هزینه اسکلت بتنی در سال ۱۴۰۲ به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. در هنگام شروع هر پروژه و طرح عمرانی دو جدول مالی و زمانی تنظیم می‌شوند. بخش‌های مختلف هر دو این جداول به منابع مالی اولیه و کیفیت نهایی اجرا وابستگی دارند. با توجه به این که نوسان قیمت مصالح ساختمانی غیر قابل ‌پیش‌بینی است، باید تمامی هزینه‌ها از شروع تا پایان پروژه بررسی شوند. این محاسبات مالی شامل هزینه آهن آلات مصرفی، محاسبه قیمت تمام شده ساختمان اسکلت بتنی و… می‌باشد.

اطلاع داشتن از قیمت روز مصالح ساختمانی مانند پروفیل در و پنجره و یا لوله‌های pvc به برنامه ریزی‌های مالی کمک قابل ‌توجهی خواهد. با مراجعه به سایت آهن اسپات به آدرس ahanspot.com امکان مشاهده قیمت آهن آلات فراهم شده است. تمامی داده‌ها و قیمت‌های مندرج بر روی وبسایت آهن اسپات، بر اساس آخرین تغییرات بازار آهن به‌روز رسانی می‌شود.

اسکلت بتنی چیست؟

بتن یکی از مصالح اصلی است که در ساخت یک بنای مدرن از آن استفاده می‌شود. بتن به واسطه استحکام، قابلیت ترکیب با میلگرد و دیگر آهن آلات، در دسترس بودن و هزینه کمی که دارد در پروژه‌های عمرانی جای خودش را باز کرده است. به همین خاطر ساخت اسکلت ساختمان از جنس بتن به عنوان یکی از روش‌های مهم در صنعت راه و ساختمان به شمار می‌رود.

ترکیب بتن چندان پیچیده نیست. سیمان، شن، ماسه و آب در کنار هم یک ماده سرامیکی با مقاومت فشاری بالا را می‌سازند. البته با افزودن موادی مانند تقلیل دهنده‌‎ آب، کندگیر کننده‌‌ها و تسریع کننده‌ گیرش می‌توان خاص بتن را بهبود بخشید. ویژگی‌های این ماده سرامیکی سبب شده است که بتوان از آن در مکان‌های مختلفی از جمله راه پله، ستون‌ها، پی ساختمان و… بهره برد.

اسکلت بتنی سازه‌ای مهندسی است که از ترکیب بتن و میلگرد ساخته می‌شود. امکان ساخت بخش‌های مختلفی از یک ساختمان با این مصالح وجود دارد. همچنین محدودیت‌هایی مانند شرایط آب و هوایی، مشکلات مالی و مشکلات تکنولوژیکی در هنگام اجرای این سازه گزارش نشده است. تنها عامل تعیین کننده در استحکام این سازه انجام دقیق محاسبات ریاضی توسط مهندس پروژه و مهندس ناظر است.

اسکلت‌ بتنی مانند همان اسکلت فلزی برای ساخت یک ساختمان مانند یک چهارچوب عمل می‌کند که ساختمان در میان آن شکل می‌گیرد. به قسمت‌های افقی این سازه تیر و به بخش‌های عمودی آن ستون می‌گویند. طول عمر چنین سازه‌ای طولانی است. همچنین در مقابل حوادثی چون آتش سوزی و زلزله مقاومت خوبی را نشان می‌دهد.

مزایا و معایب استفاده از اسکلت بتنی

دست کم 50 سال زمان لازم است تا فرایندهای خستگی و خزشی خود را در یک سازه بتنی نشان بدهند. به همین خاطر چنین ساختمانی تا 70 سال عمر خواهد کرد. پس از آن نیز نیاز به مقاوم سازی خواهد داشت. البته ترکیب بتن و آهن به صورت آرماتورهای بتنی می‌تواند این فرایند را به تاخیر بیندازد.

