لوله‌هایی که از جنس پلی اتیلن (PE) هستند، مزایای زیادی نسبت به محصولات فلزی دارند. این دسته از لوله‌ها در برابر زنگ زدن، فرسایش، شکستگی و نشتی مقاوم هستند. همچنین داشتن انعطاف و شکل‌پذیری بسیار بالا باعث می‌شود در مسیرهای پر پیچ و خم بسیار کاربردی باشند. از این لوله‌ها در موارد زیادی استفاده می‌شود، از جمله انتقال آب، گاز یا فاضلاب. کاربردهای این محصول تحت تاثیر سایز و ضخامت بدنه می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال لوله پلی اتیلن ۸ اینچی یکی از انتخاب‌های عالی برای انتقال آب و فاضلاب است. این محصول خود می‌تواند به انواع مختلفی تقسیم شود و با توجه به ویژگی‌های خاصی که دارد، در موارد گوناگونی مورد استفاده قرار گیرد.

این دسته از لوله‌های پلی اتیلن، با نام لوله ۲۰۰ (بر حسب میلیمتر) هم شناخته می‌شوند. قیمت لوله پلی اتیلن ۲۰۰ بستگی به وزن محصول دارد. هرچه مقدار مورد نیاز شما بیشتر باشد، طبیعتا بهای پرداختی هم بالاتر خواهد رفت. در این راستا لازم است به طور کامل با کاربردهای این محصول آشنایی داشته باشید تا بتوانید متناسب با نیازتان خرید کنید. توجه داشته باشید که سایز محصول می‌تواند کاربردهای متنوعی برای آن ایجاد نماید.

لوله پلی اتیلن 8 اینچ چیست؟

لوله‌های پلی اتیلن از جنس پلیمر PE هستند که بسیار محکم و در عین حال، انعطاف پذیر است. قطر این محصولات، ۸ اینچ (برابر با ۲۰۰ میلیمتر) است. به همین علت، به آن‌ها لوله پلی اتیلن ۸ اینچی یا ۲۰۰ میلیمتری گفته می‌شود. این لوله‌ها می‌توانند با ضخامت جداره‌های مختلفی به بازار عرضه شوند. همچنین جنس ماده پلیمری به کار رفته در محصول می‌تواند متفاوت باشد و میزان استحکام آن را تعیین کند. لوله‌های پلی اتیلن عموما در سه دسته کاربرد دارند : آبرسانی، گازرسانی و فاضلاب.

لوله پلی اتیلن ۲۰۰، بسته به اینکه از چه ماده اولیه‌ای ساخته شده باشد و ضخامت جداره آن چقدر باشد، می‌تواند در این کاربردها مورد استفاده قرار گیرد. این محصول به شدت در برابر خوردگی و فرسایش محیطی مقاوم است و عمر آن در شرایط مساعد، می‌تواند به حدود ۱۰۰ سال برسد. این لوله‌ها در دسته محصولات تک جداره قرار دارند و سطح داخلی و بیرونی آن‌ها، کاملا صاف و صیقلی است. وزن لوله پلی اتیلن ۸ اینچی، سبک است و به همین دلیل کاربردهای زیادی دارد. در ادامه جزییات بیشتری درباره این نوع لوله خواهیم خواند.

ماده اولیه لوله پلی اتیلن ۸ اینچی

لوله پلی اتیلن ۲۰۰ میلیمتری، می‌تواند از جنس پلیمر‌های گوناگونی باشد. ماده اولیه سازنده لوله پلی اتیلن ۲۰۰، همواره یکی از موارد زیر است:

PE63: این دسته از پلیمرها وزن بالایی دارند و قیمت آن‌ها گران است. در عین حال، چندان مرغوب هم نیستند و به همین علت لوله ساخته شده از این ماده، طول عمر زیادی ندارد. از سویی، کار با این محصول بسیار دشوار است. پیش‌ترها کاربرد لوله‌های ۸ اینچی ساخته شده از این پلیمر، برای آبرسانی بوده است اما امروزه دیگر کاربردی ندارد.

