اگر وضعیت صنعت ساختمان‌سازی امروزه را با اوایل قرن بیستم میلادی مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که این صنعت پیشرفت‌های بسیاری را داشته است و یکی از مهم‌ترین دلایل تولید و استفاده گسترده از انواع تیرآهن‌ها از جمله تیرآهن هاش است.
در اوایل قرن بیستم میلادی بود که تیرهای چوبی جای خود را به تیرآهن‌ها دادند و انقلاب مهمی در این صنعت به وجود آمد. در همین دوران، شرکتی به نام Bethelehem اقدام به تولید تیرآهن هاش با بال پهن کنونی کرد و تحولی بزرگ در صنعت ساختمان‌سازی و ساخت تیرآهن‌ها رخ داد.

این اختراع مهم باعث شد تا صنعت ساختمان‌سازی یکی از بنیادی‌ترین مصالح خود را پیدا کند و تیرآهن هاش به محصولی کلیدی در این صنعت تبدیل شود.
در این مقاله از وبلاگ آهن اسپات قصد داریم تا شما را با تیرآهن هاش آشنا کنیم و انواع و کاربردهای این محصول را مورد بررسی قرار دهیم. پس اگر شما نیز علاقه‌مندید تا در رابطه با این محصول بنیادی، اطلاعاتی را به دست آورید، تا پایان همراه ما باشید.

تیرآهن هاش چیست؟

پروفیل‌های نورد شده‌ای که در سایزهای 100 تا 1000 میلی‌متر و در طول‌های 12 متری تولید می‌شود را تیرآهن هاش می‌گویند. تفاوت این نوع تیرآهن‌ها با تیرآهن‌های معمولی (I) که بال‌های بلندتر و پهن‌تری دارند و این مشخصه باعث شده تا به تیرآهن‌های هاش، تیرآهن‌های بال پهن نیز بگویند.

اگر از سطح مقطع به این نوع تیرآهن‌ها نگاه کنیم، ظاهری شبیه به (H) دارند و این موضوع باعث شده تا در ایران به این نوع تیرآهن‌ها، تیرآهن هاش نیز بگویند.

نحوه تولید تیرآهن هاش

فرایند اصلی تولید تیرآهن‌های بال پهن، نورد گرم است. نورد گرم یا رولینگ، روشی است که در آن شمش فولادی را به دمای بالاتر از 1100 درجۀ سانتی‌گراد می‌رسانند تا این محصول به شرایط نرم‌شوندگی و حالت‌پذیری برسد و پس از آن شمش فولادی را به محصول مدنظر خود تبدیل می‌کنند. برای ساخت تیرآهن نیز از چندین مرحله گوناگون نورد استفاده می‌شود. مراحل تولید تیرآهن H به شرح زیر است:

استفاده از کوره و افزایش دمای شمش‌های فولادی، قراردادن شمش‌ها در قالب، تحت‌فشار قراردادن محصول با استفاده از ایستگاه‌های چندمرحله‌ای، کاهش لبه‌ها و ضخامت بال و سایزینگ نهایی.

انواع تیرآهن هاش

تیرآهن‌های هاش را از نظر ابعاد به سه دسته کلی تقسیم می‌کنند که در این بخش هر یک از این دسته‌بندی‌ها را با جزئیات بررسی می‌کنیم.

1. تیرآهن‌ هاش سبک (HEA~IPBL)

از حرف L برای نشان‌دادن سبک‌وزن بودن تیرآهن‌ها استفاده می‌کنیم.

