میلگرد سایز 36 یا آرماتور 36 آجدار تیپ A3، یکی از پرکاربرد‌ترین و رایج‌ترین مصالح ساختمانی فولادی در پروژه‌های ساخت ابنیه است. بیش‌ترین مصرف میلگرد در مسلح کردن بتن است. چنان‌چه از میلگرد سایز 36 در عضو بتنی استفاده شود به آن بتن آرمه یا بتن مسلح می‌گویند.

کاربرد میلگرد سایز 36 در بتن

بتن ذاتاً مقاومت کششی بسیار پایینی دارد و در محاسبات سازه‌ای مقدار مقاومت کششی آن را برابر با صفر در نظر می‌گیرند؛ به عنوان مثال تیر بتنی تحت نیروهای خمشی وارده بر ساختمان قرار گرفته و دچار کشش می‌شود. از آن جایی که مقاومت کششی بتن صفر است به آن میلگرد سایز 36 اضافه می‌کنند تا وظیفه تحمل و مقاومت در برابر نیروهای کششی را ایفا کند.

بهتر است از انواع آجدار میلگرد در مسلح کردن بتن استفاده شود تا آج موجود بر روی آن حداکثر درگیری را با بتن اطراف خود ایجاد کند. نمره میلگرد مورد استفاده در عضو بتنی بر اساس مصوبات مبحث نهم آیین نامه ساختمان ایران و با توجه به دو عامل مهم تعیین می‌شود.

عامل اول

عامل اول ظرفیت کششی مورد نیاز عضو بتنی است که با توجه به بارگذاری سازه‌ای و همچنین نیروی زلزله تعیین می‌شود.

عامل دوم

عامل دوم در تعیین شماره آرماتور، تراکم میلگرد در مقطع عضو بتنی است که مطابق آیین نامه نباید از حدی بیشتر باشد. شماره میلگرد به معنی اندازه سطح مقطع آن می‌باشد. به این ترتیب میلگرد سایز 36 نشان دهنده قطر آن است که معادل 36 میلی متر است.

میلگرد در ستون بتنی به دو صورت میلگرد طولی و تنگ و در تیر بتنی به دو صورت میلگرد طولی و خاموت استفاده می‌شود. خاموت در تیر بتنی به منظور افزایش ظرفیت برشی تیر به کار می‌رود.

کارخانجات تولید میلگرد 36 در ایران

از بهترین کارخانه‌های فولاد ایران باید به میلگرد ذوب آهن اصفهان، میلگرد اهواز و میلگرد فایکو اشاره کرد. البته کارخانجات دیگری نیز هستند که در این عرصه فعالیت می‌کنند. محصولات تولیدی این کارخانه‌ها از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و در به طور گسترده در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. میلگرد ذوب آهن اصفهان که در ایران به “میلگرد ذوب” نیز معروف است از جمله با کیفیت‌ترین انواع میلگرد تولیدی در ایران است.

استاندارد تولید میلگرد در ایران

میلگرد 36 تولید شده در کارخانه‌های داخل کشور، همگی استاندارد شماره 3132 سازمان ملی استاندارد ایران را دارند. مطابق با جدول سازمان استاندارد ایران میزان رواداری وزن مخصوص میلگردها باید بین 4 درصد تا 8 درصد وزن مخصوص هر شاخه از میلگرد باشد.

استاندارد تولید میلگرد در ایران بر اساس قطر اسمی‌آن تعریف می‌شود. این قوانین بر اساس استاندارد روسی تعریف شده‌اند. میلگرد تولید شده در کارخانه بر اساس میزان کربنی که در آلیاژ فولاد به کار رفته است، رده سختی متفاوتی پیدا می‌کنند. بر این اساس میلگردهای موجود در بازار ایران به 4 تیپ اصلی تقسیم می‌شوند و عبارتند از:

·        میلگرد بدون آج تیپ A1

·        میلگرد آجدار تیپ A2

·        میلگرد آجدار تیپ A3

·        میلگرد آجدار تیپ A4

تفاوت میلگرد A2 و A3 در پارامترهایی از جمله حداقل تنش تسلیم، حداقل مقاومت کششی، رده سختی، ظاهر آج و تغییر طول نسبی آن‌ها است. همچنین برای تشخیص بهتر و سریع تر تیپ میلگرد در کارگاه ساختمانی، نوع آج آن‌ها را هنگام تولید میلگرد در کارخانه فولاد، متفاوت در نظر می‌گیرند تا به سرعت قابل شناسایی باشند. میلگرد A1 را بدون آج، میلگرد A2 را با آج مارپیچ، میلگرد A3 را با آج جناقی و میلگرد A4 را با آج مرکب تولید می‌کنند.

