ورق ST52 در دسته ورق‌های سیاه قرار داشته و به دلیل دارا بودن عناصر سیلیسیم و منگنز نسبت به سایر ورق‌ها دارای تحمل وزن بالاتری بوده و مقاومت بیشتری در برابر پیچش و خمش دارد. این نوع ورق‌ها به دلیل کاربرد زیادی که در صنعت دارند با نام ورق زیربنایی صنعت نیز شناخته می‌شوند. از جمله کاربردهای ورق ST52 می توان به ساخت محصولاتی مانند تسمه و چهارپهلو و صنایع گوناگونی نظیر کشتی‌سازی، خودروسازی و ساختمان‌سازی اشاره کرد.

کارخانه‌های متعددی در ایران به تولید این محصول می‌پردازند که فولاد کاویان اهواز یکی از آن‌هاست. ورق st52 کاویان اهواز با کیفیت بالایی تولید می‌شود. در این مقاله از وب سایت آهن اسپات به معرفی و بررسی ورق st52 کاویان اهواز می‌پردازیم.

ورق st52 کاویان اهواز چیست؟

شرکت کاویان اهواز ورق‌ها را در اندازه‌ها و انواع مختلفی به بازار عرضه می‌کند. ورق st52 کاویان اهواز نیز از تولیدات همین کارخانه است و کیفیت بالایی دارد. این ورق در بخش ورق‌های آلیاژی دسته‌بندی می‌شود. این ورق با نام فولاد منگنز کم‌کربن نیز شناخته می‌شود. مهم‌ترین مسئله در ساختمان‌سازی، ایجاد یک بنای مستحکم و مقاوم است.

به دلیل مشکلات و فاجعه‌ای که بناهای بدون ایمنی می‌توانند به وجود آورند، باید به این نکته اهمیت بسیار زیادی داد. مصالح باکیفیت و مرغوب هستند که می‌توانند استحکام یک ساختمان را تضمین کنند. ورق st52 به‌خوبی می‌تواند، چنین موردی را محقق سازد. ورق st52 کاویان اهواز کلیه ویژگی‌های مربوط به یک ورق خوب را دارد. این ورق به‌وسیله روش نورد گرم تولید می‌شود.

ویژگی‌های ورق st52 کاویان اهواز

به دلیل وجود عناصری مانند سیلیسیم و منگنز، ورق‌های این کارخانه مقاومت و استحکام بسیار خوبی دارند. جوشکاری و جوش‌پذیری به‌خوبی روی ورق st52 انجام می‌شود. علت این ویژگی، روش تولید ورق که همان نورد گرم محسوب می‌شود، است. تنشی که این ورق می‌تواند آن را تحمل نماید، برابر با 335 نیوتن بر میلی‌متر مربع است. این ورق از مقاومت کششی 490 تا 630 نیوتون بر میلی‌متر مربع برخوردار است.

قابلیت ارتجاعی بالا، آستانه تحمل عالی، مقاومت در برابر پیچش و خمش را نیز باید به سایر ویژگی‌های مثبت ورق st52 اضافه کرد. از آن جایی که استفاده از ورق سیاه در صنایع مختلف اهمیت زیادی دارد، در تولید آن آلیاژهای مختلفی را به کار می‌برند. ورق st52 کاویان اهواز دوام خوبی دارد و آستانه تحمل وزن آن بسیار بالاست. همین ویژگی سبب شده است تا در صنعت خودروسازی نیز از آن استفاده کنند.

استفاده از ورق‌ها در صنایع خودروسازی نیز بسیار پراهمیت است. یک خودرو خوب باید تا حد ممکن بدنه خوبی داشته باشد و ایمن تولید شود تا در زمان بروز تصادفات منجر به حفظ جان انسان‌ها شود. از همین رو، این ورق در صنعت خودروسازی استفاده می‌شود. در مواقعی که مقاومت و استحکام در اولویت کار قرار دارد، خیلی راحت می‌توانید از این ورق استفاده نمایید. قیمت ورق کاویان st52 به دلیل ویژگی‌های بسیار مثبتی که دارد کاملاً منطقی و معقول است.

ترکیبات ورق st52

ورق st52 نیز در انواع مختلفی به بازار عرضه می‌شود. برخی از ترکیبات شیمیایی که در تهیه این ورق نقش دارند، عبارتند از عناصری مانند منگنز، سولفور، تیتانیوم، کربن، وانادیوم، فسفر، نیوبیوم و سیلیسیم. هر یک از این عناصر بنا بر مقدار خاصی درون آلیاژ به کار می‌روند. ورق st52 کاویان ضخامتی بین 8 تا 150 میلی‌متر دارد. ورق st52 کاویان اهواز عرضی برابر با 1100 تا 4500 میلی‌متر دارد.

طول ورق‌ها چیزی حدود 2500 تا 24000 میلی‌متر است. در ایران، استفاده از این ورق‌ها در ساخت مخازن و صنایع ساختمانی بسیار متداول است. جالب است بدانید که این ورق به‌صورت رول شده نیز در بازار عرضه می‌شود. ورق‌های رول شده این قابلیت را دارند که با سایر محصولات فولادی جوش بخورند. شما می‌توانید ورق st52 را در اندازه‌های دلخواه خود نیز به کارخانه سفارش دهید.

میزان کربن ورق ST52

چنانچه کربن موجود در این ورق‌ها را بالا ببریم، استحکام آن‌ها افزایش می‌یابد. اما در این باره باید دقت کنیم که کربن موجود در ورق‌ها باید به میزان خاصی افزایش یابد. افزایش بی‌رویه کربن موجود در ورق، جوش‌پذیری آن را کم می‌کند. به‌طورکلی، استحکام محصولات فولادی با جوش‌پذیری آن‌ها رابطه عکس دارد.

