ورق st52 اکسین اهواز، یکی دیگر از مهم ترین فولاد های کم آلیاژ است که تحت استاندارد DIN 17100 آلمان می باشد. این ورق پرکاربرد در برخی موارد با نام ورق ST52-3N به بازار عرضه می شود که N به معنی Normalized است.

همچنین ST حروف شناسایی فولاد ساختمانی می باشد، پس از این حروف، عددی به کار برده می شود که در عدد 9.81 که مقدار کشش فولاد بر حسب نیوتن بر میلی متر مربع  است، ضرب می شود. سپس عدد به دست آمده با قرار دادن خط تیره، درجه کیفیت فولاد ورق که شامل اعداد 1 تا 3 می باشد، نشان داده می شود.

اگر به دنبال خرید این محصول از کارخانه اکسین اهواز هستید اما هیچ گونه اطلاعاتی در مورد آن ندارید پیشنهاد می کنیم با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید چرا که قرار است در ادامه با این محصول به طور مفصل آشنا شویم.

معرفی ورق st52 اکسین اهواز

ورق st52 اکسین در ضخامت های گوناگونی چون 10 , 12 , 15 , 20 , 25 , 30 , 35 ,40  در بازار موجود می باشد. ورق st52 با ضخامت 35، به عنوان کم کردن وزن سازه و بالا بردن استحکام و مقاومت آن مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی از فولاد st52 به دلیل ارتجاعی بودن، خمش و جوشکاری در تولید ریل ها، انواع پل ها، انواع مختلف جرثقیل ها استفاده زیادی دارد.

البته لازم به ذکر این نکته است که تنها دلیل قابلیت ارتجاعی بودن در این ضخامت، وجود عناصری مانند سیلیسم و منگنز می باشد. بنابراین ترکیب شیمیایی این ورق شامل 0.2 درصد کربن، 1.6 درصد منگنز و 0.55 درصد سیلیسم است.

برای آن دسته از افرادی که به دنبال ورق های مستحکم با وزن پایین هستند، ورق st52 فولاد اکسین توصیه می شود. چرا که شرکت فولاد اکسین اهواز در راستای کاهش وزن سازه های فولادی تحقیق و مطالعات گسترده ای انجام داده و در نتیجه مشخص شد وزن و قیمت سازه به ترتیب 49 و 56 درصد کاهش خواهد یافت که البته این مجموعه در حال بررسی تولید گرید های بعدی ورق های اکسین اهواز با هدف کاهش وزن و استحکام در مقایسه با محصولات موجود می باشد.

خواص فیزیکی و مکانیکی ورق st52 اکسین اهواز

چگالی این ورق 7/8 گرم بر سانتی متر مکعب و ضریب الاستیسیته آن 210 نیوتن بر میلی متر مربع می باشد. دمای بازگشت و سخت شدن آن از دمای 860 تا 890 درجه سانتی گراد شروع شده و سپس به وسیله آب یا روغن کوئنچ می شود.

همچنین دمای فرجینگ این ورق بین 850 تا 1050 درجه سانتی گراد می باشد. این ورق علاوه بر ویژگی های ذکر شده از خصوصیات مهم دیگری چون مقاومت در برابر پیچش و خمش، تحمل وزن و خاصیت ارتجاعی بهره مند است. به همین دلیل از این ورق در کاربرد های زیر بنایی مختلفی در صنایع مهم استفاده می شود.

مراحل تولید ورق st52 اکسین اهواز

بعد از تولید شمس های فولادی، آنها را گرم می کنند و با دستگاه نورد اولیه برای ایجاد تختال آماده می شوند. برای تولید نوار های مسطح فولادی، تختال ها تا دمای 1315 درجه سانتی گراد گرم شده و در یک خط نورد قرار می گیرند.

یک دسته غلتک قبل از نورد، ضخامت تختال را تا حدود یک اینچ کاهش می دهد. این تختال ها مجددا با یک دسته غلتک نهایی تا حدود 1/0 اینچ نورد می شوند و به صورت کلاف در می آیند.

تختال باید به اندازه کافی گرم نگه داشته شود زیرا اکسید آهن تشکیل شده روی سطح نوار با پاشیدن آب پر فشار در راه مرحله نورد، از سطح جدا می شود. اگر این پوسته جدا نشود ممکن است برای سطح نهایی ورق نورد سرد شده مضر واقع شود.

