جوش فورجینگ یکی از روش‌های مقاوم‌سازی در سازه‌ها، برای اتصال دو میلگرد به صورت سر به سر است که با اعمال گرما و فشار انجام می‌شود و مزایای بسیاری را در پروژه‌های مختلف ارائه می‌دهد. در ادامه مطلب با آهن اسپات همراه باشید تا ضمن آشنایی با فناوری جوش فورجینگ، با بهترین نمایندگی‌ها و شرکت‌های مجری آن نیز آشنا شوید.

جوش فورجینگ چیست؟

می‌توان گفت که مقاوم‌سازی در صنعت ساخت‌وساز، مهم‌ترین عامل شناخته می‌شود و تمام متخصصان و سازندگان، باید اولویت کار خود را برای ایجاد استحکام کافی و حفظ ایمنی سازه‌ها قرار دهند. میلگرد یکی از پرکاربردترین موارد استفاده‌شده در انواع ساختمان‌ها است که در واقع شکل‌دهی سازه را بر عهده دارد، اما چه سازوکاری برای مقاوم‌سازی آن‌ها در نظر گرفته می‌شود؟

اطمینان از کیفیت اتصال میلگردها از جمله مواردی است که برای افزایش مقاومت آن‌ها در صورت می‌گیرد و این فاکتور با اعمال جوش فورجینگ، امکان‌پذیر است. جوش فورجینگ در حدود سال 1950 و با هدف استفاده در صنعت حمل و نقل ریلی اختراع شد؛ اما باگذشت زمان به دلیل مزایای زیادی که دارد، استفاده از آن در صنایع مختلف گسترش یافت. در ادامه همه آنچه که باید درباره جوش فورجینگ میلگرد بدانید را دریافت خواهید کرد.

کاربرد جوشکاری فورجینگ

اگرچه امروزه جوش فورجینگ کاربرد عمده‌ای در اتصال میلگردها دارد؛ اما کاربردهای گسترده‌تری نیز برای این فناوری وجود دارند که در ادامه می‌توانید برخی از آن‌ها را مشاهده کنید:

 • صنایع ساخت هواپیما
 • ساخت سازه‌های بتنی
 • صنایع کشتی سازی
 • ساخت قطعات خودرو

مزایای جوشکاری فورجینگ

جوش فورجینگ یکی از کاربردی‌ترین فناوری‌ها است که در صنایع مختلف، مزایا متنوعی را ارائه می‌کند؛ در ادامه به بیان برخی از این مزایا خواهیم پرداخت:

 • با استفاده از فناوری جوش فورجینگ، در مصرف میلگرد صرفه‌جویی شده و ضمن ارائه کیفیت بالا، از هزینه‌های اضافی جلوگیری می‌شود.
 • فرآیند فورجینگ میلگردها به دلیل سهولت نسبی کار، با سرعت بالایی قابل انجام است.
 • این فرآیند که تجهیزات امکانات بالایی نیاز ندارد و با استفاده از دستگاه‌های قابل حمل صورت می‌گیرد.
 • با استفاده از این فناوری، می‌توان میلگردهای ضایعاتی را نیز به طور متناسب به هم متصل کرده و مجدداً در فرآیندهای مختلف استفاده کرد.
 • جوش فورجینگ با افزایش دوام و مقاومت سازه، در کاهش هزینه‌های تعمیر و ترمیم نقش مؤثری ایفا می‌کند.
 • میزان خطا در این روش اتصال بسیار کم است و فرآیند جوش را می‌توان طبق معیارهایی دقیق انجام داد.

نحوه انجام جوشکاری فورجینگ میلگرد

در فرآیند جوش فورجینگ، میلگردها تحت فشار و حرارت اعمال‌شده، ذوب و به حالت خمیری شکل درمی‌آیند و سپس با فشار گاز، دو سر آن ها به هم متصل می‌شود. در ادامه می‌توانید مراحل انجام فرآیند جوش فورجینگ را مطالعه کنید:

1. آماده کردن سطح مقطع برای جوش فورجینگ

پیش از شروع فرآیند جوش فورجینگ، لازم است که دو سطح مقطع میلگردها را با استفاده از دستگاه برش، کاملاً صاف کنید. این کار به کاهش خطا و ایجاد نتایج بهتر در انتهای کار کمک می‌کند.

