ایران کشوری زلزله خیز است، بنابراین باید در ایجاد زیرساخت‌های محکم و مقاوم در برابر حوادث طبیعی، بیشتر تمرکز کند. این هدف میسر نخواهد شد مگر با استفاده درست از میلگرد، تیرآهن و دیگر محصولات آهنی. در این میان از پرکاربردترین و مهم‌ترین المان‌های مقاوم‌سازی ساختمان‌ها، استفاده از وال پست و میلگرد بستر است.

وال پست و میلگرد بستر در مقاوم‌سازی ساختمان در برابر حوادث احتمالی مانند زلزله اهمیت زیادی دارند و کلیه سازندگان ساختمان ملزم به اجرای صحیح آنها با توجه به ضوابط و مقررات ساختمانی جدید هستند. در ادامه این مقاله از وبلاگ آهن اسپات با وال پست و میلگرد بستر و تفاوت هریک از این دو آشنا خواهید شد.

استعلام قیمت و خرید آهن

وال پست چیست؟

وال پست چهارچوبی از جنس ناودانی، قوطی پروفیل و نبشی است که در توزیع صحیح نیروهای وارد شده بر دیوار کاربرد دارد. در صورتی ‌که دیوار به ‌صورت صحیح و اصولی با اسکلت اصلی ساختمان درگیر نباشد، با کوچکترین حادثه، امکان بروز انواع خسارت‌های مالی و یا حتی جانی وجود دارد و یا ممکن است که سازه به صورت ناگهانی و ‌یک‌باره فرو ریزد.

وال پست باعث عکس‌العمل یکپارچه ساختمان‌ها در برابر نیروی وارد شده، می‌شود. استاندارد ساخت وال پست، مطابق با استاندارد 2800 است. اتصال وال پست به تیرها و ستون‌ها به کمک پیچ و مهره یا جوشکاری صورت می‌گیرد.

میلگرد بستر وال پست

کاربرد وال پست در ساختمان 

وال پست‌ در ساخت میان قاب سازه‌ای و میان قاب غیر سازه‌ای کاربرد دارد و به مقدار زیادی در برابر زلزله مقاوم است. همچنین این المان برای نگهداری نمای بیرونی، پنجره، عایق‌ها، تأسیسات، پرداخت داخلی و درب هم استفاده می‌شود.

الزامات اجرای وال پست

برای اجرای وال پست الزاماتی وجود دارد که عبارتند از:

 1. چه در اسکلت فلزی و چه در اسکلت ‌ بتنی، اجزاء وال پست از پروفیل‌‌هایی مانند نبشی، ناودانی، قوطی و تسمه تشکیل می‌شود.
 2. در صورتی که طول دیوار 40 برابر ضخامت آن یا ارتفاع دیوار 30 برابر ضخامت آن باشد، نصب وال پست به منظور مقاوم‌ سازی دیوار ضروری است.
 3. وال پست عمودی را در قسمت در‌های بزرگ و بین تیر طبقه پایین و بالا جوشکاری می‌‌کنند.

انواع وال پست

وال پست‌ها دارای سه مدل عمودی و افقی و ترکیبی است:

1. وال پست عمودی

هنگامی که طراح به این نتیجه می‌رسد که بارهای خمشی در دیوار بر دیگر بارهای وارده غلبه دارد، از وال پست عمودی استفاده می کنند. در این مدل، ضخامت کل دیوار پوشش داده می‌شود.

2. وال پست افقی

وال پست افقی برای قسمت‌هایی از ساختمان بکار می‌روند که عمودی هستند اما خود وال پست می‌تواند به گونه‌ای اجرا شود که حالت افقی داشته باشد.

3. وال پست ترکیبی

در بعضی از مواقع چندین وال پست به صورت افقی یا عمودی در کنار هم قرار می‌گیرند.

حال که با انواع وال پست و کاربرد آن در ساختمان آشنا شدیم، نوبت به معرفی میلگرد از نوع بستر می‌رسد.

استعلام قیمت و خرید میلگرد از آهن اسپات

میلگرد بستر چیست؟

این محصول یک جفت مفتول طولی است که تغییر شکل داده شده‌است. در تیغه‌های بلوکی یا دیوارها، برای مهار نیروی خارجی به سازه، از میلگرد بستر، از نوع خرپایی یا نردبانی استفاده می‌شود. پس میلگرد بستر در حقیقت یک وال پست افقی است.

میلگرد بستر را در ابعادی متفاوت و متناسب با درزهای ملات تولید می‌کنند زیرا باید در همین درزها و بین ردیف‌های واحد بنایی نصب شود. در ساختمان‌سازی، هدف استفاده از مصالحی خاص مانند میلگرد بستر یا وال پست، غلبه بر انواع نیروهای کششی و فشاری است،  به همین دلیل از بتن، برای مقاومت در برابر نیروی فشاری و برای ایجاد مقاومت در برابر نیروی کششی، از میلگرد بستر استفاده می‌کنند.

استفاده از میلگرد بستر به ۲۰۰ سال قبل در اروپا برمی‌گردد که برای قرار گرفتن در فضای خالی ایجادشده در ملات بین دیوار و ستون‌ها به‌کاربرده می‌شود. با توجه به قابلیت‌ها ویژگی‌های میلگردی که در بالا به آن اشاره‌ شده است، این محصول توانسته است اخیراً در صنعت ساختمان‌سازی جایگزین مناسبی برای وال پست باشد.

