میلگرد عنصری حیاتی در بسیاری از پروژه‌هایی عمرانی محسوب می‌شود. همچنین قیمت میلگرد نقش تعیین کننده‌ای در هزینه پروژه دارد چراکه به‌طور متوسط پانزده هزار تومان برای هر دوازده متر میلگرد هزینه خواهد شد و قیمت میلگرد بر اساس فاکتورهای متفاوتی تعیین خواهد شد.

میلگرد و انواع آن

میلگرد یکی از محصولات فولادی است که در ساخت و ساز به منظور استحکام بخشیدن به بتن استفاده می‌شود. از آنجاکه بتن مقاومت کششی پایینی دارد، نیاز به جبران این نقص دارد و این نقص مستقیماً توسط میلگرد برطرف می‌شود.

تمامی‌ میلگردها از فولاد ساخته شده‌اند و همچنین به انواع مختلفی از قبیل میلگرد ساده A1, میلگرد آجدار A2, میلگرد آجدار A3, میلگرد آجدار A4 تقسیم می‌شوند.

انواع میلگرد

قیمت میلگرد

هر زمان که به یک سازه بتنی نگاه می‌کنید، میلگردی وجود دارد که آن را پشتیبانی می‌کند. طبق تعریف، میلگرد پشتیبان است و ساختار فولادی آن به‌طور خاص برای پشتیبانی از بتن طراحی‌شده است.

ممکن است به هرکجا که نگاه می‌کنیم؛ میلگردها وجود داشته باشند و معمولاً بسیار پرکاربرد هستند، اما دریافتن اینکه چقدر ممکن است هزینه‌بر باشد، مشکل باشد.

همان‌طور که اشاره کردیم؛ قیمت میلگرد به‌طور متوسط ​​حدود پانزده هزار تومان در هر 12 متر است. بااین‌حال، اگر پروژه بزرگ‌تری دارید، توصیه می‌کنیم میلگرد را به صورت عمده خریداری کنید.

قیمت میلگرد بر اساس طول و متر یکی از مقیاس های اندازه گیری و قیمت‌گذاری میلگردها می‌باشد. در این حالت معمولاً یک شاخه ۱۲ متری به صورت میانگین ۱۵ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود. بااینکه واحد اندازه گیری میل گردها بر اساس کیلوگرم می‌باشد؛ اما این‌طور برآورد می‌شود که هر کیلوگرم معادل یک شاخه ۱۲ متری باشد.

در ایران نیز قیمت میلگرد روزانه و بر اساس واحد اندازه گیری کیلوگرم و سایز آن و استاندارد تولیدش قیمت‌گذاری می‌شود. مجموعه‌های بسیاری وجود دارند که به شما امکان می‌دهند تا میلگرد موردنظر خود را در استانداردها و سایزهای گوناگون از کارخانه یا بنگاه بارگیری کنید. همچنین امکان محاسبه آنلاین وزن میلگردهای گوناگون مانند میلگرد آجدار؛ ساده؛ شفت یا بولت برای شما فراهم‌شده است.

امروزه ایران با بالا بردن سرعت تولید و دست‌یابی به بهترین فنّاوری‌های روز دنیا در این عرصه در رده بهترین تولیدکنندگان میلگرد در جهان می‌باشد. استاندارد تولید این محصول در هر کشوری متفاوت است.

در کارخانه‌ها پلاکی بر روی میل گردها زده می‌شود که می‌توان از آن طریق شیوه تولید آن را فهمید. از بهترین مجموعه‌های تولیدکننده میلگرد می‌توان به میلگرد ذوب‌آهن اصفهان، نیشابور، فایکو، پرشین، بنال و کویر کاشان اشاره کرد.

مجموعه آهن اسپات نیز این امکان را برای شما فراهم کرده است تا به صورت لحظه‌ای بتوانید قیمت میل گرد را بارگیری کنید.  یکی از مزایای آهن اسپات در مقایسه با سایر مجموعه‌های ارائه‌کننده میل گرد؛ این است که قیمت‌ها بر اساس تاریخ و ساعت آخرین به‌روزرسانی تطابق دارد.

شما می‌توانید همچنین جدول وزن و اشتال میلگرد را نیز مشاهده کنید. توجه داشته باشید که شما از طریق آهن اسپات می‌توانید هر یک از انواع میلگرد را از کارخانه موردنظر خود خریداری کنید.

