نام دیگر ورق آلوزینک، ورق گالوالوم یا ورق زینکالیوم می‌باشد. ورق زینکالیوم نوعی ورق فولادی است که به وسیله روکش آلومینیوم و روی پوشش دهی می‌شود. روکش ورق زینگالیوم از عناصری چون ۵۵% آلومینیوم، ۴۳.۳% روی و ۱.۶% سیلیکون تشکیل شده است.

ورق‌های آلوزینک که در فارسی به آلوزینگ نامیده می‌شود (در لاتین Aluzink و Aluzinc) یکی از انواع ورق‌های پوش‌شدار فولادی محسوب می‌گردد که به علت کاربرد فراوان در صنعت همواره مورد توجه قرار گرفته است. این ورق که در دسته ورق‌های گالوانیزه به حساب می‌آید دارای پوششی همراه با 55 درصد آلومینیوم و 43.4 درصد زینک یا روی می‌باشد؛ البته عنصر سیلیس هم در پوشش آلوزینک به میزان 1.6 درصد موجود می‌باشد.

از درصد مواد موجود در پوشش ورق‌های آلوزینک مشخص می‌گردد؛ که با ورق گالوانیزه که بخش اعظم آن روی می‌باشد، به لحاظ پوشش تفاوت دارد. از مهم ترین مزیت‌های ورق‌های آلوزینک مقاومت بسیار بالای آن به خوردگی اتمسفریک می‌باشد، البته منافع دیگری در این نوع ورق‌های پوششدار وجود دارد که در این مقاله از آهن اسپات به تفصیل به آن‌ها می‌پردازیم.

ویژگی‌های ورق آلوزینک

فولاد به طور معمول دارای ویژگی‌هایی است که باعث شده کاربردهای زیادی در صنعت پیدا کنند؛ اما با عملیات بعدی که بر روی آن انجام می‌گردد ممکن است کارایی‌های خاص و ظریف‌تری نیز از آن به دست آید؛ از جمله این‌که ورق آلوزینک که با داشتن پوشش آلومینیوم – زینک خود خصوصیات قابل توجهی پیدا نموده است. مهم‌ترین ویژگی‌های ورق آلوزینک را در آهن اسپات  با هم بررسی می‌کنیم.

یکپارچگی ورق آلوزینک

یک‌پارچگی در ظاهر و ثبات در کیفیت این نوع ورق‌های از ویژگی‌های منحصر به فرد این نوع ورق‌ به حساب می‌آید؛ می‌توان این گونه در نظر گرفته که به دلیل فرآیند تولید ورق‌های آلوزینک که به آن خواهیم پرداخت، سطحی یکپارچه و ظاهری یکدست در این محصول ایجاد می‌گردد. از این خصوصیت می‌توان در برخی کاربردها که ویژگی ظاهری محصول اهمیت دارد استفاده نمود.

دوام ورق آلوزینک

ورق‌های آلوزینک با توجه به مقاومت بالایی که در برابر خوردگی اتمسفریک دارد عمری تا 20 برابر ورق فولادی معمولی دارد. دوام این ورق خصوصا در محیط های مرطوب به قدری است که به راحتی می‌توان کاربردهای زیادی را به آن اختصاص داد؛ به خصوص در مورد استفاده در تولید سقف ساختمان در نواحی با رطوبت بالا از این نوع ورق استفاده می‌گردد.

شکل پذیری ورق آلوزینک

یکی از مواردی که به عنوان ویژگی‌های ورق آلوزینک اهمیت بسیاری پیدا می‌نماید؛ قابلیت شکل پذیری بالای این محصول می‌باشد. پایه و اساس تشکیل این محصول همان ورق روغنی یا ورق نورد سرد می‌باشد که به خودی خود شکل پذیری و انعطاف بالایی دارد؛ اما مواد به کار رفته در تولید ورق آلوزینک باعث می‌گردد خاصیت شکل پذیری بهبود یافته و پس از انجام عملیات فرم دهی، ظاهر ورق تغییرات منفی نداشته باشند. از دیگر خصوصیات ورق آلوزینک می‌توان به وزن پایین، قابلیت رنگ کاری، جوش پذیری و امکان برشکاری با استفاده از لیزر را مطرح کرد.

