با شنیدن عبارت شمش کالایی ممکن است به یاد شمش طلا بیافتید، اما باید بدانید که شمش‌ها از سایر فلزات نیز تولید می‌شوند. در این مقاله از وبلاگ آهن اسپات با شمش کالایی و نحوه تولید و عرضه آن به بازار آهن، آشنا می‌شوید.

شمش‌ها فلزات خالصی هستند که دارای تأثیرات آلاینده سطحی هستند و برای تولید محصول نهایی کالایی برای مقاصد تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. درباره تولید شمش‌های فولادی باید بگوییم که توسط دو کوره القایی و قوس الکتریکی تولید می‌شوند که وجود این دو کوره در تولید شمش و قیمت آن بسیار موثر است. به طوری که شمش‌های تولید شده در کوره قوس الکتریکی از کیفیت و قیمت بالاتری در بازارآهن برخوردار هستند.

فهرست مطالب

اصطلاحات متداول در فرآیند ساخت شمش کالایی (فلزی)

شمش های کالایی ملایم مواد ساختاری خام برای مونتاژ انواع مختلف اقلام رول شده هستند. با گسترش فعالیت‌های زیرساختی در کشور، امروزه علاقه به شمش‌های کالایی ملایم افزایش یافته است. برخی از اصطلاحات متداول در ساخت شمش به شرح زیر است:

 • ضایعات شمش کالایی

ضایعات کالایی از آرایش از پیش تعیین شده در بخاری القایی مایع می‌شود و فلز مایع داغ به داخل اسکوپ ریختن حرکت می‌کند. از روی قاشق ریختن، فلز مایع در قالب های شمش غلت می‌خورد. قالب‌های شمش روی صفحه پایه در موقعیت مناسب قرار می‌گیرند.

 • قالب‌ شمش کالایی

قالب‌های شمش، قالب‌هایی هستند که در پایه آن یک قطعه عرضی بزرگ‌تر تنظیم می‌شود.‌‌ ترومپت کانونی که فلز مایع را دریافت می‌کند با بلوک‌هایی در داخل ثابت می‌شود. روش کلی، استفاده از سه آرایش پ0ایه با قالب است.

قالب‌های شمش از زنگ زدگی تمیز می‌شوند و بقایای سطح داخلی با هوای فشرده و پوشش معقولی از پودر گرافیت برای حذف ساده قالب‌های شمش در داخل داده می‌شود. پس از سیمان شدن فلز داغ، قالب‌های شمش توسط جرثقیل تخلیه می‌شوند. سپس فلزات خارج شده و به منطقه خنک کننده منتقل می‌شوند. هرگونه نقص سطحی بر روی شمش ها، هر زمان که مشاهده شود، با خرد کردن دفع می‌شود. شمش‌ها دسته‌ای هستند که جدا از شماره حرارتی، برای ارسال بارکدگذاری می‌شوند.

 • اندازه و شکل شمش

اندازه شمش به عوامل زیادی از جمله ظرفیت کوره کالاسازی، توانایی آسیاب شکوفه‌دهی، اندازه کالا و ویژگی‌های عیار کالا بستگی دارد. که عبارتند از :

1. شمش‌هایی که برای تولید میله‌ها و پروفیل‌ها استفاده می‌شوند، عموماً به صورت برش‌های مربعی در می آیند (به نام شمش مربع) .

2. شمش‌های مورد استفاده برای تولید صفحات عموماً مقاطع مستطیلی هستند (به نام شمش تخت).

3. شمش‌های مورد استفاده برای تولید مواد آهنگری مربع، مدور و چند ضلعی هستند.

 • ریخته گری شمش کالایی

ریخته گری شمش را می‌توان به دو روش ریخته گری بالا و روش ریخته گری تحتانی تقسیم کرد. به طور کلی، ساختار داخلی شمش بالایی بهتر است، اجزاء و هزینه عملیات نیز کم‌تر است. کیفیت سطح شمش پایینی خوب است، اما به دلیل لوله تزریق وسط و کانال، آخال‌ها در کالا افزایش می‌یابد.

_ دمای ریخته گری

پس از ورود شمش مایع به ملاقه، مایع باید مدتی باقی بماند تا سرباره یا سایر ناخالصی‌های مخلوط شده در کالا شناور شود و در حین ضربه زدن از بین برود و دمای ریخته گری همزمان تنظیم شود. دمای ریخته گری باید به شدت کنترل شود.

