داربست‌ها برای ایجاد فضایی کافی برای کار در ارتفاع‌های چند متری تا چند ده متری در ساختمان‌های در حال ساخت و در حال ترمیم به کار گرفته می‌شوند. بنابراین حفظ ایمنی افراد در اولویت طراحی و اجرای چنین سازه‌ای خواهد بود. در سال‌های گذشته ابزارهای نه چندان مناسبی برای بستن قطعات داربست استفاده می‌شد. گاهی تنها راه اتصال، جوشکاری بود. در حال حاضر مهندسان توانستند تجهیزاتی هم‌چون، بست داربست چهارپیچ، را به بازار عرضه کنند که اتصال آسان‌تر و امن‌تری را در داربست بسازد.

مشخصات بست داربست چهارپیچ

داربست زدن یکی از مهمترین بخش‌های عملیاتی پروژه‌های عمرانی به شمار می‌رود. داربست به دلایل مختلفی در حین اجرا و نصب نمای یک بنا ممکن است بسته شود و از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. مقاطع اصلی در ساخت آن قابل مشاهده است، لوله‌های فولادی هستند. همچنین از تجهیزات دیگری هم برای ایجاد اتصال بین تمام اجزای سازه استفاده می‌شود که آن‌ها را بست داربست می‌نامند.
بست‌های داربست گروهی بزرگ از انواع تجهیزات ساختمانی هستند که با توجه به نوع سازه، سایز لوله‌های داربست و چند پارامتر دیگر طراحی و تولید شدند. این تجهیزات با هدف افزایش استحکام داربست و تسهیل فرایند شکل‌‌دهی و اتصالات ساخته می‌شوند. عموما جنس بست داربست شامل آلیاژهای فولادی داکتیل و آلیاژهای چدنی است.
بیشتر این تجهیزات ساختمانی، یعنی بست‌های داربست، به روش‌های ریخته‌گری در قالب تولید می‌شوند. ساخت این گروه از قطعات نیز مانند دیگر قطعات آلیاژ آهنی باید بر اساس استانداردهای تدوین شده انجام گیرد. چرا که به طور مستقیم با سلامت انسان‌ها در تماس خواهد بود.

انواع بست داربست چهارپیچ

در حال حاضر انواع مختلفی از بست داربست‌های ساختمانی به تولید انبوه رسیده است. مهمترین این بست‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • بست داربست چهار پیچ
 • بست تک پیچ
 • بست تک پیچ سایز کوچک
 • بست دو پیچ
 • بست گردان
 • بست H – Shaped
 • بست تخته گیر
 • بست اتصال رابط لوله‌ای

ساختار بست داربست چهارپیچ

رابط‌ها و بست‌های داربست از مهمترین تجهیزاتی هستند که در ساختن این سازه فلزی به کار برده می‌شوند. نحوه قرار گیری لوله‌ها و کفی‌های داربست، ارتفاع و وزن سازه از جمله پارامترهایی هستند که در انتخاب نوع روش و تجهیزات اتصال تاثیر خواهند گذاشت. در میان انواع بست‌هایی که برای بستن لوله‌ها طراحی شدند، بست داربست چهارپیچ از نظر روش تولید و طراحی بسیار حائز اهمیت است.

نحوه تولید بست داربست چهارپیچ

بست داربست چهار پیچ در ظاهر شبیه به بست داربست دو پیچ است. هدف از به کار گیری این سازه کوچک بستن لوله‌های سازه در تقاطع‌هایی با زاویه 90 درجه می‌باشد. روش ساخت و تولید بست چهار پیچ مانند دیگر بست‌ها به صورت ریخته‌گری است. مراحل تولید آن تا عرضه به بازار به ترتیب زیر است:

 • طراحی قالب برای ریخته‌گری
 • ریخته‌گری کنده و برگه
 • جدا سازی قطعات برای انجام ماشین کاری
 • شات کردن قطعات بست داربست چهار پیچ
 • انجام مراحل پرداخت سطحی و پلیسه گیری
 • مونتاژ بدنه با پیچ‌ها
 • گذراندن تست‌های کنترل کیفی و بسته بندی