کاربرد میلگرد بستر

در واقع میلگرد بستر، برای تقویت فولاد ساختمانی برای دیوارهای آجری و یا بلوک سیمانی و  به کارگیری در اتصالات بین سنگ بنایی که به دلایلی ترک خورده یا شکسته باشد مناسب است. همچنین برای ستون‌های بنای ساختمان، برای باربری عمودی و شکستگی مایل تاثیر مهمی دارد.

تفاوت وال پست با میلگرد بستر چیست؟

با وجود اینکه وال پست و میلگرد، به منظور تقویت و مقاوم ‌سازی دیوار سازه اجرا می‌‌شوند، اما تفاوت‌‌های موجود در مشخصات و روش اجرای آن‌‌ها، بسیار است. به طور کلی تفاوت وال پست و میلگرد بستر شامل موارد زیر می‌شود:

 1. وال پست‌ها به وسیله نبشی و میلگردهای بستر، از میلگردی با قطر 4 میلیمتر تولید می‌شوند.
 2. اجرای میلگرد بستر از اجرای وال پست آسان‌تر است.
 3. تفاوت دیگر آن‌ها در زمان لازم برای اجرای وال پست و میلگرد بستر است. از آنجا که برای فرایند اجرای وال پست، جوشکاری لازم است، بنابراین نصب و اجرای آن در مقایسه با میلگرد بستر، طولانی‌ تر می‌باشد.
 4. یکی دیگر از موارد تفاوت آنها در هزینه مورد نیاز برای اجرای آن‌ها می ‌باشد. برای اجرای وال پست نسبت به اجرای میلگرد بستر، هزینه بیشتری صرف می‌گردد.
 5. وال پست دارای قدرت تحمل بیشتر در برابر نیروهای برشی و فشار است.
 6. برای اجرای وال پست دقت زیادی لازم است در نتیجه به نیروی متخصص و جوشکار ماهر نیاز دارید.
 7. از نظر کنترل ترک‌های ناشی از انبساط، انعطاف‌پذیری، اتصال قوی و مقاومت بالا، میلگرد بستر عملکرد بهتری دارد.
 8. یکی دیگر از موارد تفاوت این دو نکاتی است که باید هنگام اجرای این دو مورد توجه قرار بگیرد.

رابطه بین وال پست و میلگرد بستر 

در دیوارهای بلوکی فاصله موجود بین وال پست‌ها با میلگرد بستر مسلح می‌شود یعنی میلگرد بستر در وال پست اجرا می‌شود. وال پست عضوی است که در سازه ها نقش مهمی دارد و اجرای آن نباید همراه با ضعف باشد. هر دو مورد نامبرده باید باهم در سازه اجرا شوند. عملکرد وال پست بدون میلگرد، باعث ریزش دیوار در هنگام زلزله و ایجاد خسارات مالی و جانی می‌شود.

نحوه اجرای میلگرد بستر و وال پست

با توجه به مطالب گفته شده میلگرد بستر یا وال پست، در هر ساختمان برای مقاوم سازی ضروری به نظر می‌رسد و برای اجرا و خرید آن‌ها هم نیاز به کمک کارشناسانی متخصص و منبعی معتبر است.

برای اجرا و خرید هر کدام از المان‌های بالا، می‌توانید از کارشناسان آهن اسپات کمک بگیرید. در ضمن خود سایت به عنوان منبعی معتبر برای خرید و رصد قیمت‌های کلیه محصولات بازار آهن و فولاد کشور شناخته می‌شود.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت و جستجوی کلید واژه‎‌ مورد نظرتان، اطلاعات کافی و مفیدی در مورد آن به دست آورید. رسالت آهن اسپات این است که در راستای تسهیل فرایند مبادلات، قیمت روز کارخانه‌ها فولاد کشور را استعلام گرفته و در وب‌سایت خود به آدرس www.ahanspot.com منتشر کند.

استعلام قیمت و خرید آهن آلات 

خرید میلگرد ارزان و باکیفت از آهن اسپات

با توجه به آنچه تا به اینجا گفته شد، استفاده از این دو المان برای مقاوم‌سازی دیوارها و افزایش پایداری آن‌ها در برابر نیروهای خارجی مهم است. اجرای هر کدام، روش مخصوص به خود را دارد. اگر چه فرق آنها از نظر طرز اجرا، مواد به کار رفته و شکل ظاهری بسیار است، اما در سال‌های اخیر در سازه‌‌های مختلف به جای وال پست از میلگرد بستر استفاده می ‌شود.

البته مزایای میلگرد بستر مانند راحتی در نصب، کم کردن وزن سازه، استحکام بالا، ایجاد اتصال قوی در دیوارهای دوجداره و انعطاف‌‌پذیری بیشتر، باعث ‌شده تا استفاده از میلگرد نسبت به وال پست برتری داشته باشد.
این در حالی است که وال پست با هدف نگهداری از دیوار و انتقال نیرو‌های خارجی وارد آمده به سازه مانند زلزله، طوفان و… در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس می‌توان گفت استفاده از میلگرد بستر علاوه بر ایجاد استحکام بهتر موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های مصرفی پروژه ساختمانی نیز می‌شود.

در هر صورت اگر برای پروژه ساخت و ساز خود نیاز به آهن آلات و محصولات فولادی دارید، برای تهیه آهن با ارزان ترین قیمت و کیفیت تضمینی، کافیست وارد وبسایت آهن اسپات به آدرس https://ahanspot.com/ شده و محصول مورد نظر خود را جستجو کنید.

آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع رسانی در این صنعت راه اندازی شده است. قیمت آنلاین آهن و همچنین تحلیل و بررسی اخبار آهن و فولاد کشور به صورت روزانه و فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی با تضمین قیمت و کیفیت از فعالیت‌های مجموعه آهن اسپات است.