لوله‌های بدون درز یکی از محصولات مهم در صنعت فولاد هستند. این لوله‌ها برای انتقال سیالات مهم مورد استفاده قرار می‌گیرند،‌ زیرا احتمال نشتی از آن‌ها بسیار کم است. لوله مانیسمان گستر اسفراین یکی از انواع این محصولات است که در ایران تولید می‌شود. این لوله، از مرغوب‌ترین فولادهای موجود در بازار ساخته می‌شود و به همین دلیل، مشتریان زیادی در بازار دارد. کارخانه گستر اسفراین از جمله مهم‌ترین صنایع فولادی کشور است که به صورت تخصصی به تولید و عرضه این لوله‌ها می‌پردازد. قیمت این محصولات تحت تاثیر نوسان بازار ممکن است دچار تحولاتی شود که با توجه به کاربردهای گسترده این محصول، آگاهی دقیق از آن الزامی خواهدبود.

کارخانه گستر اسفراین

این کارخانه از جمله صنایع مهم فولاد در کشور است. کارخانه لوله گستر اسفراین از سال ۱۳۸۵ به بهره‌برداری رسیده و به صورت تخصصی، به تولید لوله‌های بدون درز پرداخته است. این کارخانه دارای ۵ خط تولید شامل خط نورد، خط عملیات حرارتی، خط تکمیلی کیسینگ، خط تکمیلی کوپلینگ یا همان اتصالات و تست‌های غیر مخرب دارد.

ظرفیت اسمی این کارخانه حدود ۱۰۰ هزار تن در سال است. لوله‌های تولیدی در این کارخانه صنعتی، از سایز ۱.۹ تا ۱۶ اینچ تولید شده و بخش زیادی از نیاز بازار را تامین می‌کنند. محصولات این کارخانه علاوه بر داخل کشور، به کشورهای اطراف نیز صادر می‌گردد و از این نظر می‌توان گفت در بازار خارومیانه نیز نام‌ آشنا و مشهور است.

لوله مانیسمان گستر اسفراین

لوله‌ها به طور کلی می‌توانند در انواع درزدار یا بدون درز تولید شوند. لوله‌های درزدار به وسیله ورق فلزی و از طریق عملیات جوشکاری تولید می‌شوند، به همین دلیل استحکام زیادی ندارند و احتمال نشتی و شکستگی در آن‌ها بسیار زیاد است. لوله مانیسمان یا Seamless محصولی بدون درز است که می‌تواند در انتقالات سیالات پرفشار و حساس عملکرد بهتری از خود نشان دهد. این لوله برای نخستین بار توسط برادران آلمانی مانسمان تولید شد و به همین دلیل به این نام مشهور است.

کارخانه گستر اسفراین از نخستین گروه‌های تولیدی و صنعتی است که به تولید لوله‌های مانیسمان بدون درز مبادرت دارد. این کارخانه با داشتن تجهیزاتی پیشرفته، این محصول را با بهترین کیفیت تولید کرده و به بازار عرضه می‌نماید. لوله‌های بدون درز در این کارخانه بر مبنای استاندارد جهانی API 5CT تولید می‌شوند.

انواع لوله مانیسمان گستر اسفراین

از آنجایی که این محصول فولادی به صورت گسترده در صنایع مختلف و متنوعی استفاده می‌شود، گریدهای آن نیز متنوع است. در کارخانه گستر اسفراین ۵ نوع لوله تولید می‌شود:

 • لوله مانسمان J55: این محصول بیشتر برای چاه‌های کم عمق کاربرد دارد. این لوله تحمل فشار بالا را ندارد و برای مصارف کم فشار استفاده می‌شود.
 • لوله مانیسمان K55: این محصول مشابه دسته قبل است، اما مقاومت کششی آن به نسبت بالاتر است.
 • لوله نورد P110: این محصول در چاه‌های پرفشار و عمیق استفاده می‌شود و بیشترین مقاومت کششی را در بین لوله‌های این کارخانه دارد.
 • لوله N80: این لوله‌ها تحت فرآیند نورد گرم تولید می‌شود و استحکام آن‌ها بالاتر از دو نوع اول و کمتر از نوع P110 است.
 • لوله L80-1: این دسته از محصولات نیز در فرآیند نورد گرم تولید می‌شوند و استحکام متوسط به بالا دارند.

