برای فعالیت در هر بازاری، نیاز به تحلیل دقیق مناسبات آن بازار داریم. تحلیل دقیق اتفاقات بازارآهن و فولاد توسط سایتی مانند آهن اسپات (ahanspot) کمک مهمی‌ به فعالان این صنعت می‌کند. آهن، فولاد و میلگرد از مجموعه محصولات استراتژیک هستند، که پیش بینی قیمت و تحلیل بازار آن‌ها، به دلیل نقش پررنگ در صنایع مختلف مانند صنعت ساختمان، اهمیت زیادی دارد.
به همین دلیل افراد فعال در حوزه آهن آلات، به دنبال منبعی معتبر مانند سایت آهن اسپات هستند تا بتوانند با اطمینان از داده‌های آن نسبت به استعلام قیمت و خرید محصولات فولادی، اقدام کنند.

روش‌های تحلیل بازار آهن کشور

برای اینکه تحلیل بازارآهن به درستی و دقت انجام شود، پیش‌بینی قیمت‌ها اهمیت زیادی دارد. برای این کار به دو روش تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی نیاز است.

1. تحلیل بنیادی

در روش تحلیل بنیادی، روند کلی بازار بر اساس اتفاقات پیش‌آمده و عواملی که بر روی بازار اثر گذارند، عمل می‌گردد. این روش به علت اتفاقات ناگهانی و غیرقابل پیش‌بینی در بازار ایران اهمیت کمتری از روش تکنیکال دارد.

2. تحلیل فنی یا تکنیکال

تحلیل فنی یا تکنیکال بر پایه الگوهای قیمتی است که از قبل به دست‌آمده است و به این ترتیب روند تغییرات در بازار را پیش‌بینی می‌کند.

هر دو روش فوق را می‌توان با استفاده از وب سایت آهن اسپات به درستی و با دقت بالایی انجام داد.

مدل قیمت گذاری آهن آلات در بازار آهن

یکی از جنبه‌های تحلیل بازار، تعیین مدل قیمت گذاری محصولاتی مانند آهن آلات در حال و آینده است. تغییرات قیمت در بازارآهن و فولاد به عوامل مختلفی بستگی دارد. در این بخش به بررسی این عوامل می‌پردازیم.

1. اولین عاملی که برای تحلیل بازارآهن و یا فولاد یا سایر محصولات وابسته باید در نظر گرفت، عامل عرضه و تقاضا است. عرضه و تقاضا نقش پررنگی در بازار دارد. به طور کلی می‌توان گفت هرچه‌  قدر مجصول بیشتری توسط تولیدکننده وارد بازار شود، بر اساس قانون عرضه و تقاضا، قیمت در بازار کاهش پیدا می‌کند و بلعکس اگر به هر دلیلی از جمله کمبود مواد اولیه و یا شرایط اقتصادی، عرضه محصول در بازارآهن و فولاد کم شود، قیمت بالاتر می‌رود.

2. از دیگر عواملی که نقش مهمی‌ در تحلیل بازار و قیمت گذاری آن دارند، میزان نیاز صنایع وابسته به آهن و فولاد و محصولات آن‌ها مانند میلگرد است. صنایعی مانند خودروسازی، پتروشیمی، ساختمان سازی و مانند این به آهن آلات نیاز مبرم و حیاتی دارند. هر چه این صنایع در کشور رونق بیشتری داشته باشند و عملکرد بهتری ارائه دهند، تقاضا برای محصولات آهنی و فولادی نیز بالاتر می‌رود.
نکته مهمی‌که نباید فراموش شود این است که همیشه باید تقاضای صنعت فولاد را باید با توجه به بازارهای جهانی هم در نظر بگیریم؛ به دلیل آن که رشد تقاضا توسط صنایع داخلی، قسمت کوچکی در تغییرات و نوسانات در بازار است.

2. نوسانات قیمت ارز عامل بعدی است که باید هنگام تحلیل بازار در نظر گرفته شود. با توجه به اینکه ارزش ریال در مقابل دلار روز به روز در حال کاهش است، این امر باعث می‌شود که هزینه مواد اولیه وارداتی به کشور روز به روز زیادتر شود، که در قیمت تمام شده محصولات هم مؤثر است.

3. نرخ تورم هم جز عوامل مهم در تحلیل بازار است. هرچه نرخ تورم بالاتر رود، قیمت مواد اولیه و در نتیجه قیمت تمام شده محصول هم بالاتر می‌رود.

