وزن میلگرد معراج یکی از مهمترین ویژگی‌های فیزیکی آن است که تاثیر بسزایی بر قیمت آن دارد. میلگرد‌های ساخته شده در کارخانه معراج گلستان در گرید‌های  A1، A2،A3، A4  تولید می‌شوند. ساخت میلگردها و همچنین سایر مقاطع فولادی بر اساس استانداردهای خاصی صورت می‌گیرد.

طبق مندرجات این جداول استاندارد، هر کدام دارای وزن مشخصی هستند. این جداول بر اساس استاندارد‌های اروپا، آمریکا و… به تولید ‌‌می‌رسند. خریداران میلگرد برای خرید این محصول باید اطلاع دقیقی از مشخصات فنی وزنی این محصول داشته باشند.

استاندارد وزن میلگرد معراج

وزن میلگرد معراج به استاندارد آن بستگی دارد و این مقاطع با توجه به استانداردهای ملی و جهانی از قبیل موارد زیر تولید می‌شوند:

  • استاندارد ملی ایران ISIRI 3132
  • استانداردهای روسی GOST 5781
  • استاندارد کانادا CSA-A23.3-04
  • استاندارد آمریکا ANSI/AWS D1/4

انواع میلگرد معراج

میلگرد معراج با توجه به نوع بسته بندی آن، به صورت کلاف و هم به صورت شاخه‌ای عرضه می‌شود. این کارخانه میلگردهای آجدار خود را براساس استانداردهای روسی GOST 5781، استاندارد ملی ایرانISIRI 3132 ، استاندارد آمریکا ANSI/AWS D1/4 و استاندارد کانادا  CSA- A23.3-04  و با گریدهای مختلف و طول شاخه 12 متری به بازار عرضه می‌کند.

وزن میلگرد معراج با سایز آن ارتباط مستقیم دارد. رایج‌ترین سایزهای موجود میلگرد معراج در بازار آهن آلات و میلگرد آجدار، میلگرد 14 آجدار، میلگرد 16 آجدار، میلگرد 18 آجدار و میلگرد 20 آجدار هستند. میلگردهایی که با گرید A3 تولید می‌شوند شکننده‌تر از میلگردهای گرید A2 بوده و به هیچ وجه نباید عملیات‌ جوشکاری و آهنگری بر روی آن‌ها انجام ‌شود.
این نوع میلگردها برای تغییر شکل‌های فراوان با زوایای تند نیز مناسب نیستند. میلگردهای A3 بیشتر جهت افزایش مقاومت کششی پایین بتن در اسکلت بتنی ساختمان‌ها کاربرد دارند.

میلگرد A3  معراج گلستان، میلگردی خشک (ترد) بوده که دارای تنش گسیختگی 6000 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تنش جاری 4000 کیلوگرم بر سانتی‌متر است.  این میلگرد همچنین 14 درصد  تغییر شکل نسبی پلاستیکی در زمان گسیختگی دارد. از این رو برای استفاده در پروژه‌های صنعتی و ساختمانی گزینه‌ی مناسبی محسوب می‌شود.

وزن میلگرد معراج و تاثیر آن بر کیفیت محصول

میلگردهای معراج گلستان در وزن‌ها و سایزهای مختلفی تولید می‌شوند.  وزن میلگرد معراج آجدار 20 گلستان معادل 27 کیلوگرم؛ وزن میلگرد آجدار 18 معراج گلستان برابر با 21 تا 24 کیلوگرم، وزن میلگرد آجدار 16 معراج گلستان معادل با 15.800 تا 17 کیلوگرم و  وزن میلگرد آجدار 14 معراج گلستان 12.500 تا 13.800 کیلوگرم برآورد می‌شود.

وزن میلگرد معراج بر کیفیت آن نیز تاثیرگذار است. میلگردهای سبک‌تر نسبت به میلگردهای سنگین‌تر، کیفیت بهتری دارند. میلگرد نقش عنصر کششی را  در ساخت اسکلت بتنی سازه‌های ساختمانی ایفا می‌کند. میلگردها در داخل بتن بکار گرفته می‌شوند تا مقاومت کششی پایین بتن را جبران کنند.
بنابراین کیفیت میلگرد مورد استفاده در ساخت اسکلت سازه، رابطه مستقیمی با استحکام و کیفیت آن سازه دارد. هرچقدر میلگرد استفاده شده کیفیت بهتری‌ داشته باشد، ساختمان ساخته شده نیز استحکام و طول عمر بیشتری دارد.

