قیمت شمش در بازارهای جهانی همیشه بر روی بازارهای داخلی کشورها تاثیرگذار بوده است. این تاثیرگذاری شامل موارد مختلفی می‌شود از قیمت مواد اولیه گرفته تا فولاد تمام شده مثل میل‌گرد، ورق و انواع پروفیل. اهمیت اطلاع از قیمت‌ها به دلیل همین تاثیرگذاری است. استعلام از منبعی معتمد و به روز باعث می‌شود که تا قدرت تصمیم‌گیری برای افراد فعال در صنعت آهن و فولاد کشور افزایش یابد و بتوانند اقدامات درستی در زمینه خرید و یا فروش انواع محصولات داشته باشند.

سایت آهن اسپات به عنوان منبعی مطمئن برای اطلاع از قیمت‌های به روز محصولات آهن و فولاد کشور شناخته می‌شود. برای اطلاع از اهمیت قیمت‌ شمش جهانی بر روی بازار ایران ابتدا بهتر است این تأثیرگذاری را بررسی کنیم.

تاثیر قیمت جهانی شمش فولاد بر بازار داخلی ایران

وقتی صحبت از قیمت شمش و قیمت جهانی شمش فولادی می‌شود، منظور قیمت‌های صادراتی کشورهایی است که علاوه بر تامین بازار داخلی، در بازار دیگر کشورها نیز به توزیع آهن و فولاد می‌پردازند.  ایران یکی از این کشورها است که قیمت‌های محصولات صادراتی آن در زمینه آهن و فولاد بر بازار داخلی نیز اثر گذار است.
پس اطلاع از قیمت‌های صادراتی محصولات آهن و فولاد کشور می‌تواند بر تصمیم‌های متبنی بر خرید و فروش در بازار داخلی اثرگذار باشد. قیمت آهن‌آلات از جمله قیمت میل‌گرد و ورق و همچنین قیمت شمش در داخل، از روند قیمت‌های جهانی فولاد صادراتی ایران پیروی می‌کند.

قیمت هر تن فولاد جهانی به شدت تحت تاثیر عرضه و تقاضاست. این روند تغییر قیمت با در نظر گرفتن ضرایبی از قیمت‌های جهانی فولاد، بر روی قیمت پایه محصولات عرضه شده در بورس ایران هم اعمال می‌گردد.
به عبارت دیگر قیمت‌های جهانی شمش فولاد علاوه بر تأثیراتی بر روی بازار آهن و فولاد ایران بر روی بازار بورس و سهام نیز تأثیرگذار است.
افزایش یا کاهش قیمت جهانی فولاد یکی از پارامترهای موثر بر بازار فولاد داخلی کشورهاست که در این بین روند افزایش یا کاهش قیمت جهانی فولاد در کشورهای حوزه CIS و سپس چین، تاثیر بسزایی در روند بازار داخلی ایران دارد.

عوامل جهانی تأثیرگذار بر بازار آهن و فولاد کشور

بهای بیلت صادراتی ایران فوب خلیج فارس، همگرا با رشد نرخ فولاد در بازارهای منطقه ظرف هفته‌های اخیر رو به افزایش گذاشته و این موضوع به صعود نرخ پایه عرضه شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالای ایران منجر شده است.

عامل بعدی در افزایش قیمت شمش فولاد به دلار، جنگ روسیه و اوکراین است. جنگ روسیه و اوکراین باعث محدودیت در صادرات مواد اولیه فولادسازی، محدودیت صادرات شمش و محصولات فولادی و صعود بهای انرژی گشته است و همین اتفاق زمینه اوج‌گیری قیمت شمش و محصولات فولادی در اغلب بازارهای دنیا را فراهم کرده، اما میزان اثرگذاری آن بر بازارهای اروپایی و آمریکایی به مراتب بالاتر بوده است.

عامل دیگری که باعث ایجاد تغییرات در قیمت فولاد جهانی می‌گردد می‌تواند مواردی مانند عرضه و تقاضای داخلی کشورها، عرضه و تقاضای صادراتی، میزان تعرفه صادراتی، کیفیت محصولات و رقابت در بازار، قیمت مواد اولیه از جمله سنگ آهن، قراضه و متعاقبا شمش باشد.