اگر دمای ریخته‌گری خیلی پایین باشد، سطح شمش بلافاصله پس از قرار دادن کالا مایع در قالب جامد می‌شود که باعث ایجاد عیوب سطحی شمش می‌شود یا حتی کالا مایع در ملاقه کالایی شروع به جامد شدن می‌کند و منجر به از دست دادن فلز یا ضایعات کل کوره کالا می‌شود.
اگر دمای ریخته‌گری بیش از حد بالا باشد، زمان تشکیل سطح شمش به تأخیر می‌افتد و در نتیجه‌‌ ترک‌های داغ شمش ایجاد می‌شود. اما برای کالای کشته شده، دمای ریخته گری به طور کلی در 40-60 درجه سانتی گراد و بالاتر از دمای مایع کالا کنترل می‌شود. به منظور اطمینان از دمای یکنواخت کل ملاقه، می‌توان آرگون را به داخل ملاقه دمید تا کالا مذاب را بهم بزند.

_ تزریق مایع ریخته گری

روش ریخته‌گری پایین معمولاً به سرعت ریخته‌گری مناسب برای اطمینان از افزایش پایداری کالای مذاب در قالب و تنظیم دمای ریخته‌گری نیاز دارد. که به دور روش صورت میگیرد:

1. تزریق آهسته زمانی که دمای ریخته گری خیلی بالا است، استفاده میشود.

2. تزریق سریع زمانی که دمای ریخته گری خیلی پایین است، استفاده می‌شود.

_ سرعت ریخته گری

سرعت ریخته گری باید برای کاهش پاشش کنترل شود. در حین ریخته گری، اکسیژن موجود در جو وارد شمش می‌شود که باعث اکسیداسیون ثانویه کالا مذاب و کاهش کیفیت کالا می‌شود. هنگام ریخته گری کالا با کیفیت بالا، گاز بی اثر آرگون برای محافظت از جریان کالا در تماس با هوا مورد نیاز است و پودر سرباره جامد مصنوعی برای محافظت از افزایش سطح کالا در قالب استفاده می‌شود.

انقباض حجمی‌ناشی از انجماد بدنه شمش کشته شده باید توسط کالا مایع در کلاهک تکمیل شود، بنابراین زمان ریخته گری درپوش را می‌توان به طور مناسب طولانی کرد. به طور کلی، سرعت تزریق سرکلاه حدود دو برابر کمتر از سرعت تزریق بدنه دوک است.

 • فلاش

به ورق فلزی که در سر یا دم شمش عمود بر سطح شمش است فلاش می‌گویند.

 • بال پرنده

به ورقه نازکی که بر روی سطح شمش عمود بر سطح شمش تشکیل می‌شود، بال پرنده می‌گویند.

عیوب تولید شمش کالایی با روش ریخته گری

1. حفره انقباضی

حفره انقباضی که هنگام انقباض کالا مذاب در قالب کالایی ایجاد می‌شود، حفره انقباضی نامیده می‌شود.

2. تَرَک عرضی

به‌‌ ترک عرضی روی سطح شمش، عموماً روی شمش، عموماً در عمق کم اطلاق می‌شود که با آسیاب ریز می‌توان آن را از بین برد.

3. ترک طولی

به‌‌ ترک طولی سطح شمش، عموماً در قسمت فوقانی و گوشه شمش اطلاق می‌شود و‌‌ترک در قسمت فوقانی بسیار عمیق است که با آسیاب کردن به سختی از بین می‌رود.

4. دلمه

دلمه به پاشیدن و چسبیدن سطح شمش کالایی، پوسته مانند یا شکمبه مانند فلز اشاره دارد و دلمه اغلب در قسمت پایینی شمش ظاهر می‌شود.

5. پوسته دوتایی

در لبه قطعه تست کم توان، زمانی که رنگ شل تیره نامنظم وجود دارد، مقدار زیادی آخال اکسید (عمدتاً اکسید آهن) در اطراف آن جمع می‌شود که به آن واژگونی می‌گویند.

6. درگیری سطحی

به ادغام غیر تفریقی تعبیه شده روی سطح شمش اشاره دارد.

7. تخلخل سطح

به سوراخ‌های کوچکی اطلاق می‌شود که در معرض چشم غیرمسلح روی سطح شمش قرار می‌گیرد که بیشتر در قسمت میانی و پایینی شمش یافت می‌شود، عموماً عمیق نیست و با تکمیل می‌توان آن‌ها را از بین برد.