ابعاد تیرآهن‌های سبک

ابعاد تیرآهن‌های سبک به شرح زیر است:

 • سایز تیرآهن‌های سبک: 100 الی 1000 میلی‌متر
 • ارتفاع مقطع: 96 الی 990 میلی‌متر
 • طول بال: 100 الی 300 میلی‌متر

2. تیرآهن‌ هاش سنگین (HEB~IPB)

تیرآهن‌های هاش سنگین طبق استاندارد فولاد کشور آلمان تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

ابعاد تیرآهن‌های سنگین

ابعاد تیرآهن‌های سنگین به شرح زیر است:

 • سایز تیرآهن سنگین: 100 الی 1000 میلی‌متر
 • ارتفاع مقطع: 100 الی 1000 میلی‌متر
 • طول بال: 100 الی 300 میلی‌متر

3. تیرآهن‌ هاش فوق سنگین (HEM~IPBV)

از حرف V برای نشان‌دادن فوق سنگین بودن تیرآهن‌ها استفاده می‌کنیم.

ابعاد تیرآهن‌های هاش فوق سنگین

طبق استاندارد فولاد کشور آلمان، ابعاد تیرآهن‌های هاش فوق سنگین به شرح زیر است:

 • سایز تیرآهن‌های فوق سنگین: 100 الی 1000 میلی‌متر
 • ارتفاع مقطع: 120 الی 1009 میلی‌متر
 • طول بال: 106 الی 302 میلی‌متر

مزایا و معایب استفاده از تیرآهن‌های هاش

مزایای استفاده از تیرآهن هاش

 1. بزرگ‌تر بودن سطح مقطع و برابری پهنای بال با ارتفاع تیر در این نوع تیرآهن باعث شده تا بتوانیم از آن به‌عنوان ستون یا تکیه‌گاه استفاده نماییم و این موضوع به‌عنوان یک مزیت مطرح است.
 2. از دیگر مزایای استفاده از تیرآهن‌های هاش می‌توان به مقاومت در برابر حرکات و رانش زمین و نیروهای برشی و خمشی اشاره کرد.
 3. فرایند نصب این تیرآهن‌ها به‌سرعت رخ می‌دهد و از نظر زمانی مشکلی برای پروژه شما ایجاد نمی‌کند.
 4. استفاده از این تیرآهن‌ها ضریب خطا و میزان مصرف آهن در پروژه را کاهش می‌دهد و این موضوع باعث صرفه‌جویی مالی پروژه می‌شود.

معایب استفاده از تیرآهن هاش

این محصول نیز مانند تمام پدیده‌ها، دارای معایبی است که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 1. مقاومت تیرآهن‌های هاش در دماهای بالا کاهش می‌یابد.
 2. تیرآهن‌های هاش در برابر خوردگی مقاومت مناسبی ندارند و باید برای این موضوع چاره‌ای بیندیشید و هزینه مازادی را متحمل شوید.
 3. هزینه جوشکاری تیرآهن‌های هاش به نسبت بالا است.

کاربرد تیرآهن هاش

باتوجه‌به ویژگی‌ها و مشخصات تیرآهن هاش که در بخش قبلی اشاره کردیم، این محصول در صنایع مختلف بسیار پرکاربرد است. بخشی از کاربرد تیرآهن هاش را در این بخش مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ساختمان‌های ضد زلزله

سطح مقطع پهن تیرآهن‌های هاش باعث شده تا این نوع تیرآهن‌ها تنش کمتری را منتقل کنند و این موضوع باعث می‌شود تا نیروی کمتری به سازه وارد شود. پس نتیجه می‌گیریم که می‌توان از این نوع تیرآهن‌ها در ساختمان‌های ضد زلزله استفاده کرد.

برج‌سازی

همان‌طور که اشاره کردیم، این نوع تیرآهن می‌تواند در طول‌های بلندی تولید شود و این موضوع باعث می‌شود تا بتوانیم از تیرآهن‌های هاش در برج‌سازی استفاده نماییم.

پالایشگاه

در پالایشگاه‌ها از این محصول به‌صورت بست تیرآهنی بهره می‌گیرند.

خرپا

در مواردی که قصد داشته باشیم ستون‌ها را از سازه‌ها حذف کنیم، خرپا را جایگزین ستون‌ها می‌کنیم.