ویژگی‌های مثبت دیگری که سبب شده ساختمان اسکلت بتنی ساخته می‌شود عبارت‌اند از:

 1. کاهش هزینه تمام شده در ساختمان اسکلت بتنی
 2. افزایش استحکام و مقاومت ساختمان
 3. قابلیت شکل پذیری بتن و میلگرد در خم‌های مختلف
 4. توانایی تحمل حرارت به ویژه در هنگام بروز آتش سوزی
 5. کاهش خطر ریزش ساختمان در هنگام زلزله
 6. تحمل تنش‌های فشاری

اگر چه مزیت‌های سازه‌ بتنی انتخاب آن را معقول و منطقی می‌نماید. اما چند ویژگی دیگر هم وجود دارد که باید به آن‌ها توجه داشت. این موارد را به نوعی می‌توان عیب اسکلت بتنی دانست:

 1. افزایش وزن سازه
 2. تحمل متر تنش‌های کششی
 3. امکان هدر رفتن مصالح توسط تیم آرماتور بند
 4. طول عمر محدود
 5. نیاز به سقف کاذب

روش محاسبه قیمت تمام شده ساختمان اسکلت بتنی

تخمین قیمت و محاسبه قیمت تمام شده ساختمان اسکلت بتنی یکی از مهمترین بخش‌های اجرای پروژه‌های عمرانی است. چرا که بودجه چنین پروژه‌هایی محدودیت‌های خاص خودش را دارد و باید برای عملی کردن هر بخش از نقشه ساختمان با برنامه ریزی اقدام کرد.

مصالح ساختمانی متنوعی برای ساخت یک اسکلت بتنی به کار گرفته می‌شوند. مهمترین این مصالح شامل سیمان، آهن آلات و گچ است. محاسبه قیمت تمام شده ساختمان اسکلت بتنی به بررسی قیمت هر کدام از مصالح مصرفی در ساختمان بستگی دارد. برای آشنایی با اینکه اجرای اسکلت بتنی به صرفه تر است یا فلزی؟ به وبلاگ آهن اسپات مراجعه نمایید.

1. محاسبه هزینه آهن مصرفی در اسکلت بتنی

در ساخت یک ساختمان چه با اسکلت فلزی ساخته شود چه با اسکلت بتنی، از مقاطع آهنی مختلفی استفاده می‌شود. طبیعی است که تعداد مقاطع به کار رفته در اسکلت بتنی  به مراتب کمتر از اسکلت فلزی خواهد بود. وزن آهن آلات و وزن میلگرد مصرفی شده در ساختمان برای آرماتور، سقف و دیگر بخش‌ها به صورت جداگانه محاسبه می‌شود. به طور مثال اگر نوع بتن با قاب خمشی متوسط باشد در حدود 40 تا 55 کیلوگرم برای هر متر مربع به استثنای میلگردهای به کار رفته برای ساخت آرماتور نیاز است.

اگر سازه بتنی از نوع قاب خمشی و دیوار برشی باشد، وزن آهن آلات مصرفی 35 تا 60 کیلوگرم برای هر متر مربع به استثنای میلگردهای آرماتور نیاز است. اگر هم قاب خمشی باشد 45 تا 70 کیلوگرم مقطع آهنی مصرف خواهد شد. بخشی از آهن آلات در ساخت آرماتور مصرف می‌شود. در محاسبه وزن آرماتور سقفی  به ترتیب زیر عمل می‌کنیم:

 • وزن آهن آلات در سقف دال بتنی توپر 10 تا 16 کیلوگرم به ازای هر متر مربع
 • وزن آهن آلات در سقف کامپوزیتی بین 8 تا 12 کیلوگرم به ازای هر متر مربع
 • وزن آهن آلات در سقف تیرچه بلوک بین 5 تا 7 کیلوگرم به ازای هر متر مربع

در یک محاسبه ساده و با حذف جزییات رابطه ریاضی ساده‌تری به دست می‌آید.

(میانگین قیمت خرید به ازای 1 کیلوگرم آهن مصرفی + دستمزد ساخت هر کیلوگرم آهن مصرفی) * (کیلوگرم آهن مصرفی به ازای هر متر مربع) = میزان آهن مصرفی در ساختمان اسکلت بتنی

2. محاسبه هزینه میلگرد در اسکلت بتنی

از میلگرد در اسکلت بتنی برای ساخت آرماتور و استحکام بخشی به سازه استفاده می‌شود. به طور میانگین در حدود 8 تا 12 کیلوگرم میلگرد به ازای هر متر مربع در ستون‌ها و نسبت 1 کیلوگرم میلگرد حرارتی به ازای هر متر مربع زیربنا نیاز است.
نسبت میلگرد به کار رفته در تیرچه زیربنا حدود 6 تا 8 کیلوگرم به ازای هر متر مربع می‌باشد. اگر اسکلت بتنی با سقف دال دو طرفه ساخته شود به ازای هر متر مربع میلگرد 60 تا 85 کیلوگرم میلگرد نیاز است.