میلگرد

استعلام قیمت میلگرد روز

میلگرد فولادی است و هزینه میلگرد بستگی زیادی به نوسانات قیمت فولاد دارد. این بدان معناست که میانگین قیمت میلگرد وجود ندارد، آنها با تغییر قیمت کالای فولادی تغییر خواهند کرد. برای به دست آوردن بهترین قیمت میلگرد می‌توانید جداول قيمت آنلاين ميلگرد نگاه کنید و از فروشنده قیمت بگیرید.

به عنوان مثال، در طول سقوط بازار در سال 2008، قیمت فولاد به‌شدت افزایش یافت، اما در سال 2016 قیمت فولاد به پایین‌ترین حد تاریخی رسید.
در سال 2008 هر تن میل گرد به قیمت 1203 دلار فروخته می‌شد اما در سال 2016 قیمت‌ها به یک چهارم کاهش یافت و یک تن میلگرد تنها به قیمت 409 دلار فروخته شد.

قیمت هر کیلوگرم میلگرد

شما همچنین می‌توانید میلگرد را به کیلوگرم ( و نه تن) خریداری کنید، هر کیلوگرم حدودا   14 تا 15 هزار تومان یرای شما هزینه خواهد داشت. این قیمت طی سه سال گذشته رشد هفتصد و پنجاه برابری را تجربه کرده است و احتمالا با توجه به شرایط ایران و نرخ ارز و تورم، در آینده بالاتر خواهد رفت.

بسته به ضخامت، چگالی و اندازه میلگرد، 12 متر می‌تواند برابر با یک کیلوگرم باشد. اما اگر قطر و ضخامت میلگرد زیاد باشد، این 12 متر ممکن است کاهش یابد.

عوامل تاثیرگذار بر قيمت ميلگرد

نه تنها قیمت کالاهای فولادی می‌تواند بر قیمت میلگرد تأثیر بگذارد، بلکه سایر عوامل مرتبط با پروژه نیز می‌تواند قیمت نهایی نصب میلگرد تحت تاثیر قرار دهد.
قیمت‌ها می‌توانند بر اساس محل کار، پیمانکار، پیچیدگی پروژه و غیره بالا باشند. قیمت‌های نصب میلگرد سنتی عمدتاً بر اساس ساعات کار مورد نیاز برای نصب، به علاوه سربار و حاشیه سود آنها است.

بااین‌حال، بسته به رقابت، بسیاری از فروشندگان پیشنهادات خود را کاهش می‌دهند و زمان کلی خود را در یک شغل کاهش می‌دهند. آنها بهره‌وری نیروی کار را با معرفی جدول زمانی ساخت و ساز و استفاده از پایانه میلگرد معرفی می‌کنند. این کار باعث کاهش کل ساعات کار و کاهش زمان آنها در کار می‌شود.

1. قیمت میلگرد به ازای هر تن

رایج‌ترین روش خرید میلگرد خرید به تن می‌باشد. متداول‌ترین اندازه‌های میلگرد، #3، #4، و #5 در بسته‌های 266، 149.7، و 95.9 میلگرد 20 فوتی در هر تن هستند. این برای برآوردن الزامات شغلی مسکونی کافی است. همچنین نوسانات بازار فولاد بر قیمت روزانه یک تن میلگرد تاثیرگذار است.

2. هزینه پوشش

میلگرد غالباً با پوشش خاصی پوشانده می‌شود که رایج‌ترین پوشش اپوکسی است. این به میلگرد 2000 برابر دوام بیشتری نسبت به میلگرد میل سیاه استاندارد می‌دهد. همچنین، روکش اپوکسی مقاومت بهتری در برابر خوردگی دارد و میلگرد شما در دراز مدت استحکام خود را از دست نمی‌دهد.

بااین‌حال، میلگرد مقاوم در برابر خوردگی کمی گران‌تر از میلگرد معمولی است. اکثر فروشندگان مبلغ اضافی به ازای هر پوند میلگرد پوشش داده شده دریافت می‌کنند، توجه داشته باشید که این مقدار حداقلی ارزش سرمایه‌گذاری را دارد، زیرا میلگرد و بتن شما را از باران و برف نجات می‌دهد.

