میلگرد تقویتی فولادی از فولاد مذاب تهیه و ساخته می‌شود. میلگردهای تقویت‌کننده را به صورت شمش‌های مستطیلی بزرگ در می‌آورند و در مرحله بعد آن‌ها را به واسطه قالب‌هایی عبور می‌دهند و به این صورت فولاد را به میلگرد تقویتی تبدیل می‌کنند. در این میان در سطح میلگردها تغییر شکل‌هایی صورت می‌گیرد که کمک بسیار زیادی برای انتقال بار مابین فولاد تقویت‌کننده و بتن می‌کند.

رایج‌ترین نوع میلگرد، فولاد کربنی است که معمولاً از میلگردهای گرد نورد گرم با الگوهای تغییر شکل حک شده در سطح آن تشکیل شده است. فولاد و بتن دارای ضرایب انبساط حرارتی مشابهی هستند، بنابراین یک عضو ساختاری بتنی تقویت شده با فولاد، با تغییر دما، حداقل تنش دیفرانسیل را تجربه خواهد کرد.

در این مقاله از وبلاگ آهن اسپات درباره میلگرد تقویتی و همچنین خرید و فروش بدون واسطه انواع آهن آلات و محصولات فولادی ساختمانی و صنعتی صحبت خواهیم کرد.

میلگرد تقویتی چیست؟

میلگردها در صورت جرم‌گیری به عنوان فولاد تقویت کننده شناخته می‌شوند. میلگرد فولادی برای تقویت و کمک به بتن تحت کشش توسط یک وسیله کششی در بتن مسلح و سازه‌های بنایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بتن تحت فشار قوی است، اما مقاومت کششی ضعیفی دارد. میلگرد، استحکام کششی سازه را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهد. سطح میلگرد دارای یک سری دنده‌ها، گیره‌ها یا تورفتگی‌های پیوسته است تا پیوند بهتری با بتن ایجاد کرده و خطر لغزش را کاهش دهد.

ویژگی‌های میلگرد تقویت‌کننده

میلگردهای تقویت‌کننده با استفاده از مواد فولادی مختلف نورد گرم می‌شوند. بیشتر میلگردها از شمش‌های فولادی جدید نورد می‌شوند. میلگردها باید حاوی نوعی شناسه باشند که می‌تواند برای شناسایی کارخانه تولیدکننده میلگرد فولادی تقویت‌کننده استفاده شود. انجمن آمریکایی ASTM  برای آزمایش میلگردها یک سری قوانین شناسایی استاندارد ایجاد کرده است؛ که همه میلگردها باید ویژگی‌های زیر را داشته باشند:

  • عددی که اندازه نوار را مشخص می‌کند.
  • نوع نماد فولادی ( برای مثال، به این معنی است که میله از یک شمش جدید نورد شده است، W برای فولاد قابل جوش (ASTM A-706)، A  برای محور (M 322 / ASTM 966) و…)
  • درجه میلگرد، این درجه نشان‌دهنده قدرت تسلیم میلگرد است.
  • نمادی که سازنده‌ای که میله را چرخانده است شناسایی می‌کند. معمولاً یک حرف یا نماد ساده است.

میلگردهای فولادی تقویت‌کننده با استحکام کمتر تنها دارای سه علامت هستند که کارخانه تولیدکننده میلگرد، اندازه میلگرد و نوع فولاد مورد استفاده را مشخص می‌کند. فولاد تقویت‌کننده با استحکام بالا از یک سیستم خط پیوسته برای نشان دادن درجه فولاد استفاده می‌کند.

اگر میلگرد تقویتی دارای 2 خط باشد، نشان‌دهنده این است که میلگرد در میلگردهای 75000 psi نورد شده است. اما اگر 1 خط بر روی میلگرد تقویت‌کننده وجود داشته باشد، نشان‌دهنده یک نوار 60000 psi است. میلگردها دارای دنده‌هایی هستند که به بتن به صورت کاملا مکانیکی وصل می‌شوند، با این حال می‌توان آن را تحت تنش‌های بسیار از بتن بیرون کشید. این اتفاق، اتفاقی است که بیشتر با ریزش سازه در اندازه‌های بزرگتر صورت می‌گیرد.

برای این‌که این چنین شکست‌هایی صورت نگیرد، میلگردها به صورت 40 تا 60 برابر قطر تعبیه می‌گردند یا انتهای آن‌ها نیز خم شده و قلاب می‌شوند تا آن را در اطراف بتن و سایر میلگردها قفل کنند. این نوع عملکرد در وهله اول سبب افزایش اصطکاک می‌گردد و باعث می‌شود میله در جای خود قفل شود. ازجمله مهم‌ترین ویژگی‌های میلگرد تقویتی می‌توان به مقاومت کششی بسیار زیاد آن نیز اشاره کرد.

انواع میلگرد تقویتی

میلگردهای تقویتی دارای انواع مختلفی بوده که بسته به نوع آن‌ها دارای کاربردهای خاصی هستند. مهم‌ترین انواع میلگردهای تقویتی به شرح زیر هستند:

1. پارچه سیم جوشی

میلگرد پارچه سیم جوشی از مجموعه‌ای از سیم‌های فولادی تشکیل شده است که در زاویه‌های 90 درجه چیده شده‌اند و در تمام نقطه‌های عبور سیم‌های فولادی به صورت الکتریکی جوش داده می‌شوند. پارچه سیم جوشی تحت عنوان WWF شناخته شده‌اند. این نوع میلگرد در دال‌های روی زمین محلی که زمینش به خوبی متراکم شده است، استفاده می‌شود.