طبق محاسبه هزینه لازم برای خرید میلگرد هر متر مربع اسکلت بتنی با قیمت میلگرد کیلویی 26,000 تومان حدود ۱،43۰،۰۰۰ هزار تومان می باشد.

3. محاسبه هزینه گچ و آجر مصرفی در اسکلت بتنی

از دیگر مصالحی که در ساخت یک ساختمان با اسکلت بتنی استفاده می‌شود گچ، آجر و ماسه است.

 • هر کیسه گچ 40 کیلوگرمی برای گچکاری 2.8 متر مربع کاربرد دارد.
 • هر کیسه گچ 40 کیلوگرمی برای سفیدکاری 12 متر مربع کاربرد دارد.
 • هر جعبه 20 تایی آجر 3 سانتیمتری برای هر 5 متر مربع کاربرد دارد.

4. هزینه سیم آرماتوربندی و آرماتور حرارتی و تقویتی

برای آرماتور بندی سقف و ستون ها و به طور کلی اجرای اسکلت بتنی نیاز به سیم مفتول ۱.۵ برای بستن میلگرد ها و همچنین قالب بندی ساختمان نیاز است. هزینه سیم آرماتور بندی نیز به قیمت روز آن بستگی دارد. اگر قیمت سیم را کیلویی ۳۰ هزار تومان در نظر بگیریم و در هر متر مربع زیربنا حدود نیم کیلو گرم سیم استفاده شود هزینه در هر متر برابر با ۱۵ هزار تومان میباشد.

5. هزینه خرید بتن

یکی دیگر از اصلی ترین مصالحی که در اجرای اسکلت بتنی مورد استفاده قرار می گیرد بتن می باشد. در هر متر مربع زیربنا حدود ۰.۴ متر مکعب بتن مصرف می شود. قیمت بتن هم با توجه به عیار آن از حدود ۸۰۰ تا ۱ ملیون تومان برای هر متر مکعب میباشد. با این حساب هزینه بتن ریزی برای هر متر زیر بنا حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان محاسبه می گردد.

6. هزینه پمپ بتن

از تجهیزات لازم برای اجرای اسکلت بتنی پمپ بتن می باشد. پمپ بتن در بتن ریزی سقف و ستون ، بتن رابه نقاط مورد نظر منتقل می‌کند. معمولا هزینه پمپ بتن با هزینه خرید بتن محاسبه میشود .پمپ ثابت در حال حاضر برای هر مترمکعب حدود ۴۰ هزار تومان هزینه دارد و پمپ دکل یا پمپ هوایی با توجه به شرکت بتن حدود ۵ تا ۷ میلیون تومان هزینه دارد. هر سقف یک اسکلت بتنی نیز دو مرتبه بتن ریزی دارد.

فرض میکنیم هر سقف حدود ۱۵۰ متر مربع باشد و برای هر سقف هزینه ۱۲ میلیون تومان برای پمپ بتن هزینه شود. با توجه به این مقدار برای هر متر مربع زیربنا ۸۰ هزار تومان هزینه پمپ بتن لازم است.

7. هزینه خرید بلوک

در صورتی که اسکلت بتنی با سقف تیرچه بلوک اجرا شود در هر متر نیاز به حدود ۷ یا ۸ بلوک دارد. بلوک ها قیمت های متفاوتی دارند. اگر قیمت بلوک را به صورت میانگین ۸ هزار تومان در نظر بگیریم برای هر متر مربع سقف تیرچه بلوک که ۸ بلوک نیاز است حدود ۶۴ هزار تومان هزینه می شود.

گاهی اوقات به جای بلوک هم از یونولیت هایی استفاده میشود که ۲۵ سانتی متر ضخامت و ۲ متر طول دارند و عرض آنها ۵۰ سانتی متر می باشد .در هر متر مربع حدود ۰.۷ یک یونولیت کامل استفاده می شود. با توجه به قیمت هر یونولیت که حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان است باز هم حدود ۶۰ هزار تومان هزینه یونولیت به ازای هر متر مربع برآورد می شود.