3. هزینه نصب

جالب است بدانید که یکی دیگر از عوامل تعیین‌کننده قیمت آهن، میزان هزینه‌ای است که بابت تولید و عرضه آن، می‌شود، اما تولید یک محصول، چه هزینه‌ای را به همراه دارد؟ هزینه‌هایی از قبیل مواد اولیه، حمل و نقل و… نمونه‌ای از این هزینه‌ها هستند.

یکی از مهم‌ترین مواد اولیه در تهیه آهن‌آلات، شمش فولاد است و بدیهی است که افزایش قیمت شمش فولاد موجب افزایش قیمت میلگرد و آهن‌الات، خواهد شد.

4. افزایش قیمت ارز

همه ما خوب می‌دانیم که با افزایش قیمت ارز به ویژه در شرایط نا به سامان اقتصادی ایران تقریباً اکثر مواد اولیه با افزایش قیمت روبه‌رو خواهند شد و همان‌طور که در قسمت‌های قبلی اشاره کردیم با افزایش قیمت مواد اولیه، نرخ ميلگرد بالا رفته و در نهایت قیمت این محصول نیز افزایش می‌یابد.

همچنین با بالا رفتن قیمت ارز، تولیدکننده‌ها برای تهیه مواد اولیه از لحاظ مالی دچار مشکل شده و در نتیجه مجبور می‌شوند تا آهن‌آلات و میلگردهای خود را با قیمت بالاتری بفروشند. اگر دلار نوسانات بیش‌ازحدی داشته باشد ( نه ۵۰ الی ۱۰۰ تومان)، به‌طور قطع بر قیمت میلگرد تاثیر خواهد گذاشت.

علت این موضوع این است که کشور ما به عنوان صادرکننده‌ی آهن شناخته می‌شود و از همین بابت تمامی قیمت‌ها بر اساس دلار محاسبه می‌گردد. بنابراین نوسانات قیمت دلار در بازار داخلی می‌تواند قیمت لحظه‌ای میلگرد را تحت تاثیر قرار دهد.

5. شاخص بورس کالا

یکی از انواع شاخص‌های بورس، شاخص صنعت می‌باشد. شاخص صنعت بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت‌های فعال در بخش صنعت است.
عملکرد هرکدام از این صنایع تحت عنوان شاخص جداگانه‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرد. مثلا خودرو، دارو، فلزات اساسی، محصولات شیمیایی که بر قیمت روزانه میلگرد بسیار تاثیرگذار است.

برای خرید میلگرد از بورس کالا، اینجا کلیک کنید.

استعلام قیمت میلگرد

میلگرد اولیه برای پشتیبانی سازه‌های سنگین ضروری است درحالی‌که میلگرد ثانویه برای بتن‌هایی که دچار تورم و انقباض می‌شوند و اگر در بسیاری از خانه‌ها و روگذرهای آزادراه یافت شوند، مناسب است. عوامل زیادی وجود دارد که قیمت میلگرد را تعیین می‌کند و دانستن آنها بسیار مهم است.

اگر عوامل مهم تاثیرگذار در هزینه را بدانید، می‌توانید در خرید خود صرفه‌جویی کنید و میلگرد مورد نیاز پروژه خود را تهیه کنید. معمولا خرید میلگرد به دو صورت ظرفیت و خرده فروشی انجام میشود.

هر ظرفیت میلگرد حدود 24 تن است و چنانچه بصورت خرید مستقیم از کارخانه انجام شود شاهد محدودیت سایز در یک ظرفیت خواهیم بود. قيمت ميلگرد به روز را می‌توانید از سایت آهن اسپات مشاهده کنید.
از طریق وبسایت آهن اسپات به آدرس https://ahanspot.com/ می‌توانید به صورت مستقیم به خرید میلگرد بپردازید. مزیت اصلی خرید مستقیم از آهن اسپات این است که میل گرد را با قیمت پایین‌تری نسبت به سایر مراکز تهیه می‌کنید.

آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع رسانی در این صنعت راه اندازی شده است.
بنابراین اگر به این حوزه علاقه مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتما به این وب سایت مراجعه کنید. تیم ahanspot همواره در تلاش است بهترین و بروزترین اطلاعات را در اختیار کاربران خود قرار دهد.