شمش بیلت 5sp یکی از محصولاتی است که از آن در صنایعی که به فولاد و قطعات انعطاف پذیر نیاز نیاز دارند، استفاده می‌شود. به این خاطر استفاده از این محصول کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شمش فولاد 5sp این است که انعطاف‌پذیر نیست و مقاومت بسیار بالایی دارد. این شمش در طول شاخته 12 متری و ابعاد 120*120 سانتی متری تولید می‌شود.

شمش‌های بیلت از جمله پر مصرف ترین انواع مقاطع فولادی در بازار محصولات فولاد به شمار می‌روند و تولید کننده آن‌ها را با سطح مقطعی به شکل ذوزنقه تولید می‌کند.

انواع شمش فولادی از نظر اندازه و ابعاد

بعد از فرآیند شمش ریزی فولاد، این محصولات در شکل‌های مستطیلی و ذونقه‌ای در نوع‌های مختلف تولید می‌شود. انواع شمش فولادی شامل شمش بلیت، شمش فابریک، شمش اسلب است.

  • شمش بلوم: شمش‌های بلوم در ابعاد مختلفی تولید می‌شوند و بعد از فرآیند نورد این محصول به سایزهای مختلفی تبدیل می‌شود. بلوم یا شمش فابریک در ابتدا در مقاطع بزرگ تولید می‌شوند و سپس توسط نورد نهایی به مقاطع کوچک‌تر تبدیل می‌شوند.
  • شمش بلیت: در صورتی که شمش به طور مستقیم از تولید به مصرف نورد برسد، شمش بیلت تولید می‌شود. از مشخصات شمش فولادی بیلت می‌توان به سطح دایره یا مربع شکل آن اشاره کرد که دارای عرض کمتر از 15 سانتی متر است و از آن بیش‌تر در تولید میلگرد استفاده می‌شود. همچنین شمش بیلت به شمشال نیز معروف است.
  • شمش اسلب: برعکس شمش بلوم و بیلت، شمش اسلب دارای سطح مستطیل بوده و ضخامت شمش اسلب 230 میلی متر و طول آن 12 متر است. در ساخت ورق سیاه فولادی از اسلب استفاده می‌شود.

ویژگی‌های شمش فولاد 5sp

از جمله بارزترین ویژگی‌های شمش 5sp می‌توان به استفاده از آن در صنایع باثبات اشاره کرد که تحت نیرو و فشار زیادی قرار دارند. همچنین شمش 5sp در گروه فولادهای کربنی ساده که امکان عملیات حرارتی ندارند قرار دارند. شمش 5sp نسبت به شمش  3sp از میزان سختی بیشتری برخوردار است.

علت انعطاف پذیری شمش فولادی 5sp در مقایسه با سایر گریدها را باید در کم بودن عناصر آلیاژی در ساختار آن جستجو کرد. این موضوع سبب شده است تا این محصول دارای خاصیت‌هایی باشد که باعث گستردگی استفاده از آن در صنایع مختلف شده است.

موارد کاربرد شمش بیلت 5sp

همان طور که اشاره کردیم، استفاده از شمش بیلت 5sp کاربرد بالایی در صنایع مختلف دارد. این موضوع به دلیل داشتن خواص فیزیکی متفاوت با سایر شمش‌های فولادی است. سطح کیفی بالا و خلوص فولاد برای ساخت محصولاتی که گفته شد اهمیت زیادی دارد، با توجه به این موضوع برای ساخت شمش بیلت 5sp باید از مواد اولیه با خلوص بالا استفاده شود.

هر چقدر سطح کیفی مواد اولیه و شمش بیلت بالاتر باشد، محصول تولید شده دوام و کیفیت بالاتری خواهد داشت. بنابراین در هنگام خرید باید به این موضوع حتما توجه کنید.