8. هزینه خرید تیرچه

یکی از اصلی ترین اجزای اسکلت بتنی با سقف تیرچه بلوک تیرچه می باشد. برای اجرای سقف در هر متر مربع ۱.۵ متر طول تیرچه استفاده می شود .قیمت تیرچه نیز با توجه به دهانه و میلگرد های استفاده شده در آن متغیر می باشد. در صورتی که قیمت تیرچه را به صورت میانگین حدود ۱۳۰ هزار تومان به ازای هر متر در نظر بگیریم ، برای هر متر مربع ساختمان ۱.۵ متر تیرچه لازم است که هزینه آن حدود ۲۰۰ هزار تومان می شود.

9. هزینه اجرای اسکلت بتنی

پس از اینکه مصالح لازم جهت ساخت اسکلت بتنی فراهم شد حال هزینه اجرای آن باقی میماند. هزینه اجرای آن نیز به نوع سقف که سقف تیرچه بلوک باشد یا وافل یا دال بتنی بستگی دارد. هزینه اجرا منظور مقداری است که برای اجرای سقف و ستون، آرماتور بندی و اجاره لوازم کار مثل قالب و جک به پیمانکار پرداخت می‌شود. این هزینه برای اسکلت بتنی با سقف تیرچه بلوک حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان به ازای هر متر میباشد.

10. هزینه اجاره جرثقیل

برای حمل میلگرد و قالب ها و تیرچه ها برای سقف های بالایی نیاز به جرثقیل می باشد .معمولا برای ساختمان های چند طبقه استفاده از جرثقیل نیاز است. اما برای ساختمان های یک طبقه نیاز نیست. برای سقف های دوم و سوم هم جرثقیل ۷ تن کافی میباشد که اگر سه ساعت کار کند هزینه حدود دو میلیون تومان برآورد می‌شود.

برای سقف های بالاتر نیاز به جرثقیل های بزرگتری میباشد که هزینه اجاره آنها تا ۷ تومان هم افزایش پیدا می کند. اگر هزینه جرثقیل را به طور میانگین برای هر سقف ۴ میلیون تومان در نظر بگیریم و مساحت سقف را هم ۲۰۰ مترمربع فرض بگیریم به ازای هر متر مربع زیربنا ۲۰ هزار تومان هزینه جرثقیل خواهیم داشت.

11.سایر هزینه های ساخت اسکلت بتنی

هزینه اسکلت بتنی در سال ۱۴۰۲ به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد و تعیین قیمت آن کاملاً به صورت حدودی میباشد. زیرا همه قیمت های در نظر گرفته شده و مقدار های در نظر گرفته شده برای مصالح به صورت حدودی می باشد و در حالت اجرای واقعی پروژه ممکن است هزینه ها متفاوت از محاسبه ما باشد.

سایر هزینه هایی که وجود دارد هزینه نقشه برداری و نظارت بر نحوه اجرای اسکلت بتنی می باشد. همچنین برای افزایش مقاومت سقف و کنترل خیز آن و برطرف کردن لنگر منفی از میلگردهای رامکا و ممان منفی هم در اجرای سقف استفاده می شود. ممکن است برای افزایش کارایی بتن از روان کننده نیز استفاده شود که هزینه بتن را افزایش میدهد. برای سقف از اسپیسر های ۳ سانت و ۵ سانت نیز استفاده می شود. قالب ، پلاستیک و تجهیزات دیگری هم نیاز است. به طور کلی با توجه به فاکتورهای که تا اینجا در نظر گرفتیم و حدود قیمتی آنها و حدود مقدار لازم آنها هزینه های لازم برای هر متر مربع زیربنا به شرح جدول زیر می باشد.

تاثیر زمان بر محاسبه قیمت تمام شده ساختمان اسکلت بتنی

طول مدتی که زمان می‌برد یک پروژه عمرانی اجرا شود به اندازه کیفیت آن اهمیت دارد. در این جا تنها بحث زمان نیست. هزینه‌های ساخت یک بنا تنها به مصالح نیست. بلکه تجهیزات، تعداد کارگران، نیروی متخصص مشغول به کار، مصرف انرژی مانند برق و… هم تاثیر مستقیم بر هزینه نهایی دارد.

