سازه‌های فلزی بدون ستون میانی و با سقف شیب‌دار در اشکال مختلف را سوله می‌گویند. ساخت سوله باغ یا یک محوطه با دست می‌تواند یک تجربه بسیار ارزشمند باشد. سوله‌هایی که در بازار به فروش می‌رسند، اغلب تا حد امکان ارزان بوده و مصالح به کار رفته در آن‌ها بسیار بی‌کیفیت می‌باشد.
سوله بیشتر در مصارف صنعتی استفاده می‌شود که دارای انواع مختلفی برای کاربردهای متفاوت است. به عنوان مثال از سوله‌های فلزی در ساخت پارکینگ خودروها، کارخانه‌ها، انبارها، همایش و مجالس (تالارها)، تعمیرگاه‌ها، آشیانه هواپیما، هایپر مارکت‌ها، کارگاه‌های صنعتی و مرغداری‌ها استفاده می‌شود.

بر اساس این نوع کاربردهایی که گفته شد، سوله‌ها دارای ابعاد مختلفی هستند و در ساخت آن‌ها از قطعات فلزی در ابعاد و اوزان مختلفی استفاده می‌شود که با توجه به نوع کاربری آن، هزینه ساخت سوله متغیر است. در ادامه این مقاله از وبلاگ آهن اسپات، به بررسی انواع تیرآهن مناسب ساخت سوله آهنی می‌پردازیم.

مزایای ساخت سوله با تیرآهن

ساخت سوله با تیرآهن، مزیت‌هایی به شرح زیر دارد:

 • بالابردن سرعت اجرا سوله
 • سبک‌تر شدن سوله
 • ارزان‌تر شدن سوله
 • بالابردن استقامت و استحکام سوله
 • زیباتر کردن ظاهر آن
 • قابل تعویض و قابل بازیافت
 • از لحاظ اقتصادی بهینه است
 • کاربرد در مساحت‌های بالا
 • سفارش در اندازه‌ها و سایزهای مختلف
 • و…

حال که با مزایای ساخت سوله با تیرآهن آشنا شدید، باید درباره انواع تیرآهن مناسب برای ساخت سوله نیز آشنا شوید. پس در ادامه با آهن اسپات همراه باشید.

انواع تیرآهن مناسب برای ساخت سوله

تیرآهن‌ها انواع مختلفی دارند که دارای استانداردهای متفاوتی هستند و برحسب این استانداردها نام‌گذاری می‌شوند. این استانداردها شامل موارد زیر می‌شود که هرکدام دارای کاربرد و کیفیت متفاوتی هستند:

تیرآهن IPE

 • ساخته شده طبق استانداردهای اروپا
 • دارای ضخامت ثابت در بال

تیرآهن INP

 • طبق استانداردهای روسیه و چین
 • ضخامت بال آن‌ها با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کاهش می‌یابد.

تیرآهن IPB

 • تیرآهن H که طول بال آن‌ها افزایش یافته است.

لازم به ذکر است، انتخاب نوع مصالحی که در ساخت سوله با تیرآهن استفاده می‌شود، تاثیر مستقیمی برکیفیت و طول عمر سوله دارد. برای دوام بیشتر و مقاومت بالاتر سوله، می‌توانید از تیرآهن سنگین‌ یا نوع هاش استفاده کنید.
البته نباید این نکته را فراموش کنید که با توجه به قیمت تیرآهن سوله، هزینه نهایی پروژه شما بیشتر خواهد شد. زیرا قیمت این تیرآهن‌ها نسبت به تیرآهن معمولی بیشتر است.

مراحل ساخت سوله

در ادامه این مطلب، ما مراحل ساخت یک سوله 5 در 8 اینچی با تیرآهن و چوب ارائه خواهیم داد. این طرح ساده مرحله به مرحله را می‌توانید برای ساخت هر سوله و با هر ابعادی به کار ببرید.
در طول مراحل، جزئیات بزرگنمایی و تغییر سوله نمونه توضیح داده خواهد شد. استفاده از پیچ به جای میخ برای تمام قسمت‌های ساختمان توصیه می‌شود زیرا ایمن‌تر بوده و به‌راحتی خارج نمی‌شوند.

1. دریافت مجوز

در صورت نیاز پروانه ساختمانی بگیرید. بسته به کدها و قوانین ساختمانی محلی در منطقه شما، ممکن است لازم باشد قبل از ساخت سوله خود مجوز ساخت‌وساز دریافت کنید. با دفتر ساختمان یا اداره مجوز محلی خود تماس بگیرید و بپرسید که چه‌کاری باید انجام دهید. اگر به مجوز ساختمان نیاز دارید، آن را قبل از راه‌اندازی سوله خود دریافت کنید تا خطر خراب کردن کار سخت خود را نداشته باشید.