8. ترک خوردن

ترک خوردن روی سطح شمش در زمانی که بسیار سرد است.‌‌ترک خوردن اغلب با صدا همراه است، بنابراین به آن‌‌ترک خوردگی می‌گویند.

_ لکه سفید

لکه سفید در واقع نوعی‌‌ ترک کوچک است. این یک‌‌ترک زیگزاگی با رادیواکتیویته نامنظم روی نمونه عرضی کم توان همین الان است. این یک نقطه درخشان نقره ای از ستاره دایره ای یا بیضی شکل بر روی نمونه طولی کم توان است، بنابراین به آن نقطه سفید می‌گویند. (علت اصلی هیدروژن است)

_ علل ترک خوردگی شمش‌ کالایی

پس از ریختن کالا مذاب در قالب شمش، متبلور شده و برای خنک شدن جامد می‌شود. پس از قالب گیری شمش، در کارگاه خنک می‌شود. از آن‌جایی که اندازه شمش بزرگ است، با کاهش دما، اختلاف دما بین داخل و خارج شمش بیشتر خواهد بود.

از آنجایی که سرعت خنک کنندگی هر قسمت متفاوت است، اختلاف دمای داخل و خارج شمش باعث ایجاد تنش حرارتی می‌شود. هنگامی‌که شمش در زیر نقطه بحرانی سرد می‌شود، یک سری فرآیندهای تبدیل فاز رخ می‌دهد، مانند محلول کسر پرلیتی، تبدیل بینیت، تبدیل مارتنزیت و غیره که این تبدیل‌هاباعث افزایش حجم می‌شود.
اگر دمای داخل و خارج شمش متفاوت باشد، تبدیل به طور همزمان انجام نمی‌شود. این تبدیل باعث تغییر حجم می‌شود و خنک کننده هم زمان نخواهد بود که باعث ایجاد تنش ساختاری می‌شود. بر هم نهی تنش حرارتی و تنش ساختاری تنش داخلی در شمش را تشکیل می‌دهد. این تنش به طور کلی با محتوای عناصر آلیاژی در کالا و کیفیت شمش اضافه و افزایش می‌یابد.

بسیاری از شمش های کالایی آلیاژی برای از بین بردن تنش داخلی، جلوگیری از‌‌ترک خوردن، کاهش سختی و تسهیل سنگ زنی و تمیز کردن سطح شمش باید آنیل شوند. در گذشته، فرآیند بازپخت شمش قدیمی، دمای گرمایش بیش از حد بالا، زمان گرمایش بیش از حد طولانی، مصرف انرژی زیاد و بهره‌وری پایین بود. بنابراین، یک فرآیند بازپخت جدید برای شمش توسعه داده شده است.

9. بالا آمدن

سر شمش به طور نامنظم بالا آمده است. این عیب را بالا آمدن یا برآمدن می‌گویند.

10. شبکه

برآمدگی شبکه روی سطح شمش را شبکه‌سازی می‌گویند.

11. پوک مارک

به خرچنگ روی سطح شمش‌هاپوک می‌گویند.

12. ریختن مضاعف

آثار واضح اتصال مجدد در اطراف سطح شمش کالایی.

13. حباب

حباب شمش یا فقط ناشی از گاززدایی ضعیف و اکسید زدایی کالا مذاب یا مواد خام مرطوب سیستم تزریق کالا است. به طور کلی به حباب زیر جلدی و حباب داخلی تقسیم می‌شود.

_ روش پیشگیری

کالای مذاب باید به خوبی اکسید، جوشانده، اکسید زدا و اکسیده شود، کوره و کلیه مواد نسوز در تماس با کالا مذاب باید خشک باشند، مخزن ضربه گیر، نان، تخته دستی، قالب و غیره باید خشک شوند. لکه های زنگ قالب باید تمیز شود و روغن باید به صورت نازک پوشش داده شود.

فرآیند خنک سازی شمش کالایی

برای شمش‌های کالایی با کیفیت بالا و کالا آلیاژی بدون تحویل گرم مناسب است، به ویژه برای برخی از انواع شمش هایی که به راحتی سخت می‌شوند و دارای استرس حرارتی و تنش ساختاری بالا هستند. آن‌ها خنک می‌شوند. هدف از بین بردن یا کاهش تنش حرارتی و تنش ساختاری شمش، بهبود درشت و ناهموار ساختار ریختگی شمش، کاهش سختی شمش و تسهیل عملیات تکمیل سطح شمش است.