PE80: این ماده، دانسیته بیشتری نسبت به دسته قبلی دارد. به همین علت لوله ساخته شده از این پلیمر در عین استحکام و فشردگی مواد اولیه، بسیار سبک است. لوله پلی اتیلن ۲۰۰ ساخته شده از این ماده، حداقل می‌تواند تا ۵۰ سال عمر کند. این دسته از پلیمرها، برای ساخت لوله‌های آبرسانی و فاضلابی کاربرد دارند.

PE100: مرغوب‌ترین لوله پلی اتیلن ۸ اینچی، از این ماده ساخته می‌شود. این دسته از محصولات نسبت به اشعه فرابنفش مقاوم هستند و می‌توان در معرض آفتاب شدید هم از آن‌ها استفاده کرد. لوله‌های ساخته شده از این ماده می‌توانند در کاربردهای انتقال سیالات پرفشار استفاده شوند.

استفاده از پلیمر PE63 تقریبا منسوخ شده است، لوله‌های پلی اتیلن ۸ اینچی موجود در بازار همگی از جنس PE80 و PE100 هستند. این محصولات علاوه بر قیمت ارزان و به صرفه، می‌توانند در انتقال سیالات مختلف با فشارهای متفاوت استفاده شوند. همچنین بهتر است بدانید که این لوله انواعی هم دارد که کاربردهای آن را تعیین می‌کند. در ادامه با جزییات بیشتر این انواع آشنا خواهید شد.

انواع لوله پلی اتیلن ۲۰۰ میلی متری

لوله‌های پلی اتیلن به صورت کلی انواع مختلفی دارند، لوله پلی اتیلن ۸ اینچی هم از این قاعده مستثنی نیست. این محصول، می‌تواند در ضخامت‌های مختلفی به بازار عرضه شود. همچنین این محصول در فشارهای متفاوتی تولید می‌شود که هر یک می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند.

لوله پلی اتیلن ۸ اینچ بر حسب میزان فشاری که می‌تواند تحمل کند، به انواع زیر تقسیم شود:

 • لوله فشار ۴ اتمسفر یا ضعیف

  این محصول بیشتر برای انتقال سیالات سبک با فشار کم کاربرد دارد. از این لوله‌ها به دلیل داشتن دانسیته پایین و ضخامت کم، در انتقال آب در حجم کم استفاده می‌شود.

 • لوله فشار ۶ و ۱۰ اتمسفر یا نیمه قوی

  این دسته از محصولات ضخامت جداره بیشتری دارند. از این لوله‌های پلی اتیلن ۲۰۰ میلیمتری، برای انتقال آب پرفشار و یا فاضلاب استفاده می‌شود. این لوله‌ها مقاومت بیشتری دارند و در مقایسه با گروه قبل، بیشتر عمر خواهند کرد.

 • لوله فشار ۱۶ و ۲۵ اتمسفر یا قوی

  این محصول مقاوم‌ترین نوع لوله پلی اتیلن در برابر فشارهای داخلی و خارجی است. از لوله‌ پلی اتیلن ۸ اینچی که در این دسته قرار دارد، می‌توان برای انتقال مایعات سنگین و پرفشار استفاده نمود.

علاوه بر دسته بندی بالا، لوله ۸ اینچی پلی اتیلن می‌تواند مانند تمامی لوله‌های PE دیگر، بر اساس کاربرد نیز تقسیم‌بندی شود. بر این اساس ۲ نوع لوله پلی اتیلن خواهیم داشت:

 • لوله پلی اتیلن ۸ اینچ آبرسانی
  این دسته از لوله‌ها عموما بسته به ضخامت بدنه تحمل فشار ۶ تا ۲۵ را خواهند داشت. رنگ این لوله سیاه است و با خط آبی روی بدنه از باقی انواع متمایز می‌شود. بر همین اساس می‌توان از لوله‌های ۲۰۰ میلیمتری برای انتقال آب با فشار ضعیف تا قوی استفاده نمود. این لوله‌ها در کشاورزی، سیستم آبرسانی شهری، گلخانه‌ها و… کاربرد دارد.
 • لوله پلی اتیلن ۸ اینچ فاضلابی
  این دسته از محصولات برای انتقال فاضلاب در حجم بالا استفاده می‌شوند. رنگ این محصول نیز سیاه است و با خط قهوه‌ای روی بدنه متمایز می‌شود. این لوله‌ها در برابر خوردگی بسیار مقاوم هستند و مواد اسیدی باعث فرسودگی آن‌ها نخواهد شد. لوله‌ پلی اتیلن ۲۰۰ میلیمتری فاضلابی بهترین گزینه برای انتقال فاضلاب شهری و روستایی است.

لازم به ذکر است که لوله‌های پلی اتیلن، یک دسته دیگر هم دارند که مخصوص انتقال گاز است و با خط زرد مشخص می‌شود. در این کاربرد از انواع ۸ اینچی زیاد استفاده نمی‌شود، اما ممکن است در کاربردهای سبک مورد مصرف قرار گیرد.

کاربردهای لوله پلی اتیلن 8 اینچ

لوله پلی اتیلن ۲۰۰ میلیمتری یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کاربردهای آبرسانی است. این محصول با داشتن مقاومت در برابر خوردگی و پوسیدگی می‌تواند بهترین گزینه برای استفاده در زیر زمین باشد. همچنین اگر جنس لوله از پلیمر PE100 باشد می‌توان از آن در روی زمین و در معرض آفتاب هم بدون نگرانی از آسیب و فرسایش استفاده کرد. همچنین به دلیل مقاومت بالا در برابر فرسایش ناشی از مجاورت با اسید و عدم نشتی، می‌توان از این محصول در انتقال فاضلاب‌های شهری و خانگی هم استفاده کرد. از جمله رایج‌ترین کاربردهای این محصول موارد زیر است:

 • کاربرد در سیستم‌های فاضلاب شهری و روستایی
 • استفاده جهت انتقال مواد شیمیایی در صنایع پتروشیمی
 • کاربرد در شبکه‌های زهکشی زمین‌های کشاورزی
 • آبیاری گلخانه‌ها و سیستم‌های آبیاری تحت فشار مانند قطره‌ای و بارانی
 • انتقال مایعات گرم کننده یا خنک کننده در کارخانه‌ها
 • کاربرد در کارخانجات تولید مواد غذایی برای انتقال مایعات
 • استفاده جهت استخراج فاضلاب صنعتی از کارخانه‌ها
 • کاربرد در انتقال مایعات با فشار بالا به مناطق مرتفع

 

مزایای لوله پلی اتیلن 8 اینچ

لوله‌هایی که در این دسته قرار دارند، در برابر خوردگی و فرسودگی‌های ناشی از اصطکاک با خاک مقاوم هستند. این محصولات هیچگونه نشتی ندارند و در هر شرایط آب و هوایی می‌توانند کیفیت خود را کاملا حفظ کنند. لوله‌های پلی اتیلن 8 اینچی شکل پذیری بسیار بالایی دارند، این محصولات می‌توانند در راه‌های پر پیچ و خم و صعب العبور به راحتی مورد استفاده قرار گیرند، بدون آن‌که در بدنه آن‌ها شکستگی به وجود آید. این لوله‌ها بسیار ارزان تر از انواع فلزی هستند و هزینه نصب و نگهداری آن‌ها نیز چندان زیاد نیست. به همین علت استفاده از این محصولات به صرفه است.

