داربست زدن جزیی از عملیات اجرایی در ساخت یک بنا محسوب می‌شود. با توجه به این که داربست‌ها ارتفاع زیادی از سطح زمین دارند، باید توسط افرادی که مهارت‌ کافی دارند ساخته شوند. در غیر این صورت ایمنی و جان کارگران به خطر می‌افتد. اجرای صحیح این کار عمرانی در گرو دسترسی به انواع تجهیزات است. شما می‌توانید با مراجعه به سایت آهن اسپات از قیمت دقیق تجهیزات داربست و دیگر آهن آلات ساختمانی اطلاع کسب کنید.

تجهیزات لازم برای بستن داربست شامل لوله‌های داربستی (Scaffolding Pipe)، بست، رابط، صفحه و تعدادی پیچ و مهره می‌شود. لوله‌های مورد استفاده در این عملیات از نوع لوله‌های درز دار ساخته شده از ورق سیاه هستند. آلیاژ انتخابی برای این لوله‌ها می‌تواند از میان انواع فولادهای ساختمانی مانند ST35 و ST37 باشد. طول این لوله‌ها 3 متری و 6 متری است. ضخامت لوله‌های داربستی هم بین 2، 2.5 و 3 میلی متری باید باشد.

تجهیزات دیگری هم هستند که برای بستن داربست استفاده می‌شوند. این تجهیزات مانند رابط و بست داربست در انواع مختلف و سایزهای متنوعی به بازار عرضه شدند. انتخاب ابزار درست از میان آن‌ها به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. پیش از انتخاب هر یک از آن‌ها باید با نام و کاربرد این تجهیزات آشنایی داشته باشید. انواع بست داربست عبارت است از:

  • بست داربست چهار پیچ : برای اتصالات و تقاطع‌های 90 درجه‌ای استفاده می‌شود.
  • بست دو پیچ : به صورت سفارشی ساز در اتصالات خاص به کار می‌رود.
  • بست تک پیچ : این تجهیزات شبیه به نوع دو پیچ با ابعاد کوچک‌تر است.
  • بست گردان : این بست با زاویه 360 درجه‌ای در ابعاد مختلفی تولید می‌شود.
  • بست تخته گیر : از این بست برای تثبیت تخته و یا ورق به داربست استفاده از این بست‌ها توصیه می‌شود.

بست داربست گردان چیست؟

داربست یکی از عملیات‌ اجرایی است که برای اجرای آن به تجهیزات مختلفی نیاز است. انتخاب درست این تجهیزات اثر مستقیم بر ایمنی سازه و افرادی که بر روی آن کار می‌کنند دارد. از مهمترین این تجهیزات بست‌های داربست هستند. این ابزار را در سایزهای مختلفی جهت کاربردهای خاص و عمومی تولید می‌کنند. یکی از انواع پر کاربردشان هم بست داربست گردان است. شما می‌توانید با مراجعه به سایت آهن سپات به اطلاعات محصولات و تولیدکنندگان آهن آلات و لوله‌های pvc دسترسی پیدا کنید.

بست داربست گردان از جنس چدن داکتیل به روش ریخته‌گری ساخته می‌شود. مزیت اصلی استفاده از این بست را در مشخصات فنی آن می‌توان دانست. این بست تحت زاویه 360 درجه‌ای قابلیت چرخیدن دارد و می‌توان آن را به راحتی بست. به علت این چرخش آزادانه از آن برای ایجاد برای تغییر زاویه در لوله‌های داربست به صورت چرخش عمودی بر یکدیگر می‌توان استفاده کرد.

روش تولید بست داربست گردان نیاز به تکنولوژی خاص و به‌روزی ندارد. ویژگی منحصر به فرد چدن نشکن این است که تحمل ضربه‌، تنش‌های فشار و تنش‌های کششی تا حد بسیار بالایی دارد. همچنین از استحکام تا شکست خوبی نیز برخوردار است. پس از ریخته‌گری، عملیات‌های سطحی برای پرداخت و آماده کردن قطعه برای مونتاژ باید انجام گیرد. این مراحل شامل شات بلاست یا سند بلاست، پلیسه گیری و ماشین کاری است. پس از آن باید کیفیت و خواص مکانیکی قطعه تحت آزمون‌های مختلف بررسی شود.

در واقع نوع نصب بست گردون داربست امکان حرکت متقاطع لوله‌ها را بر روی یکدیگر فراهم می‌‌کند. تفاوت دیگر این بست با انواع دیگر بست‌های داربست در وزن آن است. عموما وزن این ابزارها در حدود 1.5 کیلوگرم است. ولی وزن بست گردان 360 درجه‌ای بین 1700 گرم تا 2 کیلوگرم در نظر گرفته می‌شود.