این فرآیند در واحد خنک سازی به دو صورت و براساس نوع تختال تولیدی، صورت می‌گیرد :

1. خنک سازی با هوا

تختال هایی که براساس کیفیت نیاز به خنک سازی با هوا دارند توسط جرثقیل‌های سقفی به قسمت مربوطه منتقل و پس از گذشت ۷۲ ساعت تختال خنک شده به قسمت اصلاح تختال ارسال میگردد .

2. خنک سازی با آب

تختال‌هایی که نیاز به خنک سازی آب دارند توسط میز غلطکی‌های موجود به دو تانک خنک سازی انتقال داده شده و توسط دو جرثقیل به صورت اتوماتیک به داخل تانک شارژ شده و تختال خنک  شده (پس از حداقل۲۰دقیقه ) از تانک خارج و به قسمت اصلاح تختال ارسال میگردد.

در قسمت اصلاح تختال ، تختالها توسط بازرسین کنترل کیفی بررسی و در صورت وجود عیوب سطحی آنها را مشخص می نمایند سپس اپراتورهای واحد اسکارف توسط مشعلهای دستی این عیوب را برطرف می نمایند و پس از تائید نهایی واحد کنترل کیفی تختالها به ناحیه نورد گرم انتقال داده می‌شوند، اما در صورت عدم تطابق با برنامه پذیرش ناحیه نورد گرم تختالها در انبار نگهداری و به تدریج به ناحیه نوردگرم فرستاده می‌شوند.

طبقه بندی شمش‌های کالایی (فلزی)

به طور کلی شمش‌ها را می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

1- شمش کالایی(فلزی) تمیز سازمان ملل متحد

شمش فقط به ابتدایی‌‌ترین (حداقل) روش اکسیدزدایی شده است. در طول انجماد شمش، یک لایه فلزی نزدیک به آهن خالص در اطراف و در پایین قالب شمش تشکیل می‌شود، در حالی که کربن، گوگرد و فسفر در نزدیکی سوراخ انقباض مرکزی منحرف می‌شوند.
اکسیژن موجود در فلز سیم پیچ مونوکسید کربن را تشکیل می‌دهد و منافذی را در فلز ایجاد می‌کند، اما منافذ در فرآیند نورد گرم ناپدید می‌شوند. بزرگترین مزیت کالا ناپاک این است که می‌تواند چند سطح کالایی بی عیب و نقص را بدست آورد که اکثراً آهن خالص هستند. محتوای کربن بیشتر کالا خام کمتر از 0.1٪ است.

2- شمش کالایی درپوش

اکسیژن موجود در مایع باعث انحراف در نزدیکی مرکز انقباض شمش می‌شود که کم‌تر از کالا خام است، با سطح زیبا،‌‌ترکیب شیمیایی داخلی یکنواخت و خواص مکانیکی بهتر.

3- شمش کالایی کاملاً تمیز

اکسیژن موجود در مایع قبل از انجماد به طور کامل حذف می‌شود تا از اثر لبه کالا ناپاک جلوگیری شود. فرآیند اکسید زدایی به این صورت است که آلیاژ Fe Si به کالا مذاب اضافه می‌شود تا اکسیژن موجود در کالا مذاب معکوس تولید سرباره کند و فلز مذاب یکنواخت به دست آید.

4- شمش کالایی نیمه تمیز

کالا نیمه تمیز بین کالا تمیز شده سازمان ملل و کالا کاملاً تمیز شده است. مقدار کمی‌ سیلیکون یا آلومینیوم آهن به عنوان اکسید زدا به کالا مذاب اضافه می‌شود که فقط برای حذف اثر لبه کالا تمیز شده سازمان ملل و تجزیه کامل اکسیژن کافی است.

5- شمش کالایی گاززدایی خلاء

با عملیات خلاء، هیچ عنصر اکسید زدایی اضافه نمی‌شود، به طوری که کالا مایع می‌تواند اثر اکسید زدایی کامل داشته باشد و هیچ واسطه غیرفلزی در کالا ایجاد نشود. فرآیند تصفیه به این صورت است که ابتدا محتوای کربن در کالا افزایش یافته و سپس کالا مایع در خلاء ریخته می‌شود.
در این زمان، کربن و اکسیژن واکنش نشان می‌دهند و مونو اکسید کربن تشکیل می‌دهند که به تدریج کربن و اکسیژن موجود در کالا مایع را به سطح مشخص کاهش می‌دهد. کالا بسیار تمیز است زیرا هیچ عنصر اکسید زدایی در این فرآیند اضافه نمی‌شود که باعث تولید اکسیدهای جامد می‌شود. علاوه بر این، به دلیل تفاوت میزان اکسیژن در کالا مذاب قبل از ریخته‌گری، شمش‌ها را می‌توان به سه نوع اصلی تقسیم کرد: کالا کشته، کالا لبه‌دار و کالا نیمه کشته.