بر اساس آیین نامه‌های ساختمانی معتبر، رده سختی میلگرد A1 را نرم، رده سختی میلگرد A2 را نیمه سخت، رده سختی میلگرد A3 را سخت و رده سختی میلگرد A4 را پرمقاومت در نظر می‌گیرند.

قیمت میلگرد سایز 36 و نحوه محاسبه آن

قیمت میلگرد سایز 36 بسیار نوسان دارد و معمولاً عواملی مانند نوسانات دلاری و همچنین وضعیت اقتصادی به شدت بر قیمت میلگرد تأثیرگذار است. معمولاً پس از مشخص شدن تناژ میلگرد پیش فاکتور جهت خرید میلگرد 36 صادر می‌شود اما در صورتی که تناژ خریداری شده بالا باشد قیمت نهایی بر اساس وزن باسکول مشخص خواهد شد.

به طور کلی طول هر شاخه میلگرد سایز 36 معادل 12 متر است. با توجه به این موضوع که قیمت میلگرد 36 به صورت کیلویی بیان می‌شود، قیمت هر شاخه از میلگرد از حاصلضرب وزن میلگرد در قیمت واحد هر کیلوگرم از آن به دست می‌آید.

هم‌چنین با توجه به اینکه خرید میلگرد سایز 36 بر اساس تعداد شاخه‌های آن صورت می‌گیرد، توجه به وزن هر شاخه میلگرد بسیار حائز اهمیت است؛ به عنوان مثال وزن هر شاخه 12 متری میلگرد 36 معادل 96 کیلوگرم است. در پروژه‌های بزرگ با توجه به اینکه مصرف میلگرد بالا است معمولاً میلگرد مورد نیاز را به صورت “بندیل” خریداری می‌کنند. با توجه به استاندارد کارخانه ذوب آهن اصفهان وزن هر بندیل 4700 کیلوگرم است و در هر بندیل معادل 49 شاخه میلگرد سایز 36 موجود است. به این ترتیب از حاصل ضرب این اعداد، قیمت میلگرد 36 در هر بندیل به آسانی محاسبه می‌شود.

میلگردهای موجود در بازار ایران عمدتا ساخت کارخانجات شهرهایی از جمله  میانه ، ذوب آهن اصفهان، بناب، نیشابور، ابهر، رشت، مازندران، سیرجان، یزد، شاهرود، بندرعباس، همدان، کاشان، سمنان، قزوین، اهواز و کردکوی است. مهم‌ترین عامل در تعیین قیمت میلگرد نیز کارخانه سازنده آن و فاصله تولید کننده با محل کارفرما است. هزینه حمل میلگرد سایز 36 نیز بر اساس تعرفه اتحادیه بوده و به صورت جداگانه به فاکتور مشتری اعمال خواهد شد. همچنین ارسال بار به طور مستقیم از کارخانه و یا بنگاه و با توجه به محل پروژه مقدور است.

نحوه خرید میلگرد 36

همان طور که گفتیم میلگرد یکی از پر مصرف ترین مصالح ترین در پروژه‌های عمرانی و ساختمانی است. این مصالح از فولاد تهیه شده و طبیعی است که قیمت آن با نوسانات ارزی افزایش یافته یا کاهش پیدا کند. به همین جهت لازم است پیش از اقدام به خرید میلگرد سایز 36 و سایر مقاطع فولادی، از قیمت روز آن مطلع شوید.

سخن پایانی

همکاران ما در تیم آهن اسپات برای رفاه حال شما مشتریان گرامی ‌و تسهیل تبادلات، اقدام به استعلام قیمت‌های به روز فولاد از معتبرترین کارخانجات کشور نموده اند؛ به این منظور از شما دعوت می‌شود تا به وب سایت آهن اسپات مراجعه کنید.