فلنج‌ها یکی از کاربردی‌ترین قطعاتی هستند که برای متصل کردن شیرآلات، لوله‌ها و تغییر قطر لوله‌ها به کار گرفته می‌شوند، باز و بسته شدن آسان فلنج‌ها باعث شده است تا بتوان بدون نیاز به ابزار آلات پیشرفته، آن‌ها را متصل نمود. یکی از پرتقاضاترین فلنج‌ها در بازار، فلنج‌های گلودار هستند. در این مقاله پاسخ بسیاری از سوالات خود مانند فلنج گلودار چیست و چه انواعی دارد را دریافت می‌کنید.

فلنج گلودار چیست؟

فلنج گلودار چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم فلنج گلودار یکی از محبوب‌ترین و پرتقاضاترین نوع فلنج است که در انتهای آن یک رابط مخروطی شکل وجود دارد. در واقع این حالت گلویی، برای اتصال بهتر و طبیعی‌تر فلنج به سایر اتصالات، به وجود آمده است. این گردنی باعث می‌شود تا فلنج به صورت مستقیم به لوله جوش داده شود، فلنج گلودار وظیفه دارد تا جریان ورودی به خودش را کمتر یا بیشتر کند. معمولاً از مواد اولیه متفاوتی مثل تخت فولادی، برنجی، استیل و گالوانیزه برای تولید فلنج گلودار استفاده می‌شود.

کاربرد فلنج گلودار چیست؟

فلنج گلودار یک هاب بلند مخروطی دارد و معمولاً در موقعیت‌هایی که فشار یا دمای سیال در حال انتقال تغییر می‌کند، از این قطعات استفاده می‌کنند. هنگام استفاده از فلنج‌های گلودار باید به قطر آن‌ها دقت کنید. فراموش نکنید که فلنج‌ها به خاطر مقاومت مناسبی که در برابر شرایط بحرانی مثل نوسانات دما و فشار دارند در کاربردهای گسترده‌ای به کار گرفته می‌شوند، از فلنج گلودار در انتقال مایعات با دمای زیر صفر در بسیاری از صنایع استفاده می‌شود و سایر کاربردهای فلنج گلودار عبارتند از:

 • تقسیم لوله کشی
 • اتصال لوله به شیر آلات
 • اتصال لوله‌ها به یک‌دیگر
 • استفاده در سیستم تهویه
 • اتصال حوضچه‌ها به تانکر و بالعکس

با توجه به قطر داخلی و خارجی قسمت مخروطی، از فلزهای گلودار در کاربردهای کاملاً متفاوتی استفاده می‌شود، معمولاً در صنایعی که با بخار یا آب داغ سر و کار دارند و یا از بخار اشباع و سیال فوق بحرانی در تولید محصولات خود استفاده می‌کنند، از فلنج گلودار استفاده می‌شود.

نکته: دانستن کاربرد این قطعات می‌تواند در هنگام خرید فلنج گلودار به شما کمک کند؛ زیرا این قطعات برای ساده سازی فرایند اتصال لوله‌ها با سایر اتصالات طراحی و ساخته می‌شوند و معمولاً از فلنج گلودار در ردیابی و پیدا کردن ترک‌های قدیمی و جدید در سطوح مختلف برای مثل لوله‌ها و اتصالات نیز می‌توان استفاده نمود. این قطعات می‌توانند در پخش کردن و کاهش تنش‌های وارد شده به سطح لوله‌ها تأثیرگذار باشند. توجه کنید که این محصول قابلیت چرخش بر روی لوله را دارد و همین مسئله باعث شده است تا نصب بسیار راحتی داشته باشد.

انواع فلنج گلودار

فلنج‌های گلودار در دسته‌بندی‌های متفاوتی قرار می‌گیرند. معمولاً این اتصالات بر اساس گوناگونی جنس مواد اولیه و شکل ظاهری در دسته بندی‌های مختلف معرفی می‌شوند.
شناخت انواع فلنج گردن دار و گلو دار، می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین فلنج را بر اساس نیاز و کاربرد مورد نظرتان تهیه کنید. علاوه بر جنس متریال اولیه، استانداردها و کلاس تولید نیز می‌توانند باعث گوناگونی این قطعات شود.

 • فلنج گلودار کربن استیل A105 N
 • فلنج گلودار الوی استیل A182 F1
 • فلنج گلودار الوی استیل A182 F5
 • فلنج گلودار الوی استیل A182 F11
 • فلنج گلودار الوی استیل A182 F22
 • فلنج گلودار الوی استیل A350 LF2
 • فلنج گلودار الوی استیل A350 LF3
 • فلنج گلودار استنلس استیل A182 F304
 • فلنج گلودار استنلس استیل A182 F304L
 • فلنج گلودار استنلس استیل A182 F316
 • فلنج گلودار استنلس استیل A182 F316L
 • فلنج گلودار استنلس استیل A182 F321
 • فلنج گلودار استنلس استیل A182 F310

استانداردها و کلاس فلنج‌های گلودار چیست؟

استانداردها، قوانین از پیش نوشته شده‌ای هستند که برای تشخیص کیفیت و مشخص کردن مشخصات یک محصول برای تولیدکننده و خریدار به وجود آمده‌اند.

