امروزه تیرآهن‌ در صنایع مختلف به‌خصوص صنعت ساختمان‌سازی بسیار پرکاربرد است، بنابراین برای اینکه بهترین استفاده از این محصول را داشته باشیم باید با انواع تیرآهن و کاربرد آنها آشنا شده و تفاوت آنها را بشناسید.

در این مقاله از وبلاگ آهن اسپات به بررسی دو نوع از تیرآهن‌ها یعنی تیرآهن‌ معمولی و تیرآهن‌ هاش پرداخته و تفاوت آنها را زیر ذره‌بین قرار دهیم. پس تا پایان این مقاله همراه آهن اسپات باشید.

بررسی تیرآهن معمولی و هاش

برای اینکه بتوانیم این دو محصول را با یکدیگر مقایسه کنیم می‌بایست در ابتدا به بررسی مشخصات هر یک از این دو محصول بپردازیم و پس از اینکه درک درست و دقیقی از این دو محصول حاصل شد، می‌توانیم این دو محصول را با یکدیگر مقایسه کنیم.

تیرآهن‌های معمولی (I)

تیرآهن‌های IPE که آنها را با نام تیرآهن‌های معمولی نیز می‌شناسیم، تیرآهن‌هایی هستند که از نظر ظاهری شبیه به حرف I انگلیسی هستند. این نوع از تیرآهن‌ها بر اساس استانداردهای اروپا تولید می‌شود و بال این نوع تیرآهن‌ها در تمام نقاط ضخامت یکسانی دارد. به این معنا که ضخامت بخش ابتدایی و بخش انتهایی بال این نوع تیرآهن یکسان است.

مهندسین ایرانی معمولاً سازه‌های داخل کشور را منطبق بر این استاندارد طراحی می‌کنند و این موضوع باعث شده تا استفاده از این نوع تیرآهن در ایران بسیار رایج باشد و در بسیاری از پروژه‌ها از تیرآهن‌‌های معمولی استفاده شود.

تیرآهن‌های هاش (H)

به پروفیل‌های نورد شده‌ای که در طول 12 متری و سایزهای 100 تا 1000 میلی‌متر ساخته می‌شوند، تیرآهن هاش می‌گویند. این تیرآهن ظاهری شبیه به حرف (H) دارد و این موضوع باعث شده تا این تیرآهن را تیرآهن هاش نام‌گذاری کنند.
این نوع تیرآهن نسبت به تیرآهن‌های معمولی بال‌های بلندتر و پهن‌تری دارد و این موضوع باعث شده است تا برخی این تیرآهن‌ها را تیرآهن‌های بال پهن نیز بنامند.

تیرآهن‌های هاش به سه دسته‌بندی تیرآهن هاش سبک، تیرآهن هاش سنگین و تیرآهن هاش فوق سنگین تقسیم می‌شود که هرکدام از این انواع تیرآهن‌ هاش کاربردهای خاص خود را دارند و در صنایع مربوطه به کار می‌روند.

بررسی مزایای استفاده از تیرآهن و هاش

پس از اینکه مشخصات و چیستی تیرآهن معمولی و تیرآهن هاش را مورد بررسی قرار دادیم، قصد داریم تا ویژگی‌ها و مزایای استفاده از این دو تیرآهن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانیم به شکل دقیق این دو محصول را مقایسه کنیم.

مزایای استفاده از تیرآهن معمولی

  • پس از تکمیل پروژه و نصب تیرآهن‌ها، می‌توان این نوع تیرآهن‌ها را تقویت کرد.
  • با استفاده از تیرآهن‌ها می‌توان چندین قطعه را به یکدیگر متصل کرد.
  • می‌توانید این قطعات را به صورت پیش ساخته از کارخانه‌های عرضه‌کننده خریداری نمایید.
  • سرعت نصب و اجرای تیرآهن‌‌ها بسیار زیاد است.
  • در ارتفاع زیاد، تیرآهن‌ها کاربردهای فراوانی دارند.

مزایای استفاده از تیرآهن هاش

  • سطح مقطع بزرگ‌تر و یکسان بودن پهنای بال این تیرآهن‌ها با ارتفاعشان باعث شده است تا استفاده از آنها به‌عنوان ستون و تکیه‌گاه ممکن باشد و این مورد را می‌توان به‌عنوان مزیتی بزرگ برای این محصول در نظر گرفت.
  • این نوع تیرآهن در برابر حرکات و رانش زمین و نیروهای برشی و خمشی مقاوم است و این موضوع باعث شده تا این تیرآهن‌های هاش در ساختمان‌های ضد زلزله و پل‌های ماشین‌رو به کار رود.
  • فرایند نصب و اجرای پروژۀ تیرآهن‌های هاش به‌سرعت طی می‌شود و از نظر زمان انجام پروژه شما با مشکلی روبه‌رو نخواهید بود.
  • با استفاده از این تیرآهن‌ها در پروژه‌، ضریب خطا و میزان مصرف آهن کاهش می‌یابد و این کاهش مصرف آهن، باعث می‌شود تا از نظر مالی در پروژه صرفه‌جویی شود.

