بست داربست و استفاده از آن یکی از بخش‌های اجرایی هر پروژه عمرانی است. این سازه به صورت موقتی از تعدادی مقاطع فولادی و لوله‌ای ساخته می‌شود. از آن جایی که داربست مانند ستون و پایه‌ زیر پای کارگران و اپراتورها اجرای نما و دیگر بخش‌های ساخت و ساز به شمار می‌رود، باید استحکام کافی را داشته باشند. تعداد لوله‌هایی که در یک چنین سازه‌ای استفاده می‌شود کم نیست. برای ساختن چنین سازه فولادی به تجهیزات مختلف و البته مهارت نیاز خواهد بود.

ویژگی‌های ساختاری بست داربست

پس از تعیین نقاط و گوشه‌های و طراحی چیدمان قطعات، صفحات باید نصب شوند. در نهایت لوله‌ها باید با یکدیگر درگیر شده و به اتصال پیدا کنند. برای اتصال دادن بخش‌های داربست می‌توان از تجهیزات مختلفی استفاده کرد.
از رایج‌ترین تجهیزات اصلی برای ایجاد اتصال در داربست‌های فلزی شامل مواردی زیر می‌شود:

  • بست چهار پیچ
  • جوشکاری
  • رابط داربست
  • بست مغزی
  • بست H آهن‌گیر
  • بست تک پیچ (بست قائم)

رابط داربست قطعه‌ای فلزی و از آلیاژهای فولاد کربنی است. این قطعه به صورت چند لایه طراحی می‌شود. هدف از استفاده این تجهیزات افزایش امنی در هنگام کار کردن و اتصال صحیح میان بخش‌های معلق سازه داربستی است. روش استفاده از این بست‌ها بسیار ساده و سریع است. روش اتصال بدین صورت می‌باشد که از انتها به لوله داربستی اتصال پیدا می‌کند.

انواع رابط داربست

رابط‌های داربست در ابعاد و شکل‌های مختلفی به تناسب نوع لوله‌های قابل استفاده ساخته می‌شوند. در نتیجه برای هر سازه‌ای که نمونه استاندارد رابط وجود خواهد داشت. استفاده از رابط‌های فلزی داربست بهترین جایگزین برای پین‌ها و جوشکاری هستند. چرا که نصب آن‌ها سریع‌تر، راحت‌تر و البته امن‌تر است.
تولید رابط داربست چندان فناوری پیچیده‌ای نیاز ندارد. در حال حاضر در کشور، بسیاری از فولاد سازان و کارخانه‌های ریخته‌گری امکان تولید این تجهیزات کاربردی را دارند. با توجه به کیفیت ساخت و رعایت استانداردهای ایمنی صادرات چنین تجهیزاتی به خارج از کشور نیز رواج دارد.

رابطه‌های چند لایه، نوع پرفروش از انواع رابط‌های داربستی به شمار می‌آیند. برخی از بررسی‌ها حاکی از آن است، که ساخت رابط داربست به صورت چند لایه بازدهی ایمنی و کیفیت اجرای پروژه را افزایش می‌بخشند. به علاوه ساخت این تجهیزات از جنس فولاد زنگ نزن نیز امکان پذیر است. انتخاب چنین آلیاژی سودمندی‌های بسیاری دارد. کاهش تاثیر نوسانات و شکست ناگهانی بر اثر خوردگی در لایه‌های داخلی از جمله مزیت‌های انتخاب این فولاد آلیاژی به شمار می‌روند.

ویژگی‌های انواع رابط‌های داربست

رابط‌های داربست به گروهی از تجهیزات اتصال دهنده اطلاق می‌شود که برای پیوست دادن لوله‌ها و صفحات مورد استفاده در این سازه فولادی استفاده می‌شوند. این رابط‌ها به صورت چند لایه و معمولی قابلیت طراحی و ساخت دارند.

جنس

مهمترین ویژگی که در زمان خرید و انتخاب یک رابط باید به آن توجه داشت، جنس آن است. رابط‌هایی که از جنس فولاد زنگ نزن ساخته شدند اگر چه دوام و طول عمر بیشتری دارند، ولی قیمتشان گرانتر هم هست.