استاندارد ASNE

رایج‌ترین استاندارد فلنج‌‌های گلودار ASNE / ANSI B16.5 است. شما می‌توانید با مراجعه به این استاندارد، انواع مختلف فلنج‌های گلودار را با اندازه‌ها و قطرهای مختلف، مشاهده کنید. بر اساس این استاندارد، فلنج‌ها در کلاس‌های 150 / 300 / 400 600 / 900 / 1500 و 2500 تولید می‌شوند و به فروش می‌رسند. توجه کنید که فلنج گلودار  چیست؟ فلنج گلودار کلاس ۴۰۰ به خاطر کاربرد بسیار کمی که دارد، در هیچ یک از شرکت‌های ایرانی تولید نمی‌شود.

استاندارد ASTM

یکی دیگر از مهم‌ترین استاندارد‌ها در رابطه با فلنج‌های گلو دار، استاندارد ASTM است. مشتریان بر اساس اطلاعات این استاندارد می‌توانند متریال سازنده و جنس فلنج‌های گلو دار را به صورت مشخص ببینند. کربن استیل و استیل ضدزنگ از مهم‌ترین آلیاژها برای ساخت فلش‌های گلودار شناخته می‌شوند و جالب است بدانید که در ایران، از فلنج گلودار کلاس ST37 و A105 در کاربردهای متفاوت استفاده می‌شود و به یاد داشته باشید که هر دوی این کلاس‌ها، از آلیاژ کربن استیل تهیه شده‌اند.

شرکت‌ها معمولاً برای ساخت قطعاتی که وزن کم و استحکام بالایی دارند، از ترکیب تیتانیوم و آلومینیوم کمک می‌گیرند. فلنج ساخته شده با استاندارد ASTM A105 یکی از با کیفیت‌ترین فلنج‌های گلو دار است که برای دماهای کم یا بسیار بالا استفاده می‌شود، از فلنج استاندارد ASTM A266 نیز در هنگام نیاز به تحمل فشار بیشتر کمک گرفته می‌شود و در هنگام خرید فلنج گلودار به استانداردها، نوع پیشانی فلنج، قطر خارجی و داخلی، نام کمپانی و هیت نامبر (heat number) توجه کنید.

نکات خرید فلنج‌های گلودار چیست؟

بسیاری از آهن آلات موجود در بازار کاملاً بی‌عیب و نقص به نظر می‌رسند. ولی در میدان عمل این قطعات پس از خروج از چرخه تولید و ورود به صنعت، با مشکلات کوچک و بزرگی مواجه می‌شوند، فلنج pn16 یکی از پرکاربردترین فلنج‌های گلودار است که به خاطر عملکرد فیزیکی مناسب، در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد و جزء گزینه‌های کم خطر و مقاوم شناخته می‌شود؛ زیرا می‌تواند علاوه بر افزایش مقاومت لوله‌ها، باعث جلوگیری از ترک خوردن آن‌ها نیز گردد.

پیشنهاد می‌کنیم تا هنگام خرید فلنج گردن دار، به جوشکاری فلنج‌ها نیز توجه کنید. از آن جا که در برخی موقعیت‌های خاص امکان جوشکاری درست وجود ندارد، بهتر است از فلنج‌های کور استفاده کنید که جایگزین‌های مناسب‌تری هستند. فراموش نکنید که معمولاً کلاس‌های ارائه شده تا حدودی اسمی هستند و این فلنج‌ها در صنعت و پس از نصب، مقاومت بیشتری دارند؛ زیرا در شرایط واقعی بارها و بارها مقاومت آن‌ها توسط دستگاه‌های متفاوت سنجیده شده است. فراموش نکنید که این محصولات به راحتی تغییر شکل نمی‌دهند و برای خطوط لوله‌ای با نوسانات زیاد یا دما و فشار بالا بسیار مناسب هستند. این قطعات برای انتقال مواد قابل اشتعال، قابل انفجار و گازهای سمی بسیار ایمن هستند و هزینه نسبتاً پایینی دارند.

قیمت فلنج گلودار

قیمت فلنج گلودار تا حد زیادی به مدل، طرح، اندازه و ویژگی‌های دیگر این قطعات بستگی دارد. اگر این فلنج‌ها ضدزنگ، جاذب رطوبت و ضد خورندگی باشند، با قیمت بالاتری در بازارهای داخلی به فروش می‌رسند. آهن اسپات این امکان را برای شما فراهم کرده است تا بتوانید به صورت لحظه‌ای، قیمت سازه‌های آهنی را کارخانجات مختلف را رصد کنید و در مناسب‌ترین زمان، خرید خود را انجام دهید. از تحلیل‌های قوی آهن اسپات در رابطه با نوسانات قیمت در بازار آهن کمک بگیرید تا بتوانید محصولات مورد نظر خود را با بهترین قیمت تهیه کنید.

خرید فلنج گلو دار از آهن اسپات

شما می‌توانید برای استعلام لحظه‌ای قیمت فلنج گلودار جوشی، فولادی، استیل، کلاس ۱۵۰ و سایر محصولات موجود در بازارآهن، از آهن اسپات کمک بگیرید تا بهترین و باکیفیت‌ترین قطعات فلزی را با قیمت‌های رقابتی در مناسب‌ترین زمان تهیه کنید.

.