2. قرارگیری میلگردها

در این مرحله باید میلگردها را به‌طور دقیق در یک راستا قرار دهید؛ این مرحله برای افزایش دقت و کیفیت کار، اهمیت بسیاری دارد.

3. اعمال حرارت

دستگاه فورجینگ دارای قطعه‌ای حلقه مانند است که با سوختن گاز استیلن، حرارت لازم را برای ذوب میلگردها، اعمال می‌کند.

4. اعمال فشار

پس از ذوب شدن آن ها تحت تأثیر اعمال حرارت بالا، فشار لازم اعمال‌شده از سمت گیره‌های دستگاه جوش فورجینگ، اتصال میلگردها را نهایی می‌کند.

نکات مهم اجرای جوش فورجینگ میلگرد

افراد برای اعمال جوش فورجینگ، باید به نکات مختلفی توجه داشته باشند که در ادامه با برخی از آن‌ها آشنا خواهید شد:

 • زاویه و نحوه اعمال حرارت به میلگرد، در کیفیت و مقاومت نهایی اتصال تأثیر بسیاری دارد، بنابراین باید به درستی و با دقت بالا مشخص شود.
 • علاوه بر زاویه و روش اعمال حرارت، زمان حرارت یا فشار نیز، در مقاومت و ساختار نهایی اتصال میلگردها مؤثر است و باید به طور دقیق تعیین گردد.
 • میلگردها باید به طور دقیق درون گیره دستگاه فوجینگ قرار بگیرند تا درنهایت ساختاری دقیق و بدون انحراف ایجاد کنید.
 • در نهایت پس از اتمام فرآیند فورجینگ، سازه باید از طریق آزمایش‌های مختلفی بررسی شده و مقاومت آن توسط متخصصان و ناظران مورد تأیید قرار بگیرد.

مجریان جوش فورجینگ

مجریان جوش فورجینگ؛ درواقع وظیفه انجام فرآیند جوش، با اطمینان از ایمنی و مقاومت کار را بر عهده دارند. آن‌ها طبق نکات و قوانینی که برای اعمال این فناوری تعیین ‌شده است، به‌طور دقیق مقاومت اتصال انجام شده را پس از اتمام کار بررسی می‌کنند.

مجری فورجینگ باید از مهارت، دقت و سرعت عمل بالایی برخوردار باشد و بتواند میلگردها را به‌طور دقیق و باکیفیت بالا به هم متصل کند. معمولاً مجریان فورجینگ، مطابق با استاندارهای ایمنی آموزش‌های لازم را برای ارائه بهترین کیفیت و مقاومت می‌بینند و دارای گواهینامه‌های تأیید مهارت هستند.

لیست شرکت‌های مجری جوش فورجینگ

شرکت‌های مجری جوش فورجینگ، نظارت و کیفیت جوش را به‌طور دقیق انجام می‌دهند؛ مجموعه های مختلفی برای ارائه خدمات فورجینگ وجود دارند که در ادامه می‌توانید لیست برخی از آن‌ها را مشاهده کنید:

 1. شرکت مهندسی سازه آزمون فولاد
 2. شرکت ابر فورجینگ تهران
 3. شرکت پویا گستر
 4. شرکت آفتاب تابان کنزا
 5. شرکت ساختمانی سپنتا
 6. شرکت اجرای سازه نوسان
 7. و…

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کیفیت خدمات ارائه‌شده توسط شرکت‌های مجری جوش فورجینگ، می‌توانید با متخصصان آهن اسپات در تماس باشید.