پارچه سیم جوشی که ساخت سنگین‌تری داشته باشد را می‌توان در دیوارها و همچنین دال‌های کف سازه‌ای استفاده نمود. از دیگر کاربردهای این نوع میلگرد تقویت‌کننده می‌توان به روسازی جاده‌ها، لوله‌های باکس، سازه‌های زه‌کشی و کانال‌های بتنی کوچک اشاره کرد.

2. میلگردهای تقویت‌کننده ورق فلزی

میلگردهای ورق فلزی معمولاً در دال‌های کف، پله‌ها و ساخت سقف استفاده می‌شود. تقویت‌کننده ورق فلزی از قطعات فولادی آنیل شده تشکیل شده است که به شکل موج‌هایی به عمق 1/16 اینچ خم شده و سوراخ‌هایی با فواصل منظم بر روی آن تعبیه شده است.

3. میلگردهای فولادی ضد زنگ

فولاد ضد زنگ را می‌توان به عنوان یک میلگرد فولادی تقویت‌کننده به جای تقویت‌کننده فولاد کربنی مورد استفاده قرار داد. استفاده از میلگردهای تقویت‌کننده فولاد ضدزنگ، خوردگی گالوانیکی ایجاد نمی‌کند و می‌تواند راه‌حلی مقرون‌ به‌ صرفه در مناطقی باشد که در معرض مشکلات خوردگی هستند یا تعمیر آن‌ها دشوار و پرهزینه است. قیمت آن‌ها حداقل 8 برابر بیشتر از میلگردهای با روکش اپوکسی خواهد بود.

4. مش فلزی (سیمی) منبسط شده

میلگردهای منبسط شده فلزی یا مش سیمی نیز یکی‌دیگر از محصولات تقویت‌کننده خوب برای بتن است. فلز منبسط شده با برش دادن یک ورق فولادی به خطوط موازی و منبسط شده برای تشکیل یک شکل الماس یا مربع بین هر برش ساخته می‌شود.

فلز منبسط شده به صورت معمول در قالب تقویت‌کننده در منطقه‌هایی که ضخامت قابل‌توجهی از گچ مورد نیاز است یا برای ساخت و سازهای بتنی سبک تقویت شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. ازجمله کاربردهای این میلگرد تقویتی می‌توان به استفاده در پیاده‌روها، لنت‌های بتنی کوچک یا سطوح قابل راه رفتن که بار زیادی دریافت نمی‌کنند، اشاره کرد.

5. میلگردهای با روکش اپوکسی

میلگردهای با روکش اپوکسی به صورت کلی گران قیمت هستند و در منطقه‌هایی که در تماس با آب نمک هستند یا مشکل خوردگی قریب الوقوع دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای میلگرد تقویتی

میلگردهای تقویتی مزیت‌های بسیاری دارند که عبارتند از:

  1. افزایش استحکام سازه
  2. کاهش تعداد ترک‌های ایجاد شده در پایین بتن
  3. افزایش دوام بتن از نظر ظاهر
  4. کاهش هزینه‌های تعمیرات
  5. کاهش ضخامت سطح بتنی

مزایایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، جزء مهم‌ترین دلایلی است که یک کاربر را مجاب به استفاده از میلگرد می‌کند.

کاربرد میلگرد‌ تقویتی

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های تشکیل‌دهنده تیرچه بلوک، میلگرد است. برای این‌که سقف بتواند بیش‌ترین مقاومت را در برابر نیروهای کششی داشته باشد از میلگرد تقویتی استفاده می‌شود. این کاربرد را می‌توان به عنوان اصلی‌ترین و مهم‌ترین کاربرد این محصول دانست.

همان‌طور که قبلا هم به آن اشاره کردیم، بر یک ساختمان نیروهای بسیاری وارد می‌شود. این نیروها شامل نیروهای ناشی از فشار کف ساختمان بر روی دیوارهای برشی ساختمان، نیروهای برشی که بر کل سازه از طریق پی ساختمان و لحظه‌های خمشی ایجاد شده توسط بلایای طبیعی مانند طوفان، زلزله و باد ایجاد می‌شود، است.

این نوع میلگرد وظیفه دارد تا مقاومت سازه‌ها را در برابر نیروی وارده افزایش دهد؛ به نحوی که می‌توان از میلگردهای تقویتی در هر ناحیه از ساختمان مثل دیوارهای برشی، تیرچه‌ها و همچنین پی ساختمان استفاده کرد.

خرید میلگرد باکیفیت از آهن اسپات

قیمت میلگرد را می‌توان بر اساس هر پا یا هر تن تخمین زد. میلگرد تقویتی همان‌طور که از نامش مشخص است برای تقویت و عملکرد بهتر بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربردهای میلگردهای تقویت‌کننده متناسب با نوع، سایز، اندازه و… متفاوت است.
قیمت این محصولات متناسب با موارد مختلفی مانند نوسانات بازار قیمت واحدی ندارد. اگر می‌خواهید خریدی ایده‌آل و ارزان داشته باشید، با مراجعه به وبسایت آهن اسپات و مشاهده قیمت‌های لحظه‌ای آهن آلات، میلگرد مورد نظر خود را خریداری نمایید.