تاثیرات نورد گرم در شمس های فولادی عبارت اند از: شکستن ساختار ستونی درشت شمس های ریخته شده، همگن سازی شاخه ای هنگام ریخته گری، بسته شدن تختال ها و جوش خوردن آن ها، کشیدگی در جهت نورد و مجدد ریزدانه شدن در صورت نزدیکی دمای نهایی به دمای تبلور.

برای تولید محصولات ورقی با نورد سرد، نوار نورد گرمی که اسید شویی شده است بین 40 تا 70 درصد نورد می شود. خطوط نورد سرد  ورق هایی با کیفیت سطحی مطلوب، ظاهر خوب و اندازه های قابل کنترل تولید می کنند. برای تولید ورق های فولادی کم کربن در صورت لزوم ترکیب شیمیایی، عملیات ساخت و عملیات گرمایی می تواند تغییر کند.

انواع ورقst52  اکسین اهواز

ورق st52 فولاد اکسین انواع متفاوتی دارد که در این بخش به بیان آن ها می پردازیم.

 • رایج ترین گرید این محصول، st52-3 می باشد که ترکیبات شیمیایی این آلیاژ 0.22 درصد کربن، 0.55 درصد سیلیسم، کمتر از 1.6 درصد منگنز، کمتر از 0.025 درصد فسفر، کمتر از 1.025 سولفور، 0.05 درصد وانادیوم، 0.03 درصد نیوبیم و 0.03 تیتانیوم با آهن است.
 • ورق کربن استیل st52، معمولا در ضخامت های 8 تا 150 میلی متر، عرض های 1100 تا 4500 میلی متر و طول های 2500 تا 24000 میلی متر عرضه می شود که عموما در ایران صرف صنایع مخزن سازی و ساختمانی می گردد.
 • ورق رول st52 یک فولاد با آلیاژ کم و با استحکام بالا می باشد که می تواند با دیگر فولاد های قابل جوشکاری، جوش بخورد. این صفحات فولادی، مطابق با تقاضا و نیاز مشتری در اشکال و اندازه های مختلفی موجود است. نکته قابل ذکر این است که این ورق در دمای بسیار پایین نیز کارایی دارد.

کاربرد های ورق st52 اکسین اهواز

ورق st52 اکسین به دلیل استحکام بالا و جوش پذیری مناسب در صنایع مختلفی به کار می رود که در ادامه به معرفی آن ها پرداخته ایم.

 • ساخت مخازن تحت فشار
 • ساخت و ساز های عمرانی
 • لوله کشی یا ساخت خطوط لوله انتقال
 • مهندسی سازه های زیر زمینی
 • سازه های پل
 • سازه های دریایی
 • ساخت انواع کانتینر
 • ساخت خودرو و ماشین سازی
 • ساخت جرثقیل ها
 • اجزای پلت فرم ها
 • تجهیزات بالابر
 • توربین های بادی

قیمت ورق st52 اکسین اهواز

قیمت ورق های st52 با توجه به جنس محصول، نوع تولید، کارخانه تولید کننده، کیفیت، ترکیبات شیمیایی و غیره قیمت گذاری می شوند.

قیمت ورق st52 اکسین اهواز وابسته به قیمت ارز و بورس کالا، هزینه حمل و نقل، هزینه مواد اولیه، میزان عرضه و تقاضا می باشد؛ بنابراین محاسبه و اطلاع از قیمت این محصول باید کاملا کارشناسی شده و مطابق قیمت های جهانی فلزات باشد.

مجموعه آهن اسپات به صورت لحظه ای تمامی قیمت های محصولات فولادی را بروز رسانی می کند. در نتیجه برای آگاهی از قیمت st52 اکسین نیازی به مراجعه حضوری به بازار آهن نیست، وب سایت آهن اسپات خریداران عزیز را هر لحظه از نوسانات مقاطع فولادی مطلع می کند.

جمع بندی

ورق st52 اکسین اهواز یکی از انواع ورق های سیاه پر کاربرد است که در صنایع مختلفی همچون خودرو سازی، لوله سازی، ساختمان سازی، پتروشیمی و … استفاده می شود.

این محصول از انواع مختلفی برخوردار می باشد و همچنین قیمت آن با توجه به نوسانات ارز و بورس کالا، مواد اولیه، میزان عرضه و تقاضا همانند سایر محصولات فولادی دستخوش تغییرات می شود.

شما می توانید با مراجعه به وب سابت آهن اسپات از تغییرات قیمت ورق st52 اکسین اهواز به صورت روزانه آگاه شوید.