تنوع در سایز بست گردون داربست سبب شده که کاربرد آن در صنایع مختلف گسترش یابد. همچنین این بست در  انواع 2، 4 پیچ، 6 پیچ و 8 پیچ به بازار عرضه می‌شود. از این بست برای داربست زدن و همچنین در ساخت و تجهیز کردن تاسیسات صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی نیز استفاده می‌گردد.

از جمله ویژگی‌های این بست این است که  قابلیت نصب به صورت مورب را هم دارد. به طور کلی این بست از ۲ برگه چهار پیچی و یک تنه دو تکه ساخته شده است. روش نصب بست گردون داربست هم بسیار آسان است. ابزار و وسایل لازم برای کار گذاشتن این رابط در بین دو لوله شامل موارد زیر است:

  • 2 عدد برگه
  • 1 عدد کنده ( 2 عدد نیمه کنده که با پین به یکدیگر متصل شده است.)
  • 4 عدد پیچ
  • 4 عدد مهره
  • 4 عدد واشر

روش قیمت گذاری بست داربست گردان

تعیین قیمت محصولات مرتبط با تاسیسات و پروژه‌های عمرانی یکی از مهمترین بخش‌های برنامه‌ریزی یک پروژه است. چرا که کوچک‌ترین تجهیزاتی مانند بست گردون داربست می‌تواند تاثیر بسیاری بر قیمت تمام شده کار نهایی بگذارد. به طور مثال همین بست‌های داربست در تعدادهای بالا در هر کاری استفاده می‌شوند. پس قیمت آن‌ها با ارزش و میزان بازدهی آن‌ها نباید در تناقض باشد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت آهن اسپات قیمت به‌روز انواع مقاطع فلزی مانند لوله‌های مسی و یا فولادی مانند تجهیزات داربست بستن را مشاهده کنید.

بست داربست گردان هم نوعی از تجهیزات صنعتی است که قیمت گذاری آن باید بر اساس پارمترهای کیفی، روش تولیدی و دیگر مسائل جانبی بستگی دارد. ساده‌ترین پارامترهای تعیین کننده بر ارزش مالی این قطعات شامل مواردی چون سایز، وزن، جنس، تعداد پیچ و مهره‌ها و اصلاحات خاص به درخواست کارفرما می‌شود.

نکته دیگری که بایستی به آن توجه داشت تکنولوژی و فرایند تولید است. چرا که به طور مستقیم بر کیفیت و قیمت بست داربست گردان تاثیر خواهد گذاشت. اگر کیفیت این قطعات خوب نباشد، آسیب‌های مالی و جانی در پی خواهد داشت. یکی از پارامترهای حین ساخت این بست‌های گردان وزن بست است. اگر چه سنگین‌ترین نوع بست به شمار می‌رود ولی افزایش وزن آن به بالاتر از 2 کیلو گرم تاثیر منفی دارد. این تاثیر منفی شامل افزایش هزینه تولید، افزایش هزینه حمل و نقل و کاهش امنیت داربست در ارتفاعات بالا است.

در کنار مواردی که در بالا یاد شده است موارد دیگری هم هستند که در تعیین قیمت بست گردون داربست موثر خواهند بود. یکی از مهمترین آن‌ها میزان تقاضا در بازار است. اگر تقاضا بیشتر از ظرفیت تولید باشد، حتی خرید و فروش بست‌های دست دوم هم رواج پیدا می‌کند. از طرفی قیمت شمش‌های فولادی، هزینه‌ حامل‌های انرژی و غیره در روند قیمت گذاری تاثیر به سزایی دارند.

جمع‌بندی

داربست‌ها سازه‌ای فولادی هستند که از اجزای فولادی مختلفی از جمله لوله و بست‌های داربستی ساخته می‌شود. یکی از انواع بست‌هایی که در آن می‌توان به کار برد، بست گردون داربست است. این بست توانایی چرخش 360 درجه‌ای در میان تقاطع دو لوله به شکل عمودی را فراهم می‌کند. این بست‌ها در وزنی در حدود 1700 کیلو گرم به صورت 2 تا 8 پیچی قابلیت تولید دارند. همچنین جنس آن‌ها از نوع آلیاژ چدن نشکن انتخاب شده تا بیشترین استحکام را داشته باشند.

مجموعه آهن اسپات با هدف تسهیل فرایند خرید و فروش آهن آلات و مقاطع فلزی اقدام به راه اندازی وب‌سایت آهن اسپات کرده است. کافی است برای مشاهده نام و محصولات تولیدکنندگان مختلف در سطح کشور به این سایت مراجعه کنید. در کنار هر محصول مانند بست داربست گردان قیمت آن درج شده است. ویژگی منحصر به فرد آهن اسپات در این است که اطلاعات درج شده بر روی آن از جمله قیمت‌ها بر اساس آخرین تغییرات بازار به‌روز رسانی می‌شوند.