پل‌ها

سازه اصلی پل‌ها از تیرهای فولادی و بتنی تشکیل می‌شود. برای اینکه استحکام لازم در پل‌ها شکل گیرد، از تیرآهن‌های هاش فوق سنگین استفاده می‌کنیم.

از سایر کاربردهای این محصول می‌توان به کاربرد در ساختمان‌سازی و ساخت سوله، انبارها، کارگاه‌های ساخت، سدسازی، ساخت سازه‌های دریایی مانند سکوهای نفتی و… اشاره کرد.

برترین کارخانجات تولیدکننده تیرآهن هاش در ایران

باتوجه‌به کاربردهای فراوان این نوع تیرآهن در صنایع مختلف، کارخانه‌های متعددی در ایران اقدام به تولید این محصول کرده‌اند تا کشور از واردات این کالا بی‌نیاز شود که در این بخش، این کارخانه‌ها را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم.

1. کارخانه ذوب‌آهن اصفهان

ذوب‌آهن اصفهان یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین کارخانه‌های تولیدکنندۀ مقاطع فولادی در سطح کشور است که در سال 1350 تأسیس شده است. می‌توان این کارخانه را یکی از برترین تولیدکننده‌های تیرآهن در ایران دانست.

این کارخانه تیرآهن‌های بال پهن (تیرآهن‌های هاش) را با استاندارد ملی و به شماره 14484 تولید می‌کند. تیرآهن‌های هاش در سایزهای 12 تا 30 رایج‌ترین تولیدات این شرکت در این حوزه است.

2. کارخانه فولاد البرز ایرانیان (فایکو)

فایکو یا همان شرکت فولاد البرز ایرانیان یکی از فعال‌ترین شرکت‌ها در عرصه تولید مقاطع فولادی نورد گرم است و محصولات فولادی را در اشکال، ابعاد و مشخصات متنوع تولید می‌کند. این شرکت تیرآهن‌های هاش را در سایزهای 12 تا 24 تولید می‌کند و یکی از پرفروش‌ترین شرکت‌های ایرانی در عرصه تولید محصولات فولادی است.

3. کارخانه فولاد غرب آسیا

از دیگر شرکت‌های شرکت‌هایی که در ایران اقدام به تولید تیرآهن‌های هاش کرده است، می‌توان به شرکت کارخانه فولاد غرب آسیا اشاره کرد. این شرکت تیرآهن‌های بال پهن یا هاش را مطابق استاندارد DIN 1025-5 تولید می‌کند و هم‌اکنون محصولات این شرکت در بازار در دسترس مشتریان است. از جمله محصولات این شرکت می‌توان به بیلت‌های فولادی، ورق‌های عریض فولادی، شمش‌های فولادی و… اشاره کرد.

استعلام قیمت تیرآهن هاش و خرید آن از آهن اسپات

در این مقاله از آهن اسپات به بررسی مشخصات تیرآهن هاش پرداختیم و دانستیم که این محصول باتوجه‌به اینکه بال پهن‌تری نسبت به تیرآهن‌های معمولی دارد، از استحکامی بیشتری برخوردار است و به همین دلیل در صنایعی که نیاز به مقطع فولادی با استحکام و مقاومت بیشتری داریم، از این محصول استفاده می‌کنیم. اگر قصد خرید تیرآهن هاش دارید، می‌توانید قیمت لحظه‌ای کارخانجات تولیدکننده تیرآهن را بررسی و در نهایت پس از مقایسه قیمتها، خرید خود را نهایی کنید.

آهن اسپات به‌عنوان مرجع معتبر اطلاع‌رسانی قیمت محصولات و مقاطع فولادی در خدمت شما عزیزان است و شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت آهن اسپات از قیمت محصولات فولادی مطلع شوید و خریدی به صرفه را برای خود رقم بزنید.