بازارهای جهانی تأثیرگذار بر بازار آهن و فولاد ایران

بازارهای جهانی که تأثیر زیادی بر روی قیمت‌های داخلی آهن و فولاد دارند را در این قسمت بررسی می‌کنیم.

1. سی آی اس CIS

به طور کلی قیمت آهن در کشورهای همسایه مانند ترکیه برای ما در مقایسه با کشورهای دوردست از اهمیت بالاتری برخوردار است. همینطور قیمت آهن در کشورهای منطقه نظیر برخی از کشورهای شوروی سابق که به آن CIS گفته می‌شود نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.
سی آی اس CIS به معنای اتحادیه‌ی کشورهای مستقل و مشترک‌المنافع است و به مجموعه‌ای از کشورهای مستقل گفته می‌شود که سابقاً عضو اتحاد جماهیر شوروی بودند به عنوان مثال کشورهایی مانند روسیه، بلاروس، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان و قرقیزستان

2. بازار چین

طی هفته‌های گذشته شاهد کاهش قیمت میل‌گرد در کشور چین بوده‌ایم که علت این امر تجارت ضعیف ناشی شیوع مجدد ویروس کرونا در این کشور بوده‌است. هم‌چنین افت بازارهای فعال کشور باعث فشار بر قیمت میل‌گرد  در این کشور شده‌ است. این در حالی است که موجودی محصولات فولاد بلند در اکثر شهرها از جمله شانگهای در حال افزایش می باشد.

3. بازار فولاد جنوب شرقی آسیا

از بازارهای دیگری که بر قیمت شمش، آهن و فولاد داخل کشور اثرگذار هستند می‎‌توام به بازار فولاد جنوب شرقی آسیا، بازار فولاد کشور هند، بازار فولاد خاورمیانه و شمال آفریقا اشاره کرد.

استعلام قیمت جهانی شمش فولادی و خرید از آهن اسپات

همان‌طور که در بخش‌های قبلی گفته‌شد قیمت شمش فولاد به دلار و قیمت جهانی شمش بلوم و سایر شمش‌ها بر روی بازار داخلی آهن و فولاد کشور تأثیرگذار است. پس اهمیت استعلام این قیمت‌ها کاملاً واضح و مشخص است. بهترین راه برای اطلاع از قیمت‌های لحظه‌ای و به‌روز آهن و فولاد در کشور مراجعه به سایت آهن اسپات است.
در این سایت می‌توان با توجه به نوع محصول، کشور سازنده، سایز و اندازه محصول، قیمت دقیق هر محصول را به راحتی مشاهده کرد و اقدام به خرید نمود. در ضمن در آهن اسپات، اطلاعات دقیقی راجع به انواع محصولات مربوط به آهن و فولاد به دست آورد که کمک مهمی به تصمیم‌گیری در مورد انتخاب بهترین محصول است.

با تحلیل تغییرات ایجاد شده در نمودارهای قیمت جهانی شمش فولاد در ده سال گذشته می‌توان قیمت را در سال‌های بعدی نیز پیش‌بینی کرد. راه‌های مختلفی برای این پیش بینی قیمت شمش فولاد در سال‌های بعدی امکان‌پذیر است. یکی از این روش‌ها بررسی نمودارهایی است که وضعیت شمش را در سال‌های گذشته نشان می‌دهد.

با بررسی این نمودارها و تحلیل‌ها می‌توان دریافت که چه عواملی بیشتر از بقیه باعث افزایش و یا کاهش قیمت انواع شمش فولاد در جهان شده است. این تحلیل‌ها به فعالان حوزه فولاد کمک می‌کند که بدانند زمان مناسب برای خرید شمش‌های فولادی چه وقتی است.
همچنین راهنمای خوبی برای فهمیدن زمان مناسب سرمایه گذاری هم هست. با استعلام قیمت‎ جهانی شمش فولاد از طریق سایت آهن اسپات می‌توان با فهمیدن شرایط حساس از رقبا پیش افتاد. رسالت آهن اسپات این است که در راستای تسهیل فرایند مبادلات، قیمت روز کارخانه‌ها فولاد کشور را استعلام گرفته و در وب‌سایت خود به آدرس www.ahanspot.com منتشر کند.