ورق ST52 چه استانداردهایی دارد؟

این ورق‌ها نیز مانند انواع مختلف موجود در بازار، استاندارهای منحصربه‌فردی دارند. ورق st52 کاویان اهواز طبق استاندارد آلمانی DIN EN 10027 تولید می‌شود. این استاندارد در بازار محبوبیت بسیار بالایی دارد. در کنار استاندارد و نوع گرید، گاهی اوقات از اعداد 1، 2 و 3 نیز استفاده می‌کنند. این اعداد میزان و درجه کیفیتی که فولاد دارد را نشان می‌دهند. هر چه عدد ذکر شده بزرگ‌تر باشد، ناخالصی‌های ورق کمتر است و مراحل تولید بهتر صورت‌گرفته است. آمریکا، ژاپن و اروپا نیز استانداردهای مختلفی برای این ورق‌ها تعریف کرده‌اند.

کاربردهای گسترده ورق st52 کاویان

جوش‌پذیری و انعطاف‌پذیری بالای ورق سبب شده است تا در موقعیت‌های گوناگونی مورداستفاده قرار گیرد. اهمیت این ورق‌ها زمانی مشخص می‌شود که کمبود آن سبب توقف صنایع گوناگون می‌شود. در این بخش از مقاله، برخی از کاربردهای این ورق را با هم مرور می‌کنیم.

  • از ورق st52 کاویان اهواز برای ساخت لوله‌های انتقال بهره می‌برند
  • در ساخت تجهیزات و سازه‌های دریایی کاربرد دارند
  • در تهیه کانتینرهای بزرگ نقش مهمی ایفا می‌کنند
  • برای تهیه بدنه خودروها در صنعت خودروسازی از آن‌ها استفاده می‌کنند
  • توربین‌های بادی و جرثقیل‌ها نیز از وجود st52 بهره می‌برند
  • به‌وسیله این ورق‌ها مخزن‌های بزرگ ذخیره تهیه می‌کنند
  • برای ساخت انواع پل‌ها از آن‌ها کمک می‌گیرند
  • در تهیه و تولید تجهیزات بالابر نقش دارند

کارخانه‌های تولید کننده ورق ST52

کارخانه‌های مختلفی در زمینه تولید این ورق فعالیت دارند. باهم چند مورد از برترین کارخانه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

کارخانه فولاد کاویان اهواز

این کارخانه یکی از مراکز بسیار مهم تولید انواع محصولات فولادی در ایران است که از سال 1372 فعالیت خود را آغاز نموده است. ورق‌های تولید شده این شرکت از کیفیت بالایی برخوردارند. ورق st52 کاویان اهواز نیز از جمله محصولات این شرکت است که به دلیل تقاضای زیاد مشتریان در حجم وسیعی تولید می‌شود.

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان

کارخانه فولاد مبارکه، قدیمی‌ترین کارخانه تولید فولاد ایران است. این کارخانه در حوزه تولید محصولات فولادی گوناگون از جمله انواع ورق سیاه فعالیت دارد. محصولات این کارخانه به دلیل کیفیت بالایی که دارند به کشورهای خارجی نیز صادر می‌شوند.

کارخانه فولاد گیلان

این کارخانه فعالیت خود را از سال 1382 آغاز کرد. فولاد گیلان سالیانه حدود 2.5 تن محصولات فولادی را با روش نورد گرم تولید می‌کند. ورق‌های تولیدی کارخانه فولاد گیلان مطابق با استانداردهای روز دنیا ساخته می‌شوند.

قیمت ورق ST52

این ورق نیز مانند دیگر ورق‌های موجود در بازار قیمت دقیقی ندارد. به دلیل استفاده از فولاد در تهیه آن‌ها، نوسانات بازار دلار و ارز بر قیمت ورق‌ها تأثیر می‌گذارد. شرکت‌های مختلف این ورق‌ها را با قیمت‌های گوناگون روانه بازار می‌کنند. در خرید ورق st52 کاویان اهواز اولویت شما باید کیفیت محصول باشد. مراحل تولید ورق‌ها، ضخامت و ابعاد آن‌ها همگی قیمت محصول را بالا و پایین می‌کنند. ورق‌های تولید داخل علاوه بر کیفیت بالا، قیمت مناسبی نیز دارند.

نحوه خرید ورق st52 کاویان اهواز

خرید ورق با کیفیت، اهمیت بسیار زیادی دارد. در مورد خرید این محصول باید بگویم که مراکز گوناگونی وجود دارد که شما می‌توانید توسط آن‌ها ورق را تهیه نمایید. پیش از اقدام برای خرید محصول حتماً آن را از نزدیک مشاهده کنید تا حداکثر استانداردهای لازم را داشته باشد. ورق‌هایی که ضخامتی بیشتر از 50 میلی‌متر داشته باشند، تست UT می‌دهند. این تست بدین منظور صورت می‌گیرد که ورق عیوبی مانند پوسیدگی، حفره‌حفره شدن و خوردگی نداشته باشد. برای کسب اطلاعات مربوط به قیمت می‌توانید به سایت آهن اسپات نیز مراجعه کنید.

جمع‌بندی

ورق st52 کاویان اهواز  مطابق با استانداردهای بین‌المللی تولید می‌شود. آهن اسپات یک مرجع بسیار خوب برای اطلاع‌رسانی در خصوص قیمت انواع محصولات فولادی محسوب می‌شود. مشتریان عزیز می‌توانند قیمت ورق کاویان st52 را نیز در سایت آهن اسپات مشاهده کنند. طول عمر بالایی که این ورق‌ها دارند، سبب می‌شود سال‌های زیادی بدون به‌وجودآمدن مشکل خاصی بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.