لوله‌های پلی اتیلن نیازی به رنگ کاری و حفاظت کننده‌ها ندارند، این محصولات به صورت خودرنگ، سیاه هستند و تنها خطوط علامت روی بدنه آن‌ها به رنگ زرد، آبی و قهوه‌ای است. این لوله‌ها بهترین انتخاب برای استفاده روکار و توکار هستند، زیرا هم در برابر فرسایش خاک مقاومت دارند و هم در برابر اشعه UV فرسوده نخواهند شد. همچنین این دسته از محصولات در برابر تغییرات دمایی مقاومت دارند و می‌توان از آن‌ها در محیط‌های گوناگون استفاده نمود. مهم‌ترین مزایای لوله پلی اتیلن ۸ اینچی را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • مقاوم در برابر هر نوع تغییرات دمایی و فرسایش خاک
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی و فرسودگی
 • قیمت ارزان این لوله ها نسبت به لوله های فلزی
 • مقاوم در برابر اشعه UV
 • اتصالات بدون نشت
 • انعطاف پذیری بالا
 • عدم نیاز به رنگ کاری

قیمت لوله پلی اتیلن 8 اینچ

یکی از مهم‌ترین مزایای لوله‌های پلی اتیلن، قیمت ارزان آن‌هاست. این محصولات بسیار ارزان تر و کاربردی تر از لوله‌های فلزی هستند و به همین علت، استفاده از آن‌ها بسیار به صرفه است. قیمت لوله پلی اتیلن ۲۰۰ میلیمتری، تحت تاثیر ماده پلیمری به کار رفته در تولید آن و گرید محصول می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال قیمت لوله‌ای که تحمل فشار آن ۲۵ اتمسفر است و از ماده PE100 تولید شده است نسبت به لوله‌ای که تحمل فشار آن ۱۰ اتمسفر است و ماده اولیه آن PE80 است گران‌تر خواهد بود. توجه داشته باشید که گران یا ارزان بودن محصول به معنای کیفیت بالا یا پایین آن نیست. تفاوت کاربردها و فرآیند تولید باعث می‌شود این اختلاف بها بین محصولات به وجود بیاید. بنابراین پیش از استعلام قیمت، نیاز خود را مشخص کنید.

برای استعلام قیمت لوله پلی اتیلن ۸ اینچ آبرسانی، می‌توانید از راه‌های مختلفی اقدام کنید. پرس و جوی حضوری یکی از این راه‌هاست اما روش بهتری هم وجود دارد. با استفاده از سایت آهن اسپات می‌توانید به روزترین قیمت لوله پلی اتیلن 8 اینچ را مشاهده نمایید. این قیمت‌ها به صورت لحظه‌ای به روزرسانی می‌شوند و می‌توانید اطمینان داشته باشید که معتبرترین قیمت بازار را مشاهده می‌کنید. همچنین در این سایت این امکان را دارید که از کارشناسان مجرب و توانمند کمک بگیرید تا با تحلیل بازار، بتوانید نوسانات قیمت لوله پلی اتیلن 200 میلیمتری را پیش بینی نمایید.

خرید لوله پلی اتیلن 200 از آهن اسپات

اگر به صورت حضوری خرید می‌کنید، حتما پیش از اقدام به خرید لوله‌های پلی اتیلن ۸ اینچ، چند قدم را در نظر داشته باشید. قدم اول این است که اطلاعات حک شده روی بدنه محصول را بخوانید. در این بخش باید مهر استاندارد، تاریخ تولید و نام کارخانه ثبت شده باشد. همچنین اطلاعات محصول از جمله مواد سازنده و فشار بار هم در همین بخش قابل بررسی است. در قدم بعدی، بدنه محصول را به دقت بررسی کنید، وجود هرگونه برآمدگی و فرورفتگی، نشان از استفاده از مواد پلاستیکی و نامرغوب بودن لوله است. در نهایت، حتما سایز محصول را چک کنید، دقت داشته باشید که سایزهای بالاتر و پایین تر کاربردهای متفاوتی دارند و ممکن است به کار شما نیایند.

اما اگر خریدتان را به صورت آنلاین از آهن اسپات انجام می‌دهید، نیازی به نگرانی درباره هیچ یک از موارد بالا نیست! در صورت مشورت با کارشناسان می‌توانید اطمینان داشته باشید که بهترین و مرغوب‌ترین محصولات را دریافت خواهید کرد. در این سایت می‌توانید از کارخانه‌های مختلف خرید کنید. با آهن اسپات، بهترین محصول بازار با مناسب‌ترین قیمت در دسترس شما خواهد بود.