تمامی این محصولات در مقادیر بسیار بالا و در ابعاد گوناگون تولید می‌شوند. قطر این دسته از لوله‌ها بستگی به کاربرد آن‌ها دارد. ضخامت دیواره‌ها در انواع J55 و K55 نازک است، به همین دلیل است که این محصولات را نمی‌توان در کاربردهای پرفشار استفاده کرد. در عوض لوله‌هایی که با فرآیند نورد گرم تولید می‌شوند، مانند P110، ضخامت بیشتری دارند و در کاربردهای صنعتی و مهم، کاربردی‌تر هستند.

خطوط تولید لوله مانیسمان گستر اسفراین

در فرآیند تولید لوله‌های کارخانه گستر، مراحل خاصی طی می‌شود. این مراحل طبق استانداردهای جهانی چیده شده‌اند و به همین علت، باعث ارتقای کیفیت محصول نهایی خواهند شد. خطوط تولید لوله مانسمان اسفراین، ۵ مورد زیر هستند:

 • خط نورد یا پیلگر: در این مرحله ابتدا بیلت تا دمای ۱۳۵۰ درجه سانتی‌گراد حرارت دیده و سپس پوسته زدایی می‌شود. سپس، ماندرل از مرکز بیلت عبور کرده و آن را سوراخ‌ می‌نماید. قطعه از بین دو غلتک نوردی با زاویه انحراف ۴-۶ درجه نسبت به محور آن، عبور می‌کند. در همین حین، بیلت به پوسته‌ای توخالی و ضخیم تبدیل می‌شود. در قدم بعدی، پوسته ضخیم، به دو دستگاه پیلگر منتقل شده و طی نورد مجدد، ضخامت و قطر آن کنترل می‌گردد. در نهایت لوله خام، پس از عبور از مراحل تاب‌گیری و کنترل ابعاد، آماده انتقال به انبار خواهد بود.
 • خط عملیات حرارتی: در این خط لوله‌هایی با قطر ۱۱۴.۳ تا ۴۰۶.۴ میلی‌متر و طول ۷ تا ۱۵ متر تولید می‌شود. کوره سخت کاری، خط کوئنچ و کوره تمپر تجهیزات مهم خط عملیات حرارتی به شمار می‌روند. با گذراندن این مراحل، پس از کنترل ابعاد و تاب‌گیری، لوله‌ها آماده عرضه به بازار هستند. ظرفیت این خط ۱۰۰ هزار تن در سال برآورد می‌شود.
 • خط کوپلینگ (اتصالات): ظرفیت اسمی این خط ۲۵۰ هزار قطعه در سال است. اجزای این بخش شامل چهار اره برش لوله و دو دستگاه شات بلاست است. تعداد اندکی خطوط کوپلینگ به صورت کاملا خودکار در جهان وجود دارند و یکی از آن‌ها در شهر اسفراین قرار گرفته است.
 • خط کیسینگ (Casing): لوله‌های تولیدشده در این خط، برای قرارگیری در چاه‌های کم عمق تا عمیق کاربرد دارند. در این بخش، رزوه‌زنی لوله‌هایی با اندازه قطر ۱۱۴.۳ تا ۴۰۶.۴ میلی‌متر و در محدوده طولی ۷ تا ۱۵ میلی‌متر توسط دستگاه‌های CNC انجام می‌شود. در نهایت کوپلینگ مخصوص بر سر این لوله‌ها، بسته می‌شود. لوله های کیسینگ، توسط رزوه انتهایی به هم متصل می‌شوند.
 • خط تیوبینگ (Tubing): لوله های تیوبینگ جهت عبور هوای ابزار دقیق یا سیالات مورد اندازه‌گیری، استفاده می‌شوند. در خط تیوبینگ کارخانه، مطابق با استاندارد دو نوع لوله رزوه‌دار تولید می‌شود، یکی لوله رزوه‌دار STC_LTC_BTC بر اساس استاندارد API و دیگری لوله رزوه PJE ویژه کارخانه لوله گستر.

مزایای لوله مانیسمان گستر اسفراین

لوله‌های بدون درز کارخانه گستر اسفراین با استفاده از جدیدترین فناوری‌های تولیدی، کیفیت بالایی دارند. در این کارخانه خطوط تولید متنوعی فعال است و به همین علت تنوع لوله‌های آن بسیار زیاد است. این لوله‌ها استحکام بسیار بالایی دارند.