6- شمش فلزی آرام بخش

به آن کالا کاملاً دی اکسید شده نیز می‌گویند. کالایی است که میزان اکسیژن آن در کالا مذاب آنقدر کم است که با کربن موجود در کالا واکنش نمی‌دهد و حباب های مونوکسید کربن ایجاد می‌کند. قبل از ریخته گری، کالا مذاب باید به اندازه کافی اکسیدزدایی شود، مانند اکسید زدایی با سیلیکون و آلومینیوم. محتوای سیلیکون در کالا حدود 0.3٪ و محتوای آلومینیوم (0.02-0.06٪) است.
سوراخ های جمع شدگی در شمش کشته شده وجود دارد که باید با کلاهک نگهدارنده حرارت در قالب شمش ریخته شود. پس از نورد، نرخ بیلت شمش 85-89٪ است.

این نوع شمش برای کالا با‌‌ترکیب یکنواخت و ساختار متراکم مورد نیاز است. قالب با درپوش حفظ حرارت برای کالا کشته شده استفاده می‌شود. در سال های اخیر، درپوش عایق حرارتی و حرارتی و درپوش عایق حرارتی صفحه عایق حرارتی به طور گسترده ای برای بهبود میزان سبز استفاده می‌شود.

7- شمش فلزی لبه دار

کالا مایع دارای محتوای اکسیژن بالا (0.02-0.04٪)، واکنش اکسیژن کربن قوی و تشکیل حباب مونوکسید کربن در قالب شمش است که باعث می‌شود کالا مایع در قالب بجوشد. به محض اینکه کالا جامد می‌شود، حباب‌هاشکل می‌گیرند و به سمت بالا شناور می‌شوند. سطح شمش به یک پوسته خالص حاوی آهن تبدیل شد.
هنگامی‌که لایه سطحی به ضخامت مورد نیاز رسید، یک صفحه پوششی در بالای شمش اضافه می‌شود تا رویه جامد شود و از خروج حباب‌هاجلوگیری شود. اکسید زدایی مانند فروسیلیکون و آلومینیوم نیز می‌تواند در بالا برای درپوش های شیمیایی اضافه شود.

از قالب شمش دهانه بطری نیز می‌توان برای دربندی استفاده کرد. روش دیگر افزودن آلومینیوم به کل کالا مذاب است تا پس از جامد شدن کالا مذاب به یک لایه سطحی اکسید شود. به این نوع شمش کالا داخلی جوش خارجی می‌گویند. کالا در حال جوش به طور کلی از یک قالب دهانه بطری با یک u کوچک ساخته می‌شودpper و یک دهانه پایینی بزرگ. نرخ بیلت شمش لبه دار تا 90-92 درصد است که عمدتاً برای کالا کم کربن استفاده می‌شود.

8- شمش فلزی نیمه کشته

درجه کالا بین کالا کشته شده و کالا لبه دار. این نوع کالا گاز داخلی کمتری دارد و ساختار آن به کالا کشته شده نزدیک است. در مرحله اولیه ریخته گری کالا نیمه کشته، حباب وجود ندارد. هنگامی‌که رویه به طور طبیعی جامد و درپوش می‌شود.
قالب دهان بطری را می‌توان برای‌‌ترویج درپوش استفاده کرد، به دلیل غنی شدن کربن و اکسیژن در کالا مذاب و کاهش دما، مقدار کمی‌حباب مونوکسید کربن در آن تولید می‌شود. بالای شمش، فضای انقباض انجماد کل کالا مذاب را پر می‌کند. بنابراین می‌توان نرخ بیلت شمش مشابه کالا لبه دار را بدست آورد. کالا نیمه کشته عمدتاً برای محتوای کربن متوسط ​​و کالا ساختاری با کیفیت متوسط ​​استفاده می‌شود و قالب مورد استفاده عموماً از نوع باز با رویه کوچک و پایین بزرگ است.

شمش پس از قالب گیری و ریخته گری تنها پس از اتمام انجماد داخلی قابل جداسازی است. برای شمش‌های آلیاژی با حساسیت به‌‌ترک قوی، پس از قالب‌گیری، باید برای حفظ حرارت و سرد شدن آهسته در گودال خنک‌کننده آهسته در حالت گرم (> 900 درجه سانتیگراد) برای حفظ حرارت و خنک‌سازی آهسته قرار داده شوند، یا به صورت گرم در گودال خیساندن یا کوره گرمایش در کارگاه نورد کالا قرار داده شوند. در دمای کمتر از 750 ℃.