احتمالاً هزینه کمی برای مجوز ساختمان وجود خواهد داشت. اگر مجوز دریافت نکنید، ممکن است مجبور شوید کل سوله را خراب کنید و از نو شروع کنید، حتی اگر از سایر قوانین ساختمانی محلی پیروی کنید.

2. مقدمات اولیه و تراز کردن زمین

سطح زمین را (در صورت لزوم) تراز کنید و پایه‌های عرشه را در امتداد یک شبکه برای حمایت از سوله نصب کنید. پایه‌ها به شما این امکان را می‌دهند که تیرآهن‌های پشتیبان را در زیر کف سوله ببندید.
به عنوان مثال، پایه‌ها در یک جهت 6 فوت (1.8 متر) و در جهت دیگر 4 فوت (1.2 متر) فاصله دارند تا کل سطح شبکه 12 x 8 فوت باشد. هنگامی که تکیه‌گاه‌ها را در امتداد این شبکه قرار دهید، دقیقاً به سه ورق تخته سه لا استاندارد 4 در 8 فوت نیاز دارید تا آن را بپوشانید و این موضوع کار شما را بسیار راحت خواهد کرد.

ممکن است ترجیح دهید سوله خود را بر روی یک دال بتنی بسازید تا از آن در برابر آبی که ممکن است از زمین تراوش کند محافظت کنید. اگر چنین است، قبل از شروع ساخت پایه سوله، دال بتنی خود را بچینید.

نکته:

اگر از نقشه‌های طراحی شده سوله استفاده کنید، ساخت سوله راحت‌تر خواهد بود. شما همچنین می‌توانید نقشه‌های سوله را مطابق با سلیقه خودتان ایجاد کنید تا طراحی مطابق با نیاز شما انجام شود.

3. اتصال تیرآهن

تیرآهن‌های تکیه‌گاه ریسمان در طول پایه‌های عرشه. این کار تیرآهنچه های کف شما را که در جهت مخالف حرکت می‌کنند، پشتیبانی می‌کند. ساده‌ترین راه برای اتصال تیرآهن‌ها به پایه‌ها با تسمه‌های فلزی است که دارای سوراخ‌های میخی تعبیه شده است. در طرح نمونه، تیرآهن‌ها به طول 12 فوت 4×6 اینچ هستند.

4. نصب تیرآهن

تیرآهن‌ها را به تیرآهن‌های تکیه‌گاه بچسبانید و آن‌ها را با مسدود کردن جدا کنید. ابتدا باید یک تیرآهن لبه را در امتداد لبه بیرونی هر تیرآهن تکیه‌گاه وصل کنید. طول هر یک از این‌ها باید به اندازه تیرآهن زیرین باشد.
سپس، شما باید یک سری تیرآهن کف در سراسر طول تیرآهن‌های نگهدارنده نصب کنید. طول آن‌ها باید به اندازه فاصله بین دو اتصال لبه باشد تا بین آن‌ها قرار گیرد.

به طور مثال، تیرآهن‌های کف با شکاف های 14.5 اینچی به جز بیرونی‌ترین دو، که 13 3⁄4 اینچ (34.9 سانتی متر) از همسایه‌های خود فاصله دارند، جداشده‌اند.
این به این منظور است که به یک‌تکه تخته چندلای استاندارد اجازه می‌دهد تا با خارجی‌ترین لبه بیرونی‌ترین تیرآهنچه ردیف شود، اما فقط نیمی از تیرآهنچه داخلی را بپوشاند، و به همسایه‌اش اجازه می‌دهد تا نیمه دیگر را بپوشاند تا هر دو به درستی پشتیبانی شوند.

نکته:

برای جلوگیری از حرکت تیرآهن‌های کف، یک قطعه مسدود کننده بین هر جفت تیرآهن کف در امتداد تیرآهن تکیه‌گاه مرکزی نصب کنید.

5. ساخت کف

ورق‌های تخته سه لا را به تیرآهنچه‌ها میخکوب کنید تا کف سوله را تشکیل دهید. در صورت لزوم، علاوه بر میخکوبی ورق‌ها در جای خود، از گیره‌های H استفاده کنید. این‌ها بین دو تکه تخته سه لا قرار می‌گیرند و برای استحکام بیشتر ساختاری آن‌ها را به هم قفل می‌کنند.