انواع شمش‌های بیلت چه تفاوت‌هایی دارند؟

شمش‌های بیلت بر اساس گرید آن‌ها در دو نوع شمش‌های بیلت 5sp و 3sp ساخته می‌شوند. ویژگی‌های فیزیکی و ساختاری این شمش‌ها کاملا متفاوت بوده و با توجه به این موضوع در موارد مختلفی به کار می‌روند. در واقع دارا بودن شتن ویژگی‌های متفاوت باعث شده تا موارد استفاده از آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت باشد.

نحوه ساخت شمش بیلت 5sp به صورتی است که دارای انعطاف پذیری بالاتری هستند و برای ساخت آن‌ها از عناصر آلیاژی کمتری استفاده می‌شود.

شمش‌های بیلت 5sp استحکام بالاتری دارند و در مواردی که به مقاومت بالای محصول نیاز است مورد استفاده قرار می‌گیرند. تفاوت‌های ساختار و ویژگی‌های مختلف انواع شمش‌ها باعث شده تا قیمت‌های متفاوتی هم داشته باشند. انتخاب شمش مناسب برای استفاده در ساخت محصول، به موارد استفاده از آن بستگی دارد.

خرید شمش فولاد 5sp

در صورت تمایل به خرید شمش‌های فولادی، توجه به چند مورد خاص در مورد آن‌ها اهمیت بسیاری دارد. در اولین قدم باید با توجه به کاربرد مورد نظر و بررسی ویژگی‌های انواع شمش‌ها، بهترین نوع آن را انتخاب کنید. شمش‌های فولادی می‌توانند با توجه به نوع و ویژگی‌های آن‌ها در موارد مختلف مورد استفاده قرار بگیرند.

در مرحله بعد می‌بایست ابعاد شمش و تناژ مورد نیاز را انتخاب کنید. در این حین بهتر است از افراد متخصص و کارشناسان مشاوره بگیرید تا تصمیم اشتباه نگیرید و دچار خسارت شوید. بعد از انتخاب تناژ، می‌توانید قیمت شمش را در وب سایت‌های معتبری که در این زمینه فعالیت می‌کنند، بررسی کنید. در ادامه مهمترین عواملی که برای اطلاع از قیمت شمش‌های فولادی باید آن‌ها را بررسی کنید شرح داده می‌شود.

قیمت شمش فولادی 5sp

از جمله مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار در تصمیم گیری برای خرید شمش بیلت 5sp، قیمت آن است. این موضوع سبب شده تا بررسی وب سایت‌های مختلف برای اطلاع از قیمت شمش فولادی 5sp اهمیت بسیار زیادی داشته باشد.

قیمت این شمش به خاطر تغییر قیمت مواد اولیه مشخص شده نیست و بر همین اساس باید به صورت روزانه برآورد و اعلام می‌شود. مهمترین عواملی که در قیمت شمش‌های فولادی بیلت تاثیر به سزایی دارند عبارتند از:

1- ابعاد: همان طور که در ابتدای مطلب گفته شد، شمش فولادی 5sp می‌تواند در ابعاد مشخصی ساخته می‌شود. البته برخی کارخانه‌ها این امکان را دارند که شمشی با ابعاد درخواستی شما را نیز تولید کنند.

2- خلوص و میزان کیفیت: خلوص مواد اولیه استفاده شده برای ساخت شمش فولادی در قیمت آن تاثیرگذار است. هر چقدر خلوص مواد اولیه بالاتر باشد، سطح کیفی بهتری داشته و به مراتب قیمت آن افزایش پیدا می‌کند.

لازم به ذکر است که هرگز نباید قیمت شمش را به عنوان پارامتر برای خرید در نظر بگیرید. مهم ترین عاملی که توجه به آن برای خرید شمش فولادی حائز اهمیت می‌باشد، ویژگی‌های محصول و انتخاب آن بر اساس کاربرد مورد نظر می‌باشد.

وب سایت آهن اسپات تمامی‌اطلاعات و نکاتی را که در رابطه با انواع محصولات فولادی به آن نیاز دارید، در اختیار شما قرار می‌دهد. برای مشاهده آخرین قیمت‌های اعلام شده کارخانجات فولاد کشور به آدرس www.ahanspot.com مراجعه کنید.