انتخاب بهترین نمایندگی جوش فورجینگ

میزان کیفیت جوشکاری به عوامل مختلفی از جمله دمای کارگاه، شرایط آب و هوایی محل انجام پروژه و… بستگی دارد و تحت شرایط پروژه تعیین می‌شود؛ اما عوامل مهم‌تری نیز در تعیین کیفیت نهایی این فرآیند نقش دارند؛ به‌عنوان مثال مهارت و سابقه کار مجریان جوش، کیفیت ابزار و…، نیز می‌توانند در نتیجه نهایی آن نقش داشته باشند؛ بنابراین لازم است که از بهترین ارائه‌دهندگان خدمات در این زمینه برای پروژه‌های خود استفاده کنید.

برای انتخاب بهترین نمایندگی جوشکاری فورجینگ، لازم است مراجع مختلف را بررسی کرده و مطابق با فاکتورهایی که پیش از این در مورد کیفیت فورجینگ بیان کردیم، آن‌ها را مورد ارزیابی قرار داده و انتخاب هوشمندانه‌ای داشته باشید. علاوه بر این، برای اطلاع از بهترین نمایندگی جوشکاری فورجینگ، می‌توانید از متخصصان آهن اسپات، در این زمینه مشاوره دریافت کنید.

نکات مهم در رابطه با شرکت‌های جوشکاری فورجینگ

توجه داشته باشید که برای اعمال جوشکاری فورجینگ، حتماً از مراجع معتبر در این زمینه، خدمات دریافت کنید. چرا که جوش فورجینگ یکی از فرآیندهای مرتبط با مقاومت و ایمنی ساختمان است، ازاین‌رو کیفیت انجام آن نقش بسزایی در امنیت ساختمان و ساکنان آن دارد و باید با بهترین شرایط انجام شود.

رعایت و توجه به نکات زیر، می‌تواند به شما در انتخاب بهترین ارائه‌دهنده خدمات در زمینه جوش فورجینگ کمک کند:

 • حتماً دستورالعمل‌های اجزای جوشکاری و الزامات بازرسی شرکت و مجری فورجینگ را مورد بررسی قرار دهید. تست‌های ارزیابی کیفیت و گواهینامه‌های معتبر این مراجع نیز می‌تواند در ایجاد اطمینان از کیفیت خدمات آن‌ها، نقش داشته باشد.
 • با تحقیق و پرس‌وجو، از مهارت و کیفیت خدمات ارائه‌شده شرکت و مجری موردنظر اطمینان حاصل کنید.
 • بهترین شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات جوش فورجینگ را از مراجع معتبر و تخصصی پیگیری نمایید.
 • در صورت امکان، نمونه کارهای اعمال‌شده توسط مجری را بررسی کرده و از کیفیت ابزار مورداستفاده نیز اطمینان حاصل کنید.

قیمت خدمات جوش فورجینگ

جوشکاری فورجینگ ضمن کیفیت و مقاومت بالایی که در سازه‌ها ایجاد می‌کند، یکی از بهترین و به‌صرفه‌ترین روش‌های اتصال میلگردها است و با مزایای بسیاری که دارد، در کاهش هزینه‌های کلی پروژه نقش مؤثری را ایفا می‌کند.

قیمت جوشکاری فورجینگ و هزینه نهایی انجام پروژه‌های آن، به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ بنابراین نمی‌توان به طور دقیق قیمت واحدی برای آن در نظر گرفت. به‌عنوان مثال نوع دستگاهی که توسط مجریان استفاده می‌شود، به همان مقداری که در کیفیت جوش مؤثر است، بر قیمت این خدمات نیز تأثیرگذار خواهد بود.
همچنین میزان حجم کار و میلگردهای به‌کاررفته در سازه و سرعت عملکرد مجریان فورجینگ نیز، در قیمت نهایی آن مؤثر هستند. برای اطلاع دقیق‌تر از قیمت جوشکاری فورجینگ توسط نمایندگی‌های مختلف، می‌توانید پس از تعیین مشخصات پروژه موردنظر، با مشاوران آهن اسپات در تماس باشید تا برآورد هزینه خدمات جوش فورجینگ برای شما صورت گیرد.