نحوه تولید ورق آلوزینک

بر اساس استاندارد ASTM A924 و الزامات آن در خصوص تولید ورق‌آلوزینک، ابتدا درصد وزنی عناصر مورد استفاده در پوشش دهی ورق مشخص گردیده و حوضچه‌های مذاب این فلزات تهیه می‌شود. از آن‌جایی که روش پوشش دهی در این ورق گالوانیزاسیون گرم می‌باشد، ورق روغنی پس از تولید می‌بایست از این حوضچه‌ها عبور نماید. اگر این فرآیند به صورت رول ورق انجام گردد کاملا مکانیزه و اتوماتیک می‌باشد و در صورتی که ورق‌ها به صورت شیت در حوضچه‌های گالوانیزه قرار گیرند گاهی اوپراتورهایی به صورت دستی نیز در فرآیند گالوانیزاسیون دخالت دارند. دیگر مراحل تولید ورق آلوزینک دقیقا مشابه با تولید ورق گالوانیزه می‌باشد.

ابعاد استاندارد ورق زینکالیوم

ورق زینکالوم از ضخامت 0.4 میلی‌متر به بالا در عرض 1.5 و طول دلخواه مشتری تولید می‌گردد. پروسه تولید این نوع ورق کاملا مشابه ورق گالوانیزه می‌باشد. ابتدا فلز پایه به سمت خطوط تولید منتقل می‌شود سپس در آن‌جا پوششی از جنس روی و آلومینیوم تمامی سطح ورق را فرا می‌گیرد و پس از خشک و خنک شدن محصول نهایی اماده رنگ آمیزی خواهد شد. رنگ آمیزی ورق زینکالیوم در کوره‌های مخصوص صورت می‌گیرد.

تفاوت آلوزینک و گالوانیزه

تفاوت ورق آلوزینک و ورق گالوانیزه تنها در پوشش آن‌ها می‌باشد. ورق گالوانیزه با عنصر روی خالص یا آلیاژ آهن – روی پوشش داده می‌شود اما در ورق آلوزینگ شاهد آن هستیم که این محصول با پوششی از ترکیب آلومینیوم و روی تشکیل شده است از سوی دیگر شباهت این دو ورق بر پایه آن‌ها می‌باشد که هر دو از ورق فولادی تشکیل شده‌اند و پوشش روی آن‌ها موجب می‌گردد که در شرایط مرطوب و مستعد بارش دچار اکسید و زنگ زدگی نشوند در مواردی همچون سردخانه ها، پوشش سقف، حفاظ دیوار و غیره از چنین ورق هایی کمک گرفته می‌شود.

رنگ آمیزی ورق آلوزینک تنها به صورت کوره ای انجام می شود بر همین اساس بسیار مستحکم بوده و پوشش و رنگ آمیزی آن در صورت خدشه دار شدن اکسید نشده و ضد زنگ خواهد بود در محیط‌ها و شرایط اسیدی، فضاهای مرطوب، فضاهای صنعتی و چنین مواردی استفاده از ورق آلوزینک به وفور مشاهده می شود. تنوع رنگ بندی و گستره ضخامت‌ها موجب گردیده این محصول متقاضیان خاص خود را داشته باشد اصولاً این دسته از ورق‌ها در ضخامت‌های نیم سانتی در بازار محصولات فولادی به فروش می‌رسند.

کاربرد ورق آلوزینک

در صنعت بسیاری از موارد وجود دارند که برای ساخت قطعه یا وسیله ای می‌توان از چند نوع متریال با مشخصات متفاوت استفاده نمود. اما اقتصاد مهندسی ایجاب می‌کند برای انتخاب بهترین گزینه همواره مواردی مانند قیمت محصول، وزن محصول، دوام محصول، انعطاف پذیری محصول و همچنین امکان نگهداری و تعمیرات محصول را مد نظر قرار داد. برای کاربردهایی که از ورق‌های آلوزینک در نظر گرفته می‌شود، می‌توان از ورق های فولادی دیگر نیز استفاده نمود. نزدیک‌ترین این ورق‌ها، ورق‌های روغنی، رنگی و گالوانیزه هستند؛ اما گاهی با یک انتخاب متفاوت می‌توان موارد ذکر شده با اهمیت در طراحی را برآورده نمود و از تحمیل هزینه‌های بیشتر به پروژه‌ها جلوگیری کرد. در این مقاله از آهن اسپات چند مورد از کاربردهای مهم ورق آلوزینک را با هم مرور می‌کنیم:

  • ساخت سقف Roofing

استفاده از ورق آلوزینک برای ساخت سقف به صورت مستقیم نمی‌باشد. به این معنی که از ورق‌های آلوزینک ابتدا ورق‌های رنگی تولید می نمایند، پس از آن ورق رنگی را با عملیات فرم دهی به شکل‌های مختلف شیروانی تولید می‌نمایند. چنین کاربردی بیشتر در مناطق با میزان بارندگی بالا خصوصا مناطق شمالی دیده می‌شود؛ اما در مجموع یکی از کاربردهای مهم آلوزینک در سقف سازی تولید ساندویچ پنل نیز می‌باشد.

  • ساخت درزگیر Flashing

در کاربرد ورق آلوزینک به عنوان ساخت شیروانی مواردی وجود دارد که درزها می‌بایست به صورت کامل و آب بندی شده بسته شود. با توجه به خصوصیات جوش پذیری ورق آلوزینک، وزن سبک و همچنین انعطاف بالای آن بهترین گزینه برای درزگیری استفاده از همین نوع ورق می‌باشد؛ همچنین در مورد نبشی کشی ساختمان نیز به عنوان درزگیر می‌توان از ورق آلوزینک استفاده نمود.

  • پوشش دیوار Wall cladding 

در برخی از ساختمان‌ها خصوصا ساختمان هایی که دیواره آن‌ها در معرض آسیب‌هایی نظیر ضربه هستند از پوشش آلوزینک برای قسمت‌های آسیب پذیر استفاده می‌نمایند؛ به عنوان مثال ورودی پارکینگ‌های بزرگ را با ورق‌های آلوزینک پوشش می‌دهند تا از آسیب‌های ناشی از برخورد اتومبیل به آن‌ها جلوگیری گردد؛ علاوه برآن این بخش از دیوار‌ها با استفاده از ورق آلوزینک زیباسازی می‌گردند. گاهی دیوارهای تزئینی که با چوب ساخته می‌شود را نیز به وسیله ورق آلوزینک پوشش می‌دهند. در بعضی موارد برای ایجاد عایق بین دیوار اصلی با محیط بیرون از پوشش آلوزینک استفاده می‌شود . این نوع کاربرد در مناطق سردسیر بسیار کاربرد دارد.

  • شبکه آبرو Gutter and downpipe 

هدایت آب‌های سطحی خصوصا در بالای ساختمانی یکی از مسائلی است که در نقاط پر بارش مد نظر سازندگان ساختمان قرار می‌گیرد. به این منظور در بسیاری از موارد از ورق‌های آلوزینک استفاده می‌شود. وزن کم، انعطاف پذیری بالا و قیمت ورق آلوزینک در این انتخاب تاثیر گذار است.

  • فنس یا پرچین Fence

در برخی موارد برای ساخت پرچین از ورق آلوزینک استفاده می‌نمایند. این نوع کاربرد هم می تواند به صورت تزئینی باشد و هم می‌تواند به لحاظ امنیتی موثر واقع شود.

فروش ورق گالوالوم

ورق‌های گالوالوم آهن اسپات به دو صورت شیت، کلاف، به صورت ورق‌های با سطح صاف و یا فرم دار به شما مشتریان گرامی ارائه می‌شود. آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع رسانی در این صنعت راه اندازی شده است. قیمت آنلاین آهن و هم‌چنین تحلیل و بررسی اخبار آهن و فولاد کشور به صورت روزانه و فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی با تضمین قیمت و کیفیت از جمله فعالیت‌های مجموعه آهن اسپات می‌باشد.