4. در حدود 15 درصد قیمت آهن و فولاد بستگی به قیمت نفت دارد. پس برای تحلیل بازار باید قیمت جهانی این محصول را هم در نظر بگیریم. تا بتوانیم تحلیل دقیق‌تری در بازار به دست آوریم.

5. میزان عوارض دولتی که بر روی صادرات آهن و فولاد و محصولات وابسته اعمال می‌گردد هم باعث می‌شود که قیمت داخلی این محصولات هم بالاتر برود و در نتیجه باعث تغییرات و نوسانات در بازار می‌شود.

6. تغییرات ارزش سهام کارخانه‌جات تولیدکننده آهن و فولاد مانند ذوب آهن و یا فولاد مبارکه در بورس کالا عامل بعدی است که به طور کاملاً مستقیمی‌ بر قیمت‌های میلگرد و آهن اثر دارد.

7. مقدار صادرات و واردات محصولات فولادی نیز باعث تغییرات زیادی در این بازار می‌گردد. نقش روابط خارجی ایران با سایر کشورها و تاثیر آن بر روی صادرات و واردات کالا را باید هنگام تحلیل بازار در نظر گرفت.

8. هزینه حمل و نقل چه برای پروژه‌های داخلی و یا برای صادر کردن محصولات فولادی نقش مؤثری در تعیین قیمت آن‌ها دارد. این نکته که تحویل محموله به چه صورت و در کجا باشد نیز اهمیت خاصی دارد. در سایت آهن اسپات شما هنگام خرید محصولات می‌توانید با توجه به محل بارگیری آن‌ها قیمت را مشاهده کنید و تصمیم‌گیری خود را برای خرید، بر اساس محل تحویل بار قرار دهید.

9. در تحلیل بازار باید به فصول و دوره زمانی که در آن به سر می‌بریم هم توجه کنیم. قیمت‌ها در فصول مختلف متغیر هستند. فصل‌هایی از سال که ساخت و ساز رونق بیشتری دارد و یا تعصیلات و نوع آب و هوا هم بر قیمت و اتفاقات بازار اثرگذار است.

تحلیل بازار آهن با توجه به نوع محصولات فولادی

برای تحلیل بازر علاوه بر مواردی که در قسمت‌های قبلی گفته شد باید به نوع محصول هم توجه کرد. هر کدام از مشتقات آهن و فولاد نقشی جداگانه در تغییرات و روند افزایش و کاهش قیمت در بازار دارند.

  • میلگرد یکی از انواع محصولات فولادی است که نقش مهمی‌در نوسانات بازار ایفا می‌کند. با رونق ساختمان سازی در بهار و تابستان تقاضا برای این محصول افزایش پیدا کرده و قیمت هم بالاتر می‌رود.
  • تیرآهن از مصالح دیگر ساختمانی است که در اسکلت فلزی مهمترین عضو است . برای فعالان صنعت ساختمان قیمت تیرآهن بسیار اهمیت دارد. تغییرات در قیمت تیرآهن حتی باعث تغیراتی در بازار مسکن هم می‌شود.
  • ورق سیاه یا ورق نورد گرم در خودروسازی، پتروشیمی، ساختمان سازی و… کاربرد دارد. قیمت انواع ورق در بازار از عوامل زیادی پیروی می‌کند به همین علت پیش‌بینی قیمت آن در تحلیل بازار هم اهمیت دارد.
  • پروفیل از مصالح دیگر، در ساختمان سازی است که در ساخت سوله، آسانسور و تجهیزات جانبی در و پنجره هم کاربرد دارد. برای شروع یک پروژه پیش بینی قیمت پروفیل هم اهمیت زیادی دارد.

استعلام لحظه‌ای قیمت آهن آلات در آهن اسپات

با توجه به تمامی‌موارد گفته شده، می‌توان نتیجه گرفت که تحلیل بازارآهن و فولاد کشور به هر روشی هم که باشد، بدون در نظر گرفتن قیمت‌های محصولات این بازار و تغییرات آن و عوامل مؤثر بر روند تغییرات امکان پذیر نمی‌باشد. آهن اسپات با ارائه دقیق قیمت‌های انواع محصولات آهنی و فولادی کشور، می‌توان راهنمای خوبی برای تحلیل این بازار مهم و اثرگذار در صنعت باشد.
در این سایت علاوه بر اینکه شما می‌توانید قیمت‌ها را بر اساس سایز، نوع، کارخانه سازنده، محل تحویل و نوع کاربرد ببینیند، اطلاعات جانبی مفیدی هم در مورد کاربرد محصولات، انواع هر کدام و کارخانجات تولیدکننده آن‌ها دریافت می‌نمایید.