به این فهرست بلند باید هزینه بیمه و عوارض شهرداری را هم اضافه کنید. به طور کلی هزینه‌های ساخت بنا به دو گروه بالا سری عمومی و بالا سری کاری تقسیم می‌شوند. هزینه‌های بالا سری عمومی عبارت‌اند از:

 • هزینه اجاره دفتر کار
 • پرداخت هزینه‌های انرژی مانند آب، برق و گاز
 • پرداخت حق بیمه
 • پرداخت حقوق کارگران و کارمندان
 • پرداخت عوارض شهرداری
 • پرداخت هزینه اجاره دستگاه‌های عمرانی و تجهیزات

هزینه‌های بالاسری کار نیز شامل موارد زیر می‌شود:

 • پرداخت هزینه‌های تنخواه در گردش پیمانکار
 • برآورد سود پیمانکار
 • پرداخت مالیات
 • هزینه صندوق کارآموزی
 • پرداخت‌های نقدی حسن انجام کار

عوامل موثر بر قیمت اجرای اسکلت بتنی

اجرای اسکلت بتنی نیازمند مصالح و تجهیزات زیادی می باشد. از این رو قیمت مصالح و اجاره تجهیزات و همچنین دستمزد اجرای آن در هر منطقه و هر شهری متفاوت می باشد .علاوه بر این موضوع در کشور ما همواره نوسان های قیمتی وجود دارد که بر محاسبه و قیمت اجرای اسکلت بتنی تاثیر گذار است. به طور مثال یکی از متغیرهای اصلی  قیمت آهن آلات میباشد. قیمت میلگرد روزانه دچار تغییرات می گردد. اما برخی از عوامل دیگر که در ادامه نام میبریم هم بر قیمت اجرای اسکلت بتنی تاثیر گذار هستند.

ارتفاع سقف : در صورتی که ارتفاع سقف در سازه بلند باشد هزینه زیرسازی آن افزایش پیدا میکند.

متراژ سقف : هر چه متراژ سقف سازه کمتر باشد سود پیمانکار از اجرای آن کمتر می‌شود به همین دلیل برخی پیمانکاران سقف های با متراژ محدود را با مبلغ بیشتری انجام می‌دهند.

پلان پیچیده : برخی از پروژه های ساخت اسکلت بتنی دارای نقشه پیچیده می باشند،به همین دلیل هزینه اجرای اسکلت بتنی آنها افزایش پیدا میکند.
نوع سقف : نوع سقف در هزینه اجرای اسکلت بتنی تاثیر گذار است. مثلاً اگر سقف تیرچه بلوک باشد هزینه ساخت اسکلت بتنی در سال ۱۴۰۲ کمتر می شود. اما اجرای سقف هایی مثل دال و وافل ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد.

روش‌های کاهش هزینه ساخت ساختمان با اسکلت بتنی

اگرچه برخی از هزینه‌های ساخت یک بنا را به علت تاثیر در امنیت آن نمی‌توان تغییر داد اما راهکارهایی برای کاهش هزینه‌های تحمیل شده به ساختمان وجود دارد.

 1. خرید مصالح بر اساس برنامه ریزی دقیق
 2. استفاده حداکثری از ظرفیت مقاطع در دسترس
 3. انتخاب 5 سیستم سازه‌ای طبق آیین نامه (دیوارهای باربر، قاب ساختمانی، قاب خمشی، ترکیبی و کنسولی)
 4. انتخاب سیستم سقف به تناسب اسکلت بتنی
 5. استفاده از روش‌های جدید بهینه سازی برای سبک سازی ساختمان و مصرف کمتر میلگرد
 6. تنظیم قرارداد‌های درصدی با پیمانکارها برای دریافت درصد ثابتی از کل هزینه‌ها را به عنوان دستمزد

مجموعه آهن اسپات با هدف افزایش تعامل میان تولیدکننده و مصرف‌کننده آهن آلات کار خود را آغاز کره است. بر روی سایت آهن اسپات اطلاعات مورد نیاز جهت انتخاب و خریداری آهن آلات قابل مشاهده است.
همچنین امکانی فراهم شده است که بتوانید با کارخانجات تولید آهن و محصولات فولادی آشنا شوید و حتی آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید. به علاوه تمامی این داده‌ها همچنین قیمت مقاطع آهنی به صورت منظم به‌روز رسانی می‌شوند.