بنابراین به دلیل نقش مهم میلگرد و اهمیت کیفیت آن در استحکام سازه، باید در انتخاب و خرید نوع باکیفیت آن دقت زیادی داشته باشید. به این منظور حتما با دانستن تعداد و وزن میلگرد معراج، آن را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید. به همین خاطر به شما توصیه می‌کنیم حتما از وب سایت آهن اسپات دیدن فرمایید تا از قیمت روز اعلام شده توسط برترین تولیدکنندگان مقاطع فولادی مطلع شوید.

جدول وزن میلگرد معراج گلستان

با توجه به جدولی که در ادامه ارائه شده است ‌‌می‌توان وزن هر میلگرد را با توجه به نوع آن مشاهده کرد. به طور مثال چنانکه مشاهده می‌کنید، وزن میلگرد معراج شماره 12 معادل 11 کیلوگرم است.
این جدول‌ بر اساس استانداردها و میانگین تولیدات هر کارخانه مشخص ‌‌می‌شود. نکته قابل توجه این است که اوزان درج شده در این جداول با محصولات تولیدی ممکن است دارای اندکی تلورانس وزنی باشند.

برای محاسبه وزن میلگرد‌ها فرمول‌ها و روش‌های متعددی وجود دارد.
برخی از این روش‌ها سخت و پیچیده هستند. در هنگام خرید در رابطه با وزن میلگرد خریداران محبورند به مقادیر وزنی که کارشناسان فروش به آن‌ها ارائه می‌دهند، اعتماد کنند.

محاسبه وزن میلگرد معراج بر اساس فرمول

برای محاسبه ساده وزن میلگرد‌های ساده و یا آجدار ‌‌می‌توان قطر آرماتور را به توان دو رساند و حاصل را بر عدد 162 تقسیم کرد. وزن میلگرد‌های تولید شده در کارخانه‌های مختلف با هم برابر نبوده و معمولا دارای تفاوت‌هایی است.
با این حال وزن میلگرد‌های حرارتی را ‌‌می‌توان با استفاده از فرمول‌هایی و اطلاعات دقیقی از طول و تعداد آرماتور‌ها محاسبه نمود. وزن میلگرد‌ها بر اساس استاندارد‌هایی خاص مشخص ‌‌می‌شود.

کارخانه‌های سازنده موظف هستند که این میلگرد‌ها را بر اساس این استاندارد‌های لازم تولید کنند. به طور مثال وزن هر میلگرد 14 باید بین 13 تا 14 کیلوگرم باشد.
میلگرد‌هایی که دارای وزن بیشتری هستن به تبع دارای قیمت بیشتری هم هستند. کارخانه معراج گلستان دارای میلگرد‌هایی با وزن بالایی هستند و از متریال اولیه مرغوبی برای آن‌ها استفاده ‌‌میشود.

قیمت میلگرد معراج گلستان

قیمت میلگرد معراج گلستان برحسب سایز و وزن آن (کیلوگرم) تعیین می‌گردد. به دلیل منطبق بودن مشخصات فنی میلگرد کارخانه معراج گلستان با جدول اشتال، این محصول طرفداران زیادی در بازار آهن آلات پیدا کرده است و فروش نسبتا بالایی دارد.

کارخانه معراج گلستان، با تکمیل، توسعه و تجهیز خطوط تولیدی خود و برگزاری کارگاه‌های آموزشی و  بهره‌گیری از دانش روز و ارتقاء سطح عل‌‌مینیروهای متخصص خود توانسته میلگردهای استاندارد و با کیفیتی را به بازار فروش عرضه کند و از این نظر یکی از بهترین کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد در ایران شناخته می‌شود.

این کارخانه تا حدود زیادی توانسته است نیاز شمال کشور به انواع میلگرد را برطرف کند. قیمت میلگرد معراج گلستان نسبت به قیمت میلگرد سایر رقبا، مناسب بوده و خرید آن برای افرادی که قصد ساخت‌ و ساز در شمال و شمال شرق ایران را دارند، توصیه می‌شود.

برای محاسبه هزینه خرید این محصول ابتدا باید وزن میلگرد معراج مورد نیاز خود را محاسبه کنید. با توجه به نوسانات زیاد بازار آهن آلات وابسته قیمت ارز، شرایط سیاسی، اقتصادی و سایر مواردی از این قبیل لازم است پیش از خرید نسبت به بررسی قیمت روز آن اقدام فرمایید. برای استعلام قیمت لحظه‌ای میلگرد به وب سایت آهن اسپات به آدرس www.ahanspot.com مراجعه نمایید.