کاربردهای شمش کالایی (فلزی)

با توجه به انواع محصولات آهنگری و نورد شده، شمش‌ها را می‌توان به دسته های زیر تقسیم کرد:

1. تولید کالا برق

کالا برق شامل نیروگاه انرژی هسته ای، انرژی حرارتی، نیروی باد، نیروگاه آبی و سایر کالاها است.

 • جزیره هسته ای

برای اجزای اصلی جزیره هسته ای، مانند اواپراتور، خط لوله اصلی، صفحه پشتیبانی هسته، صفحه زانویی، روتور کم فشار مجموعه ژنراتور و سایر اجزای بزرگ، علاوه بر الزامات استحکام بالا، چقرمگی بالا، بالا همگنی، برخی نیز به مقاومت در برابر تشعشعات هسته ای نیاز دارند، که بیشتر آنها از شمش ذوب مجدد الکتروسرباره با حداکثر وزن شمش 715 تن ساخته شده اند.

 • نیروگاه آبی

روتور، قاب و گیت قفل ژنراتور مورد استفاده در نیروگاه برق آبی مقیاس بزرگ باید از استحکام، چقرمگی و تمیزی بالایی برخوردار باشد.

 • انرژی حرارتی

درام بخار، پایه ژنراتور و روتور مولد برق حرارتی فوق بحرانی به استحکام دمای بالا، تمیزی بالا و مقاومت در برابر خزش نیاز دارند.

 • نیروگاه بادی

برای ساخت پایه، قطب و شفت توربین بادی استفاده می‌شود.

 • ساخت ماشین آلات

صنعت ماشین سازی بزرگترین مصرف کننده شمش است، به ویژه چین به بزرگترین کشور تولید کننده ماشین آلات جهان تبدیل شده است. ماشین آلات بزرگ نه تنها نیاز به تامین نیاز داخلی دارند، بلکه باید در مقیاس وسیع صادر شوند.
در میان آنها، سنگ شکن معدن در مقیاس بزرگ، آسیاب گلوله ای، پوسته کوره بلند در مقیاس بزرگ، حلقه حمایت کننده مبدل، شفت چرخان و سیستم انتقال، رول کار، رول پشتیبانی و محور مشترک جهانی آسیاب صفحه گسترده و ضخیم، شفت موتور اصلی، سنبه شناور و سنبه محدود کننده آسیاب لوله کالایی بدون درز و رول ها، یاتاقان‌هاو بلوک های بلبرینگ انواع آسیاب‌هاهمگی توسط شمش ​​های کالایی ساخته می‌شوند. ماشین آلات معدن در مقیاس بزرگ همین امر در مورد سطل بیل مکانیکی، بازوی بیل، بوم جرثقیل و غیره صادق است.

2. تولید فولاد ساختمانی 

با توسعه صنعت ساخت و ساز در یک جریان بی پایان با ساختمان های بلند مانند برج دبی و مرکز شانگهای ظهور کنید. به منظور پاسخگویی به نیازهای مقاومت در برابر زلزله، مقاومت در برابر باد و حفاظت در برابر آتش، ساختمان‌های مرتفع بیش از 200 متر عمدتاً در اسکلت اصلی سازه کالایی ساخته می‌شوند که ساختار آن را می‌توان از صفحات بسیار ضخیم نورد شده از شمش‌های کالایی، که برش خورده است، ساخت. شمش فولادی فرآوری شده و جوش داده شده، به افزایش استحکام و مقاومت کالا در برابر زلزله و عملکرد جهت Z کمک میکند.

استعلام قیمت و خرید شمش فلزی از آهن اسپات

آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع رسانی در این صنعت راه اندازی شده است. قیمت آنلاین شمش فولادی، همچنین تحلیل و بررسی اخبار آهن و فولاد کشور به صورت روزانه، فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی با تضمین قیمت و کیفیت از جمله فعالیت‌های مجموعه آهن اسپات می‌باشد.
آهن اسپات علاوه بر اعلام قیمت لحظه ای شمش کالایی، اطلاعات قیمت روز انواع تیرآهن، میلگرد و سایر محصولات بازارآهن و کارخانجات تولیدی آنها را نیز در اختیار شما قرارمیدهد.