در طرح نمونه، دو ورق استاندارد تخته سه لا 4 در 8 فوت به طور کامل استفاده می‌شود و یک سوم از وسط اره شده و برای پر کردن اختلاف 4 فوت در دو طرف استفاده می‌شود.
به دلیل فاصله پایه‌ها، تیرآهن‌های نگهدارنده و تیرآهنچه ها، نیازی به برش یا تنظیم اضافی نیست. توجه داشته باشید که قطعات تخته سه لا به طور عمدی ناهماهنگ شده‌اند به طوری که کف یک درز در کل قسمت ایجاد نمی‌کند، که یک ضعف ساختاری قابل توجه است. همچنین ممکن است کف سوله شما باپیچه‌ای عرشه 3 اینچی پیچ شود.

6. ساخت دیوار‌ها

چارچوب هر چهار دیوار را بسازید. برای در نظر گرفتن این واقعیت که دیوارهای جلو و عقب با یکدیگر متفاوت هستند (به دلیل چارچوب در جلو) و دیوارهای جانبی باید هر دو شیب‌دار باشند (برای جلوگیری از جمع شدن باران روی سقف)، برای هریک  باید شیوه ساخت متفاوتی به کار گرفته شود. ساده‌ترین کار این است که ابتدا قسمت پشتی، دوم جلو، و در آخر دو طرف آن را بسازید.

چارچوبی برای دیوار پشتی بسازید. طول تیرآهن‌های بالا و پایین (معروف به صفحات) را به اندازه طول کفی که می‌نشینند درست کنید. برای ساده نگه داشتن اندازه‌گیری‌ها، فاصله بین ناودانی‌های عمودی را با فاصله بین تیرآهنچه های کف خود یکسان کنید. توجه داشته باشید که دیوار پشتی باید کمتر از دیوار جلو باشد تا سقف شیب داشته باشد و باران را از در دور کند.

چارچوب برای دیوار جلویی بسازید. دیوار جلویی باید مانند دیوار پشتی باشد مگر بلندتر و چهارچوب در باشد تا بعد از اتمام کار بتوانید دری را در سوله آویزان کنید.

چهار ساختار دیواری را جمع‌آوری کنید. سازه‌های دیوار معمولاً از پایین به بالا به تکیه‌گاه زیرین میخ می‌شوند. با این حال، اگر با طرحی که انتخاب کرده‌اید این امکان وجود ندارد، به‌سادگی آن‌ها را از طریق تخته سه لا و تیرآهنچه ها به سمت پایین میخ کنید یا با کشیدن میخ‌ها به سمت پایین و زاویه‌دار، آن‌ها را در جای خود قرار دهید. توجه داشته باشید که احتمالاً به افراد دیگری نیاز خواهید داشت که به شما کمک کنند تا سازه‌های دیوار را تا زمانی که بتوانند به یکدیگر متصل شوند، نگه دارید.

7. پنجره و درب

برای اکثر برنامه های سوله حیاط خلوت، استفاده از یک پنجره، پنجره سوله مقرون به صرفه بیش از حد کافی است. برای سوله نمونه 5×8، برای هر یک از سه بازشو پنجره 2 x 3 استفاده شده است. بسته به نوع سایدینگی که انتخاب شده است، می‌توان آن‌ها را مستقیماً روی قاب دیوار یا بالای سایدینگ نصب کرد، بنابراین نیاز به تزئینات اصلی دارد.

ساخت درب سوله یک کار نسبتاً مستقیم است. این یک ورق ساده 3/4 اینچی از تخته سه لا است که 1/4 اینچ کمتر برای هر چهار طرف دهانه ناهموار درب بریده شده است. در مورد نمونه سوله 5×8، یک ورق تخته سه لا 3/4 اینچی به عرض 36 اینچ و ارتفاع 6′ 8 1/2 اینچ بریده می‌شود.
لبه های جلو و عقب این قطعه 3/4 اینچی را با 1×4 خط بکشید. برش بزنید و یک “X” را در پایین با همان مواد 1×4 ردیابی و نصب کنید. برای رسیدن به این هدف از پیچ‌های 8 1 3/4 اینچی استفاده کنید.

هنگامی که درب ساخته شد، دهانه در را با تزئینات بپوشانید، و در را با سه لولای سنگین، با یک دستگیره و قفل در طرف مقابل، تحویل دهید.