ضخامت

ویژگی‌ دیگری که در ساخت و انتخاب رابط داربست اهمیت دارد، ضخامت آن‌ها است. هر چه ضخامت بیشتر باشد، فشار بیشتری را هم از طرف سازه تحمل خواهد کرد. البته طراحی ضخامت این سازه تنها باید با توجه به جداول اشتال و نکات ریز مهندسی انجام پذیر خواهد بود. چرا که صرفا افزایش ضخامت سبب افزایش کارایی این محصول نخواهد شد. چرا که بافت و تراکم آلیاژ هم موثر است.

ایمنی سازه

مهم‌ترین نکته در بنا کردن یک سازه هر چند موقتی مانند داربست ایجاد و حفظ ایمنی است. اگر اطمینانی از ایمنی آن وجود نداشته باشد، جان افراد به خطر خواهد افتاد. یکی از عوامل مهم در تعیین ایمنی وزن تجهیزات است. حتی وزن رابط نیز در این امر تاثیر خواهد داشت. چرا که تعداد این ابزار در کل سازه کم نیست.

توجه به سایر تجهیزات 

انتخاب نوع رابط چه لوله‌ای باشد و چه به دیگر اشکال تنها باید با توجه به سایز لوله‌های به کار رفته انتخاب شود. به طور مثال رابط لوله‌ای بیشتر برای لوله سایز 17 کاربرد دارد.

خرید رابط داربست

در ابتدای هر عملیات عمرانی، یک چارت سازمانی برای تنظیم مخارج بر حسب بودجه در دسترس تدوین می‌شود. از آن جایی که تعداد مقاطع آهنی مورد استفاده در چنین پروژه‌هایی کم نیست، باید برنامه ریزی دقیقی داشت. تعیین قیمت تجهیزات فولادی اعم از بست‌های داربست، تیر آهن و… یکی از مهم‌ترین بخش‌های اجرایی هر پروژه‌ای است. چرا که قیمت این محصولات با تغییرات روزمره‌ای روبه‌رو هستند.

قیمت رابط داربست و نوسانات آن

در هنگام خرید رابط داربست هم باید به پارامترهای متعددی توجه داشت تا محصول درستی انتخاب شود. اولین مشخصه در تعیین قیمت جنس این تجهیزات است. هر چه آلیاژ و کیفیت ساخت از تکنولوژی بهتری بهره‌مند باشند، هزینه نهایی نیز افزایش چشمگیری خواهد داشت.  نکته دیگر سایز و ابعاد رابط داربست است. سایز هر رابط به تناسب نوع لوله‌ای که قرار است برای آن استفاده شود تعیین می‌گردد. به علاوه خمکاری و ضخامت آن نیز باید مورد توجه واقع شوند.
پارامترهای غیر مستقیم دیگری نیز وجود دارد. به طور مثال نسبت عرضه به تقاضا هم بر قیمت‌ها تاثیر خواهند گذاشت. در حال حاضر تقاضا برای چنین تجهیزاتی بسیار زیاد است. همچنین تهیه چنین محصول پر مصرفی در صنایع ساختمان سازی می‌تواند به یک دغدغه مالی و مهندسی بدل شود. چرا که وزن آن‌ها نیز اهمیت دارد.
خوشبختانه در شرایط امروز، تولیدکنندگان مختلفی در سراسر کشور توانایی ساخت این رابط‌ها را با کیفیت بالایی دارند. دیگر پارامترهای موثر هم شامل قیمت روز شمش فولادی، روش تولید، هزینه حامل‌های انرژی و هزینه‌های جانبی مانند حمل و نقل می‌شود.

سخن پایانی

در حال حاضر سایت آهن اسپات به عنوان ارائه دهنده خدمات خرید و فروش آهن آلات و تجهیزات ساختمان سازی توانسته است بهترین قیمت را به شما معرفی می‌کند. مجموعه آهن اسپات با هدف افزایش تعامل میان تولیدکننده و مصرف کننده و حذف دلال‌ها، اقدام به راه اندازی یک وب‌سایت رسمی کرده است.
شما می‌توانید با مراجعه به سایت آهن اسپات از نام تولیدکنندگان انواع رابط داربست فولادی در سایزهای مختلف اطلاع پیدا کنید. تمامی اطلاعات مندرج بر روی سایت آهن اسپات بر اساس آخرین تغییرات بازار به‌روز رسانی می‌شوند.