جنس بست داربست چهارپیچ از آلیاژهای چدنی و معمولا از جنس چدن نشکن (Ductile) انتخاب می‌شود. علت این انتخاب هم در خواص فیزیکی، مکانیکی و روش تولید آسان با چدن می‌توان دانست. این آلیاژ استحکام کششی و استحکام نهایی بالایی برخودار است. به علاوه می‌تواند وزن بالای داربست‌ها را تحمل کند. همچنین امکان ایجاد تغییرات و اصلاحات خاص مهندسی شده نیز بر روی این سازه وجود دارد. معمولا وزن بست‌های چهار پیچ بین 1300 گرم تا 1500 گرم قرار می‌گیرد. البته با تغییر در طراحی آن وزن آن نیز تغییر خواهد یافت.
بست‌های داربست چهارپیچ یکی از پر کاربردترین انواع بست‌هایی است که در ساخت سازه‌های داربستی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. علت این تقاضای زیاد  را هم در قیمت بست چهارپیچ داربست مناسب و روش نصب آسان آن می‌توان جست و جو کرد. ابزار لازم برای نصب آن شامل دو برگه، چهار عدد مهره، چهار عدد واشر و چهار عدد پیچ می‌شود.

خرید بست داربست چهارپیچ

خرید کالاهایی که به صنعت ساخت و ساز ارتباط دارند، به دو عامل امنیت و قیمت وابستگی دارد. با توجه به این مسئله که بودجه‌ تعیین شده برای تهیه تجهیزات دارای محدودیت‌هایی خواهد بود. داربست زدن از الزامات اجرایی در پروژه‌های عمرانی به شمار می‌رود. این در حالی است که هزینه نیروی کار، نیاز به متراژهای زیادی از انواع لوله‌ها و بست داربست در سایزهای مختلف از جمله پارامترهای هزینه‌ بر محسوب می‌شوند.

تعداد بست‌هایی که در چنین سازه فولادی به کار گرفته می‌شود کم نیستند. در نتیجه روش قیمت گذاری آن‌ها اهمیت قابل توجهی خواهد داشت. مبنای تعیین قیمت بست داربست چهار پیچ مانند دیگر بست‌های داربستی است. مشخصه‌های مهمی مانند جنس، وزن، طراحی، تعداد پیچ و مهره‌های لازم تعیین کننده قیمت پایه هستند.

تعیین قیمت بست داربست چهارپیچ

اگرچه تولید تجهیزات داربست به تکنولوژی و فرایند تولید چندان به‌روز و ویژه‌ای نیاز ندارد، اما رعایت اصول استاندارد برای تولید یک کالای با کیفیت الزامی است؛ همچنین می‌تواند هزینه‌ای را به روند تولید و ریخته‌گری تحمیل کند. نکته دیگر وزن آلیاژی است که در حین ساخت به کار می‌رود. وزن بست داربست چهار پیچ بین 1 کیلو گرم تا 2 کیلو گرم تخمین زده می‌شود. پس بدیهی است که با افزایش وزن بست‌ها، قیمت بست چهار پیچ داربست نیز با افزایش روبه‌رو شود.

علاوه بر این مواردی که به آن‌ها اشاره شد، چند پارامتر غیر مستقیم هم وجود دارد که می‌تواند سبب تغییر قیمت بست چهار پیچ داربست گردد. به طور مثال نسبت عرضه به تقاضای محصول پر کاربردی مانند بست‌های داربست چهارپیچ بر قیمت‌ها تاثیر خواهد گذاشت. اگر چه به قدری تقاضای این کالا بالا است که برخی از پیمانکارها مجبور به تهیه بست داربست دست دوم شدند.

سخن پایانی

داربست زدن یکی از مهمترین عملیات‌های عمرانی است که به طور مستقیم با جان و امنیت افراد در ارتباط خواهد بود. بنابراین برای اتصال بخش‌های مختلف سازه از تجهیزات مطمئنی باید استفاده کرد. یکی از این ابزارهای ساختمانی، بست داربست چهار پیچ نام دارد. این محصول را به راحتی و به سرعت در تقاطع‌های 90 درجه‌ای می‌توان به کار برد. در حال حاضر تولیدکنندگان بسیاری در سطح کشور قادر به تولید با بهترین قیمت بست داربست چهار پیچ هستند.
مجموعه آهن اسپات با هدف کوتاه کردن دست دلالان از بازار آهن و فولاد و افزایش تعامل میان تولیدکننده و مصرف کننده فعالیت‌های خود را آغاز کرده است. شما می‌توانید با مراجعه به سایت آهن اسپات از نام تولیدکنندگان و قیمت بست داربست چهارپیچ و آهن آلات دیگر مانند تیر آهن و میلگرد اطلاع کسب کنید. تمامی اطلاعات درج شده بر روی سایت آهن اسپات بر اساس آخرین تغییرات بازار به‌روز رسانی می‌شوند.