نداشتن درز روی بدنه، باعث می‌شود که احتمال گسستگی و شکستن این لوله‌ها بسیار کم باشد. از این محصولات برای انتقال مایعات و گازهای باارزش استفاده می‌شود تا احتمال نشتی از آن وجود نداشته باشد. همچنین، اگر نیاز به انتقال یا نگهداری مایعات و گازهای پرفشار باشد، می‌توان بدون نگرانی از گریدهای بالای این محصول استفاده کرد. به طور کلی می‌توان مزایای این محصول را در موارد زیر خلاصه کرد:

 • نداشتن گسستگی روی بدنه و استحکام بالا
 • مقاومت در برابر شکستگی و ترکیدگی
 • امکان انتقال سیالات با فشار بسیار زیاد
 • تنوع در ابعاد و گریدها برای کاربردهای گوناگون
 • نداشتن هیچگونه نشتی در هنگام انتقال
 • یکدست بودن بدنه و نبود ترک و سوراخ روی آن

کاربردهای لوله گستر اسفراین

از لوله گستر اسفراین می‌توان در موارد زیادی استفاده کرد. این لوله‌ها کاربردهای زیادی در صنعت دارند. به عنوان مثال در بسیاری از بخش‌های کارخانه پتروشیمی و نفت و گاز از این محصولات استفاده می‌شود. همچنین در چاه‌های کم عمق تا عمیق می‌توان از این محصول بهره برد. از سویی در انتقال سیالات ارزشمند مانند مواد دارویی، استفاده از این محصولات در اولویت است. در نگاهی کلی، می‌توان کاربردهای این لوله را در موارد زیر خلاصه نمود:

 • استفاده در چاه‌های عمیق و پرفشار
 • کاربرد گریدهای ضعیف در چاه‌های کم عمق
 • استفاده از انواع ضدزنگ در محیط‌های مرطوب
 • کاربرد گسترده در فرآیند بهره‌برداری نفت و گاز
 • استفاده در صنایع پتروشیمی جهت انتقال سیالات حساس
 • کاربرد در انتقال سیالات پرفشار مانند گاز و نفت

قیمت لوله مانیسمان گستر اسفراین

یکی از مسائل مهم در خرید لوله مانیسمان گستر اسفراین، وزن محصول است. قیمت نهایی این محصول کاملا تحت تاثیر وزن آن تعیین می‌شود. هر شاخه ۶ متری از انواع گریدهای لوله گستر اسفراین، وزن خاص خود را دارد و بر همین اساس، قیمت محصولاتی که ضخامت دیواره و قطر آن‌ها بیشتر است، گران‌تر هستند. قیمت دقیق هر محصول ممکن است به صورت روزانه و لحظه‌ای بر اساس بهای مواد اولیه تغییر کند.

برای آگاهی از قیمت به روز لوله مانیسمان تولید شده در کارخانه گستر اسفراین، می‌توانید از سایت آهن اسپات استفاده نمایید. در این سایت می‌توانید تمامی سایزهای این محصول را به صورت یکجا در جدول‌هایی منظم مشاهده کنید. این جدول‌ها اطلاعاتی درباره سایز محصول، قیمت آن و نحوه تحویل از کارخانه به شما خواهند داد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جزئیات محصولات می‌توانید با کارشناسان سایت تماس بگیرید.

خرید لوله مانیسمان گستر اسفراین

برای خرید این محصول فولادی می‌توانید از دو راه اقدام کنید. راه اول این است که به کارخانه مراجعه نمایید و به صورت مستقیم محصول را از انبار تحویل بگیرید. این روش نیازمند صرف وقت و همچنین، اختصاص دادن وسیله نقلیه برای حمل کالای خریداری شده است. در صورتی که بخواهید به صورت عمده خرید کنید، این روش کارآمد خواهدبود.

روش بعدی این است که به سایت آهن اسپات مراجعه نمایید و قیمت‌ها را به صورت اینترنتی مشاهده کرده و خرید کنید. مزیت این روش این است که با قیمت لحظه‌ای خرید خود را انجام خواهید داد. همچنین با استفاده از این راه، تحویل از کارخانه و در محل مورد نظرتان خواهد بود. با این روش امکان خرید به صورت خرده و عمده را دارید. جهت اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان سایت در تماس باشید.