تفاوت‌‌ تیرآهن هاش (H) و تیرآهن‌های معمولی (I)

در این بخش از مقاله بررسی تیرآهن هاش، قصد داریم تمامی تفاوت‌های وجود میان تیرآهن‌های هاش و تیرآهن‌های معمولی را زیر ذره‌بین قرار دهیم.

1. از نظر استحکام

پاسخ این مقایسه به‌شدت ساده است و تیرآهن هاش به دلیل بهره‌مندی از جان و بال ضخیم‌تر، استحکام بیشتری نسبت به تیرآهن معمولی دارد. این برتری در استحکام باعث شده تا بتوانیم از این نوع تیرآهن در متراژهای بزرگ و طول‌های زیاد استفاده نماییم.
حداکثر طول مجاز برای تولید تیرآهن‌های معمولی، چیزی در حدود 30 متر است اما این عدد برای تیرآهن‌های هاش در حدود 100 متر است. این ویژگی و قابلیت خاص باعث شده تا بتوانیم از این نوع تیرآهن در ساخت ستون‌های بلند در ساختمان‌های بلند و برج‌ها استفاده کنیم.

2. از نظر کاربرد

باتوجه‌به اینکه استحکام تیرآهن‌های هاش بیشتر از تیرآهن‌های معمولی است، از این تیرآهن‌ها در مواردی که ممکن است فشار بیشتری به سازه وارد شود، بهره می‌گیرند. به طور مثال از تیر‌آهن هاش در صنایع راه‌سازی به‌خصوص در ساخت پل‌های ماشین‌رو استفاده می‌شود، زیرا این تیرآهن‌ها علاوه بر استحکام بالا، قابلیت استفاده در طول‌های زیاد را نیز دارند.

از تیرآهن‌های معمولی در شرایطی استفاده می‌شود که فشار وارده بر تیرآهن چندان زیاد نباشد. البته باید اشاره کنیم که استفاده از تیرآهن‌های معمولی در سازه‌ها و پروژه‌های کوچک، مزایایی مانند کاهش هزینه‌ها را نیز به دنبال دارد.

3. از نظر وزن و قیمت

بدیهی است که تیر‌آهن هاش با توجه‌ به سطح مقطع بزرگ‌تر و ضخامت بیشتر بال‌ها و جان، وزن بیشتری نسبت به تیرآهن‌های معمولی دارد. در نتیجه، به دلیل وزن بیشتر تیرآهن‌های هاش، قیمت این محصولات به نسبت تیرآهن‌های معمولی بیشتر است. این موضوع باعث می‌شود تا استفاده از تیرآهن‌های هاش در برخی از پروژه‌ها به‌صرفه نباشد.

4. از نظر روش تولید

در کل روش تولید تمامی تیرآهن‌ها یکسان است و انواع مختلف تیرآهن‌ها با روش نورد گرم تولید می‌شوند. در روش کلی تولید این محصولات تفاوتی وجود ندارد اما باتوجه‌به نوع و شکل ماده اولیه، این پروسه می‌تواند کمی متفاوت باشد. اسلب‌های مستطیلی و اسلب‌های اچ شکل، مواد اولیه تولید تیرآهن‌ها هستند.
اگر بخواهیم فرایند استفاده از این دو نوع ماده اولیه را مورد بررسی قرار دهیم باید اشاره کنیم که فرایند تولید تیرآهن‌های هاش و تیرآهن‌های معمولی از اسلب‌های مستطیلی کمی پیچیده‌تر از فرایند ساخت این محصولات با استفاده از اسلب‌های اچ شکل است.
معمولاً برای تولید تیرآهن‌های هاش از اسلب‌های اچ شکل استفاده می‌شود زیرا از ابتدا شکل اچ را دارند و شکل‌دهی به آنها بسیار راحت‌تر است.

استعلام قیمت و خرید تیرآهن از آهن اسپات

در این مقاله به بررسی فرق تیرآهن با هاش پرداختیم و بیان کردیم که هر یک از این محصولات ویژگی‌های خاص خود را دارند و باتوجه‌به این ویژگی‌ها، کاربردهای خاص خود را دارند و در صنایع مربوطه به کار می‌روند.
آهن اسپات به‌عنوان مرجع اطلاع‌رسانی قیمت محصولات و مقاطع فولادی فعالیت دارد و شما می‌توانید با مراجعه به این وب‌سایت، قیمت و مشخصات محصولات شرکت‌های تولیدکننده محصولات فولادی را مشاهده و با یکدیگر مقایسه کنید.