ها با فرآیند نورد گرم تولید می‌شوند.
ریل‌های عملیات حرارتی شده پس از فرآیند نورد گرم دوباره گرم می‌شوند که به عملیات حرارتی آنلاین و عملیات حرارتی آفلاین تقسیم می‌شوند. عملیات حرارتی آنلاین در حال حاضر بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود  و کارآمدتر است.

4. طبقه‌بندی بر اساس شدت

ریل فولادی یک آلیاژ پیچیده است، علاوه بر عنصر اصلی آهن (Fe)، پنج عنصر اصلی، کربن (C)، منگنز (Mn)، سیلیکون (Si)، فسفر (P)، گوگرد (S) در آن وجود دارد.
البته عناصر کمیاب وانادیوم (V)، کروم (کروم) و برخی عناصر خاکی کمیاب  نقش تعیین‌کننده‌ای در آن خواهند داشت. این عناصر به دلیل فرآیندهای مختلف ساخت با یکدیگر ادغام می‌شوند و در نتیجه خواص فیزیکی متفاوتی از ریل فولادی ایجاد می‌کنند.

5. طبقه‌بندی بر اساس استفاده از راه آهن

ریل‌های فولادی بر اساس نوع راه آهن نیز به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

1. راه‌آهن پرسرعت

ریل‌های فولادی در ایستگاه (یعنی پارکینگ) از 60 ریل استفاده می‌کنند (خطوط پارکینگ جزئی از 50 ریل استفاده می‌کنند) و خط اصلی (شامل خطوط ایستگاه و خطوط کمکی) نیز 60 ریل است، اما ریل‌های فولادی راه‌آهن‌های سریع‌السیر دارای الزامات بالاتری در مسطح بودن و مقاطع مختلف هستند.

2. راه‌آهن معمولی

راه‌آهن مسافری و باری، دپو و پارکینگ از 50 ریل فولادی و خط اصلی از 60 ریل فولادی استفاده می‌کند.

3. راه‌آهن بارهای سنگین

مشابه خطوط راه‌آهن داکین، یوهوانگ و خط حمل‌ونقل ذغال‌سنگ شن ‌هوا، با محور قطار بزرگ و وزن زیاد مشخص می‌شود. بار یک قطار می‌تواند به بیش از 10000 تن برسد (برای مقایسه، میانگین مترو حدود 100 تن است). این نوع راه‌آهن عموماً از ریل 75 مخصوص تولید شده استفاده می‌کند که می‌تواند عمر مفید را تا حد زیادی افزایش دهد.

4. راه‌آهن با سرمای بالا

به طور خاص، خط چینگ‌های تبت که از منطقه منجمد دائمی عبور می‌کند، دارای الزامات بالایی برای مقاومت در برابر سرما و مقاومت در برابر خوردگی ریل‌های فولادی است و از ریل ۶۰ ویژه استفاده می‌کند.

5. مترو

متروی داخلی در حال حاضر اساساً 50 ریل برای پارکینگ و 60 ریل برای خطوط اصلی است. البته خط اصلی مترو طولانی مدت از 50 ریل استفاده می‌کند.

6. تراموا

به دلیل کوچک بودن چرخ، شعاع گردش کوچک و تعداد کم گردش، تراموا به راحتی از ریل خارج می‌شود، بنابراین از ریل شیاردار با ریل محافظ مخصوص به خود استفاده می‌شود.

برای خرید ضایعات ریل قطار، اینجا کلیک کنید.

ریل فولادی ارزان از کجا بخریم؟

آهن اسپات به عنوان مرجعی معتبر برای خرید و فروش آهن آلات با مناسب‌ترین قیمت در خدمت کاربران است. اگر قصد خرید و یا فروش ریل فولادی را دارید، با مراجعه به وب سایت آهن اسپات به آدرس ahanspot.com خریدی شیرین و مقرون‌ به صرفه را برای خود رقم بزنید.

با خرید ریل از آهن اسپات خیالی آسوده داشته باشید زیرا بستری امن و قابل اعتماد برای این منظور ایجاد شده است. ریل دارای انواع مختلفی است و همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد، بر اساس موارد مختلفی طبقه بندی شده است. قیمت هر کدام از انواع ریل متناسب با مقدار خریداری شده و عوامل دیگر مانند نوسانات بازار و… تعیین شده است.

استعلام قیمت و خرید ریل آهن از آهن اسپات

طیف گسترده‌ای از شرایط مسیر و ترافیک در محیط راه آهن مدرن با طیف گسترده‌ای از محصولات ریل فولادی در آهن اسپات مطابقت دارد. با همکاری با مشتریان خود، می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که محصولات موجود در وبسایت آهن اسپات خواسته‌های صنعت راه آهن را در کشور برآورده می‌کنند.

ریل‌های فولادی یکی از محصولات پرفروش در حوزه آهن آلات هستند و در حیطه راه آهن، قطار و مترو کاربرد دارد. برای اینکه بتوانید انتخاب درستی برای خرید این محصول داشته باشید بایستی ابتدا کاربری و شرایط موجود را به صورت کلی و دقیق بسنجید. سپس با در نظر گرفتن قیمت آن اقدام به خریداری محصول مورد نظر خود نمایید.

خرید بدون واسطه انواع آهن آلات و محصولات فولادی ساختمانی و صنعتی از فعالیت‌های اصلی آهن اسپات به شمار می‌رود.
رسالت آهن اسپات این است که در راستای تسهیل فرایند مبادلات، قیمت روز کارخانه‌ها فولاد کشور را استعلام گرفته و در وب‌سایت خود به آدرس www.ahanspot.com منتشر کند.