 8. سقف

اکثر سوله‌های باغ برای محافظت از سقف از زونا سقفی آسفالتی استفاده می‌کنند. در حالی که گزینه‌های جذاب تر دیگری وجود دارد، نصب آسفالت آسان است و بسیار مقرون به صرفه است. با نصب درپوش قطره چکان در امتداد لبه های انتهایی سقف شروع کنید. از همان میخ‌های سقف آلومینیومی که برای محکم کردن زوناهای آسفالتی استفاده می‌شود، می‌توان برای نگه داشتن درپوش قطره‌ای در جای خود استفاده کرد. از آنجا که آب همیشه می‌خواهد به سمت پایین جریان یابد، شروع و به سمت پایین حرکت کند و به سمت بالا حرکت کند.

سپس، کاغذ قیر بام را چیدمان و منگنه کنید. این کار از برهم کنش رطوبت اضافی با ورق سقف جلوگیری می‌کند، اما همچنین به چوب اجازه تنفس می‌دهد و به آرامی رطوبت را آزاد می‌کند تا از پوسیدگی جلوگیری کند. پس از نصب کاغذ سقف، درپوش قطره‌ای لبه چنگکی را می‌توان در کناره‌های کج به طرف سقف نصب کرد.

پس از انجام تمام این مراحل، برای راهنمایی‌های بیشتر به دستورالعمل‌های بسته‌بندی ورق سقف آسفالت مراجعه کنید. کوبیدن خطوط موازی روی کاغذ سقف باید انجام شود تا زونا صاف و ثابت بماند. ردیف‌های زونا را نیز تکان دهید تا از درزهای طولانی جلوگیری کنید که باعث نفوذ آب به زونا می‌شود.

سقف لاستیکی سوله

یکی دیگر از ملاحظات هنگام پوشش سقف سوله جدید شما این است که چقدر در دسترس است – در برخی مواقع ممکن است نیاز به تعویض نمد داشته باشید. یک جایگزین طولانی مدت می‌تواند سقف لاستیکی باشد. به عنوان یک‌تکه غشاء بریده شده در اندازه موجود است، هیچ گونه اتصال یا همپوشانی برای نگرانی وجود ندارد.

اگر سقف نمدی شما نشتی دارد، در ابتدا تشخیص اینکه مشکل کجاست بسیار دشوار است و وصله کردن آن حتی دشوارتر است. سقف لاستیکی ممکن است برای یک سوله کمی عجیب به نظر برسد، اما همه این نگرانی‌ها را کاهش می‌دهد.

نکات مهم در اجرای سوله با تیرآهن

 • فقط به این دلیل که ساخت سوله خود را به پایان رسانده‌اید به این معنی نیست که در آینده نیازی به تعمیر و نگهداری نخواهد داشت. همیشه دقت کنید درزهای آشکاری را که می‌توانند آب را به دام بیندازند، ببندید.
 • اگر سوله شما در آب و هوای مرطوب است، باید از روش‌های تهویه مناسب استفاده کنید. هوای گرم و مرطوب همیشه در بالای سوله باقی می‌ماند. توری‌ها و دریچه‌های سقف توربین را به سمت بالاترین نقاط سوله نصب کنید تا حداکثر کارایی را به دست آورید.
 • مسلماً جهت اقتصادی نمودن ساخت سوله باید به مسائلی چون قیمت تیرآهن، میزان ابعاد سوله مقدار قطعات مصرفی، تخمین هزینه جوشکاری، کیفیت نبشی، هزینه عملیات زنگ‌زدایی و رنگ‌آمیزی، نحوه اجرای صحیح سوله و اجزای آن، توجه کنید.

استعلام قیمت تیرآهن و خرید از آهن اسپات

یکی از سازه‌های فلزی بسیار پرکاربرد در اساخت کارخانه‌ها، انبارها، کارگاه‌ها سوله‌ها هستند و از مصالح پرکاربرد در ساخت سوله تیرآهن است. حال اگر قصد ساخت سوله با تیرآهن را دارید، با كمك آهن اسپات می‌توانید از قیمت‌ لحظه‌ای تیرآهن و ساير محصولات فولادي و آهني بازار مطلع شويد.
مزيت بزرگ اين سايت در مقايسه با ساير مجموعه‌های مشابه؛ آپديت روزانه قیمت‌ها، اطلاعات كامل در خصوص محصولات و پشتيباني بسيار قوي است. شما با کلیک بر روی هر محصول می‌توانید اطلاعات مختلفی درباره آن مانند شرکت سازنده، نحوه ساخت محصولات و كيفيت آن‌ها اطلاعات مفيدي كسب كنيد.